REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Szkolenia BHP

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Do 28 grudnia 2023 r. należy wykonać zawieszone badania lekarskie pracowników i szkolenia bhp. Co grozi za brak badań profilaktycznych i szkoleń bhp?

Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie badań lekarskich oraz przeszkolenie pracownika w zakresie bhp. 28 grudnia 2023 r. mija termin wykonania szkoleń bhp i badań lekarskich, zawieszonych z powodu pandemii COVID-19. Za niedopełnienie tych obowiązków pracodawcy grożą konsekwencje.

Zaległe szkolenia BHP zawieszone w czasie pandemii COVID-19. Termin na ich przeprowadzenie upływa 28 grudnia 2023 r.

Zaległe szkolenia okresowe BHP powinny zostać przeprowadzone w terminie do 28 grudnia 2023 r. To konsekwencja odwołania z dniem 1 lipca stanu zagrożenia epidemicznego COVID-19. 

Od 1 lipca 2023 r. wracają badania i szkolenia pracowników

Od 1 lipca 2023 r. wracają badania i szkolenia pracowników w zakresie BHP. Jakie są w tym zakresie obowiązki pracodawców i ile mają czasu na ich wdrożenie?

Tylko 6 miesięcy na zaległe badania pracowników. I 60 dni na szkolenia BHP. Od 1 lipca 2023 r.

1 lipca 2023 r, to dzień odwołania zagrożenia epidemicznego. Nastąpi nie tylko przywrócenie wszystkich obowiązków pracodawców w zakresie wstępnych badań lekarskich oraz szkoleń BHP. Pracodawcy muszą nadrobić zaległości w tym zakresie. 

REKLAMA

BHP pracownika z Ukrainy

Jak zadbać o bhp pracownika z Ukrainy? Zapewnienie bezpieczeństwa pracy to podstawowy obowiązek pracodawcy. Należy o tym pamiętać także w przypadku pospiesznego zatrudniania Ukraińców.

Jakie kary grożą za brak szkoleń BHP?

Jakie są kary za brak szkoleń BHP? Dlaczego liczba wypadków przy pracy rośnie? Czy szkolenia BHP są dostosowane do konkretnych stanowisk pracy?

Polski Ład - pracownicy wybiorą samozatrudnienie

Czy przez Polski Ład pracownicy będą przechodzić na samozatrudnienie? O czym muszą pamiętać pracodawcy? Czy umowa B2B wymaga badań lekarskich i szkolenia bhp?

Dyscyplinarka za brak szkolenia BHP

Czy brak szkolenia BHP może być podstawą dyscyplinarki? Czy można uznać to za ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracownika?

REKLAMA

Szkolenia BHP wstępne i okresowe a pandemia COVID

Szkolenia BHP wstępne i okresowe w czasie pandemii COVID-19 odbywają się na nowych zasadach. Szkolenia wstępne można przeprowadzać online. Szkolenia okresowe wydłużają swoją ważność.

Jak zorganizować szkolenie BHP w czasie pandemii?

Jak obecna sytuacja epidemiologiczna wpłynęła na możliwość organizacji standardowych szkoleń pracowniczych? Jakie są obecnie wymogi prawne? Jaką formę szkoleń wybrać?

Pożyczenie pracownika innemu pracodawcy - pozbycie się kosztów zatrudnienia

"Pożyczenie pracownika" innemu pracodawcy to sposób na pozbycie się kosztów zatrudnienia. Za zgodą pracownika pracodawca może udzielić pracownikowi urlopu bezpłatnego, podczas którego będzie on świadczył pracę w innym miejscu. Jakie korzyści płyną z rozwiązania uregulowanego w art. 174 Kodeksu pracy?

Bezpieczeństwo i higiena pracy w czasie epidemii koronawirusa

Pandemia COVID-19 spowodowała konieczność zmian w zakresie bhp w zakładach pracy. Pracodawcy obecnie mają obowiązek zapewnienia pracownikom dodatkowych środków ochrony osobistej, np. rękawiczek, maseczek, przyłbic oraz środków higieny, np. środków do dezynfekcji, mydła. Konieczne jest także zorganizowanie pracy w sposób pozwalający na zachowanie dystansu społecznego i minimalizowanie ryzyka zakażeń pracowników.

Badania lekarskie i szkolenia BHP - przepisy szczególne w czasie epidemii

W czasie epidemii koronawirusa wprowadzono przepisy szczególne dotyczące badań lekarskich i szkoleń BHP pracowników. Co zmieniło się w badaniach wstępnych, kontrolnych i okresowych oraz w szkoleniach wstępnych i okresowych?

Rozwiązania dla pracodawców w Tarczy antykryzysowej 2.0

Szkolenia BHP - zmiany z powodu epidemii koronawirusa

Sprawdź, jakie zmiany w szkoleniach BHP zostały wprowadzone w związku z epidemią koronawirusa. Szkolenia wstępne w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy można przeprowadzić elektronicznie. Szkolenia okresowe zachowają ważność do 60 dni po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii.

Jakie wsparcie dla przedsiębiorców – tarcza antykryzysowa wersja 2.0

W związku z epidemią COVID-19 pojawiła się konieczność udzielenia przedsiębiorcom wsparcia niezbędnego dla utrzymania i kontynuacji prowadzonej przez nich działalności gospodarczej. Jednym z aktów prawnych służących temu celowi jest ustawa o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. Wprowadza ona również pakiet zmian w dotychczasowych rozwiązaniach tarczy antykryzysowej, zwany potocznie tarczą 2.0. W opracowaniu przedstawiamy kolejne rozwiązania dla firm wprowadzane właśnie tarczą 2.0.

Praca w logistyce - BHP w magazynie

Branża logistyczna jest obecnie bardzo popularna wśród osób poszukujących pracy. W magazynach pracują głównie ludzie młodzi do 25 roku życia. Powinni przejść szkolenia BHP uzupełnione o praktyczne ćwiczenia. Jak wpłynąć na zmniejszenie liczby wypadków przy pracy?

Szkolenia w dziedzinie bhp - projekt rozporządzenia

Szkolenia bhp reguluje Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. W związku z koniecznością dostosowania rozporządzenia do aktualnego stanu prawnego powstał projekt nowelizacji. Główna zmiana polega na wprowadzeniu nowych wzorów karty szkolenia wstępnego oraz zaświadczenia o ukończeniu szkolenia bhp.

Karta szkolenia wstępnego i zaświadczenie o ukończeniu szkolenia bhp – nowe wzory

Nowe wzory karty szkolenia wstępnego i zaświadczenia o ukończeniu szkolenia w dziedzinie bhp przewiduje projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. Rezygnuje się z konieczności stosowania pieczątek przez pracodawców. Nowe wzory najprawdopodobniej zaczną obowiązywać jeszcze w 2019 r.

Bezpieczeństwo pracy w kopalniach - poprawa przepisów i szkoleń

Bezpieczeństwo pracy w kopalniach wymaga poprawy przepisów i ulepszenia szkoleń z zakresu BHP. Należy zminimalizować ryzyko wypadków przy pracy, w konsekwencji których górnicy tracą życie lub odnoszą ciężkie obrażenia.

Rada Ochrony Pracy - plan prac na 2019 r.

Zdaniem Pracodawców RP Rada Ochrony Pracy jako organ nadzoru nad warunkami pracy oraz działalnością PIP w roku 2019 powinna skupić się m.in. na systemie szkoleń z zakresu BHP, pracy na wysokości, służbie medycyny pracy, pracy osób 50+ w mikroklimacie gorącym oraz sprecyzowaniu katalogu rozwiązań mających na celu zapewnienie pracownikom posiłków profilaktycznych.

Obowiązki pracodawcy w związku z zawarciem kolejnej umowy o pracę na czas określony

Zawarcie kolejnej umowy o pracę na czas określony rodzi wobec pracodawcy poszczególne obowiązki takie jak badania lekarskie czy szkolenie w zakresie bhp.

Zmiany w BHP w nowym Kodeksie pracy

Zespół ds. promocji bezpieczeństwa i zdrowia pracy Pracodawców RP przedstawił projekt zmian w nowym Kodeksie pracy w zakresie przepisów BHP. Projekt ma być przedmiotem prac Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy. W projekcie poruszono m.in. problemy związane ze szkoleniami BHP.

Czy udział pracowników w szkoleniach wlicza się do czasu pracy

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy przez czas pracy należy rozumieć czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy. Biorąc to pod uwagę, pojawia się pytanie, jak zakwalifikować udział pracowników w szkoleniach – czy czas ten należy uwzględniać w czasie pracy, czy też nie.

Wykonywanie szkoleń okresowych przez pracowników służby BHP

Służba BHP ma na celu doradzanie oraz kontrolę działań pracodawcy w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Czy możliwe jest wykonywanie szkoleń okresowych przez pracowników służby BHP w zakładzie pracy, w którym są zatrudnieni?

Jak prawidłowo przeprowadzić szkolenie z zakresu BHP - poradnik

Pracodawca ma obowiązek zapewnienia szkoleń w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, niezależnie od liczby zatrudnionych pracowników. Jak prawidłowo przeprowadzać oraz potwierdzać odbycie szkolenia bhp?

Zatrudnienie pracownika - szkolenie BHP

Pracodawca ma obowiązek chronić zdrowie i życie swoich pracowników poprzez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Przed dopuszczeniem pracownika do pracy, pracodawca powinien przeprowadzić szkolenie bhp.

Obowiązki pracodawcy z zakresu BHP

Podstawowe obowiązki pracodawcy zostały unormowane w Dziale IV Kodeksu pracy w art. 94 do art. 99, jednak w znacznie szerszym zakresie ustawodawca uregulował obowiązki w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy, do których należą przepisy Działu X wspomnianej ustawy. Przedstawiamy obszerne opracowanie obowiązków pracodawcy z zakresu BHP.

Szkolenia BHP jako warunek rozpoczęcia pracy

Wyróżnia się wstępne i okresowe szkolenia BHP. Bez wstępnego szkolenia BHP pracownik nie może przystąpić do wykonywania pracy. Obowiązek przeprowadzenia szkoleń dotyczy również pracodawcy.

Szkolenie okresowe "Bezpieczeństwo i higiena pracy dla pracowników służby BHP" - 7-10 października 2014 r.

Zapraszamy na szkolenie okresowe "Bezpieczeństwo i higiena pracy dla pracowników służby BHP oraz osób wykonujących zadania tej służby", które odbędzie się w dniach 7-10 października 2014 r. w Krakowie.

Zasady ewakuacji

Jakie zasady obowiązują przy ewakuacji i czy polscy pracownicy są ich świadomi? Choć wiedza ta w wykonywaniu codziennych pracowniczych obowiązków jest właściwie zbędna, nie może zostać zignorowana zarówno przez pracowników jak i pracodawców.

Szkolenie okresowe bhp

Zgodnie z Kodeksem pracy, oprócz szkoleń wstępnych, pracodawca ma obowiązek kierować pracowników na szkolenia okresowe bhp. Szkolenie okresowe ma na celu aktualizację i ugruntowanie wiedzy oraz umiejętności z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Kiedy należy przeprowadzać szkolenia okresowe?

Wstępne szkolenia bhp

Zgodnie z Kodeksem pracy pracodawca jest obowiązany zapewnić przeszkolenie pracownika w zakresie bhp przed dopuszczeniem go do pracy (szkolenia wstępne) oraz prowadzenie okresowych szkoleń w tym zakresie. Szkolenia te odbywają się w czasie pracy i na koszt pracodawcy.

BHP – podstawowe informacje dla pracodawców

Szkolenia bhp, badania lekarskie, posiłki i napoje profilaktyczne, środki ochrony indywidualnej – o to musi zadbać pracodawca. Jednak to nie wszystkie obowiązki nałożone na pracodawcę przez przepisy BHP. Jakich działań ze strony pracodawcy wymaga ochrona zdrowia pracownika?

Szkolenia BHP - kto je prowadzi

Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika, który nie przeszedł szkolenia w zakresie przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Szkolenia BHP może przeprowadzać pracodawca lub jednostki organizacyjne prowadzące działalność szkoleniową w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.

Szkolenie BHP przed przystąpieniem do pracy

Zgodnie z Kodeksem pracy każdy pracownik przed przystąpieniem do pracy odbywa szkolenie BHP. Przeprowadza się je na koszt pracodawcy, a czas szkolenia wlicza się do czasu pracy. Czy obowiązek przeszkolenia obejmuje także pracodawcę?

Egzamin sprawdzający wiedzę po szkoleniu bhp

Które szkolenia z zakresu bhp powinny zakończyć się egzaminem sprawdzającym wiedzę?

Kwestionowane przez inspektora PIP odbycie szkolenia bhp przez pracowników

W trakcie kontroli Państwowej Inspekcji Pracy pracodawca przedstawił zaświadczenia o ukończeniu szkolenia okresowego z zakresu bhp 10 pracowników. Organizatorem szkolenia był pracodawca. Inspektor pracy zażądał przedstawienia programów szkolenia, dzienników zajęć, protokołów przebiegu egzaminów i rejestru wydanych zaświadczeń. Pracodawca nie przedstawił inspektorowi żądanych dokumentów. Ponadto na podstawie imiennej karty ewidencji czasu pracy poddanych szkoleniu pracowników inspektor pracy ustalił, że w dniach przeprowadzania szkolenia jeden pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim, drugi przebywał w podróży służbowej, a trzeci był nieobecny w pracy z powodu korzystania z urlopu wypoczynkowego. Inspektor pracy opisał stan faktyczny w protokole z kontroli, wydał nakaz poddania szkoleniom z zakresu bhp pracowników oraz skierował do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa polegającego na fałszowaniu dokumentacji. Czy inspektorzy pracy mogą kwestionować przedstawione przez pracodawcę szkolenia bhp i w jakich przypadkach?

Od kiedy liczyć termin na kolejne szkolenie bhp

Pracodawca ma obowiązek dbać o bezpieczeństwo i higienę pracy podwładnych i regularnie kierować ich na szkolenia z tego zakresu. Okres na wyznaczenie następnego terminu jego odbycia biegnie od daty zdania egzaminu kończącego szkolenie.

Nieobecność pracownika służby bhp a możliwość przeprowadzenia szkolenia

Czy podczas nieobecności pracownika służby bezpieczeństwa i higieny pracy (zwolnienie lekarskie, urlop) szkolenie wstępne w dziedzinie bhp może przeprowadzić tylko pracodawca?

Wstępne i okresowe szkolenia bhp

Szkolenia w zakresie bhp odbywają się w czasie pracy i na koszt pracodawcy. Do czasu pracy wlicza się zatem czas szkolenia odbywającego się w godzinach pracy. Jeżeli szkolenie trwa dłużej niż wynosi czas pracy pracownika w danym dniu, dodatkowych godzin nie wlicza się do czasu pracy. Pracownik ma prawo odmówić udziału w szkoleniu zorganizowanym po godzinach pracy, a gdyby w nim uczestniczył, ma prawo do wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych.

Wymogi bhp w pomieszczeniach pralni

W trakcie kontroli PIP na terenie pralni inspektor pracy stwierdził wiele nieprawidłowości z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, w tym między innymi w zakresie środków ochrony indywidualnej, pomieszczeń pracy, wyposażenia pralni. Na jakie elementy z zakresu bhp należy zwrócić szczególną uwagę?

Od kiedy liczyć termin na kolejne szkolenie bhp

W sierpniu tego roku skierowaliśmy pracowników na szkolenie okresowe. Odbyło się ono 17 sierpnia, a wyniki pracownicy otrzymali trzy dni później. Na zaświadczeniu o odbyciu szkolenia jest data 3 września. Kiedy w związku z tym pracownicy powinni mieć kolejne szkolenie? Od której daty liczyć wymagany okres?

Szkolenie bhp przeprowadzane w warunkach samokształcenia

Wobec dużej mobilności kadry menedżerskiej w naszej (przebijającej się na rynku) niedużej firmie nie mamy możliwości skompletowania grupy szkoleniowej w celu odbycia szkolenia okresowego w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. Przeprowadzanie następujących po sobie szkoleń, w których uczestniczyłoby po kilka osób w grupie drastycznie podnosi koszty szkolenia. Na tak wysokie wydatki firma nie może sobie pozwolić. W jaki sposób możemy poradzić sobie z problemem?

Czy zleceniobiorców należy skierować na szkolenie bhp i badania lekarskie

Zleceniobiorców pracujących np. przy remoncie hal produkcyjnych należy kierować na badania lekarskie, szkolenia bhp i zapoznać z oceną ryzyka zawodowego zleceniobiorców. Nie będzie to natomiast konieczne w przypadku księgowego zatrudnionego na zlecenie.

Szkolenie w dniu wolnym od pracy

Często zdarza się, że pracodawcy kierują pracowników na szkolenia podnoszące kwalifikacje zawodowe poza godzinami ich pracy lub w dni wolne od pracy, np. w sobotę.  Przyjmuje się, że takie szkolenia wlicza się do czasu pracy, jeśli pracodawca wyda pracownikowi w tej kwestii polecenie służbowe.

Jak obliczyć wynagrodzenie za szkolenie w dniu wolnym od pracy

Pracownik nie może odmówić udziału w szkoleniu bhp odbywającym się w dniu wolnym od pracy. W takiej sytuacji za czas szkolenia pracodawca musi udzielić innego dnia wolnego lub wypłacić wynagrodzenie jak za pracę w godzinach nadliczbowych.

Kiedy można przeprowadzić szkolenie bhp w warunkach samokształcenia

Jeśli nie ma możliwości skompletowania grupy szkoleniowej w celu odbycia szkolenia okresowego w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy, można zastosować tzw. samokształcenie.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza na bezpłatne szkolenia z zakresu m.in. zmian w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, ZUS IWA, programu Płatnik, zasad podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, świadczeń krótkoterminowych.

Przejęcie zakładu pracy a obowiązki bhp

Pracodawca na mocy art. 231 Kodeksu pracy przejął część zakładu pracy a z nim kilkunastu pracowników. Czy ma prawo domagać się od byłego pracodawcy o całość dokumentacji pracowniczej (akt osobowych) w tym potwierdzenie przeprowadzenia szkoleń z zakresu bhp i badań lekarskich? Czy ma obowiązek poddania pracowników badaniom lekarskim stwierdzającym brak przeciwwskazań do wykonywania pracy na zajmowanych stanowiskach? Czy musi ponownie przeszkolić przejętych pracowników z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy?

REKLAMA