REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Transport, Nowelizacja

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Fotoradary - Inspekcja Transportu Drogowego ma problemy

Główny Inspektor Transportu Drogowego rozważa, czy nie zwrócić się do Ministra Sprawiedliwości o zaostrzenie kar dla złodziei i wandali niszczących fotoradary. Obsługująca system fotoradarów inspekcja drogowa boryka się z kradzieżami i dewastacją sprzętu.

Paliwa na stacjach mogą zdrożeć

Benzyna w przyszłym tygodniu może zdrożeć na stacjach o 5-10 gr na litrze, a diesel o 4-8 gr - przewidują analitycy. Zdaniem ekspertów to efekt drogiej ropy i wahań kursów walutowych.

Jak zorganizować transport lotniczy materiałów niebezpiecznych

Wśród materiałów niebezpiecznych są takie, które zostały zakwalifikowane jako zbyt niebezpieczne do przewozu lotniczego. Inne mogą być dopuszczone jedynie pod warunkiem uzyskania zgody wszystkich państw zaangażowanych w przewóz, kolejne można przewozić tylko w samolotach cargo

Przez e-myto czekają nas podwyżki

Właściciele firm transportowych nie chcą z własnej kieszeni pokrywać podwyżek kosztów transportu, które zostały spowodowane wprowadzeniem obowiązku płacenia e-myta. Tym samym podnoszą ceny swoich usług, czego skutkiem będą podwyżki cen przewożonych towarów.

REKLAMA

Jak otrzymać viaBox i zarejestrować się w systemie viaToll?

Od pierwszego lipca wszyscy właściciele samochodów o masie dopuszczalnej powyżej 3,5 tony muszą regulować opłaty za przejazd wyznaczonymi odcinkami autostrad i dróg krajowych w sposób elektroniczny. Każdy taki pojazd musi być wyposażony w urządzenie viaBox. Jakie zatem obowiązują procedury przy rejestracji viaToll? Jak zdobyć ViaBoxa?

Stępień: system e-myta dochodzi do pełnej sprawności

System e-myta dochodzi do pełnej sprawności - poinformował w czwartek w Sejmie wiceminister infrastruktury Radosław Stępień. Dodał, że system potrzebuje czasu na pełen rozruch, a podobne problemy jak Polska miały z e-mytem też inne kraje.

Nadchodzą trudne czasy dla przewoźników drogowych

W tym roku rynek transportowy czekają wielkie zmiany. W dużej mierze dotkną głównie niewielkie firmy przewozowe, w szczególności te, które świadczą usługi przewozu międzynarodowego.

Inspekcja drogowa zaczyna oklejać czynne fotoradary żółtą taśmą

Inspekcja drogowa rozpoczęła oznaczanie czynnych fotoradarów - poinformował rzecznik Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego Alvin Gajadhur. Czynne fotoradary zostaną oklejone żółtą taśmą, by kierowcy wiedzieli, że w tym miejscu jest mierzona prędkość.

REKLAMA

Inspekcja drogowa zaczyna oklejać czynne fotoradary żółtą taśmą

Inspekcja drogowa rozpoczęła oznaczanie czynnych fotoradarów - poinformował PAP rzecznik Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego Alvin Gajadhur. Czynne fotoradary zostaną oklejone żółtą taśmą, by kierowcy wiedzieli, że w tym miejscu jest mierzona prędkość.

Jakie dokumenty potrzebne są do wydania pozwolenia do kierowania tramwajami?

Po ukończonym kursie i zakończonym wynikiem pozytywnym egzaminie państwowym, należy złożyć wniosek o wydanie pozwolenia. Jakie dokumenty należy przedstawić? Co zrobić, gdy zgubimy pozwolenie?

Mniej statków w portach

Do polskich portów zawinęło w 2010 r. 19947 statków (o 0,1% mniej niż rok wcześniej) o pojemności brutto 168,7 mln i nośności 116,0 mln ton. – informuje GUS.

Zmiany w liście danych z tachografu – sejmowa komisja za senacką poprawką

Senacka poprawka do nowelizacji ustaw o czasie pracy kierowców i o transporcie drogowym zyskała we wtorek aprobatę sejmowej komisji infrastruktury. Chodzi o uzupełnienie listy danych zapisywanych automatycznie na tachografach o czas jazdy.

Przez e-myto koszty firm wzrosną?

Średnio o 3,6 proc. mogą wzrosnąć koszty przewoźników drogowych z powodu wprowadzenia elektronicznego systemu poboru opłat za korzystanie z dróg - wyliczyły firmy przewozowe. Resort infrastruktury ripostuje, że bez e-myta nie będzie pieniędzy na budowę dróg.

Przez e-myto koszty firm wzrosną?

Średnio o 3,6 proc. mogą wzrosnąć koszty przewoźników drogowych z powodu wprowadzenia elektronicznego systemu poboru opłat za korzystanie z dróg - wyliczyły firmy przewozowe. Resort infrastruktury ripostuje, że bez e-myta nie będzie pieniędzy na budowę dróg.

Mandaty za omijanie nieodpowiednimi drogami tras z e-mytem

Nawet kilka tysięcy zł mandatu mogą otrzymać kierowcy, którzy po nieprzystosowanych do ruchu ciężarówek trasach omijają płatne odcinki dróg. Sygnały, że ciężarówki rozjeżdżają małe drogi, przekazują inspektorom transportu drogowego mieszkańcy i lokalne władze.

Raben świadczy usługi dla CEDC

Spółka Raben Polska, która jest jednym z liderów w dziedzinie logistyki, rozszerzyła swoją działalność o Klienta z branży alkoholowej – firmę CEDC. Jest to największy producent wódki na świecie. Wśród marek należących do CEDC można wymienić m.in. takie jak: Bols, Żubrówka, Absolwent i Soplica.

Viatoll: pasmo problemów i udręki dla kierowców

ViaTOLL zamiast usprawnić pobieranie opłat za korzystanie z autostrad, wywołuje zamieszanie i sprawia problemy. Nie wiadomo, kiedy problemy z poborem e-myta zostaną rozwiązane.

Gruchoty z Polski trafiają do komisów w Afganistanie

Auta z polskich komisów, zamiast trafiać na złomowiska są transportowane do Afganistanu. Część z nich jeździ nawet na polskich tablicach rejestracyjnych.

Zadania samorządów dotyczące przystanków w ustawie o publicznym transporcie zbiorowym

Z początkiem marca br. gminy przejęły odpowiedzialność za wykonywanie i remonty wiat przystankowych oraz sprzątanie przystanków. Z przystanków będą mogły korzystać firmy przewozowe, ale tylko za opłatą.

Eurowiniety - nowe przepisy

Parlament Europejski poparł w II czytaniu ideę modyfikacji opłat infrastrukturalnych w transporcie drogowym. Nowe opłaty zrekompensują skutki zanieczyszczenia powietrza i emisji hałasu.

Zawieszenie działalności gospodarczej już możliwe

Dnia 2 czerwca 2011 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o rachunkowości oraz niektórych innych ustaw (dalej „nowelizacja”), której głównym celem jest ograniczenie sprawozdawczych i dokumentacyjnych obowiązków przedsiębiorców w okresie zawieszenia działalności gospodarczej, czyli umożliwienie „prawdziwego” zawieszenia działalności gospodarczej (Dz. U. z 2011 r. Nr 102, poz. 585).

Wyższe opłaty drogowe dla ciężarówek

Parlament Europejski poparł zmiany w dyrektywie na temat tzw. „eurowiniet”. Zgodnie z nimi od 2013 roku opłaty drogowe dla ciężarówek będą mogły być podwyższone.

Prawne podsumowanie maja 2011 r.

Niniejsza publikacja stanowi podsumowanie najważniejszych zmian w polskich przepisach prawnych, które weszły w życie w maju 2011 r. oraz ostatnio opublikowanego orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Jak uzyskać licencję na wykonywanie krajowego transportu drogowego osób?

Aby móc zgodnie z prawem wykonywać działalność gospodarczą polegającą na przewozie osób, trzeba uzyskać licencję. Osoba, która chce wykonywać krajowy transport osób powinna spełniać wymogi dobrej reputacji, złożyć wniosek o wydanie licencji, przedstawić wymagane dokumenty i uiścić opłatę.

Palety do wynajęcia, czyli co warto wiedzieć o outsourcingu opakowań

Skuteczne zarządzanie opakowaniami może istotnie obniżyć koszty prowadzenia działalności. Czasami warto powierzyć to zadanie specjalistom. Na czym polega outsourcing palet, co warto wiedzieć zanim podejmiemy decyzje o wynajmie - o tym w artykule Agnieszki Brzezińskiej z Wincanton Polska.

Komisja upomina się o bezpieczeństwo w portach

Komisja Europejska wezwała Polskę do opracowania procedur poprawy bezpieczeństwa i zwiększenia kontroli w portach.

Lotos: E- myto także za pomocą kart flotowych

Lotos Paliwa i Kapsch Telematic Services Sp. z o.o., dostawca usług IT, chcą nawiązać współpracę w obszarze realizacji opłat drogowych. Dzięki temu klienci flotowi tankujący na stacjach Lotos będą mogli zarejestrować się w systemie viaTOLL i rozliczać opłaty drogowe m.in. za pomocą kart Lotos Biznes.

Inspektorzy transportu drogowego tolerowali przeładowane ciężarówki

Kara do dziesięciu lat więzienia grozi pracownikom oddziału Inspekcji Transportu Drogowego w Ostrowie Wlkp. i osobom związanym z firmami transportowymi, którym zarzucono korupcję.

Zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług

Rozliczenie w walucie obcej podatników świadczących usługi wstępu na imprezy masowe (np. Euro 2012) będzie uproszczone. To jedno z założeń projektu zmian w prawie, jakie zaproponował minister finansów.

Isuzu Trucks wkracza na polski rynek

Ciężarówki Isuzu od początku maja 2011 są oficjalnie dostępne na polskim rynku. Firma inauguruje swoją obecność hasłem „Niezawodność – sprawa honoru”.

Oferty wstępne na PKP Cargo złożyło ponad 10 podmiotów

Memoranda informacyjne PKP Cargo pobrało ponad 50 podmiotów, a oferty wstępne złożyło ponad 10 potencjalnych inwestorów - poinformował dziennikarzy prezes PKP Cargo Wojciech Balczun. Rząd planuje, że przewoźnik może być sprywatyzowany jeszcze w tym roku.

Spółka Koleje Śląskie ma wyjechać na tory 1 października

Tworzona przez samorząd woj. śląskiego spółka Koleje Śląskie nie wyjedzie na tory jak pierwotnie planowano 1 czerwca, a najprawdopodobniej 1 października - poinformował marszałek woj. śląskiego Adam Matusiewicz.

Kilkanaście firm zainteresowanych kupnem PKP Cargo

Kilkanaście firm złożyło w PKP SA oferty kupna PKP Cargo - poinformował rzecznik Grupy PKP Łukasz Kurpiewski. Wśród nich są inwestorzy branżowi, jak i finansowi.

GUS: Transport wywindował inflację w kwietniu

Największy wpływ na wzrost kwietniowej inflacji miały ceny żywności oraz transportu - wynika z komunikatu GUS. Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu wzrosły o 4,5 proc. w stosunku do kwietnia 2010 r., a w porównaniu z marcem br. wzrosły o 0,5 proc.

Zatruwanie środowiska w kodeksie karnym

Nowelizacja kodeksu karnego przewiduje wysokie kary za zatruwanie środowiska. Zanieczyszczenie wody, powietrza czy ziemi, które przyczyni się do obniżenia jakości środowiska na danym terenie będzie podlegać karze od trzech do pięciu miesięcy pozbawienia wolności.

Tusk: Gdańsk może się stać portem obsługującym tranzyt na cały region

Premier Donald Tusk uważa, że Gdańsk może stać się portem, który będzie obsługiwał tranzyt na cały region, na kilka, kilkanaście państw europejskich.

MI: Będą pieniądze na zatrudnienie inspektorów kontroli e-myta

Minister infrastruktury Cezary Grabarczyk powiedział że w najbliższym czasie do inspekcji drogowej trafią pieniądze na zatrudnienie inspektorów, którzy będą kontrolować, czy kierowcy płacą e-myto.

Grabarczyk: Czas na prywatyzację PKP Cargo jest optymalny

To optymalny moment na prywatyzację PKP Cargo - powiedział w czwartek minister infrastruktury Cezary Grabarczyk. Zadeklarował, że nie zgodzi się na prywatyzację spółki, jeśli inwestor nie zapewni jej rozwoju.

KE poprosi Danię o wyjaśnienia ws. zapowiadanych kontroli celnych

Komisja Europejska poprosi Danię o szczegółowe wyjaśnienia dotyczące zapowiadanego przywrócenia kontroli celnych na granicy z Niemcami i Szwecją; nie wyklucza zastosowania środków prawnych wobec tego kraju.

Dania wprowadza kontrole celne

Dania podjęła środki mające na celu przywrócenie kontroli celnych na swych granicach, by walczyć z przestępczością, lecz nie ma zamiaru przywracać kontroli osób - oświadczył duński minister ds. współpracy na rzecz rozwoju Soren Pind.

Grupa PEKAES: 52 mln zł zysku netto w I kw.

Grupa PEKAES w pierwszym kwartale 2011 r.wygenerowała wynik netto w wysokości 52.558 tys. zł. Spadek sprzedaży odnotowano w dwóch kategoriach: logistyka, w wysokości 35 tys. zł (0,9 proc.) oraz spedycja morska i lotnicza, w wysokości 207 tys. zł. (2,5 proc.).

Czy dostawa towaru przeładowywanego w Polsce może stanowić wewnątrzwspólnotową dostawę towarów

Klient unijny z Niemiec zamówił w Polsce towar, ale dostawa dociera najpierw do innej polskiej firmy, od której klient unijny kupuje kolejny towar. Dopiero wtedy ładunek jedzie do Niemiec. Jak należy zafakturować dostawę? Czy przysługuje prawo do stawki VAT 0 proc.?

Największy kontenerowiec w terminalu DCT w Porcie Północnym

Największy kontenerowiec, jaki dotąd pływał po Bałtyku, wpłynął w środę do terminalu DCT w Porcie Północnym w Gdańsku. Statek "Maersk Elba", należący do duńskiego armatora,
ma 366 metrów długości i 48 metrów szerokości.

DB Schenker Rail Polska: Umowa o współpracy z kolejami litewskimi

Należąca do grupy kolei niemieckich spółka DB Schenker Rail Polska podpisała z kolejami litewskimi umowę o współpracy w ramach międzynarodowych przewozów towarowych przez polsko-litewską granicę. Planowane są połączenia z Litwy, przez Polskę, do Niemiec.

MI chce, by w święta można było wozić darń rolowaną

Ministerstwo infrastruktury chce, by w święta państwowe można było przewozić darń rolowaną ciężarówkami cięższymi niż 12 ton. Obecnie obowiązujące przepisy na to nie zezwalają.

Jakie ulgi dla seniorów podróżujących koleją?

Osoby starsze podczas podróży pociągiem mogą korzystać ze zniżek oferowanych przez przewoźników. Warunkiem jest ukończenie 60 roku życia. Wielu seniorów jest również uprawnionych do tańszych lub bezpłatnych przejazdów na podstawie ulg ustawowych.

Większa prędkość na 12 km linii kolejowej Warszawa - Łódź

Jest już decyzja lokalizacyjna 12 km odcinka w powiecie pruszkowskim linii kolejowej Warszawa - Łódź. Po przebudowie pociągi towarowe będą w tym miejscu rozwijać prędkość do 120 km/h.

60 mln zł kary dla PKP Cargo

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podtrzymał decyzję Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o nałożeniu na PKP Cargo ponad 60 mln zł kary za dyskryminowanie części
jej kontrahentów - poinformował UOKiK.

Do więzienia za bezprawne udostępnienie danych osobowych?

Administratorów danych osobowych obowiązują nowe zasady ich udostępniania – donosi „Dziennik Gazeta Prawna”. Za bezprawne udostępnianie grożą nawet 2 lata więzienia.

FM Logistic rozbudowuje flotę za 7 mln zł

FM Logistic zwiększa liczbę pojazdów własnych. Od maja operator dysponować będzie 35 nowymi naczepami. 30 z nich to najnowocześniejsze dostępne na rynku chłodnie 33-paletowe oraz 5 plandek typu Long Max . Ten zakup to projekt pilotażowy. Jeszcze w tym roku FM Logistic ma w planach kolejne zwiększenie floty.

REKLAMA