REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Tarcza Antykryzysowa, Dofinansowanie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Postojowe - pierwsza wypłata 15 kwietnia 2020 r.

Dziś, 15 kwietnia 2020 r., odbędzie się pierwsza wypłata postojowego z ZUS. Pierwsi przedsiębiorcy, którzy otrzymają wsparcie z tarczy antykryzysowej, to osoby składające wnioski przez platformę internetową PUE ZUS. Sprawdź, jak złożyć wniosek przez PUE ZUS.

Tarcza antykryzysowa 2.0: Możliwość redukcji etatów w urzędach

Rząd na postawie specjalnego rozporządzenia może dokonać redukcji etatów w administracji publicznej. Takie rozwiązanie znalazło się w rządowym projekcie ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2.

Rozszerzona tarcza antykryzysowa - rozwiązania dla rolników i prowadzących działalność rolniczą

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przedstawiło kolejne rozwiązania, które mają na celu przeciwdziałanie skutkom epidemii COVID-19 oraz poinformowało, że przygotowywane są już następne. Rozwiązania dotyczą rolników lub przedsiębiorców, w tym prowadzących działalność rolniczą w różnych formach prawnych.

Koronawirus. Zwolnienia w administracji publicznej

Rząd chce być przygotowany do ewentualnego cięcia etatów i obniżek pensji w ministerstwach, urzędach wojewódzkich i innych instytucjach. Wystarczy, że – gdy zajdzie taka potrzeba – wyda stosowne rozporządzenie. Takie rozwiązanie znalazło się w rządowym projekcie ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2.

REKLAMA

Wsparcie dla samorządów w projekcie nowej Tarczy Antykryzysowej

Rząd wesprze samorządy finansowo i poluzuje przepisy dotyczące ich finansów - wynika z projektu kolejnej nowelizacji rządowej Tarczy Antykryzysowej. Tym razem głównymi beneficjentami pomocy będą jednostki samorządu terytorialnego, które także walczą z koronawirusem i którym grożą wielomiliardowe straty z tym związane.

Przestój ekonomiczny wraz z obniżeniem wysokości wynagrodzenia

Przestój ekonomiczny jest jedną z sytuacji uprawniającą do skorzystania z dofinansowania do wynagrodzeń pracowników w dobie kryzysu wywołanego epidemią koronawirusa. Obniżenie wynagrodzenia pracowników może stanowić nie więcej niż 50%. Jakie są warunki uzyskania dofinansowania? Co oznacza spadek obrotów gospodarczych? Na jak długo można wprowadzić obniżkę wynagrodzeń? Jakie dokumenty należy przygotować? Gdzie złożyć wniosek?

Obniżenie wynagrodzenia pracowników maksymalnie o 20% z powodu koronawirusa

Skorzystanie z dofinansowania wynagrodzenia pracowników z powodu kryzysu wywołanego przez koronawirusa nie powinno być traktowane jak obniżenie wynagrodzenia pracowników do 20%. Czy rzeczywiście państwo płaci 40%, pracodawca 40%, a 20% staje się kosztem pracownika? Kto może starać się o dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników? Czym jest spadek obrotów gospodarczych? Jak i gdzie złożyć wniosek?

Spadek obrotów gospodarczych - jak liczyć?

Spadek obrotów gospodarczych stanowi warunek do otrzymania pomocy z tarczy antykryzysowej. Zgodnie ze specustawą powstałą w związku z pandemią koronawirusa w 2020 r. jest to spadek sprzedaży towarów lub usług w ujęciu ilościowym lub wartościowym. Jak liczyć spadek obrotów gospodarczych?

REKLAMA

Pułapki kryterium przychodowego. Będzie strata, ale ZUS płacić trzeba

Rządowa „tarcza antykryzysowa” przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS za trzy miesiące: marzec, kwiecień oraz maj. Mogą z tego skorzystać przedsiębiorcy, którzy prowadzili działalność gospodarczą przed 1 lutego 2020 roku. Drugim, znacznie bardziej kontrowersyjnym obostrzeniem dla przedsiębiorców, jest kryterium osiągnięcia przychodu nie wyższego niż 15 681 PLN, co nie jest właściwym miernikiem kondycji finansowej przedsiębiorstwa.

Pomoc dla przedsiębiorców przewidziana w tzw. tarczy 2.0

W dniu 9 kwietnia 2020 roku Sejm przyjął projekt ustawy wprowadzającej kolejne instrumenty pomocowe dla przedsiębiorców dotkniętych kryzysem wywołanym epidemią koronowirusa. Projekt został przekazany do Senatu. Przedstawiamy najważniejsze założenia ustawy.

Zaliczki na podatek dochodowy pobrane w marcu oraz kwietniu 2020 r. i odroczenie składania deklaracji PIT - tarcza antykryzysowa (pomoc i pułapki)

Kwestie odroczenia zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych i brak karalności na gruncie przepisów karnoskarbowych złożenia deklaracji rocznej PIT z opóźnieniem, nie później niż do końca maja 2020 r. - omawia Mirosław Siwiński, radca prawny, doradca podatkowy, partner w Advicero Nexia.

Wzory wniosków przydatne w czasie koronawirusa

Prezentujemy kilka bardzo przydatnych wzorów wniosków, które związane są z koronawirusem. Chodzi o m.in. wniosek o zwrot opłaty za przedszkole/żłobek, wniosek o przedłużenie terminu płatności, wniosek o obniżenie czynszu czy wniosek o zwrot zaliczki/zadatku.

Wzory wniosków przydatne w czasie koronawirusa

Prezentujemy kilka bardzo przydatnych wzorów wniosków, które związane są z koronawirusem. Chodzi o m.in. wniosek o zwrot opłaty za przedszkole/żłobek, wniosek o przedłużenie terminu płatności, wniosek o obniżenie czynszu czy wniosek o zwrot zaliczki/zadatku.

Tarczy antykryzysowa - zawieszenie terminów procesowych

W tarczy antykryzysowej ustawodawca nie zdecydował się na zawieszenie postępowań, a na zawieszenie terminów, co oznacza, że zasadniczo sądy będą działać, o ile podjęcie przez nie czynności nie będzie uzależnione od działania strony.

Postojowe wydłużone do 3 miesięcy - zmiany w tarczy antykryzysowej

Tarcza antykryzysowa będzie rozszerzona. Poznaj 7 najważniejszych z nowych rozwiązań pomocowych. Do głównych zmian należy wydłużenie świadczenia postojowego do 3 miesięcy.

Jaką pomoc dla firm przewiduje tarcza finansowa?

Szacuje się, że z tarczy finansowej może skorzystać nawet 670 tys. polskich firm, które ucierpiały wskutek pandemii koronawirusa. Do mikrofirm, MŚP i dużych przedsiębiorstw trafi prawie 100 mld złotych – z czego nawet 60 mld zł to środki bezzwrotne. Za realizację programu, który jest częścią Tarczy Antykryzysowej, odpowiada Polski Fundusz Rozwoju.

Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych i refundacja składek - koronawirus

PFRON podaje najważniejsze zmiany dotyczące dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego oraz refundacji składek na ubezpieczenia społeczne. Nowe przepisy wynikają z tarczy antykryzysowej stanowiącej pomoc publiczną dla przedsiębiorców w okresie epidemii koronawirusa.

Sejm za kolejnymi zmianami w tarczy antykryzysowej

Zwiększenie dostępności pożyczek dla firm, wprowadzenie 3-miesięcznych „wakacji składkowych” dla firm zatrudniających do 49 pracowników, ponowna wypłata świadczenia postojowego czy zasiłki dla rolników w związku z koronawirusem - takie m.in. rozwiązania przewiduje ustawa dotycząca tarczy antykryzysowej, uchwalona z poprawkami przez Sejm w nocy ze środy na czwartek.

Premier przedstawił "tarczę finansową", czyli program wsparcia firm o wartości ponad 100 mld zł

Premier Mateusz Morawiecki przedstawili w środę "tarczę finansową", czyli propozycje, które mają pomóc firmom w okresie kryzysu spowodowanego epidemią koronawirusa. Wartość pomocy finansowej, która ma trafić bezpośrednio do firm, ma wynieść ponad 100 mld zł.

Nienależnie pobrane dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych - ulgi w spłacie

Przy spłacie zobowiązań wynikających z nienależnie pobranego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych i refundacji składek na ubezpieczenia społeczne przysługują ulgi. Na czym polegają?

Automatyczne przedłużenie umów najmu lokalu i zakaz wypowiadania umowy najmu lub wysokości czynszu – tarcza antykryzysowa

W związku z epidemią COVID-19, do dnia 30 czerwca 2020 r. wynajmujący nie może wypowiedzieć umowy najmu ani wysokości czynszu. Ponadto, jeśli najemca złoży wynajmującemu stosowne oświadczenie, istniejąca umowa najmu, ewentualnie okres wypowiedzenia umowy lub okres wypowiedzenia czynszu najmu, automatycznie przedłuży się do dnia 30 czerwca 2020 r. Przedłużona umowa obowiązuje na dotychczasowych warunkach.

Trudna sytuacja ekonomiczna z powodu koronawirusa a dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych

Z powodu trudnej sytuacji ekonomicznej wywołanej epidemią koronawirusa można skorzystać z pomocy publicznej w postaci dofinansowania do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych za okresy od marca do grudnia 2020 r. Jak wnioskować o dofinansowanie?

Wnioski o dofinansowanie Centrów usług społecznych do 30 kwietnia 2020 r.

Trwa druga tura naboru wniosków o dofinansowanie tworzenia i funkcjonowania centrów usług społecznych. Centra usług społecznych mają być miejscami, w których wsparcie socjalne dla rodzin w najtrudniejszej sytuacji będzie łączyć się ze wsparciem społecznym i usługami skierowanymi do ogółu mieszkańców. Wnioski można składać do 30 kwietnia 2020 r.

Zwolnienie z opłacania składek ZUS dla samozatrudnionych i mikroprzedsiębiorców

W związku z pandemią koronawirusa, przedsiębiorcy spełniający kryteria przedstawione w ustawie wchodzącej w skład tzw. Tarczy Antykryzysowej, będą mogli skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek ZUS.

Składka na Fundusz Solidarnościowy w kosztach płacy pracownika niepełnosprawnego

Dla celów dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych wprowadzono nowa definicję kosztów płacy pracownika niepełnosprawnego. Uwzględniono w niej składkę na Fundusz Solidarnościowy.

Ulgi w ZUS i urzędach skarbowych - odroczenie płatności składek i podatku lub rozłożenie na raty

Oprócz zwolnienia z płatności składek ZUS z powodu epidemii koronawirusa można wnioskować o odroczenie terminu ich płatności bądź rozłożenie należności na raty. Podobne mechanizmy dotyczą urzędu skarbowego i zaliczki na podatek.

Tarcza antykryzysowa - ulgi podatkowe B+R i IP Box

Podatnicy, którzy korzystają lub dopiero zamierzają korzystać z ulg podatkowych B+R lub IP Box mogą znaleźć korzystne dla siebie rozwiązania zawarte w tarczy antykryzysowej. Właściwe zastosowanie nowych rozwiązań, jak podkreśla ekspert Grant Thornton, może przynieść istotne korzyści podatkowe.

Zwolnienie ze składek KRUS za II kwartał 2020 r.

Osoby ubezpieczone w KRUS mogą ubiegać się o zwolnienie z obowiązku opłacania składek za II kwartał 2020 r. Jest to związane z obroną przed negatywnymi skutkami epidemii koronawirusa.

Zwolnienie ze składek ZUS osoby niepełnosprawnej od marca do maja 2020 r.

Zwolnienie ze składek ZUS w okresie od marca do maja 2020 r. przysługuje również osobom niepełnosprawnym prowadzącym działalność gospodarczą. Co należy zrobić, aby uzyskać pomoc?

Spadek obrotów gospodarczych - dofinansowanie od starosty do wynagrodzeń niepełnosprawnych

W przypadku spadku obrotów z powodu epidemii koronawirusa przedsiębiorca może otrzymać dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od nich składek na ubezpieczenie społeczne.

Ważność orzeczenia o niepełnosprawności, stopniu niepełnosprawności, niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji (koronawirus)

W związku z przeciwdziałaniem epidemii koronawirusa przedłuża się ważność orzeczenia o niepełnosprawności, stopniu niepełnosprawności, niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy obowiązują nowe przepisy? Jaki ma to wpływ na dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych oraz refundacji składek na ubezpieczenia społeczne?

Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych - wyższe kwoty od kwietnia 2020 r.

Specustawa dotycząca koronawirusa wprowadziła wyższe kwoty dofinansowania do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych. Będą obowiązywać od kwietnia 2020 r. Ile wyniesie wysokość dofinansowania dla chorych psychicznie, upośledzonych umysłowo, osób z całościowym zaburzeniem rozwojowym lub epilepsją oraz niewidomych?

Tarcza Antykryzysowa. Potrzebny spójny program powrotu do pracy

Zdaniem przedsiębiorców rząd musi natychmiast rozbudować tarczę antykryzysową o spójny program powrotu do pracy. Bez tego zaprzepaścimy nie tylko pieniądze przeznaczone na pomoc, ale też dorobek całego pokolenia Polaków - podkreślają. Za wzór może nam posłużyć duński program antykryzysowy.

Podatnicy wnioskują o ulgi w podatkach do Krajowej Administracji Skarbowej

Z wnioskami o umorzenie, odroczenie bądź rozłożenie podatku na raty zwróciło się do Krajowej Administracji Skarbowej 14 tys. podatników, ich liczba stale rośnie - poinformował wiceminister finansów, zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej Tomasz Słaboszowski.

Nowe przepisy uzupełniające tarczę antykryzysową

Rada Ministrów przyjęła 7 kwietnia 2020 r. projekt ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. Tego samego dnia projekt ten trafił do Sejmu. To kolejne kilkadziesiąt rozwiązań mających przeciwdziałać negatywnym skutkom społeczno-gospodarczym koronawirusa. Wykorzystanie środków budżetowych w walce ze skutkami epidemii oraz wsparcie instytucji publicznych i sektora prywatnego – to tylko niektóre z propozycji Ministerstwa Finansów.

Praca zdalna - prawa i obowiązki pracodawcy i pracownika

W specustawie o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 znalazły się zapisy o możliwości polecenia pracownikowi wykonywania tzw. pracy zdalnej. Eksperci wyjaśniają, na czym polegają nowe zmiany oraz jakie prawa i obowiązki mają pracownik i pracodawca.

Pożyczki z POIR na wsparcie płynności finansowej MŚP

Nowy fundusz pożyczkowy - to kolejne działanie, przygotowywane przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Bank Gospodarstwa Krajowego, w walce z pandemią i jej niepożądanym wpływem na gospodarkę. Na ten cel przeznaczono 400 milionów złotych z programu Inteligentny Rozwój (POIR). Nabór wniosków ruszy pod koniec kwietnia.

Czasowe zwolnienie z opłacania składek ZUS - tarcza antykryzysowa (pomoc i pułapki)

Uchwalona 31 marca 2020 r. ustawa o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2020 r., poz. 568, tzw. tarcza antykryzysowa). Dość powszechne jest wśród przedsiębiorców niezadowolenie ze skali udzielanej pomocy, choć przyznać trzeba, że pewne rozwiązania pomocowe są w niej zawarte. Niestety zawiera ona również pewne pułapki na przedsiębiorców, z których nie zawsze zdajemy sobie od razu sprawę.

Korekta przepisów dotyczących tarczy antykryzysowej

Projekt, który trafi dziś, jutro do Sejmu, to nie jest tarcza 2.0, to korekta przepisów z ubiegłego tygodnia - poinformowała we wtorek minister rozwoju Jadwiga Emilewcz. Dodała, że projekty dalej idące resort będzie chciał przygotować do końca tygodnia.

Bony turystyczne w drugiej połowie 2020 roku?

W bardzo optymistycznej wersji bony turystyczne o wartości 1 tys. zł, które będzie można wydać np. na wycieczkę, mogłyby być wprowadzone w drugiej połowie roku - powiedziała we wtorek 7 kwietnia 2020 r. wiceminister rozwoju Olga Semeniuk.

Preferencyjne kredyty dla rolników w czasie koronawirusa - jak się ubiegać?

Od 6 kwietnia rolnicy mogą ubiegać się o pomoc w formie preferencyjnych kredytów z dofinansowaniem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W tym celu należy składać wnioski w bankach współpracujących z ARiMR. Pomoc polega na płaceniu za kredytobiorcę części oprocentowania kredytu udzielanego przez bank.

Świadczenie postojowe dla przedsiębiorców i zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych

Przedsiębiorcom oraz zleceniobiorcom, którzy odczuwają negatywne skutki pandemii koronawirusa przy spełnieniu warunków zawartych w ustawie, przysługuje jednorazowe świadczenie postojowe. Jaka jest wysokość świadczenia? Gdzie i w jaki sposób złożyć odpowiedni wniosek?

Dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla przedsiębiorców samozatrudnionych - umowa wraz z załącznikami

Zachęcamy do zapoznania się ze wzorem umowy dofinansowania części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną, niezatrudniającego pracowników, w przypadku spadku obrotów gospodarczych w następstwie wystąpienia COVID-19 wraz z załącznikami.

Tarcza antykryzysowa 2.0 - najważniejsze założenia

Przedstawiamy wybrane założenia kolejnego projektu zmian do ustawy - tarcza antykryzysowa. Na razie jest to projekt, który może ulec aktualizacji. Po uchwaleniu ostatecznej wersji przez Sejm, będziemy Państwa informować.

Termin wypłaty pierwszych świadczeń postojowych

ZUS podał termin wypłaty pierwszych świadczeń postojowych. Wypłata będzie wykonana na konto podane we wniosku o wsparcie. Kiedy można spodziewać się przelewu?

Tarcza antykryzysowa - 4 formy wsparcia przedsiębiorców

Tarta antykryzysowa ma na celu wsparcie przedsiębiorców w czasie epidemii koronawirusa. Formy pomocy można podzielić na 4, o które można ubiegać się w wojewódzkich i powiatowych urzędach pracy. Gdzie można ubiegać się o dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników, pożyczkę, świadczenie postojowe?

Prace nad tarczą antykryzysową 2 - potrwają do końca tygodnia

Resort rozwoju wspólnie z kancelarią premiera pracuje nad drugą tarczą antykryzysową - potwierdziła w poniedziałek minister Jadwiga Emilewicz. Prace nad kolejną specustawą na pewno potrwają "do końca tygodnia" - poinformowała. Zapowiedziała też modyfikację dotychczasowych rozwiązań.

Koronawirus. Zamknięcie ksiąg rachunkowych i sprawozdania finansowe później niż zwykle

Długo wyczekiwane rozporządzenie zmieniające terminy wypełnienia niektórych obowiązków z powodu koronawirusa zostało opublikowane dopiero 31 marca 2020 r., czyli w ostatnim dniu, kiedy należało wypełnić te obowiązki. Można zatem stwierdzić, że jest to rozporządzenie dla księgowych o mocnych nerwach, albo dla tych, którzy ze względu na sytuację i tak nie byli w stanie dopełnić standardowego terminu. Jakie obowiązki zostały odroczone w czasie i komu służy prolongata?

Dokumentacja cen transferowych

Dokumentacja cen transferowych jest istotnym elementem potwierdzającym prawidłowość stosowanych cen pomiędzy podmiotami powiązanymi. Z powodu częstych zmian w przepisach podatnicy powinni zadbać o to, aby przygotowywana przez nich dokumentacja nie tylko odzwierciedlała rzeczywiste transakcje i skalkulowane ceny, ale także zawierała wszystkie niezbędne elementy.

Tarcza antykryzysowa w ZUS: pierwsze wnioski przyjęte

ZUS podał informację, że pierwsze wnioski złożone w ramach tarczy antykryzysowej zostały rozpatrzone pozytywnie. Są to wnioski o świadczenie postojowe dla samozatrudnionych oraz odroczenie terminu płatności składek ZUS.

REKLAMA