REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Transport

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Polacy na wakacje jeżdżą głównie samochodem

Według badań przeprowadzonych przez Polską Organizację Turystyczną aż 81% respondentów wybiera samochód, jako środek transportu na wakacje.

Będzie jedna Państwowa Komisja Badania Wypadków Transportowych

Ministerstwo infrastruktury i Rozwoju pracuje nad tym, by zamiast trzech oddzielnych komisji zajmujących się wypadkami lotniczymi, morskimi i kolejowymi, powołać jedną, któa zajęłaby się problemem kompleksowo.

Przez niemiecką płacę minimalną wzrosną ceny przewozów

Podniesienie płacy minimalnej w Niemczech to działanie sprzeczne prawem UE. Co więcej jest ono niezgodne z zasadami wolnego rynku i dlatego zdaniem przedstawicieli polskiej branży spedycyjnej płaca minimalna powinna być zniesiona.

Jak duże ciężary może przenosić pracownik?

Przepisy jasno określają, jakie ładunki mogą być przenoszone przez pracowników. Niemniej, dobór odpowiednich urządzeń transportowych to już kwestia pracodawcy. Czym się kierować przy ich wyborze?

REKLAMA

E-procedury transportowe dla przedsiębiorców

Elektroniczny Punkt Kontaktowy prowadzony przez Ministerstwo Gospodarki daje możliwość przedsiębiorcom wykonania wielu procedur realizowanych przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego drogą elektroniczną, m.in. zmiana nazwy, adresu przedsiębiorstwa, osoby zarządzającej transportem, uzyskanie zezwoleń, licencji.

Terminal LNG w Świnoujściu - w tym roku przyjmie pierwszy statek?

Według zapewnień ustępującego ministra skarbu, Włodzimierza Karpińskiego, jeszcze w tym roku gazoport w Świnoujściu przyjmie pierwszy gazowiec.

Zakup biletów lotniczych dla pracowników a VAT

Czy podatnik, który dokonał zakupu biletu lotniczego np. z Polski do Francji bezpośrednio od podmiotu węgierskiego, a następnie przekazał go nieodpłatnie pracownikowi w celu odbycia podróży służbowej jest zobowiązany do rozliczenia importu usług? Czy nieodpłatne przekazanie biletu pracownikowi podlega w tym przypadku opodatkowaniu VAT?

Jak rozliczyć podatkowo usługę transportową

Pytanie dotyczy opodatkowania podatkiem VAT transakcji "transportu". Usługę transportową świadczy kontrahent z Polski posiadający NIP UE dla kontrahenta z Niemiec posiadającego numer UE. Transport zaczyna się w Polsce kończy w Niemczech.

REKLAMA

VAT- Otrzymanie zaliczki w eksporcie ze stawką 0%

Czy spółka, która zawarła umowę sprzedaży jednego z samochodów przedsiębiorstwu zarejestrowanemu na Ukrainie, a które wpłaciło 100% zaliczkę na poczet sprzedaży może zastosować względem zaliczki preferencyjną 0% stawkę podatku VAT?

Nowa organizacja ruchu ma poprawić bezpieczeństwo na drogach

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju poinformowało, że w Dzienniku Ustaw zostały opublikowane dwa rozporządzenia resortu, które wprowadzają istotne zmiany w obowiązujących przepisach techniczno-budowlanych w zakresie drogownictwa. Resort przypomniał, że przekrój 2+1, czyli wyposażanie dróg naprzemiennie raz w jeden, raz w dwa pasy ruchu, jest już stosowany na drogach krajowych.

Polacy mają w rękach 25% europejskiej branży transportowej

Polska branża transportowa jest niezwykle silna w Europie. Niestety, szykują się dla niej utrudnienia, które mogą zmniejszyć jej wpływy na Starym Kontynencie.

Dziewięć województw za planem restrukturyzacji Przewozów Regionalnych

Plan restrukturyzacji Przewozów Regionalnych akceptuje już 9 województw. Osiągnięcie porozumienia możliwe do końca lutego.

Nowelizacja ustawy o publicznym transporcie zbiorowym pod znakiem zapytania

Celem nowelizacji ma być wprowadzenie nowej formuły współpracy między jednostkami samorządu terytorialnego w zakresie organizacji i zarządzania publicznym transportem zbiorowy. Chodzi o dopuszczenie możliwości zawierania porozumień pomiędzy samorządami różnych szczebli, co wyklucza obowiązująca ustawa o publicznym transporcie zbiorowym.

Państwo odbiera ulgę podatkową za transport pracowników

Zwolnienie z podatku będzie przysługiwało pracodawcom wyłącznie jeśli transportować będą oni pracowników autobusami! To kolejne obciążenie polskiego przedsiębiorcy stawia pod znakiem zapytania politykę przyjaznego Państwa.

Ekologiczne autobusy w Warszawie

Warszawa inwestuje w ekologiczne autobusy na skroplony gaz i prąd. Koszt zakupu 35 autobusów wraz z dziesięcioletnim kontraktem na dostawę gazu to 114 mln zł. Warszawskie MZA otrzymały 80 mln zł dofinansowania w ramach programu Gazela Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wspierającego rozwój zrównoważonego transportu miejskiego.

Usługi spedycyjne na rzecz podmiotu z innego państwa członkowskiego UE

Spółka XYZ świadczy usługi spedycyjne na rzecz podatnika z Belgii, przy czym towar transportowany jest z Polski, przez Niemcy do Belgii. Spółka XYZ jest zarejestrowana dla celów VAT wyłącznie w Polsce. Jak opodatkować to świadczenie?

Wielozadaniowe karty paliwowe, a optymalizacja biznesu

Prowadzenie firmy transportowej wymaga stałej kontroli kosztów. Jednym z narzędzi do optymalizacji biznesu transportowego są wielozadaniowe karty paliwowe.

Czy polscy kierowcy zarobią w Niemczech 8,5 euro za godzinę?

Od 1 stycznia 2015 r. w Niemczech obowiązuje minimalna stawka płacy za godzinę pracy. To 8,5 euro za godzinę. Czy to oznacza, że tyle powinni zarabiać kierowcy zawodowi, którzy np. jadą przez Niemcy tranzytem? Wiele wskazuje na to, że tak.

Mandat na gwiazdkę za źle przewożoną choinkę!

Transport choinki samochodem jest niebezpieczny i bez określonej wiedzy nie powinien być wykonywany przez osoby niedoświadczone. Pokazujemy zatem jak prawidłowo przewieźć świąteczną choinkę samochodem osobowym.

Sieci tramwajowe ze środków UE

Polskie miasta mają do wykorzystania miliardy złotych na sieci tramwajowe. Wyzwaniem jest nie tylko jakość taboru, lecz także oferta dla pasażera.

Narty w aucie. O czym pamiętać?

Bezpieczny przewóz nart czy deski do snowboardu uzależniony jest od metody ich transportu. Czy lepiej przewozić narty we wnętrzu pojazdu czy na jego dachu?

Bezpłatna komunikacja w Warszawie: Sasin przekonuje, że wie jak to zrobić

Kandydat ma prezydenta Warszawy Jacek Sasin, wyjaśnia w jaki sposób można sfinansować darmową komunikację dla stolicy.

Odliczenie VAT z faktur otrzymanych od małych podatników

Jako firma transportowa współpracujemy z kierowcami posiadającymi (na gruncie ustawy o VAT) status małych podatników. Kierowcy ci prowadzą własne działalności gospodarcze (są to podwykonawcy). Czasami oświadczają nam, że rozliczają się metodą kasową. Kiedy jest możliwe jest odliczenie VAT z faktur otrzymywanych od ww. kierowców?

Serwis drobnicowy jako alternatywa dla usług kurierskich?

Czy serwis drobnicowy może być alternatywą dla usług kurierskich? Na pewno nie w pełnym zakresie, ale w niektórych sytuacjach może pełnić taką rolę.

Spedycja: mniej przejazdów bez ładunku

Przewozy bez ładunku zdarzają się coraz rzadziej w transporcie drogowym. Firmy próbują coraz lepiej optymalizować przejazdy aby ograniczyć koszty i zwiększyć swe zyski.

Jak najłatwiej pozyskać zlecenie transportu?

Mikro i małe przedsiębiorstwa często mają kłopot ze sprawnym pozyskaniem klientów na usługi transportowe. Tymczasem pozyskanie klientów ułatwiają giełdy transportowe.

Proponowane zmiany w sektorze gospodarki

Premier Ewa Kopacz w swoim expose zapowiedziała wprowadzenie zmian w sektorze gospodarki. Od 2015 r. zostanie wprowadzony nowy system e-Podatki, który będzie dostępny dla każdego podatnika. Przedsiębiorcy otrzymają wsparcie finansowe z Banku Gospodarstwa Krajowego oraz powstanie dawno zapowiadany kodeks budowlany.

Transport do pracy: zwolnienie pracowników z podatku dochodowego w 2015 roku

Od 2015 roku pracownicy korzystający z transportu zbiorowego organizowanego przez pracodawcę nie będą płacić podatku dochodowego z tego tytułu.

Rośnie liczba tramwajów polskich miastach

Władze polskich miast inwestują w rozwój sieci tramwajów. Dotacje unijne oraz względy środowiskowe coraz częściej przekonują samorządowców do zakupu nowego taboru szynowego.

Jak transportować delilaktną elektronikę samochodem?

Niektóre urządzenie elektryczne są bardzo wrażliwe na wyładowania elektryczne czy wstrząsy. Jak zatem je transportować autem, aby nie zostały uszkodzone?

Dotacje na zadania bieżące - wydatki samorządów

Najwięcej wydatków samorządy terytorialne przeznaczają na zadania kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, oświatę oraz transport. Dotacje udzielane w tych obszarach stanowią blisko 75 procent ogólnej kwoty przekazywanych dotacji na zadania bieżące.

Transport zwłok z zagranicy

Transport zwłok z zagranicy do państwa pochodzenia to problem coraz powszechniejszy. Przyczyną takiego stanu jest zwiększająca się mobilność Polaków oraz zmiany polityczne np. w ramach UE. Jak wygląda procedura transportu zwłok z zagranicy?

Druga linia metra na Targówku elementem rewitalizacji prawej strony Warszawy

Przedłużenie drugiej linii metra na Targówku przebiega zgodnie z planem. Prezydent Warszawy zapowiada rewitalizację prawobrzeżnych dzielnic Warszawy.

Rowery miejskie w Białymstoku, Lublinie i Konstancinie

Coraz więcej samorządów chce mieć własny system. Do końca maja Nextbike uruchomi kolejny w Białymstoku. Będzie się on składał z 30 stacji i 300 rowerów. Latem zacznie działać liczący 40 stacji i 400 rowerów system w Lublinie, gdzie rowery będą wyposażone w audiobooki. Najmniejszym tegorocznym projektem jest Konstanciński Rower Miejski – to tylko 5 stacji i 55 rowerów (Konstancin liczy niespełna 18 tys. mieszkańców). Trwają także przetargi w Łodzi i Bydgoszczy, w których Nextbike liczy na zwycięstwo.

Egzamin na prawo jazdy - rewolucja w 2015 roku

Egzamin na prawo jazdy to przedmiot prac Sejmu, który przyjął nowelizację ustawy o kierujących pojazdami. Celem tych rewolucyjnych zmian jest m.in.: doprecyzowanie systemu egzaminów na prawo jazdy.

Co zrobić, gdy autobus nie zatrzymał się na przystanku?

Przewóz regularny w komunikacji publicznej związany jest z obligatoryjnym zatrzymywaniem się autobusu na przystankach, zatwierdzonych w rozkładzie jazdy. Pominięcia przystanku autobusowego nie uzasadniają ani trudne warunki drogowe lub pogodowe ani opóźnienie pojazdu.

Nowe testy na prawo jazdy

Sejm pracuje nad komisyjnym projektem nowelizacji ustawy o kierujących pojazdami. Głównym celem projektu jest doprecyzowanie przepisów dotyczących systemów teleinformatycznych używanych w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego (WORD). Czy oznacza to wprowadzenie nowych testów na prawo jazdy?

Drony będą sprawdzać jakość dróg w Polsce?

Drony czyli bezzałogowe statki latające do tej pory wykorzystywane były tylko przez polską armię. Już niedługo obszar ich zastosowań może rozszerzyć się o transport lądowy. Dlaczego?

Transport towarów do Rosji

Transport towarów do Rosji wymaga znajomości specyfiki tamtego rynku. Wybierając operatora logistycznego dla transportu towarów na wschód warto skorzystać z doświadczonego partnera.

Sądy w sporach związanych z usługami transportowymi

Wykonywanie usług transportowych stwarza ryzyko toczenia sporów sądowych w całym kraju a nawet na świecie.

Załącznik nr 13 do ustawy o VAT

Czy towary z aluminium mieszczą się w wykazie towarów wymienionych w załączniku nr 13 do ustawy o VAT?

Najnowsze trendy w transporcie

Według ekspertów badających rynek transportowy, w ubiegłym roku zwiększyło się zainteresowanie transportem krajowym względem zagranicznego. Jakie jeszcze trendy można było zaobserwować w składanych zamówieniach transportowych?

Terminale kontenerowe zatrzymają przeciążone TIR-y

Nowe procedury w terminalach kontenerowych w Polsce zatrzymają rajd przeładowanych ciężarówek. Będą sprawdzane dokumenty pojazdu i deklarowana waga ładunku.

Nowy terminal w Bydgoszczy

Najnowszy terminal firmy PEKAES jest wyposażony w siedemnaście ramp załadunkowo-rozładowczych. Jest położony kilkaset metrów od planowanej obwodnicy i trasy S5.

Zadania operatora logistycznego przy rozwożeniu paczek

Rozwożenie paczek świątecznych to nie lada wyzwanie dla każdego operatora logistycznego. Tym bardziej, gdy firma do końca nie wie, jaki wolumen przesyłek będzie trzeba rozwieść.

Zmiany w Krajowym Funduszu Drogowym

Zmiana ustawy o drogach publicznych oraz ustawy o autostradach płatnych oraz Krajowym Funduszu Drogowym precyzuje, na co mają zostać przeznaczone dochody uzyskane z grzywien.

Kodeks postępowania dostawcy

Globalne firmy logistyczne są zmuszone dbać o każdy etap świadczonej usługi, tak by ujednolicić poziom jakości w różnych częściach świata.

Rozliczanie usług logistycznych w Rosji

Rozliczanie usług transportowych i logistycznych w Rosji to przede wszystkim wygoda dla przedsiębiorców działających na rynkach wschodnich. Stało się to niezwykle cenionym rozwiązaniem biznesowym. Dlaczego?

Transport jednego człowieka jednym autem to przeżytek

W dzisiejszych czasach, gdy liczba ludności na świecie dynamicznie się zwiększa, a ceny paliw rosną bardzo szybko warto zastanowić się, czy podróżowanie, np. do pracy jednego człowieka w jednym samochodzie ma sens?

Przewożenie dużego ładunku samochodem, przepisy

Przewożenie ładunków o dużych gabarytach wymaga nie tylko pomyślunku w odpowiednim rozmieszczeniu bagaży w przestrzeni bagażowej. Sposób przewozu dużych przedmiotów określają przepisy.

REKLAMA