REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Szkoła

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Odszkodowanie pracownicze bez podatku

Odszkodowania otrzymane przez pracownika od placówek oświatowych wolne są od podatku, jeżeli ich wysokość lu zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw. Odszkodowania, których wysokość bądź zasady ustalania wynikają wprost z przepisów prawa, przyznawane na podstawie ugody zawartej przed sądem, korzystają ze zwolnienia podatkowego.

Dodatkowe wynagrodzenie roczne dla nauczyciela, czyli tzw. trzynastka

Dodatkowe wynagrodzenie roczne potocznie nazywane trzynastką przysługuje nauczycielom zgodnie z treścią art. 48 KN. Przepis ten jednak nie zawiera zasad, podstaw ustalania i wysokości tego świadczenia, a odsyła do przepisów ustawy z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (Dz. U. 1997 r., Nr 160, poz. 1080, z późn. zm.).

Ustawa "sześciolatkowa" w Senacie

Senatorowie nie wnieśli poprawek do ustawy, zakładającej, rozpoczęcie obowiązku szkolnego przez sześcioletnie dzieci.

Urlop dla poratowania zdrowia 2014 - planowane zmiany

Urlop dla poratowania zdrowia od 2014 r. ma ulec zmianom, co przewiduje projekt założeń projektu ustawy o zmianie ustawy - Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw, przedstawiony do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady Ministrów w dniu 23 lipca 2013 r. Obecnie podstawowymi przesłankami udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia są zatrudnienie w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony i przepracowanie co najmniej 7 lat w szkole.

REKLAMA

Rok szkolny 2013/2014 - jakie zmiany?

Rok szkolny 2013/2014 jest to drugi rok wdrażania zmian programowych i organizacyjnych w szkołach ponadgimnazjalnych. Ich celem jest podniesienie jakości kształcenia oraz lepsze przygotowanie młodzieży do życia we współczesnym społeczeństwie poprzez rozwijanie kompetencji kluczowych, zróżnicowanie form kształcenia ogólnego i zawodowego oraz dostosowanie ich do zmian zachodzących na rynku pracy. Co zmienia się w roku szkolnym 2013/2014?

Szkoła publiczna prowadzona przez inny podmiot niż samorząd - dotacja

Szkoła publiczna nie traci swojego statusu publicznej tylko dlatego, że jest prowadzona przez inny podmiot niż samorząd.  Zróżnicowanie wysokości dotacji z budżetu jednostki samorządu terytorialnego zależy wyłącznie od tego czy jednostka ta obowiązana do prowadzenia odpowiedniego typu i rodzaju szkół prowadzi, czy nie szkołę danego typu i rodzaju.

Rachunek bieżący jednostki oświatowej

Podstawowym kontem w każdej jednostce budżetowej jest rachunek bieżący, ponieważ odzwierciedla operacje związane z realizacją planu finansowego. Również w jednostce oświatowej dochody i wydatki ewidencjonowane są na koncie 130 „Rachunek bieżący jednostki”.

Kontrole w zakresie wyboru podręczników - informacja MEN

Ministerstwo Edukacji Narodowej zleciło w kwietniu br. kuratorom oświaty przeprowadzenie kontroli doraźnych w związku otrzymanymi sygnałami, z których wynikało, że dyrektorzy niektórych szkół podejmują zobowiązania do korzystania z publikacji danego wydawnictwa w zamian za przekazanie szkole różnego rodzaju sprzętu dydaktycznego. Kontrole doraźne zostały przeprowadzone przez większość kuratorów oświaty w okresie maj-czerwiec br., w dwóch kuratoriach (podlaskie i śląskie) kontrole były prowadzone w marcu br.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy nauczyciela

Nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której przewidziano ferie letnie i zimowe przysługuje urlop wypoczynkowy odpowiadający okresowi i czasie trwania ferii. W zależności od rodzaju placówki i sposobu zatrudnienia urlopy dla nauczycieli są udzielane na różnych zasadach.

Czas pracy nauczyciela

Czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze nie może przekraczać 40 godzin tygodniowo. Nauczyciele zatrudnieni w niepełnym wymiarze realizują swoje zadania w wymiarze proporcjonalnym do wykonywanych zajęć. W zależności od rodzaju zajmowanego stanowiska oraz placówki czas pracy nauczyciela ustalany jest w innym wymiarze.

Świadczenia kompensacyjne 2014

Świadczenia kompensacyjnie przysługują nauczycielom zatrudnionym w ustawowo określonych placówkach. Warunkiem nabycie tego świadczenia jest posiadanie odpowiedniego okresu pracy nauczycielskiej oraz okresów składkowych i nieskładkowych. Do 31 grudnia 2014 r. wiek uprawniający do uzyskania świadczenia jest jednakowy dla kobiet i mężczyzn.

Urlop dla poratowania zdrowia

Nauczycielowi zatrudnionemu na czas nieokreślony po przepracowaniu w szkole co najmniej 7 lat przysługuje urlop dla poratowania zdrowia, w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia w wymiarze nieprzekraczającym jednorazowo roku. Jakie są warunki udzielania takiego urlopu?

Kryteria doboru nauczycieli do zwolnienia – w orzecznictwie sądowym

Problematyka ustalenia właściwych kryteriów doboru nauczycieli do zwolnienia wielokrotnie była przedmiotem rozstrzygnięć Sądu Najwyższego.

Unia dopłaci do przedszkoli

Unia dopłaci do przedszkoli już od lipca 2013 roku. Na cel ten zostało przeznaczone ponad 200 milionów. O dofinansowanie to będą mogły starać się samorządy, składając odpowiednie wnioski.

Obowiązek szkolny dla sześciolatków od 2014 r.

Obowiązek szkolny dla sześciolatków od 2014 r. - tak stanowi projekt ustawy o systemie oświaty. Ustawa została przyjęta przez rząd.

Obowiązek szkolny dla sześciolatków od 2014 roku

Do uzgodnień i konsultacji społecznych skierowana została nowelizacja ustawy o systemie oświaty, która zawiera rozwiązania dotyczące obniżenia wieku spełniania obowiązku szkolnego. Zgodnie z zapowiedzią, datą wprowadzenia obowiązku szkolnego dla 6-latków pozostaje 1 września 2014 r.

Niekonstytucyjna rekrutacja do przedszkoli

„Uregulowanie kryteriów i procedur przyjmowania dzieci do szkół i przedszkoli w rozporządzeniu wydanym bez dostatecznych podstaw ustawowych jest niezgodne z konstytucją.”- orzekł Trybunał Konstytucyjny. Jednocześnie trybunał odroczył utratę mocy obowiązującej badanego przepisu o 12 miesięcy.

Kary jakie może nakładać statut szkoły na uczniów

Statut szkoły jest dokumentem uchwalanym przed radę szkoły, na podstawie projektu przygotowanego przez radę pedagogiczną. Określa on nie tylko sposób organizacji szkoły, ale także prawa i obowiązki uczniów.

Dodatkowa praca nauczycieli

Nauczyciele nie są objęci zakazem konkurencji. Oznacza to, że każdy nauczyciel może pracować w innej szkole, jak również w całkowicie innej branży. Gdzie nauczyciel może starać się o dodatkową pracę?

Prawa konsumenta podczas szkolnych zakupów

Konsumentom przysługuje prawo do reklamacji szkolnych artykułów także wtedy, gdy są one zakupione podczas obniżek czy wyprzedaży. Decydując się na zakup szkolnej wyprawki w Internecie, pamiętajmy o przysługującym nam prawie do odstąpienia od umowy.

Rok szkolny 2012/2013 - poradnik dla rodziców

Wszystko co w roku szkolnym 2012/2013 powinni wiedzieć rodzice na temat pomocy materialnej, praw ucznia i obowiązków szkoły.

Polityka oświatowa państwa w roku szkolnym 2012/2013

Minister edukacji narodowej Krystyna Szumilas określiła kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w nadchodzącym roku szkolnym 2012/2013.

Ostatnie dni rekrutacji szcześciolatków

Rekrutacja sześciolatków do szkół podstawowych trwa do końca sierpnia 2012 r. Możliwa jest jeszcze zmiana decyzji, czy dziecko posłać do szkoły czy do przedszkola nawet gdy dziecko jest już zapisane.

Jaki urlop wypoczynkowy przysługuje nauczycielom?

Regulacje dotyczące urlopu wypoczynkowego nauczycieli zawiera Karta Nauczyciela. Wymiar urlopu uzależniony jest od tego, czy placówka pracuje w systemie feryjnym.

Urlop wypoczynkowy nauczyciela

Wymiar urlopu wypoczynkowego nauczyciela uzależniony jest od tego, czy placówka pracuje w systemie feryjnym. Za czas urlopu wypoczynkowego nauczycielom przysługuje wynagrodzenie.

Wyprawka szkolna 2012

W 2012 r. na program "Wyprawka szkolna" rząd przeznaczył o 13 mln złotych więcej niż w roku ubiegłym. Pomoc materialna na zakup podręczników skierowana jest do najuboższych uczniów.

MEN: Cyfrowa szkoła jedną z najważniejszych decyzji w roku 2011/2012

Wdrożenie programu Cyfrowa Szkoła oraz przedłużenie o dwa lata okresu, w którym rodzice podejmują decyzję o posłaniu do szkoły 6-latka to najważniejsze decyzje minister edukacji Krystyny Szumilas w roku szkolnym 2011/2012 - można przeczytać na stronie MEN.

Komisje o niewykorzystanych środkach na pomoc dla uczniów

Sejmowe Komisje Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej pozytywnie oceniły realizację budżetu w 2011 r., jeśli chodzi o edukację, jednocześnie zwróciły uwagę na niewykorzystanie środków m.in. na pomoc materialną dla uczniów.

Świętokrzyskie: 16 szkół zakwalifikowano do programu "Cyfrowa Szkoła"

16 szkół podstawowych z województwa świętokrzyskiego zakwalifikowano do udziału w pilotażu programu "Cyfrowa Szkoła" - poinformowały służby prasowe wojewody.

Lubuskie: 10 szkół w pilotażowym programie "Cyfrowa Szkoła"

10 lubuskich szkół otrzyma środki w ramach rządowego programu "Cyfrowa szkoła". O udział w pilotażu ubiegały się 72 szkoły, które zgłosiły 42 lubuskie samorządy - poinformował rzecznik wojewody lubuskiego Paweł Siminiak.

3,5 tys. szkół zgłosiło się do pilotażu programu "Cyfrowa szkoła"

Do pilotażu programu "Cyfrowa szkoła" zgłosiło się 3,5 tys. szkół, z czego ponad 2,1 tys. z miejscowości do 5 tys. mieszkańców, czyli z terenów wiejskich. To ważne, bo tam przede wszystkim ta rewolucja cyfrowa jest potrzebna - mówi szefowa MEN Krystyna Szumilas.

Ferie zimowe 2013

Ferie zimowe w 2013 r. rozpoczynają się 14 stycznia, a kończą 24 lutego. Poniżej terminy ferii w poszczególnych województwach.

Opolskie: Dialog sposobem na minimalizowanie konfliktów w sprawie likwidacji szkół

Rzetelny dialog samorządów z rodzicami, nauczycielami i związkami zawodowymi ma być sposobem na zminimalizowanie konfliktów związanych z likwidowaniem szkół - to główne wnioski z posiedzenia Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego.

Ruszył pilotaż „Cyfrowej Szkoły”

Przygotowanie uczniów do życia w społeczeństwie informacyjnym to główny cel rządowego programu „Cyfrowa Szkoła”. Program będzie trwał do sierpnia 2013 roku i od jego efektów będzie zależało, czy zostanie przedłużony na kolejne lata.

System informacji oświatowej – nowa ustawa

W dniu 30 kwietnia 2012 r. wejdzie w życie nowa ustawa o systemie informacji oświatowej, wprowadzająca bardzo istotne zmiany dotyczące działania Systemu Informacji Oświatowej.

Rzecznik praw dziecka pyta o stan szkół na przyjęcie 6-latków

O rozpoznanie i ocenę stanu przygotowania szkół podstawowych na przyjęcie dzieci sześcioletnich zwrócił się w środę rzecznik praw dziecka Marek Michalak w liście do minister edukacji Krystyny Szumilas.

Jak zapisać dziecko do przedszkola?

Wychowanie przedszkolne dotyczy dzieci w wieku 3-6 lat. Obowiązkowo do tzw. zerówki powinny uczęszczać maluchy odbywające roczne przygotowanie przedszkolne.

Zmiana rezerwy subwencji oświatowej dopiero w 2013 r.

Sejmowe komisje edukacji i samorządu terytorialnego pozytywnie zaopiniowały poprawkę PSL do nowelizacji ustawy o dochodach samorządów, zgodnie z którą dopiero w 2013 r. podniesiona będzie wysokości rezerwy subwencji oświatowej do poziomu 0,4 proc.

Projekt w sprawie wysokości rezerwy subwencji oświatowej

Podniesienie wysokości rezerwy subwencji oświatowej do poziomu 0,4 proc. zakłada projekt nowelizacji ustawy o dochodach samorządów.

Stolica: Zwiększono zakres ulgi za przedszkole i żłobek

O rozszerzeniu ulgi przysługującej, gdy do przedszkola lub żłobka uczęszcza rodzeństwo, zdecydowali stołeczni radni. Rada Warszawy przyjęła także uchwały ws. likwidacji kilku szkół.

Łódź: Radni zdecydowali o likwidacji ośmiu szkół

Łódzcy radni zdecydowali w środę o likwidacji ośmiu szkół, w tym dwóch liceów ogólnokształcących oraz trzech zespołów szkół ponadgimnazjalnych. Zdaniem władz Łodzi likwidacja placówek jest konieczna, ponieważ uczy się w nich zbyt mało uczniów.

Podlaskie: 20 mln zł z UE na lepsze kształcenie w szkołach zawodowych

20 mln zł z UE mogą zdobyć szkoły zawodowe w Podlaskiem na wyposażenie pracowni i warsztatów, zajęcia pozalekcyjne oraz staże i praktyki u pracodawców. Urząd Marszałkowski ogłosił konkurs na najlepsze pomysły, które poprawią jakość kształcenia zawodowego.

Sejm przyjął informację MEN w sprawie sześciolatków w szkołach

Sejm przyjął informację MEN o przygotowaniu samorządów do objęcia 6-latków obowiązkiem szkolnym. MEN podaje, że w 2010 r. do pierwszej klasy szkoły podstawowej poszło ok. 9 proc. sześcioletnich dzieci. W 2011 r. edukację szkolną rozpoczęło ok. 24 proc. 6-latków.

Wszystkie sześciolatki rozpoczną naukę w 2014 r.

W 2014 r. wszystkie sześciolatki obowiązkowo rozpoczną naukę; o dwa lata przedłużony będzie okres, w którym o pójściu do szkoły podstawowej przez sześciolatka będą decydować rodzice - postanowił prezydent podpisując nowelizację ustawy o systemie oświaty.

Ponad 17 mln zł na zajęcia dla najmłodszych uczniów w Warszawie

Ponad 17 mln zł przeznaczonych zostanie na dodatkowe zajęcia dla uczniów klas I-III warszawskich szkół podstawowych. Zajęcia prowadzone będą w 159 szkołach, czyli w ponad 70 proc. publicznych podstawówek w stolicy, uczestniczyć w nich będzie 30 tys. uczniów.

Klasyfikacja budżetowa opłat za urzędowe kontrole żywności

W szkole prowadzona jest stołówka. W związku z przeprowadzoną kontrolą żywności lub sprawdzeniem, czy usunięto niezgodności zawarte we wcześniejszej kontroli przez przedstawiciela państwowego powiatowego inspektora sanitarnego, została naliczona opłata na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia z 8 maja 2009 r. § 4, w skład której wchodzi opłata ryczałtowa za: przeprowadzone czynności kontrolne oraz za rozpoczętą godzinę czynności kontrolnych. Czy prawidłowe będzie ujęcie tych opłat w § 4430 „Różne opłaty i składki”, czy może właściwy będzie § 4300 lub 4510?

Klasyfikacja budżetowa opłat za urzędowe kontrole żywności

W szkole prowadzona jest stołówka. W związku z przeprowadzoną kontrolą żywności lub sprawdzeniem, czy usunięto niezgodności zawarte we wcześniejszej kontroli przez przedstawiciela państwowego powiatowego inspektora sanitarnego, została naliczona opłata na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia z 8 maja 2009 r. § 4, w skład której wchodzi opłata ryczałtowa za: przeprowadzone czynności kontrolne oraz za rozpoczętą godzinę czynności kontrolnych. Czy prawidłowe będzie ujęcie tych opłat w § 4430 „Różne opłaty i składki”, czy może właściwy będzie § 4300 lub 4510?

W Krakowie zlikwidowane będą trzy szkoły i jedno przedszkole

Trzy szkoły i jedno przedszkole zostaną zlikwidowane w Krakowie - taką decyzję podjęli w środę radni. Jedna ze szkół zostanie przekazana do prowadzenia fundacji. Władze miasta zastrzegają, że to dopiero początek racjonalizacji sieci placówek edukacyjnych.

Senacka komisja edukacji pozytywnie o budżecie na edukację

Senacka Komisja Nauki, Edukacji i Sportu pozytywnie zaopiniowała w środę ustawę budżetową na 2012 r. w części dotyczącej edukacji, w tym wysokość subwencji oświatowej.

Samorządy chcą zlikwidować 400 szkół

Do końca lutego samorządy muszą podjąć ostateczne decyzje w sprawie ewentualnej likwidacji szkół. Z danych wynika, że do kuratoriów wpłynęły dotąd uchwały samorządów dotyczące zamiaru likwidacji około 400 szkół.

REKLAMA