REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

świadczenie emerytalno-rentowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Dla tych wdów i wdowców nie 15%, a 55% [lub nawet 60%] świadczenia po zmarłym współmałżonku lub współmałżonce. Dla kogo taka renta wdowia?

Z dniem 1 stycznia 2025 r. rusza nabór wniosków o tzw. rentę wdowią, która umożliwi owdowiałym seniorkom i seniorom pobieranie jednocześnie swojego świadczenia emerytalno-rentowego i renty rodzinnej (która stanowi część emerytury lub renty po zmarłym mężu lub żonie). W zależności od wybranej konfiguracji – będzie to 15% własnego świadczenia i 100% renty rodzinnej lub 15% renty rodzinnej i 100% własnego świadczenia. Niektórzy owdowiali Polacy, mogą jednak już dzisiaj liczyć na dużo wyższe świadczenia – sięgające nawet 60% emerytury lub renty zmarłego współmałżonka lub współmałżonki.

2 mln seniorów może już składać ten wniosek, aby otrzymywać nie jedno, a dwa lub nawet trzy świadczenia jednocześnie [podajemy link do formularza wniosku ERWD]

Mowa o tzw. rencie wdowiej, która przysługuje wdowom i wdowcom, którzy mają prawo do kilku pozostających ze sobą w zbiegu świadczeń emerytalno-rentowych, ale dotychczas mogli pobierać wyłącznie jedno z nich. Jeżeli spełniają oni warunki ustawowe i (począwszy od 1 stycznia 2025 r.) złożą stosowny wniosek do ZUS – w ramach ww. renty wdowiej – od 1 lipca 2025 r., będą mogli pobierać dwa albo nawet trzy świadczenia emerytalno-rentowe jednocześnie.

Na podstawie tego wniosku 2 miliony seniorów może otrzymać dwa lub trzy świadczenia w miejsce jednego. Renta wdowia 2025

Wdowy i wdowcy, którzy mają prawo do kilku pozostających ze sobą w zbiegu świadczeń emerytalno-rentowych, ale dotychczas mogli pobierać tylko jedno z nich – od 1 lipca 2025 r., będą mogli otrzymywać jednocześnie dwa, a nawet trzy świadczenia. Konieczne jest jednak spełnienie kilku warunków ustawowych i złożenie do ZUS stosownego wniosku. Pierwsze wnioski będzie można składać już 1 stycznia 2025 r.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA