REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Szpital, Zdrowie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ulga na leki – kto może skorzystać?

Ulga na leki – kto może odliczyć, co można odliczyć, jak udokumentować? Jak wyliczyć ulgę na leki? Jak rozliczyć ulgę w zeznaniu podatkowym PIT?

Szczepienia przeciw COVID-19 pracowników ochrony zdrowia

Pierwsze szczepienia przeciw COVID-19 pracowników ochrony zdrowia rozpoczną się 27 grudnia 2020 r. Kto jest w etapie zero? W których szpitalach odbędą się szczepienia?

Opłata dla szpitali tymczasowych za dostępność łóżka - ile wynosi?

Opłata dla szpitali tymczasowych za dostępność łóżka dla pacjentów z COVID-19 została podana przez NFZ na stronie internetowej. Ile otrzymują szpitale tymczasowe? Co wchodzi w skład dobowej opłaty?

Temperatura w ogrzewanym mieszkaniu nie powinna przekraczać 20–21°C

Większość Polaków przegrzewa swoje mieszkania, utrzymując średnią temperaturę na poziomie 22°C i więcej – wynika z badania przeprowadzonego dla Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie. Jej eksperci rekomendują, żeby obniżyć ją o 1–2°C. Przykręcenie termostatu może obniżyć wysokość rachunków za ciepło od 5 do 16 proc. rocznie. Ma także pozytywny wpływ na zdrowie, bo przegrzane pomieszczenia sprzyjają rozwojowi infekcji górnych dróg oddechowych. To szczególnie ważne zwłaszcza teraz, gdy z powodu pandemii w pomieszczeniach spędzamy całe dnie. W skali kraju ograniczanie temperatury o zaledwie 1°C w domach i biurach ogrzewanych ciepłem systemowym przyczyniłoby się do zmniejszenia w Polsce emisji CO2 o około 1 mln ton rocznie.

REKLAMA

Zdrowy styl życia pracowników wyzwaniem pracodawców

Promocja zdrowego stylu życia pracowników do współcześnie wyzwanie pracodawców. Zdrowy styl życia zatrudnionych ma bowiem wpływ na zrównoważony rozwój i to nie tylko przedsiębiorstw. Jakie korzyści wynikają z prozdrowotnych działań firmy?

Jak zmiany klimatu wpływają na zdrowie?

Zmiany klimatu determinują nasze zdrowie. Jakie są główne zagrożenia klimatyczne w Europie? Jakie skutki zdrowotne niosą za sobą zmiany klimatu? O wpływie zmian klimatu i towarzyszącym im zjawiskom na zdrowie opowiada Krzysztof Skotak, kierownik Ośrodka Zintegrowanych Badań Środowiska IOŚ-PIB.

Kwarantanna i izolacja - nowe przepisy wchodzą w życie 2 września 2020 r.

2 września 2020 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące kwarantanny i izolacji. Regulacje zakładają m.in. skrócenie czasu kwarantanny do 10 z 14 dni oraz powiązanie zasad zwalniania z izolacji ze stanem klinicznym pacjenta.

Bezpieczeństwo pracy szkół od 1 września 2020 r. - stanowisko OPZZ

Ministerstwo Edukacji Narodowej zdecydowało o powrocie od 1 września 2020 r. do stacjonarnej nauki w szkołach. Przedstawiamy postulaty Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.

REKLAMA

Koronawirus. Nie będzie obowiązkowych testów dla nauczycieli

Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski zapytany o postulat zgłaszany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego w kwestii testów dla nauczycieli odpowiedział, że jest on absurdalny.

Koronawirus. Zamówienia na bezpłatne środki ochrony dla szkół

Od 18 sierpnia 2020 r. dyrektorzy mogą składać zamówienia na bezpłatne płyny do dezynfekcji oraz maski medyczne dla personelu szkolnego. Wszystkie szkoły, które złożą formularz do 20 sierpnia otrzymają płyny i maseczki do 1 września 2020 r.

Powrót do szkół od 1 września 2020 r. - pytania i odpowiedzi

Przedstawiamy najczęściej zadawane pytania w związku z powrotem uczniów do szkół i placówek 1 września 2020 r. oraz odpowiedzi Ministerstwa Edukacji Narodowej. Jak będzie wyglądała nauka w warunkach epidemii koronawirusa?

Koronawirus. Strefa żółta i czerwona - jakie ograniczenia?

Od 8 sierpnia 2020 r. w powiatach z największym wzrostem zakażeń w województwach śląskim, wielkopolskim, małopolskim, łódzkim, podkarpackim i świętokrzyskim wrócą niektóre obostrzenia. Zobacz jakie ograniczenia będą obowiązywać w poszczególnych strefach. 

Koronawirus. Dodatkowe obostrzenia w powiatach z największym przyrostem zakażeń 

Padają kolejne dzienne rekordy liczby zakażeń koronawirusem w Polsce. W związku z tym minister zdrowia zapowiedział wprowadzenie dodatkowych rygorów w 19 powiatach z największym przyrostem zakażeń. Mają zacząć obowiązywać od soboty.

Koronawirus. Powrót do szkół od 1 września 2020 r. - wytyczne MEN, MZ i GIS

Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawiło wytyczne dla szkół i placówek przygotowane wraz z Głównym Inspektoratem Sanitarnym oraz Ministerstwem Zdrowia. Mają one obowiązywać od września 2020 roku, kiedy planowany jest powrót o stacjonarnej nauki w szkołach. Jak mają wyglądać środki bezpieczeństwa w czasie epidemii koronawirusa?

Bezpieczny powrót do szkół w warunkach epidemii koronawirusa - organizacja roku szkolnego 2020/2021

Minister Edukacji Narodowej przedstawił jak ma wyglądać nowy rok szkolny. 1 września uczniowie wrócą do szkół, przygotowano jednak warianty funkcjonowania szkół i placówek w sytuacji wystąpienia zakażenia na danym terenie.

Koronawirus a limit gości w restauracjach i na weselach

W związku z pogarszającą się sytuacją epidemiologiczną możliwe jest zmniejszenie liczby gości w restauracjach i na weselach i rejestrowanie ich przez stacje sanitarno-epidemiologiczne.

Koronawirus. Wstępne wytyczne sanitarne GIS dla szkół od września 2020 r.

Rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego poinformował, że nie widzi przeciwwskazań dla otwarcia szkół od września. Zapowiedział również, co znajdzie się we wstępnie przygotowanych już wytycznych epidemiologicznych, mających zapewnić bezpieczeństwo.

Koronawirus. MEN pracuje nad przepisami o bezpieczeństwie w nowym roku szkolnym 2020/2021

Chcemy, aby uczniowie od września wrócili do tradycyjnej nauki w szkołach. Pracujemy nad przepisami, które zagwarantują bezpieczeństwo uczniów po powrocie do szkół - powiedział minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski

Decyzja o powrocie do szkół zapadnie pod koniec sierpnia

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska powiedział, że rząd będzie zwlekał z podjęciem ostatecznej decyzji o powrocie do szkół do końca sierpnia. Będzie ona zależna od aktualnej sytuacji epidemiologicznej związanej z koronawirusem.

Dodatek solidarnościowy a prawo do świadczeń zdrowotnych

Czy osoby, które utraciły pracę od 15 marca 2020 r. w związku z epidemią koronawirusa, które otrzymały dodatek solidarnościowy, mają prawo do świadczeń zdrowotnych z NFZ? Co trzeba wziąć ze sobą do lekarza?

Sprawdzone sposoby na ukąszenia komarów

Ukąszenia komarów bywają niegroźne, ale dolegliwości po ukąszeniach są bardzo często uciążliwe. Swędzące miejsce po ukąszeniu komara, zaczerwienienie skóry a nawet bąbel pokrzywkowy. Szczególnie ciężko znoszą to dzieci, chcąc sobie ulżyć drapią miejsce ukąszenia, bo przynosi to im chwilową ulgę. Sprawdźmy więc, jakie są dobre i sprawdzone (babcine) sposoby na ukąszenia komarów.

Koronawirus. Nowe wytyczne dla przedszkoli od 6 lipca 2020 r.

GIS zaktualizował wytyczne przeciwepidemiczne dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3. Główne zmiany dotyczą zwiększenia liczebności grupy, minimalnej przestrzeni przeznaczonej na pobyt zbiorowy; zabierania zabawek z domu, organizacji pracy grupy, w tym także np. zbierania się w jednym pomieszczeniu dzieci przychodzących do przedszkola lub oczekujących na odebranie przez rodziców.

Powrót do szkół we wrześniu 2020 r. a koronawirus - problemy

Dotychczasowe przepisy wprowadzające nauczanie zdalne obowiązywały do 28 czerwca 2020 r. Zostały one przedłużone do 31 sierpnia. Oznacza to, że od 1 września 2020 r, szkoły prawdopodobnie wrócą do stacjonarnej formy zajęć. Potrzebne będą jednak nowe przepisy regulujące pracę szkół w okresie pandemii - np. reżim sanitarny czy też zasady postępowania jeśli chodzi o objęcie szkoły czy ucznia kwarantanną. Może to rodzić wiele problemów.

Koronawirus. Zasady bezpieczeństwa podczas głosowania w wyborach prezydenckich 2020

Jakie środki bezpieczeństwa będę stosowane w lokalach wyborczych 28 czerwca? Przedstawiamy wytyczne Ministra Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego.

Środki ochrony dla szkół i placówek oświatowych - wnioski do 29 maja 2020 r.

Bezpłatne stacje dezynfekujące wraz ze środkiem do dezynfekcji przeznaczone są dla wszystkich szkół podstawowych, w tym: Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych, Młodzieżowych Ośrodków Socjoterapii, specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych, Zespołów szkół i placówek oświatowych, a także szkół muzycznych I stopnia i poradni psychologiczno-pedagogicznych oraz poradni specjalistycznych. Ze względu na liczne prośby ze strony dyrektorów szkół i placówek termin przesyłania wniosków został przedłużony do 29 maja.

Zgodę na poród rodzinny może wydać dyrektor szpitala z ordynatorem

Ostateczną decyzję o obecności osoby towarzyszącej przy porodzie może podjąć dyrektor szpitala w porozumieniu z ordynatorem oddziału położniczo-ginekologicznego, mając na uwadze lokalne względy organizacyjne, pozwalające na izolację rodzących i osób im towarzyszących od innych. Ministerstwo Zdrowia informuje też, iż są już gotowe wytyczne w sprawie obecności rodziców przy łóżkach dzieci w szpitalach. Na tej podstawie dyrektorzy szpitali mogą podejmować decyzje.

Separowanie noworodków od matek bez symptomów koronawirusa nieuzasadnione

W części szpitali matki po urodzeniu dziecka trafiają do izolatek i nie mają kontakt z dzieckiem do czasu uzyskania negatywnego wyniku testu na koronawirusa. Takie informacje przekazała Rzecznikowi Praw Obywatelskich Fundacja Rodzić po Ludzku. Po interwencji rzecznika konsultant krajowy w dziedzinie neonatologii zobowiązał szpitale do zaprzestania nieuzasadnionych praktyk. Ministerstwo Zdrowia poinformowało też o pracach nad przywróceniem odwiedzin w oddziałach hospitalizujących noworodki w takim trybie, który byłby bezpieczny w aktualnym stanie epidemii w Polsce.

Podwyżki wynagrodzeń dla lekarzy stażystów od 1 lipca 2020 r.

Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt rozporządzenia, które przewiduje podwyżkę wynagrodzenia zasadniczego lekarzy stażystów. O ile wzrosną wynagrodzenia lekarzy od 1 lipca 2020 r.?

Dostępność do bezpłatnych maseczek ochronnych

W związku z nałożeniem obowiązku zakrywania ust i nosa pojawiają się inicjatywy legislacyjne dotyczące zapewnienia każdemu obywatelowi dostępności do bezpłatnych maseczek ochronnych.

Organizacja matur i egzaminu ósmoklasisty 2020 - wytyczne MEN, CKE i GIS

Już w czerwcu 2020 r. mają się odbyć egzaminy maturalne oraz egzamin ósmoklasisty. Główny Inspektorat Sanitarny, Ministerstwo Edukacji i Centralna Komisja Egzaminacyjna przygotowała wytyczne dla szkół odnośnie przeprowadzania egzaminów.

Pandemia koronawirusa a udostępnianie dokumentacji medycznej

Czy można uzyskać dostęp do dokumentacji medycznej nie wychodząc z domu? Czy można upoważnić do jej odebrania inną osobę?

Maseczka ochronna z filtrem z żywych roślin

Polscy biolodzy we współpracy z japońskim wirusologiem opracowali filtr powietrza oparty na mieszance kilku roślin, który może być wykorzystany jako osobista maseczka ochronna. Naukowcy udowodnili, że w 100 proc. chroni ona przed zakażeniem wirusem grypy, który budową bardzo przypomina SARS-CoV-2. Trwają badania, które mają sprawdzić, czy maseczka wyposażona w filtr z żywych roślin może zatrzymać także nowy typ koronawirusa.

Bilans sześciolatka w trakcie epidemii koronawirusa

Po wznowieniu obowiązkowych szczepień u dzieci, w pierwszej kolejności wraca badanie bilansowe dzieci. Pierwszeństwo mają sześciolatki.

Szczegółowe wytyczne GIS dla żłobków i przedszkoli otwartych w czasie epidemii koronawirusa

Od 6 maja 2020 r. mogą być już otwarte żłobki oraz przedszkola. Przedstawiamy wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 dotyczące bezpiecznej organizacji opieki.

Otwarcie przedszkoli od 6 maja 2020 r. w pytaniach i odpowiedziach

Od 6 maja 2020 r. mogą zostać otwarte przedszkola. Przedstawiamy odpowiedzi na najważniejsze pytania w związku z organizacją opieki nad dziećmi w czasach epidemii koronawirusa.

Otwarcie przedszkoli od 6 maja 2020 r. - wytyczne GIS i Ministerstwa Zdrowia

Wytyczne dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego, które mogą być otwarte od 6 maja 2020 r.

Funkcjonowanie hoteli i innych miejsc noclegowych po 4 maja 2020 r. - wytyczne

Rząd ogłosił przejście do drugiego etapu odmrażania gospodarki. Od 4 maja otwarte zostaną hotele i inne miejsca noclegowe. Przedstawiamy wytyczne dla ich funkcjonowania w trakcie epidemii koronawirusa.

Kto może być skierowany do pracy przy zwalczaniu epidemii?

Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia, kto może być skierowany do pracy przy zwalczaniu epidemii, na jak długo i w jaki sposób.

Koronawirus uznany za chorobę zawodową

Ministerstwo Zdrowia uznało chorobę zakaźną COVID-19 wywołaną wirusem SARS-CoV-2 za chorobę zawodową, w przypadku, gdy można powiedzieć bezspornie lub z dużym prawdopodobieństwem, stwierdzić, że powstała w wyniku działania szkodliwych czynników w środowisku pracy lub ze sposobów wykonywania pracy – podała w środę na stronie Naczelna Izba Lekarska.

Wznowienie szczepień ochronnych w czasie pandemii koronawirusa

Minister Zdrowia oraz Główny Inspektor Sanitarny zalecają wznowienie bieżącej realizacji wszystkich szczepień obowiązkowych w ramach Programu Szczepień Ochronnych u dzieci, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa przeciwepidemicznego w czasie szczepienia.

Koronawirus. Znoszenie ograniczeń od 20 kwietnia 2020 - etapy

Od 20 kwietnia rząd zacznie stopniowo znosić ograniczenia nałożone w związku z koronawirusem i odmrażać gospodarkę. Planuje to zrobić w czterech etapach, które premier wraz z ministrem zdrowia przestawili na konferencji prasowej.

Bezpłatne leki dla kobiet w ciąży od 1 lipca 2020 r.

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o bezpłatnych lekach dla kobiet w ciąży. Na jakich zasadach kobiety mają otrzymywać leki?

Milion maseczek i rękawiczek oraz 30 tys. litrów płynu do dezynfekcji dla DPS-ów

Niemal milion maseczek i tyle samo rękawiczek ochronnych dla pracowników i mieszkańców domów pomocy społecznej, 30 tys. litrów płynu do dezynfekcji oraz dodatkowe 20 mln zł - to m.in. działania Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rzecz poprawy sytuacji w tych placówkach.

Koronawirus. Zakażenia w domach pomocy społecznej

Koronawirus jest szczególnie groźny dla osób starszych i przewlekle chorych. Z tego względu samorządy oraz administracja publiczna powinny szczególnie zadbać o domy pomocy społecznej.

Sygnaliści w szpitalach w czasach koronawirusa

Trwa walka z epidemią wirusa SAR-CoV-2 czyli tzw. koronawirusem oraz wywołanym tym kryzysem. Abyśmy sobie poradzili jako społeczeństwo z epidemią i kryzysem musimy mieć pełny dostęp do wiarygodnych informacji i danych. Społeczeństwo musi znać i rozumieć sytuację oraz mieć zaufanie do instytucji państwowych.

Koronawirus a sesje rad gmin w świetle nowych specprzepisów

Znowelizowane rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii nie wpływa na możliwości odbywania sesji przez rady gmin i udział w nich określonych osób niebędących radnymi.

Nowe ograniczenia w związku z koronawirusem

Rząd wprowadził nowe ograniczenia w związku z koronawirusem, w tym ograniczenia w przemieszczaniu się. Będzie można wychodzić z domu jedynie do pracy oraz do sklepu czy apteki. Zobacz na czym jeszcze będą polegać nowe zasady bezpieczeństwa.

Koronawirus: 30 tys. zł za nieprzestrzeganie kwarantanny

Podwyższamy kary za złamanie kwarantanny z 5 tys. zł do 30 tys. zł, a także wprowadzamy mechanizmy śledzenia tego, czy dany człowiek przebywa rzeczywiście w domu pod adresem, który zadeklarował - poinformował w piątek premier Mateusz Morawiecki.

Stan wyjątkowy - definicja, konsekwencje wprowadzenia

W związku z pandemią koronawirusa prawdopodobne jest wprowadzenie jednego ze stanów nadzwyczajnych. Kto wprowadza stan wyjątkowy i jakie są tego konsekwencje dla obywateli?

Obowiązkowe szczepienia dzieci a koronawirus

Jakie są zalecenia odnośnie obowiązkowych szczepień dzieci w czasie koronawirusa? Czy szczepienia w tym okresie są bezpieczne? Przedstawimy rekomendacje specjalistów.

REKLAMA