REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Termin, Odsetki

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Spłaciłeś wcześniej kredyt? Otrzymasz zwrot opłat i prowizji

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wydał decyzje wobec 18 firm pożyczkowych w związku z rozliczeniami w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu konsumenckiego. Zgodnie z przepisami, stanowiskiem Prezesa UOKiK i wyrokiem TSUE, jeśli konsument spłacił kredyt przed terminem, pożyczkodawca musi mu zwrócić proporcjonalną część pobranych opłat i prowizji, z zastosowaniem metody liniowej.

Instruktaż: Wycena odsetek z transakcji handlowych na dzień bilansowy - odsetki ustawowe

Na koniec roku na potrzeby sporządzenia sprawozdania finansowego należy urealnić wszystkie ujęte w księgach rachunkowych należności i zobowiązania, w tym także z tytułu odsetek. Trzeba je wycenić według wartości ustalonej na 31 grudnia w kwocie odpowiednio wymaganej lub wymagającej zapłaty. W poprzednim numerze (PRB 2/2020) zostały przedstawione procedury wyceny odsetek od należności cywilnoprawnych, naliczanych na podstawie Kodeksu cywilnego. A jakie obowiązują procedury wyceny odsetek od należności cywilnoprawnych z transakcji handlowych?

Zwolnienie jednego pracownika powoduje zwrot pełnego dofinansowania z Tarczy Antykryzysowej

Tarcza Antykryzysowa 4.0 wprowadziła surowsze zasady dofinansowania do wynagrodzenia pracowników. Pracodawca, który zwolni pracownika objętego pomocą, będzie musiał zwrócić dotację na wszystkich pracowników. Wcześniej przepisy przewidywały zwrot dotacji przyznanej na zwalnianego pracownika.

Terminy składania sprawozdań JST - drugi kwartał 2020 r.

Jednostki samorządu terytorialnego muszą w najbliższym czasie złożyć sprawozdania budżetowe za II kwartał 2020 r. Przedstawiamy najbliższe terminy. Pierwszy z nich upływa już 13 lipca 2020 r.

REKLAMA

Koronawirus - terminy zapłaty podatków 2020

Ministerstwo Finansów przypomina na jakie ułatwienia mogą liczyć podatnicy PIT, CIT, VAT i akcyzy oraz do kiedy gminy mogą przesunąć zapłatę rat podatku od nieruchomości. Sprawdź terminy.

Obniżka odsetek ustawowych od 29 maja 2020 r.

Wskutek kolejnego obniżenia stopy referencyjnej NBP, obniżeniu uległa od 29 maja 2020 r. wysokość odsetek ustawowych (kapitałowych) i odsetek ustawowych za opóźnienie - określonych w kodeksie cywilnym. Mimo obniżenia od 29 maja także wysokości stopy lombardowej NBP - bez zmian pozostaje wysokość odsetek od zaległości podatkowych i odsetek od niezapłaconych w terminie składek na ubezpieczenie społeczne. Nie zmieni się także (przynajmniej do 30 czerwca) wysokość odsetek "za opóźnienie w transakcjach handlowych", bowiem do ustalenia wysokości tych odsetek stosuje się stopę referencyjną NBP obowiązującą w dniu: 1 stycznia (do odsetek należnych za okres od dnia 1 stycznia do dnia 30 czerwca) oraz w dniu 1 lipca (do odsetek należnych za okres od dnia 1 lipca do dnia 31 grudnia).

Kolejne obniżenie wysokości stóp procentowych NBP od 29 maja 2020 r.

Od marca br. Rada Polityki Pieniężnej zaskakuje. O ile dotychczas stopy procentowe NBP były raczej stabilne, o tyle obecnie kolejny raz w ciągu ostatnich miesięcy podlegają one obniżeniu. Zmiana stóp procentowych NBP obowiązuje od dzisiaj (29 maja 2020 r.) i wpływa na również na wysokość różnego rodzaju odsetek.

Jak rozliczać odsetki od pożyczek w związku z COVID-19

Epidemia COVID-19 zmusza przedsiębiorców do korzystania ze wsparcia w postaci pożyczek i kredytów. Tarcza antykryzysowa nie zdjęła jednak z podatników ograniczeń związanych z rozliczeniem odsetek od takiego wsparcia w kosztach CIT. W konsekwencji przepisy art. 15c ustawy o CIT obowiązują w dotychczasowym brzmieniu, a podatnicy decydujący się na wsparcie w postaci pożyczek lub kredytów powinni przeanalizować aspekty podatkowe tego instrumentu.

REKLAMA

Egzaminy adwokackie i radcowskie według „starego" stanu prawnego

Podczas czerwcowych egzaminów adwokackich i radcowskich przy rozwiązywaniu zadań stosowany będzie stan prawny obowiązujący 24-27 marca 2020 r. GIS wyda wytyczne dotyczące przygotowania i przeprowadzenia egzaminów.

Terminy sądowe znowu płyną… ale jak?

W ostatniej Tarczy antykryzysowej znajduje się zapis zgodnie z którym zawieszone terminy (oraz te, których bieg nie rozpoczął się) biegną dalej (lub rozpoczynają swój bieg). Ustawa weszła w życie 16 maja br., a więc terminy zaczęły biec od 23 maja. W niektórych publikacjach podawane są jednak inne daty: 22 maja albo 24 maja. Rozbieżności te wywołują negatywne skutki procesowe - niezachowanie terminów może spowodować nawet brak możliwości zaskarżenia orzeczenia sądowego.

Nowa ulga w CIT - podatnicy mogą zaoszczędzić jeszcze prawie 50 tys. zł

Przedsiębiorstwa, które zatrzymały zysk za 2018 r. lub planują go zatrzymać za 2019 r., mogą skorzystać z dodatkowej ulgi w podatku dochodowym od osób prawnych (CIT). Od przychodu odliczą hipotetyczne odsetki od kapitału własnego.

Tarcza antykryzysowa 3.0 odwiesza terminy procesowe i sądowe!

W dniu 16 maja 2020 roku weszła w życie tzw. Tarcza antykryzysowa 3.0., czyli ustawa z dnia 14 maja 2020 roku o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. Co niesie ze sobą w zakresie terminów procesowych? Odpowiedź przedstawiamy poniżej.

Bezpośrednia obsługa w urzędach od 25 maja 2020 r.

Od 25 maja 2020 r. urzędy administracji publicznej (w tym samorządowej) są zobowiązane do przywrócenia bezpośredniej obsługi obywateli. Osobiste załatwianie spraw będzie możliwe przy zachowaniu odpowiednich wymogów sanitarnych.

Zapłata daniny solidarnościowej po terminie bez odsetek za zwłokę

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, który przewiduje, że podatnicy, którzy nie zapłacą w terminie daniny solidarnościowej nie będą obciążeni odsetkami za zwłokę, o ile uregulują należność do 1 czerwca 2020 r.

Pożyczka dla mikroprzedsiębiorców z tarczy antykryzysowej

Mikroprzedsiębiorcy spełniający specjalne warunki mogą uzyskać pożyczkę z tarczy antykryzysowej. Co trzeba zrobić, aby otrzymać pożyczkę, a następnie umorzenie pożyczki wraz z odsetkami?

14 maja nie jest ostatecznym terminem na składanie wniosku o zwrot wywłaszczonych nieruchomości

Na wielu portalach informacyjnych, a także stronach wydziałów geodezji przy starostwach powiatowych, a nawet blogach profesjonalnych prawników wciąż widnieje informacja, że ostateczny termin na składanie wniosku o zwrot nieruchomości wywłaszczonych ponad 20 lat temu na cel publiczny, który nigdy nie został zrealizowany, mija 14 maja 2020 roku. Trzeba koniecznie podkreślić, że termin ten został przesunięty na podstawie przepisów tzw. tarczy antykryzysowej 2.0.

Sprawozdania finansowe 2020 - przesunięte terminy ze względu na COVID-19

Przedstawiamy przesunięcia terminów określonych w rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 13 września 2017 r. w sprawie rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami RP.

Opodatkowanie odsetek uzyskanych za pośrednictwem zagranicznej fundacji

Spółka zaskarżyła wydaną interpretację podatkową, w której organ podatkowy odmówił jej prawa do skorzystania z preferencyjnej stawki opodatkowania dochodów z odsetek (pozyskanych za pośrednictwem fundacji), jaką mogła zastosować na mocy umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Inaczej orzekł sąd, który stwierdził, że organ nazbyt profiskalnie interpretuje przepisy.

Odstąpienie od pobierania odsetek za zwłokę (wniosek ZUS RDO) - dla kogo, warunki

Pobierz wniosek o odstąpienie od pobierania odsetek za zwłokę (ZUS RDO) dla należności od stycznia 2020 r. Dla kogo możliwe jest zwolnienie z odsetek? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać pomoc?

Wniosek o ogłoszenie upadłości w czasie zagrożenia epidemią i w czasie epidemii

Zgodnie z Prawem upadłościowym dłużnik musi w ciągu 30 dni od dnia, w którym wystąpiła podstawa do ogłoszenia upadłości, zgłosić w sądzie wniosek o jej ogłoszenie. Wskutek zmiany przepisów termin ten nie rozpocznie biegu, a rozpoczęty ulegnie przerwaniu, jeżeli niewypłacalność powstała w czasie zagrożenia epidemicznego albo w czasie epidemii. Termin będzie biec na nowo po odwołaniu stanu epidemii.

Postojowe i zwolnienie ze składek ZUS - zmiany w tarczy antykryzysowej od 18 kwietnia 2020 r.

Dnia 18 kwietnia 2020 r. weszły w życie zmiany w tarczy antykryzysowej. Dotyczą m.in. świadczenia postojowego i zwolnienia ze składek ZUS. Zrezygnowano z progu przychodu przy postojowym dla samozatrudnionych.

Niższe odsetki ustawowe od 9 kwietnia 2020 r. po obniżce stóp NBP

Z uwagi na obniżkę stóp NBP (zwłaszcza stopy referencyjnej) obniżeniu uległa od 9 kwietnia 2020 r. wysokość odsetek ustawowych (kapitałowych) i odsetek ustawowych za opóźnienie - określonych w kodeksie cywilnym. Bez zmian natomiast pozostaje wysokość odsetek od zaległości podatkowych i odsetek od niezapłaconych w terminie składek na ubezpieczenie społeczne. Nie zmieni się także (przynajmniej od 9 kwietnia) wysokość odsetek "za opóźnienie w transakcjach handlowych", bowiem do ustalenia wysokości tych odsetek stosuje się stopę referencyjną NBP obowiązującą w dniu: 1 stycznia (do odsetek należnych za okres od dnia 1 stycznia do dnia 30 czerwca) oraz w dniu 1 lipca (do odsetek należnych za okres od dnia 1 lipca do dnia 31 grudnia).

Zmiana wysokości odsetek od 9 kwietnia 2020 r.

Sytuacja społeczno-gospodarcza związana z epidemią koronawirusa (SARS-CoV-2) intensywnie oddziałuje na działalność Rady Polityki Pieniężnej, która jest właściwym organem w sprawie ustalania wysokości stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego. Zmiany wysokości stóp procentowych NBP zaczną obowiązywać od 9 kwietnia 2020 r. Wprowadzone zmiany przekładają się na wysokość odsetek ustawowych i odsetek ustawowych za opóźnienie.

Postępowanie sądowe w dobie koronawirusa

W pierwszej wersji tzw. specustawy koronowirusowej ustawodawca nie odniósł się w żaden sposób do kwestii toczących się postępowań sądowych, przygotowawczych czy innych, jak również nie dokonał żadnych zmian w przedmiocie chociażby doręczeń, co wzbudziło ogromny niepokój, nie tylko wśród pełnomocników procesowych. Niemniej, w Ustawie z dnia 31.03.2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw kwestie te zostały już wzięte pod uwagę. Czy zatem postępowanie sądowe toczy się dalej dotychczasowym torem? Czy strony są obowiązane do składania pism procesowych i stawiennictwa na rozprawach w wyznaczonych terminach ? A co w przypadku przebywania na obowiązkowej kwarantannie lub w izolacji?

Programy wsparcia dla niepełnosprawnych - wydłużone terminy składania wniosków

Ze względu na epidemię koronawirusa zostały wydłużone terminy składania wniosków w ramach programów Usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych oraz Opieka wytchnieniowa edycja 2020. Pierwotnie termin był do 3 kwietnia 2020 r.

Koronawirus a terminy prawa materialnego

Jednym z ograniczeń wprowadzonych przez tzw. tarczę antykryzysową jest zawieszenie bądź wstrzymanie biegu terminów procesowych. Co z terminami prawa materialnego?

Wstrzymanie i zawieszenie terminów procesowych nie działa wstecz

Ministerstwo Sprawiedliwości w komunikacie z 3 kwietnia 2020 r. (w odpowiedzi na liczne pytania i komentarze) wyjaśniło, że przepisy stanowiące część „Tarczy antykryzysowej” dotyczące wstrzymania nierozpoczętego i zawieszenia rozpoczętego biegu terminu procesowego nie mają mocy wstecznej.

Terminy sporządzenia i przekazania sprawozdań finansowych przedłużone

31 marca 2020 r. przedłużono terminy w zakresie ewidencji oraz sporządzenia, zatwierdzenia, udostępnienia i przekazania sprawozdań lub informacji. Wprowadzone w rozporządzeniu rozwiązania przewidują wydłużenie terminów od 21 dni do 3 miesięcy.

Koronawirus. Nowe terminy składania sprawozdań finansowych

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji ukazał się już Projekt rozporządzenia Ministra Finansów, które wydłuża terminy związane ze sporządzaniem sprawozdań finansowych. Wejście w życie rozporządzenia ma ułatwić prowadzenie działalności przez jednostki prowadzące księgi rachunkowe w obliczu wprowadzenia stanu epidemii COVID-19 na terenie całego kraju.

CIT do 31 marca 2020 r. - przedsiębiorcy apelują o przedłużenie terminu

Pracodawcy RP alarmują, że Ministerstwo Finansów przedłuża termin rozliczenia CIT... ale nie przedsiębiorcom. Apelują do szefa resortu finansów o skorzystanie z przepisu art. 50 Ordynacji podatkowej, pozwalającego przedłużyć terminy rozliczeń podatkowych i zastosowanie tego rozwiązania dla dobra przedsiębiorców, którzy takiego wsparcia potrzebują najpilniej.

Wstrzymanie biegu terminów przedawnienia i terminów sądowych z powodu epidemii koronawirusa

Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiedziało wprowadzenie nadzwyczajnych zmian prawa dotyczących postępowań sądowych. Planowane jest wstrzymanie biegu wszystkich terminów materialnoprawnych i terminów sądowych oraz zmiana organizacji pracy sądownictwa.

Ostatnie dni na zgłoszenie do "Małego ZUS" - termin 2 marca 2020 r.

Dnia 2 marca 2020 r. (najbliższy poniedziałek) mija termin na zgłoszenie się do programu "Mały ZUS". Sale obsługi klientów w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych będą otwarte do godz. 18:00.

Dobry start w 2021 r. – wniosek o 300 zł w nowym terminie

W 2021 wnioski o świadczenie dobry start złożymy w innym niż dotychczas terminie. Nie zmieni się kwota świadczenia. Na szkolną wyprawkę rodzice otrzymają 300 zł.

Czas na wydanie świadectwa pracy przez pracodawcę

Czas na wydanie świadectwa pracy określa Kodeks pracy. Pracodawca ma obowiązek wydania świadectwa pracy w dniu ustania stosunku pracy. Jeśli nie zamierza zawierać z pracownikiem kolejnej umowy, powinien to zrobić w ciągu 7 dni.

Wezwanie pracodawców 250+ do zawarcia umowy o zarządzanie PPK

PFR wysłał do pracodawców 250+ wezwania do zawarcia umowy o zarządzanie PPK z wyznaczoną instytucją finansową, a więc PFR TFI S.A. Pracodawca ma na to 30 dni od dnia otrzymania wezwania. Co w przypadku prowadzenia Pracowniczego Programu Emerytalnego (PPE)?

Wyższa trzynasta emerytura w 2020 r. – kiedy wypłata?

Trzynasta emerytura w 2020 r. będzie wyższa. Ile wyniesie jej wysokość netto? Kiedy nastąpi wypłata 13 emerytury? W jakim terminie emeryci i renciści, a także osoby pobierające zasiłek i świadczenie przedemerytalne otrzymają trzynastkę?

Urlop bezpłatny 2020 – wniosek, termin, podstawa prawna

Urlop bezpłatny w 2020 r. można uzyskać na wniosek pracownika za zgodą pracodawcy. Jaka jest podstawa prawna do ubiegania się o urlop bezpłatny? Kiedy złożyć wniosek? Ile czasu może trwać taki urlop?

Ostatni dzień na wniosek o nieobliczanie podatku od emerytur i rent z KRUS

31 grudnia to ostatni dzień na złożenie wniosku o nieobliczanie podatku dochodowego od emerytur i rent z KRUS wypłaconych w 2019 r.

Urlop ojcowski w 2020 r. - wymiar, termin, wniosek, dokumenty

Urlop ojcowski w 2020 r. wynosi 2 tygodnie. Termin na jego wykorzystanie to 24 miesiące od urodzenia dziecka. Jak napisać wniosek o urlop i jakie dokumenty do niego dołączyć? Jak jest płatny?

Urlop ojcowski - krótszy okres na wykorzystanie

Termin na wykorzystanie urlopu ojcowskiego może ulec skróceniu. Obecnie urlop ojcowski trwa 2 tygodnie i można go wykorzystać w okresie 2 lat od urodzenia dziecka. Zmiany mogą wejść w życie w ciągu najbliższych lat.

Wyrok oparty na podrobionym dokumencie - konstytucyjny termin na wznowienie sprawy cywilnej

Trybunał Konstytucyjny orzekł, iż trzymiesięczny termin na wznowienie postępowania cywilnego w sytuacji, gdy wyrok został oparty na dokumencie podrobionym jest zgodny z Konstytucją. Zdaniem TK regulacja ta nie jest nadmiernie restrykcyjna.

Wydanie pisma przez pocztę po terminie a termin procesowy

Czy wydanie przez pocztę przesyłki po terminie wydłuża termin procesowy? Czy strona powinna czynić starania o odebranie pisma?

Jak skutecznie odrzucić spadek w imieniu małoletniego dziecka?

Wielu rodziców zmaga się z problemem dotyczącym odrzucenia spadku w imieniu małoletniego dziecka. Problem ten jest jeszcze bardziej uciążliwy zwłaszcza dla tych, którzy odetchnęli z ulgą przy odrzuceniu spadku we własnym imieniu wychodząc przy tym z założenia, że to rozwiązuje wszelkie ich problemy z dziedziczeniem niepożądanych długów spadkowych – nic bardziej mylnego bowiem w wyniku odrzucenia spadku przez spadkobiercę, spadek przypadający temu spadkobiercy przechodzi na jego zstępnych (dzieci, wnuki, prawnuki) lub w przypadku braku zstępnych na dalszych spadkobierców powołanych do spadku w następnej kolejności.

Termin przyznania zasiłku dla bezrobotnych a sposób rozwiązania umowy o pracę

Przy ustalaniu terminu przyznania prawa do zasiłku dla bezrobotnych istotne znaczenie ma sposób rozwiązania umowy o pracę. Jak na zasiłek wpływa wypowiedzenie umowy dokonane przez pracodawcę, wypowiedzenie dokonane przez pracownika, rozwiązanie umowy na mocy porozumienia stron, a jak zwolnienie dyscyplinarne?

Ostatni dzień na zawarcie umowy o zarządzanie PPK!

Piątek 25 października 2019 r. to ostatni dzień na zawarcie umowy o zarządzanie PPK przez duże firmy z wybraną instytucją finansową. Jest to pierwszy etap wdrażania Pracowniczych Planów Kapitałowych i dotyczy zatrudniających co najmniej 250 pracowników.

KPK: termin upływający w sobotę, niedzielę i święto

Często zdarza się, iż strona składa pismo procesowe ostatniego dnia określonego terminu. Co jeśli termin ten upływa w sobotę? Czy Kodeks postępowania karnego reguluje tę kwestię tak samo jak w przypadku niedziel i świąt?

Składki na ubezpieczenie społeczne rolników za IV kwartał 2019 r. - termin

KRUS podaje informację dla rolników opłacających składki ubezpieczeniowe o terminie na opłacenie składek za rolników, małżonków i domowników za IV kwartał 2019 r.

Zasiłek dla bezrobotnych na cały rok

Zasiłek dla bezrobotnych może być wypłacany nawet przez cały rok kalendarzowy. Sprawdź, kiedy przysługuje i jakie warunki należy spełnić, aby pobierać go przez dłuższy okres.

Termin początkowy wypłaty renty z tytułu niezdolności do pracy - TK

Trybunał Konstytucyjny rozstrzygnął o terminie początkowym wypłaty renty z tytułu niezdolności do pracy. Czy zawsze prawo do świadczenia rentowego powstaje od miesiąca złożenia wniosku o rentę?

Odsetki a podatek u źródła

Przepisy w zakresie podatku u źródła są bardzo szczegółowe i często sprawiają podatnikom wiele problemów. Z pomocą nie przychodzi także fiskus, który stwierdza, że bez wiedzy odnośnie do rzeczywistego beneficjenta odsetek płatnik nie ma prawa zastosować obniżonej stawki podatku wynikającej z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

REKLAMA