REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Transport drogowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Solidarna odpowiedzialność za zapłatę podatku VAT

Z dniem 1 października 2013 r. weszły w życie przepisy zmieniające ustawę o podatku od towarów i usług. Kluczową zmianą jest wprowadzenie instytucji solidarnej odpowiedzialności nabywcy za zobowiązania podatkowe sprzedawcy. Dotyczy to transakcji sprzedaży tzw. towarów wrażliwych (wyrobów stalowych, paliwa, czy złota nieobrobionego).

Przeprawa mostowa w Chełmku

Budowa przeprawy mostowej w Chełmku zakończy się w listopadzie 2013 r. Most połączy Małopolskę z Śląskiem.

Przewożenie dużego ładunku samochodem, przepisy

Przewożenie ładunków o dużych gabarytach wymaga nie tylko pomyślunku w odpowiednim rozmieszczeniu bagaży w przestrzeni bagażowej. Sposób przewozu dużych przedmiotów określają przepisy.

Z Trójmiasta do Łodzi, czy jechać autostradą?

Ile zyskamy poruszając się autostradą z Trójmiasta do Łodzi? A może zaoszczędzony czas nie jest wart zwiększonych kosztów podróży i lepiej pokonać ten dystans poruszając się po drogach krajowych, na których dopuszczalna prędkość jest niższa?

REKLAMA

Transport węgla po zmianach w akcyzie

20 września 2013 r. wchodzą w życie zmiany w ustawie o podatku akcyzowym odnoszące się do akcyzy od węgla i koksu. Wielu przewoźników zajmujących się transportem węgla zastanawia się jak te zmiany wpłyną na ich działalność.

Handel punktami karnymi - konsekwencje

Osoby przyjmujące na swoje konto punkty karne za czyjeś przewinienie mogą za swój czyn pójść do więzienia. Podobnie do kierowców, którzy są gotowi zapłacić za to, że ktoś inny przyjmie punkty karne które się im należą.

Do czego przewoźnikowi spedycja?

Czy małym firmom transportowym jest potrzebny spedytor? W wielu przypadkach rzetelny spedytor to dla małych firm transportowych gwarancja stawki i terminu płatności.

Wpływ wspólnych przejazdów na rynek kolejowy

Czy rosnąca popularność wspólnych przejazdów samochodowych w połączeniu z rozwojem siatki dróg ekspresowych w Polsce są zagrożeniem dla transportu kolejowego?

REKLAMA

Kontrakty ze spedycjami rozwiązaniem dla przewoźników?

Bolączką małych przewoźników przewożących towary do i z Europy Zachodniej jest zmienna ilość zleceń. W czasach niepewnej koniunktury warto rozważyć podpisanie stałego kontraktu ze spedycją.

Giełda transportowa, jak z niej korzystać?

Giełdy transportowe ułatwiają zdobycie kontaktu, obniżenie kosztów i wyszukanie partnera w branży TSL. Ale sporo osób wskazuje na ryzyka związane z korzystaniem z niesprawdzonych usługodawców. Jak korzystać z giełd transportowych, by ograniczyć ryzyko?

Nowy partner PEKAES na rynku brytyjskim

Wyspy brytyjskie to dla polskich firm z branży TSL ważny rynek. PEKAES rozpoczął współpracę z nowym partnerem działającym w Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Dariusz Walczak Dyrektorem Operacyjnym w PEKAES SA

Od 15 lipca 2013 r. stanowisko dyrektora operacyjnego w PEKAES SA objął Dariusz Walczak. Posiada 20-sto letnie doświadczenie w zakresie zarządzania logistyką.

Jak jeździć po autostradzie?

Jazdy po autostradzie trzeba się nauczyć i przypomnieć sobie, co na temat jazdy autostradą mówią przepisy ruchu drogowego.

Program ograniczenia pustych przewozów

Rozsądnie przeprowadzony program ograniczenia pustych przewozów pozwolił zredukować łączny roczny przebieg samochodów w firmie zajmującej się wynajmem palet i kontenerów o 2,9 mln. km.

Odcinek od Lublina do obwodnicy Piask gotowy

Trasa ekspresowa S17 wydłużyła się o ponad 16 km. W realizacji są jeszcze trzy odcinki o łącznej długości 31 km.

Podczas kolizji uderzaj przodem

W sytuacji, gdy kolizja jest nieunikniona wielu kierowców stara się ustawić tak samochód, by uderzenie nastąpiło bokiem. To niepotrzebne narażanie się na duże niebezpieczeństwo. Uderzać należy przodem samochodu.

Przyznano Medal Europejski 2013

Konkurs Medal Europejski jest organizowany przez Business Centre Club, przy wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Opakowania z towrzyw sztucznych, a transport warzyw i owoców

Ostatnimi czasy daje się zauważyć rosnącą popularność wykorzystywania opakowań z tworzyw sztucznych w transporcie i magazynowaniu warzyw i owoców. Czy opakowania z tworzyw są lepsze w użytkowaniu od tradycyjnych drewnianych?

IV regaty branży TSL w Sztynorcie

W IV regatach branży TSL w Sztynorcie na Mazurach wzięło udział ponad osiemdziesiąt osób.

Węzeł Jordanowo już otwarty

Otwarty węzeł Jordanowo połączył drogę ekspresową S3 z autostradą A2.

Poprawa na rynku transportu drogowego

W pierwszym kwartale 2013 r. dał się zauważyć wzrost zapotrzebowania na usługi transportowe w Polsce.

Odpowiedzialność przewoźnika za bagaż podróżnego

Jak wygląda kwestia odpowiedzialności przewoźnika za bagaż podróżnego. Czy powierzając go przewoźnikowi, możemy czuć się prawnie chronieni?

Ubezpieczenie towaru podczas transportu

Ubezpieczenie transportowanego towaru jest nie tylko dowodem na odpowiedzialność. To również sposób na zarządzanie ryzykiem związanym z transportem towarów.

Autostrada A4 do węzła Dębica za 6 miesięcy?

GDDKiA podpisała umowę na kontynuację budowy odcinka autostrady A4 od węzła Krzyż do węzła Dębica Pustynia. Inwestycja opiewa na 981,5 mln. zł.

Transport drogowy rzeczy – dokumenty kierowcy

Jakie dokumenty powinien mieć przy sobie kierowca, który przewozi towar? Nie tylko prawo jazdy i dowód rejestracyjny auta.

Weekend majowy - ograniczenia w ruchu pojazdów

W święta obowiązują ograniczenia ruchu pojazdów o masie przekraczającej 12 t. Jak ograniczenia będą obowiązywały w długi majowy weekend?

Fracht drogowy - wzrost popularności

Mimo spowolnienia gospodarczego, rynek frachtu drogowego w Polsce ma się dobrze. Kwitnie zwłaszcza handel z Niemcami.

Uprawnienia Inspekcji Transportu Drogowego (ITD)

Inspekcja Transportu Drogowego może karać i kontrolować nie tylko kierowców zajmujących się przewozem towarów i osób. Jakie mają uprawnienia inspektorzy ITD?

Przewóz chemii płynnej

Przewóz płynnych substancji chemicznych to wciąż ogromne wyzwanie dla branży transportowej. Bezpieczny i sprawny przewóz materiałów niebezpiecznych wymaga szczególnej wiedzy i doświadczenia firm transportowych.

Nieudzielenie pomocy ofiarom wypadku - konsekwencje

Konsekwencje niedzielenia pomocy ofiarom wypadku są bardzo poważne. Lepiej jest próbować pomóc niż pomocy zaniechać.

Autostrada A1 - widać koniec prac

GDDKiA dokonał ponownego wyboru wykonawcy na dokończenie autostrady A1. Prace na ostatnich odcinkach A1 mają ruszyć w drugim kwartale br.

Leasing - sposób finansowania taboru autokarowego

W 2012 r. co najmniej 67% zarejestrowanych w Polsce autobusów zostało sfinansowanych leasingiem. Ta forma finansowania napędza rynek autobusowy w Polsce.

Nowy terminal do monitoringu floty

Nowy terminal do ukrytego monitoringu floty oferuje pełną funkcjonalność terminali tradycyjnych. Jest jednak pozbawiony funkcji asystenta kierowcy.

Termin wystawienia faktury dokumentującej tzw. eksport usług

Polski przewoźnik regularnie świadczy usługi transportowe na rzecz zagranicznych kontrahentów (zarówno unijnych, jak i mających siedzibę w krajach nienależących do UE).W jakim terminie powinien wystawić fakturę dokumentującą tzw. eksport usług na gruncie przepisów obowiązujących od 1-go stycznia 2013 r.?

Transport chłodniczy - rezerwacja przez komputer

Nowoczesne narzędzia wymiany informacji o ładunkach i przewozach chłodniczych ułatwią planowanie kursów nie tylko w gorącym okresie przedświątecznym.

Płynny asfalt – jak go przewozić?

Płynny asfalt to ładunek, którego transport wymaga bardzo wąskiego i wysoce wyspecjalizowanego procesu logistycznego. Jak go przewozić?

Obwodnica Raszyna i Janek - budowa ruszy w kwietniu?

W piątek GDDKiA wybrała wykonawcę, który zaprojektuje i zbuduje odcinek drogi ekspresowej S8 omijającej permanentnie zakorkowane "wyloty" z Warszawy w Raszynie i Jankach.

Prawidłowa pozycja za kierownicą

Bezpieczeństwo pracowników i floty to jedno z kluczowych wyzwań dla zarządcy floty. Warto, co jakiś czas przypominać osobom korzystającym z samochodów firmowych o podstawach, np. o tym jaka jest prawidłowa pozycja za kierownicą.

Sposób na zmniejszenie zużycia paliwa - pociąg drogowy

Dzięki zastosowaniu zestawów zwanych pociągami drogowymi właściciel floty będzie miał wymierne korzyści wynikające z oszczędności paliwa.

Pomysł na biznes - samochód z zabudową specjalną

Samochody z zabudową specjalną mogą być rozwinięciem dotychczasowej działalności lub rozpoczęciem nowej. Na samochodzie dostawczym można zbudować piekarnię, warsztat, laboratorium lub bank.

Szkolenia dla kierowców - czy warto?

Dodatkowe szkolenia dla kierowców powinny być obligatoryjne dla każdej firmy wykorzystującej flotę samochodową. Kursy są różne - począwszy od techniki bezpiecznej jazdy, aż po technikę jazdy ekonomicznej.

Fracht drogowy w 2013 r. - tendencje na rynku

W branży frachtu drogowego da się wyczuć konflikt. Klienci szukają doraźnych oszczędności, a firmy logistyczne walczą o stałe kontrakty, które pozwolą im się rozwijać. Jakie perspektywy na rynku frachtu drogowego rysują się w 2013 r.?

Obwodnica Raszyna i Janek na przełomie 2015/16 r.

Według informacji GDDKiA odcinek drogi ekspresowej S8 gwarantujący wygodny wyjazd z Warszawy w stronę Krakowa i Katowic ma być gotowy na przełomie roku 2015 i 2016.

Transport pasażerski - kasa fiskalna

Czy prowadząc usługi przewozu osób na przykład na rzecz biura podróży i okazjonalnie na rzecz osób fizycznych trzeba mieć kasę fiskalną?

Kierowcy pracujący na własny rachunek, a czas pracy

Restrykcje dotyczące czasu pracy i odpoczynku kierowców dotyczą kierowców pracujących dla przedsiębiorstw transportowych. Ale KE, chce by przepisy obowiązywały także kierowców pracujących na własny rachunek.

Nowy terminal cross-dockingowy na Pomorzu

W gminie Pruszcz Gdański powstał nowy terminal cross-dockingowy. Placówka obsługuje klientów od 18-stego lutego.

Rynek transportu w Polsce - piwo napędza gospodarkę

Lider branży piwowarskiej w Polsce wydaje na transport 221 mln zł rocznie. Transport piwa to duża część rynku branży logistycznej w Polsce.

Bezpieczeństwo w transporcie drogowym

Zapewnienie bezpieczeństwa kierowcom oraz przewożonym ładunkom to wyzwanie dla firm z branży TSL ale wykorzystując dostępne rozwiązania można skutecznie zapobiegać napadom i kradzieżom w transporcie.

"Strategia rozwoju Transportu do 2020 roku", komentarz eksperta

"Strategia rozwoju transportu do 2020 roku" wskazuje na wiele zaniedbań dotyczących budowy infrastruktury transportowej w Polsce. Czy dalszy rozwój sieci dróg i połączeń kolejowych odkorkuje polskie miasta?

Transport ładunków ponadgabarytowych w TNT

Przetransportowanie ładunków ponadgabarytowych nie stanowi dla sieci kurierskiej najmniejszego problemu. Dla przykładu - TNT przewiozło ostatnio ważący 6,5 tony dzwon katedry Notre Dame w Paryżu.

REKLAMA