REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Transport morski

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wyższe stawki w transporcie sprzyjają inflacji. Zmowa cenowa?

Koszty stawek frachtowych od kilku miesięcy spadają i są już o ponad 70 proc. niższe niż we wrześniu 2021 roku. To jednak nie oznacza, że rekordowe szczyty z końcówki poprzedniego i początku tego roku przestały oddziaływać na gospodarkę. Konsumenci odczują je w postaci podwyżek cen dóbr dopiero zimą 2023 roku.

GUS: wzrost obrotów ładunkowych w portach morskich o 9,2 proc.

Obroty ładunkowe w polskich portach morskich w ub. roku wzrosły o 9,2 proc. w stosunku do 2020 roku – poinformował w środę Główny Urząd Statystyczny. Wzrosły także ruch pasażerów i liczba statków zawijających do portów morskich

Mit przewozów kolejowych z Chin do UE, jako konkurencji dla transportu morskiego

Transport z Chin. Niekończące się problemy globalnego transportu oceanicznego sprawiły, że ostatnie dwa lata były okresem dynamicznego wzrostu przewozów kolejowych z Chin do Unii Europejskiej, a kolej zaczęto nawet postrzegać, jako alternatywę dla szlaków morskich. W rzeczywistości jednak towary wjeżdżające do Unii po torach nie przekraczają nawet 3% całkowitego importu pod względem masy i 5% wartości sprowadzanych dóbr. Pandemia przyczyniła się co prawda do wzrostu popularności Żelaznego Jedwabnego Szlaku, ale chiński pomysł na ten model transportu i tak zakładał silny wzrost. Kiedy skończą się kłopoty w portach, towary europejskich firm ponownie wrócą na statki.

Unia szykuje dodatkowe sankcje za emisje CO2 w transporcie morskim

Pomimo kilkuprocentowego spadku emisji CO2 w żegludze na obszarze EOG, możliwej dalszej redukcji zanieczyszczeń w tym roku oraz planowanego włączenia transportu morskiego do unijnego systemu handlu emisjami (EU ETS), osiągnięcie celów klimatycznych zaproponowanych na rok 2030 wciąż stoi pod znakiem zapytania. Zostało zbyt mało czasu, flota jest zbyt młoda, a przepisy IMO powolne i niewystarczające. Unia chce kar i dodatkowych obostrzeń, ale na zagrożenia klimatyczne reaguje także branża transportowa.

REKLAMA

Bez transportu towarowego nie uda się osiągnąć globalnych celów klimatycznych

Do 2050 roku globalne zapotrzebowanie na transport towarowy wzrośnie o 226 proc., związane z tym emisje CO2 zwiększą się o 118 proc., a przewóz towarów będzie generował niemal tyle samo zanieczyszczeń co ruch pasażerski. Największy wzrost emisji odnotuje transport morski i lotniczy, jednocześnie bez wprowadzenia tych sektorów na rynek handlu emisjami nie uda się osiągnąć celów klimatycznych ONZ. Na samoregulację w kwestii klimatu decydują się za to najwięksi gracze globalnego rynku logistycznego.

Senat za ustawą w sprawie przebudowy toru wodnego Świnoujście-Szczecin

Do 12,5 m głębokości zostanie pogłębiony tor wodny Świnoujście-Szczecin. Dzięki nowym przepisom uproszczeniu ulegną procedury środowiskowe w zakresie potwierdzania ich zgodności z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

Ustawa regulująca czas pracy na statkach śródlądowych została przyjęta przez sejm

W myśl nowej ustawy przyjętej przez sejm, pozostawanie w stanie gotowości do pracy, będzie się liczyć jako czas pracy.

Kiedy tor wodny Świnoujście-Szczecin będzie miał 12,5 m głębokości?

Tor wodny Świnoujście-Szczecin ma osiągnąć głębokość 12,5 m. Jaki jest szacowany czas realizacji inwestycji?

REKLAMA

VAT od pośrednictwa w sprzedaży biletów promowych

W sprzedaży biletów w transporcie promowym osób mogą uczestniczyć pośrednicy. Sposób, w jaki pośrednik powinien swoją usługę opodatkować VAT, zależy od tego jakiej trasy dotyczą sprzedawane bilety.

Druga dostawa LNG do terminala w Świnoujściu

8 lutego 2015 r. zostanie zrealizowana druga dostawa do świnoujskiego terminala LNG. Do portu ponownie zawinie gazowiec Al Nuaman.

Port w Gdyni zbuduje duży magazyn zbożowo-paszowy

Port w Gdyni kupił teren od Stoczni Remontowej Nauta SA. Na dodatkowych 2,2 ha przy ul. Waszyngtona ma powstać magazyn zbożowo-paszowy.

Port w Gdańsku - inwestycje do 2020 r.

Do 2020 r. w porcie w Gdańsku może zostać zainwestowanych aż 8 mld złotych. Około 1 mld zł z tej sumy może zainwestować Zarząd Morskiego Portu Gdańsk, pozostałą część kwoty zainwestują spółki prowadzące działalność w porcie.

Marina na Wyspie Grodzkiej częścią Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego

Szczecińska marina zlokalizowana na Wyspie Grodzkiej została włączona do sieci przystani Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego.

Nowelizacja ustawy o bezpieczeństwie morskim

Sejm przyjął nowelizację ustawy o bezpieczeństwie morskim. Według niej polska administracja będzie przekazywała corocznie m.in. dane o dyplomach i świadectwach marynarzy do KE.

Projekt ustawy o pracy na morzu

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju przygotowało projekt ustawy o pracy na morzu. Zakłada on poprawę warunków pracy i życia marynarzy. Co konkretnie?

Do portu w Gdańsku będą wpływać statki drugiej linii oceanicznej z Azji

Do terminala kontenerowego DCT w porcie w Gdańsku, od sierpnia będą dopływa statki oceanicznego aliansu G6.

Promy zasilane metanolem od 2017 r.

Promy napędzane silnikami zasilanymi metanolem będą mogły być wykorzystywane na trasach łączących Polskę ze Szwecją od 2017 r. Dlaczego dopiero za dwa lata?

Polska Żegluga Bałtycka z potencjałem rozwojowym

Polska Żegluga Bałtycka osiągnęła wynik netto na koniec 2014 r. w wysokości 6 mln 600 tys. zł. Wg. wiceministra skarbu Rafała Baniaka, PŻB działa na rynku o znacznym potencjale rozwojowym dla operatorów promowych.

Port morski w Gdańsku - wyniki za 2014 r.

Wstępne szacunki wskazują, że rok 2014 był rekordowy dla portu morskiego w Gdańsku pod względem ilości przeładowanych towarów.

Sprzedaż spółki Port Gdański Eksploatacja

Jest porozumienie w sprawie sprzedaży przez Morski Port Gdańsk, spółki Port Gdański Eksploatacja. Zainteresowani zakupem są konsorcjum firm Węglokoks S.A. i PKP Cargo S.A. oraz Mariner Capital Limited z siedzibą St. Julian's, Malta.

Zgłoszenie celne towaru przed przybyciem do portu

Przedsiębiorcy mają możliwość zgłoszenie towaru organowi celnemu, zanim ładunek pojawi się w porcie. Usługa jest dostępna online i ma na celu usprawnienie odpraw.

Nowe drobnicowe połączenie morskie Gdańsk - Hong Kong

Najnowsze połączenie morskie na trasie Gdańsk - Hong Kong jest realizowane raz w tygodniu, w niedzielę.

Polskie porty morskie - wyniki za 2012 r. i prognoza

W 2012 r. przeładowano w największych polskich portach o 2,2% więcej ładunków w stosunku do roku 2011. Których towarów przeładowano w polskich portach najwięcej i jakie są prognozy na przyszłość?

Transport morski zamów przez internet

Bez względu na to, czy chcesz wysłać towar do Azji, czy go z Azji do Europy przywieźć możesz w przystępnej cenie zamówić usługę transportu morskiego przez internet.

DCT2 w Gdańsku obsłuży największe kontenerowce na świecie

Podpisano umowę na budowę terminala kontenerowego DCT2 w porcie w Gdańsku, który będzie obsługiwał największe kontenerowce na świecie.

Przyszłość frachtu morskiego - kontrakty długoterminowe

Rynek frachtu morskiego jest dość stabilny. Obecne tendencje wskazują na fakt, że uczestnicy skłaniają się ku kontraktom długoterminowym i stabilizacji wolumenu.

Największe kontenerowce będą wpływać do Gdańska

Największy na świecie kontenerowiec Triple-E o pojemności 18 tys. TEU podczas swojego pierwszego rejsu, wpłynie do portu w Gdańsku.

Jak wydłużyć żywotność kontenera?

Odpowiednia konserwacja i serwisowanie kontenera może wydłużyć jego żywotność nawet o 15 lat. Jak często serwisować kontenery i jak wybrać odpowiedni warsztat?

Rozformowanie kontenerów: także poza portem

Rozformowanie kontenerów i dalszy załadunek towarów na samochody lub wagony to zwyczajowo domena portów. Tymczasem, na rynku działają firmy, które specjalizują się rozformowaniem i załadunkiem w bliskich sąsiedztwach portów. Często takie usługi są tańsze.

Wpływ kryzysu gospodarczego na transport morski

Wyzwaniem dla całej branży transportu morskiego jest spowolnienie gospodarcze, dające o sobie znać w różnych częściach świata. Przekłada się ono bezpośrednio na zapotrzebowanie na usługi transportowe.

Dachser rozbudowuje swoją globalną sieć logistyczną

Na podstawie umowy z mocą wsteczną, od 1-go stycznia br. Dachser przejął hiszpańską firmę Transunion zajmującą się spedycją morską i lotniczą.

Brakuje stabilności stawek frachtu w transporcie morskim

Sytuacja kryzysowa nie sprzyja transportowi morskiemu. Wiele działających czynników nie pozwala na stabilizację w przewozach transportem morskim.

Duży przychód Balticon SA za 11 m-cy 2012 r.

Balticon SA poprawił swój przychód w stosunku do roku 2011 o 38 %. Firma jest znaczącym operatorem w obsłudze techniczno-logistycznej ruchu kontenerowego w regionie.

2012 - kolejny dobry rok dla Bałtyckiego Terminalu Kontenerowego

Trzynastoprocentowy wzrost przeładunku TEU w stosunku do roku 2011 oraz wzrost udziału kolei w przeładunku to jedne z najistotniejszych wydarzeń w BTK w 2012 r.

Odwołano prezesa Zarządu Morskiego Portu Gdańsk

Rada nadzorcza Zarządu Morskiego Portu Gdańsk odwołała w czwartek z funkcji prezesa spółki Ryszarda Strzyżewicza - poinformował rzecznik prasowy Janusz Kasprowicz.

GUS: W portach morskich w X przeładowano 5,5 mln ton ładunków

W portach morskich w październiku przeładowano 5,5 mln ton ładunków, tj. o 0,3 proc. więcej niż przed rokiem - podał GUS.

Ruszyło regularne połączenie kolejowe BCT-Warszawa

Bałtycki Terminal Kontenerowy 19 listopada 2012 r. rozpoczął obsługę nowego regularnego połączenia kolejowego realizowanego na trasie Gdynia – Warszawa, uruchomionego przez dwóch operatorów kolejowych ATC Rail i Cargosped. To pierwsze regularne połączenie gdyńskiego portu ze stolicą i Mazowszem.

Nowe reachstackery w BCT Gdynia

W Bałtyckim Terminalu Kontenerowym zostały oddane do użytku dwa reachstackery marki Kalmar – wozy wysięgnikowe, kupione w ramach największego w historii spółki programu inwestycyjnego, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.

Świnoujście: Trwa rozładunek największego masowca w historii portu

Do portu w Świnoujściu wpłynął w sobotę, w asyście czterech holowników, holenderski masowiec "UBC Onsan". To największy statek, jaki kiedykolwiek wpłynął do zespołu portów w Szczecinie i Świnoujściu - mierzy 263 m długości i 42 m szerokości.

Portowcy chcą resortowego zapisu o torze wodnym Świnoujście-Szczecin

Władze portów Szczecin i Świnoujście chcą, by pogłębienie toru wodnego Świnoujście - Szczecin do 12,5 m uwzględnione zostało w tworzonym dokumencie Ministerstwa Infrastruktury "Strategia rozwoju gospodarki morskiej do 2020 r.".

Konkurencyjność usług intermodalnych - ile musimy jeszcze czekać?

Intermodal postrzegany jest jako bardzo perspektywiczna, nowoczesna i pro-ekologiczna, dynamicznie rozwijająca się branża transportowa, zaś z drugiej strony operator intermodalny, chcąc dostarczyć dobrej jakości serwis (a tylko taki jest rynkowo sprzedawalny i akceptowalny) musi stawić czoło wielu przeciwnościom.

Strajkują pracownicy portów

Strajk dokerów w Portugalii rozpoczęty we wtorek rano doprowadził do całkowitej blokady dostaw do głównych portów morskich kraju. W proteście uczestniczą wszyscy dokerzy w portach w Lizbonie, Setubal, Aveiro i Figueira da Foz.

Balticon SA: Ponad 40 mln zł przychodów po 8 miesiącach 2012 r.

Balticon SA osiągnął narastająco po ośmiu miesiącach 2012 roku przychody w wysokości 40,25 mln zł, czyli o 45% więcej w porównaniu do tego samego okresu roku poprzedniego. Zysk z działalności operacyjnej przekroczył 1 mln zł, natomiast EBITDA wyniosła 2,73 mln zł, co oznacza wzrost o 96%.

Port Szczecin-Świnoujście zamierza wykupić akcje pracownicze spółki

Władze spółki Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. chcą wykupić w latach 2013-2019 ok. 90 proc. akcji pracowniczych. Jedna akcja ma kosztować 80 zł -
poinformował w czwartek prezes.

Jakie są obowiązki spedytora dokonującego przewozu przesyłek skonsolidowanych

Konsolidacja przesyłek oznacza łączenie różnych przesyłek, różnych nadawców w jeden ładunek w celu zmniejszenia kosztów transportu. Stosują ją coraz częściej spedytorzy odpowiadając na potrzeby klientów.

OT Logistics SA kupiła od DB Schenker Rail Polska udziały w Porcie Handlowym Świnoujście

Spółka OT Logistics SA kupiła od DB Schenker Rail Polska udziały w Porcie Handlowym Świnoujście Sp. z o.o., stając się jego głównym udziałowcem - poinformował prezes OT Logistics S.A. Piotr Chajderowski.

Rząd zaakceptował propozycje zmian w podatku tonażowym

Armatorzy nie będą mogli odliczać od podatku tonażowego składek na ubezpieczenie zdrowotne i na ubezpieczenie społeczne - wynika z projektu nowelizacji ustawy opodatku tonażowym, przyjętego we wtorek przez rząd. Nowela ma dostosować polskie prawo do unijnego.

Balticon SA: Milion zł zysku po siedmiu miesiącach 2012 r.

Balticon SA, operator w obsłudze techniczno-logistycznej ruchu kontenerowego,  osiągnął narastająco po siedmiu miesiącach 2012 roku przychody w wysokości 34,57 mln zł, czyli o 50 proc. więcej w porównaniu z tym samym okresem roku poprzedniego. Zysk z działalności operacyjnej wyniósł 1 mln zł, co oznacza ponad dwukrotny wzrost rok do roku.

Około 150 mln zł chce zainwestować w gdańskim porcie OT Logistics

Około 150 mln zł chce zainwestować w porcie morskim w Gdańsku Grupa Kapitałowa OT Logistics. Spółka zapowiedziała złożenie swojej oferty w przetargu na dzierżawę terminalu paszowo-zbożowego i ok. 15 ha gruntów w głębokowodnej części portu.

Poradnik: Jak bezpiecznie importować z Chin

Jak zostać importerem towarów z Chin? Jak biznesowo wykorzystać ogromny potencjał tamtejszej produkcji? Wielu polskich przedsiębiorców powstrzymuje przed importem z Chin nieznajomość rynku, bariery formalne oraz obawy przed niską jakością produktów. Okazuje się, że kluczem do sukcesu może być skorzystanie z usług specjalistycznego operatora logistycznego.

REKLAMA