REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Transport drogowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Dokument uprawniający do zastosowania stawki 0% VAT w transporcie międzynarodowym

W dniu 11.04.2016 r. nr została wydana interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach sygn. IBPP4/4512-37/16/MK w zakresie obowiązków dokumentacyjnych niezbędnych do zastosowania stawki 0% dla usługi transportowej wykonywanej na zlecenie spedytora.

Usługa transportowa jako świadczenie złożone, a VAT

Jedynym z zagadnień wywołujących szczególne wątpliwości w podatku VAT jest kwestia świadczeń złożonych (kompleksowych). Przykładem tego zagadnienia w kontekście usług transportowych jest, budząca wątpliwości interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 15.1.2016 r., znak IPPP3/4512-870/15-2/KT.

Ekologiczny transport może przynieść spadek cen ropy?

Zdaniem niektórych ekspertów, cena ropy może spaść na skutek wdrożenia alternatywnych źródeł napędu pojazdów. Mniejsze zapotrzebowanie na ten surowiec spowodowałoby zwiększenie jego podaży na rynku, a tym samym koszt jego zakupu uległyby obniżeniu.

Czy nabycie biletów w międzynarodowym transporcie lotniczym jest importem usług?

Spółka świadczy usługi międzynarodowego transportu samochodowego towarów. Zdarza się, że występuje konieczność zapewnienia transportu lotniczego dla kierowców na trasach z Polski do innych krajów członkowskich UE lub odwrotnie. Spółka korzysta wtedy z usług zagranicznych linii lotniczych. Linie lotnicze wystawiają na rzecz Spółki faktury bez zawartego na nich zagranicznego podatku VAT. Czy w tej sytuacji Spółka powinna rozpoznać import usług?

REKLAMA

Tymczasowe porozumienie z Rosją w sprawie przewozów w 2016 r

Co się dzieje w sprawie porozumienia z Rosją odnośnie przewozów towarów? Co ustalono na spotkaniu w tej sprawie?

Artykuły szybko psujące się i środki spożywcze

Które artykuły są szybko psujące się i które to środki spożywcze według rozporządzenia Ministra Transportu w sprawie okresowych ograniczeń oraz zakazu ruchu niektórych rodzajów pojazdów na drogach z dnia 31 lipca 2007 r.

Kiedy obowiązuje zakaz jazdy ciężarówek?

Kiedy obowiązuje zakaz jazdy ciężarówek? Czy w każdy weekend i wszystkie święta? Czy są jakieś wyjątki od reguły?

Gdzie najlepiej założyć firmę transportową? Na Słowacji!

Wysokie podatki z jakimi od lat muszą zmagać się polscy przedsiębiorcy powodują, że coraz więcej firm rejestruje swoją działalność poza granicami naszego kraju. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się Słowacja, wyjątkowo atrakcyjna dla firm z branży transportowej.

REKLAMA

Kto może transportować towary do Rosji?

Kto, mimo braku porozumienia odnośnie kontyngentu 2016 r. między Polską, a Federacją Rosyjską, może dokonywać transportu towarów do Rosji?

Jak ominąć blokadę granicy między Bułgarią i Grecją?

Jak ominąć blokadę granicy między Bułgarią i Grecją? Można skorzystać z drogi przez Macedonię, nie są przy tym potrzebne macedońskie zezwolenia na tranzyt.

Wygasły pozwolenia na samochodowy transport towarów do Rosji

Od dziś tj. 16 lutego pozwolenia na samochodowy transport towarów z Polski do Rosji wygasły. Przedstawiciele obu państw nie doszli do porozumienia w tej sprawie. W rezultacie zarówno polscy jak i rosyjscy przewoźnicy nie mogą wykonywać kursów pomiędzy tymi krajami. Najwięcej stracą na tym firmy rosyjskie, gdyż transport do Europy zachodniej musi odbywać się teraz albo drogą morską, albo przez Białoruś po wcześniejszym przeładowaniu towarów do białoruskich ciężarówek.

Rumuńscy przewoźnicy konkurencją dla polskich firm transportowych?

Polskie firmy spedycyjne zajmujące się transportem międzynarodowym zaczynają czuć oddech konkurencji z Rumunii. Dzięki wsparciu UE i niższym cenom stanowią coraz silniejszą konkurencję dla rodzimych firm.

Niespersonalizowane konto karty - wygodne rozliczanie podróży w firmach transportowych

Niespersonalizowane konto karty ułatwia dokonywanie opłat w różnych krajach za przejazd płatnymi odcinkach dróg. Na czym ono dokładnie polega wyjaśnia ekspert Diners Club Polska.

Najlepszy sposób dojazdu do pracy

Większość osób dojeżdża do pracy autem lub komunikacją miejską. Na rower decyduje się zaledwie 6% Polaków. Dlaczego? Czy trend ten ma szanse się odmienić?

Awaria na przejściu granicznym w Dorohusku

Na drogowym przejściu granicznym w Dorohusku (granica z Ukrainą) trwa awaria sieci teleinformatycznej. Nie funkcjonują systemy celne obsługujące ruch towarowy.

Program Rozwoju Infrastruktury Transportowej Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014–2020

Według założeń Programu Rozwoju Infrastruktury Transportowej Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014–2020 ma zostać m.in. wyznaczona nowa trasa kolejowa dla relacji Kielce-Warszawa.

Problem z opłatami dla przewoźników w Rosji

Polscy przewoźnicy wjeżdżający na teren Federacji Rosyjskiej mają problemy z uiszczaniem wymaganych za przejazd opłat. Szkopuł tkwi w niepoprawnie działającym systemie. Czy mimo to będą karani za brak opłat?

Elektroniczne usługi dla przedsiębiorców

Elektroniczny Punkt Kontaktowy umożliwia przedsiębiorcom znalezienie informacji o obowiązujących procedurach oraz dopełnienie formalności związanych z działalnością gospodarczą. Ponadto za pośrednictwem elektronicznej usługi, przedsiębiorca może złożyć wnioski o przyznanie licencji wspólnotowych, zezwalających na przewóz rzeczy czy osób.

Płock wprowadza ograniczenia w ruchu samochodów ciężarowych

Już od 08 sierpnia 2015 r. w Płocku zaczną obowiązywać ograniczenia w ruchu samochodów ciężarowych. Wjazd do miasta będzie uwarunkowany uzyskaniem zezwolenia.

Jak ograniczyć koszty paliwa w spedycji?

Koszty paliwa mają bardzo istotny wpływ na rentowność działalności spedycyjnej. Podpowiadamy, w jaki sposób można ograniczyć zużycie paliwa w działalności spedycyjnej.

Zakaz wyprzedzania dla ciężarówek na odcinku A2

Na odcinku autostrady A2 od węzła Konotopa - Wiskitki, wprowadzono zakaz wyprzedzania dla samochodów ciężarowych.

Płaca minimalna dla kierowców w Norwegii

Od 1 lipca mają wejść w życie nowe przepisy dot. płacy minimalnej dla kierowców zawodowych przejeżdżających przez terytorium Norwegii. Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju zaproponuje Norwegom spotkanie bilateralne w tej sprawie.

KE wszęła procedurę w sprawie płacy minimalnej w Niemczech

Komisja Europejska wszczęła procedurę w sprawie ustawy o płacy minimalnej w Niemczech, która ma być wypłacana również kierowcom jadącym przez Niemcy w tranzycie. Czy to oznacza, że przewoźnicy są zwolnieni z wypłacania pracownikom wyższych stawek godzinowych?

Francja wprowadzi płacę minimalną dla kierowców?

Po Niemczech, teraz Francja chce wprowadzić minimalną stawkę za godzinę pracy kierowcy, który przejeżdża przez jej terytorium. Czy bogate kraje UE wywierają presję na Komisję Europejską, by ograniczyć konkurencję transportową z Polski?

Na co zwrócić uwagę przy transporcie leków?

Według statystyk Polacy to naród lekomanów, stąd transport leków w naszym kraju jest stosunkowo popularny. Na co zwrócić uwagę podczas transportu farmaceutyków i po czym poznać, że spedytor właściwie zajmie się takim ładunkiem?

Elektroniczny rejestr przedsiębiorców transportu drogowego - kiedy start?

Zgodnie z przepisami UE, każde państwo członkowskie powinno prowadzić Krajowy Rejestr Elektroniczny Przedsiębiorców Transportu Drogowego. W jakim celu i kiedy rejestr wystartuje w Polsce?

Powstanie elektroniczny rejestr przedsiębiorców transportu drogowego

Projekt przygotowany przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju zakłada dostęp do aktualnych danych przedsiębiorców transportu drogowego. Projekt ma na celu wyeliminowanie nieuczciwych przedsiębiorców oraz poprawienie bezpieczeństwa transportu drogowego.

Obniżenie udziału tradycyjnych biopaliw w transporcie

Europosłowie z komisji środowiska PE opowiedzieli się za tym, by do 2020 r. ograniczyć udział konwencjonalnych biopaliw w transporcie do 6%.

Usługa transportu towarów realizowana na życzenie klienta – podatek VAT

W dniu 9 stycznia 2015 r. została wydana interpretacja indywidualna (sygn. IBPP2/443-967/14/WN), w której Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach rozstrzygnął, na jakich zasadach należy opodatkować podatkiem VAT usługę transportu towarów, którą dostawca tych towarów realizuje wyłącznie na życzenie klienta.

Jaki system zarządzania wybrać do floty firmy transportowej?

Polskie firmy transportowe bez kompleksów i z sukcesami podbijają rynki UE i państw sąsiadujących. Do rozwoju niezbędny jest jednak odpowiedni system zarządzania flotą. Lepszy jest oparty o urządzenia mobilne, czy stacjonarne?

Ułatwienia dla niepełnosprawnych na dworcach autobusowych

Nowelizację przepisów ułatwiających niepełnosprawnym korzystanie z dworców autobusowych poparło 79 senatorów, jeden wstrzymał się od głosu.

Działania Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju w sprawie płacy minimalnej w Niemczech

Minister infrastruktury i rozwoju Maria Wasiak spotka się w czwartek w Berlinie z niemieckim ministrem transportu i infrastruktury cyfrowej Alexandrem Dobrindtem. Minister Wasiak poprosiła przedstawicieli przewoźników, aby przesłali jej do środy analizy prawne i ekonomiczne skutków obowiązywania nowych stawek płacy minimalnej dla polskich przewoźników.

Nowy terminal załadunkowy w Legnicy

PEKAES konsekwentnie realizuje swoją strategię rozwoju sieci drobnicowej. Niedawno uruchomił nowy terminal załadunkowy w Legnicy.

Polskie firmy nie chcą płacić kierowcom 8,5 euro za godzinę

W myśl nowych przepisów obowiązujących w Niemczech, kierowcy zawodowi przejeżdżający przez niemieckie terytorium (wykonując pracę) muszą zarabiać co najmniej 8,5 euro za godzinę. Sprawie przygląda się Komisja Europejska.

Autobusy turystyczne nie wjadą do Paryża?

Władze Paryża poważnie zastanawiają się, czy nie zabronić już od 2015 r. wjazdu na teren miasta autobusom turystycznym. To nie koniec, pojawiają się głosy, że w planach jest zakaz wjazdu na teren metropolii samochodów z silnikami Diesla. Miałby obowiązywać od 2020 r.!

PEKAES zimą przewiezie w cieple

Znana polska firma logistyczna rozszerzyła swoją ofertę o usługę transportu przesyłek, które muszą być przewożone temperaturze dodatniej.

Najpopularniejsze ładunki w transporcie samochodowym

Jakie ładunki były najczęściej przewożone w transporcie samochodowym w październiku i listopadzie 2014 r.? Jakie w tym okresie były najpopularniejsze kierunki?

Zmiany w ustawie o transporcie drogowym: dworce dla niepełnosprawnych, wzmocnione prawa pasażerów

Szykują się zmiany w przepisach dotyczących transportu osób, w tym niepełnosprawnych. Wszystko przez konieczność dostosowania polskiego prawa do przepisów Unii Europejskiej.

Resorty pracy i infrastruktury pomogą przewoźnikom

Resorty pracy i infrastruktury pomogą przewoźnikom dotkniętym rosyjskim embargiem. W ministerstwach są przygotowywane rozwiązania prawne wspierające polskie firmy transportowe w takich sytuacjach.

Samochody hybrydowe we flocie niemieckiego przewoźnika

Jeden z niemieckich przewoźników wprowadza do swojej floty hybrydowe samochody dostawcze Fuso Canter 7C15 Eco Hybrid.

Nowe przepisy obowiązujące przewoźników w Skandynawii

W Norwegii od 1-go stycznia 2015 r. każdy przewoźnik, który będzie poruszał się po norweskich drogach będzie musiał pamiętać, żeby także naczepę wyposażyć w opony zimowe. W przyszłym roku, w życie wchodzi też nowa dyrektywa siarkowa.

Spedycja: mniej przejazdów bez ładunku

Przewozy bez ładunku zdarzają się coraz rzadziej w transporcie drogowym. Firmy próbują coraz lepiej optymalizować przejazdy aby ograniczyć koszty i zwiększyć swe zyski.

PEKAES zmienił lokalizację oddziału w Poznaniu

PEKAES to jeden z kluczowych operatorów logistycznych w Polsce. W połowie września 20 14 r. firma przeniosła lokalizację poznańskiego oddziału w pobliże miejscowości Konienko przy drodze S11.

Projekt "Szczyty kosztują"

Inicjatywa "Szczyty kosztują" jest Think tankiem, którego celem jest promowanie wypracowanie zasad postępowania, które ograniczą zjawisko szczytów przewozowych w transporcie drogowym.

Polska - centrum europejskiej logistyki?

Przez Polskę przechodzi kilka drogowych szlaków panaeuropejskich. Rozwijając infrastrukturę mamy szansę stać się logistyczną europejską potęgą. W przeszłości taką szansę wykorzystała Belgia.

Wpływ pogody na działalność firm transportowych

Czy w dzisiejszych czasach pogoda ma wpływ na działalność form transportowych? Okazuje się, że tak. Czy znaczny?

Ćwierćpaleta nowej generacji

Najnowsza ćwierćpaleta jest lżejsza i niższa od poprzednika, co przekłada się na bardziej efektywne wykorzystanie transportu. Jakie jeszcze cechy ma paleta nowej generacji?

Logistyka produktów dla dzieci

Obecnie branża artykułów dla dzieci przeżywa w Polsce dynamiczny wzrost. Istotą w procesie przepływu takich produktów jak zabawki staje się logistyka.

Pożyczka od faktora – jednorazowa czy odnawialna

Jednym ze sposobów na odzyskanie płynności finansowej przy zatorach płatniczych w branży transportowej jest skorzystanie z pożyczki od faktora. Czy to się opłaca?

Modernizacja odcinka trasy 591 z Kętrzyna do Starej Różanki

Władze województwa Warmińsko-Mazurskiego w ciągu najbliższych dwóch lat zamierzają zmodernizować całą trasę z Gołdapi do Pasłęka.

REKLAMA