REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Straż miejska

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Darmowy transport na wybory samorządowe. Dla kogo i jak o niego wnioskować?

Strażnicy miejscy pomogą osobom z problemami w poruszaniu się dotrzeć na wybory samorządowe. Trzeba zadzwonić w dniu głosowania na numer 22 598 69 30 i zgłosić swoje zapotrzebowanie.

Czy straż miejska może odpalić samochód z kabli?

To popularne zjawisko. Po mroźnej nocy samochód może nie odpalić o poranku. Co w takiej sytuacji? Czy straż miejska może pomóc w rozruchu samochodu z kabli? W wielu miastach tak. Sprawdź, jak wezwać strażników na miejsce i czy usługa jest płatna.

Mandat od 50 do 100 zł za przejazd rowerem lub hulajnogą elektryczną przez przejście dla pieszych od 20 października 2023 r.

W dniu 20 października 2023 r. weszły w życie zmiany w rozporządzeniu szefa MSWiA dotyczące m.in. mandatów nakładanych na kierujących pojazdami innymi niż mechaniczne. Strażnicy miejscy będą mogli karać mandatem za przejazd rowerem lub hulajnogą elektryczną przez przejście dla pieszych – to jedno z nowych uprawnień, które zyskają od piątku ci funkcjonariusze. Za takie wykroczenie grozi mandat od 50 do 100 złotych.

Mandat od straży miejskiej. Jakie zmiany od 20 października 2023 r.?

Zmieniają się uprawnienia do nakładania mandatów przez strażników gminnych. Od 20 października wchodzą w życie zmiany w rozporządzeniu szefa MSWiA dotyczące m.in. mandatów nakładanych na kierujących pojazdami inne niż mechaniczne - np. rowerzystów.

REKLAMA

Mandat za brak prawa jazdy. Strażnicy miejscy już go nie wystawią...

Strażnik miejski nie wystawi już mandatu za brak prawa jazdy. To wynik nowelizacji przepisów. W zamian otrzymał jednak inne uprawnienie. Tym razem powinni się go bać kierujący, ale pojazdami innymi niż mechaniczne.

Fałszywy mandat od straży miejskiej. Nowy sposób złodziei w Warszawie

Wezwanie od straży miejskiej wygląda łudząco realistycznie. Prawdziwe jednak nie jest. Fakt, że dokument sporządzili oszuści, a nie strażnicy miejscy, zdradza kilka rzucających się w oczy detali. Sprawdź, na co zwrócić uwagę i jak nie dać się oszukać.

Co zrobić z wezwaniem od straży miejskiej? No właśnie...

Co zrobić z wezwaniem od straży miejskiej? Teoretycznie na tak zadane pytanie jest jedna odpowiedź. Teoretycznie. Bo praktycznie przypadków i możliwości jest więcej. W tym materiale rozpatrzymy każdą z nich.

Uprawnienia straży miejskiej 2022

Uprawnienia straży miejskiej 2022, czyli kiedy strażnik miejski może zatrzymać pojazd do kontroli, a kiedy pieszego. Czy straż miejska może legitymować?

REKLAMA

Czy straż miejska może zatrzymać pieszego?

Czy straż miejska może zatrzymać pieszego? To pytanie o tyle zasadnicze, że uprawnienia tej formacji są naprawdę mocno ograniczone. Sprawdźmy.

Zmiany w kks 2022. Inspekcja Handlowa i straże gminne będą nakładać mandaty za wykroczenia skarbowe

Inspekcja Handlowa i straże gminne uzyskają uprawnienia do prowadzenia postępowań mandatowych w sprawach o wybrane wykroczenia skarbowe. Tak zakłada projekt nowelizacji Kodeksu karnego skarbowego opublikowany 17 maja 2022 r.

Straż miejska: interwencja na terenie prywatnym

Straż miejska: interwencja na terenie prywatnym jest możliwa w przypadku tej służby? Sprawdźmy co mówią na ten temat przepisy prawa.

Czy straż miejska może wystawić mandat na osiedlu zamkniętym?

Czy straż miejska może wystawić mandat na osiedlu zamkniętym? No i tu pojawiają się pewne problemy... Zaraz o nich opowiemy.

Mandat po kontroli dronem spalania w piecach

Dron kontroluje spalanie w piecach. Trwają kontrole przy użyciu dronów, czym palą w swoich piecach mieszkańcy. Jest to coraz bardziej popularna i skuteczna metoda kontroli przestrzegania prawa w zakresie redukcji zanieczyszczenia powietrza w poszczególnych gminach. W całej Polsce korzysta z niej straż miejska i pracownicy gminnych referatów ochrony środowiska. Dane z drona są podstawą do wymierzenia mandatu przez straż miejską albo zasądzenia grzywny przez sąd.

Straż miejska wystawi mandat za niewydanie paragonu - zmiany w Kks

Straż miejska wystawi mandat za niewydanie paragonu. 19 sierpnia 2021 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu nowelizacji Kodeksu karnego skarbowego oraz niektórych innych ustaw (nr UD269). Projekt ten zakłada stworzenie w Kodeksie karnym skarbowym (Kks) nowego katalogu niefinansowych organów postępowania mandatowego (wśród których znalazłyby się: Inspekcja Handlowa oraz straże gminne/miejskie). Organy te miałyby prawo prowadzenia postępowań mandatowych w sprawach o wybrane wykroczenia skarbowe (w tym m.in. dot. sprzedaży z pominięciem kasy rejestrującej albo niewydania paragonu).

Emerytura dla zwierząt służących w służbach mundurowych

Rząd przyjął projekt ustawy regulującej status zwierząt w służbach mundurowych. Projekt zmienia w tym zakresie m.in. ustawę o Policji oraz szereg innych aktów prawnych.

Strażą miejską zarządzi wojewoda, a nie wójt

Wojewoda w sytuacji kryzysowej zdecyduje, by straże gminne podlegały dowództwu komendanta policji na danym terenie. – To kolejny ruch ograniczający naszą autonomię, który nie ma uzasadnienia – mówią samorządowcy.

Uprawnienia straży miejskiej do kontroli ruchu drogowego. Kiedy mogą interweniować?

Jeszcze kilka lat temu strażnicy miejscy mogli kontrolować prędkość pojazdów przy pomocy fotoradarów. Dziś ich uprawnienia są dużo węższe i tak naprawdę ograniczają się do dwóch przypadków wykroczeń. Jakich? Zaraz o tym opowiemy.

Kontrola drogowa - kto może zatrzymać pojazd?

Codziennie w Polsce kierowcy są zatrzymywani do kontroli drogowej przez policję. Trzeba jednak pamiętać, że nie tylko policja ma takie uprawnienia. Kto może zatrzymać pojazd do kontroli drogowej?

Od 1 stycznia 2018 r. nowe zasady zwrotów kosztów dla świadka w postępowaniu o wykroczenia

W dniu 29 sierpnia 2017 r. Rada Ministrów na posiedzeniu przyjęła projekt nowelizacji Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia. Nowe przepisy zakładają zwrot świadkom kosztów udziału w czynnościach wyjaśniających, w sprawach o wykroczenia.

Jak pozbyć się wraku blokującego miejsce parkingowe?

Sytuacja, w której wrak samochodu lub po prostu porzucony przez właściciela pojazd zajmuje jedno z miejsc parkingowych jest znana wielu mieszkańcom polskich miast. Jest jednak sposób, by pozbyć się blokującego miejsce pojazdu.

Mandatowy deficyt budżetowy

Utrata prawa do kontroli prędkości za pomocą fotoradarów i nakładania mandatów za ujawnione w ten sposób wykroczenia przyczyni się zapewne do zwiększenia tempa likwidacji straży gminnych i miejskich. Jednak zmiana ta wpłynie także na poziom dochodów gmin.

Koniec fotoradarów w rękach straży miejskich nie oznacza pożegnania z ostrzegaczami

1 stycznia 2016 r. fotoradary straży miejskich i gminnych zniknęły z ulic w efekcie zmian przepisów. Czy spowoduje to spadek popularności aplikacji pozwalających kierowcom na ostrzeganie się przed kontrolami prędkości? Wygląda na to, że nie.

Samochód nie odpala? Zadzwoń po straż miejską

Straż miejska w w Rudzie Śląskiej pomaga mieszkańcom uruchomić samochody, których akumulatory poddały się na mrozie. Strażnicy pomagają mieszkańcom 24h na dobę, wystarczy zadzwonić do nich pod numer alarmowy 986.

Straż miejska nie przeprowadzi kontroli fotoradarowej

Straże miejskie (gminne) zostaną pozbawione możliwości przeprowadzania kontroli fotoradarowej kierowców. Głównymi podmiotami w zakresie fotoradarów mają być Inspekcja Transportu Drogowego oraz policja.

Odpowiedzialność kierowcy w wykroczeniu ujawnionym przez fotoradar

Uchwałą z dnia 30 września 2014 r. (sygn. akt I KZP) Sąd Najwyższy uznał, iż straż gminna, będąc zarządcą urządzeń kontrolno - pomiarowych (tzw. fotoradarów) posiada uprawnienia oskarżyciela publicznego w stosunku do właściciela pojazdu, który nie wskazał osoby kierującej w momencie popełnienia wykroczenia.

Czy można się nie stawić na wezwanie straży miejskiej?

Co zrobić w przypadku, gdy straż miejska wezwie nas w charakterze świadka? Czy można dochodzić zwrotu kosztów dojazdu na wezwanie? Czy można takie wezwanie zignorować?

Wezwanie od Straży Miejskiej - co musi zawierać?

Straż miejska wysyła kierowcom wezwania, w których m.in. zwraca się z nakazem ujawnienia, kto prowadził samochód w momencie, w którym fotoradar zarejestrował wykroczenie. Okazuje się, że takie wezwania często zawierają błędy i zamiast wskazać sprawcę warto najpierw wskazać błędy.

Działanie Straży Miejskiej - raport NIK

Do ustawowych obowiązków Straży Miejskiej należy m.in. czuwanie nad spokojem w miejscach publicznych. Mało osób o tym pamięta, bo strażnicy miejscy koncentrują się głównie na innym ich obowiązku - na zastępowaniu policjantów w ściganiu piratów drogowych.

Straż miejska nie będzie mogła używać przenośnych fotoradarów

Straż miejska straci możliwość wystawiana mandatów na podstawie zdjęć z przenośnych fotoradarów. W sejmie gotowy jest projekt zmian, które mają ograniczyć obecne uprawnienia straży miejskiej.

Kierowcy nie chcą płacić mandatów od Straży Miejskiej

Coraz więcej osób unika płacenia mandatów od Straży Miejskiej, przez co ich sprawy kierowane są do sądów. Skąd takie podejście do problemu u polskich kierowców?

Sąd Najwyższy sprawdzi uprawnienia straży miejskiej

Czy straż miejska ma prawo występować do właścicieli pojazdów o wskazanie kierującego pojazdem, który został sfotografowany przez fotoradar? Sąd Najwyższy postanowił się zająć tym problem.

Kontrola drogowa w lesie - kto i za co może ukarać kierowcę mandatem?

Podróż autem do lasu może zakończyć się dotliwym mandatem. Jakie służby mogą kontrolować kierowcę na terenie lasu? Za jakie przewinienia mogą karać?

Kto kontroluje działania straży miejskiej w Polsce?

Kontrole straży miejskiej są coraz częstsze, ale czy można się od nich jakoś odwołać? Kto kontroluje działania straży miejskiej? Czy jest ona bezkarna?

Kara za niewskazanie sprawcy wykroczenia drogowego

Kara za niewskazanie sprawcy wykroczenia drogowego jest zgodna z Konstytucją. Gdy właściciel lub posiadacz pojazdu nie wskaże komu powierzył pojazd do kierowania lub używania, naraża się na odpowiedzialność za wykroczenie określone art. 96 § 3 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. – Kodeksu wykroczeń (Dz. U. z 2013 r. poz. 482, z późn. zm.).

Straż miejska a kontrola kierowcy

Czy podczas kontroli kierowcy strażnik miejski ma takie same uprawnienia, jak policjant?

Uprawnienia straży miejskiej wobec kierowców

Czy straż miejska może używać fotoradarów? Jakie ma uprawnienia w zakresie kontroli drogowej?

Ewidencja etatów i wyposażenia straży gminnej

Ewidencja etatów i wyposażenia uległa zmianie na podstawie rozporządzenia z dnia 19 grudnia 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zakresu i sposobu prowadzenia przez straże gminne (miejskie) ewidencji etatów, wyposażenia oraz wyników działań straży (Dz. U z 2014 r., poz. 56), które weszło w życie 28 stycznia bieżącego roku.

Opłata za pobyt w izbie wytrzeźwień

Do tej pory opłata za pobyt w izbie wytrzeźwień ustalana była przez ministra właściwego do spraw zdrowia. Przepis dający mu takie upoważnienie został uznany jednak przez TK za niekonstytucyjny. Dlatego też dnia 1 stycznia weszła w życie ustawa z dnia 4 stycznia 2013 r. o zmianie ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Główna zmiana dotyczyła upoważnienia jednostek samorządu terytorialnego, a w zasadzie ich organów stanowiących do określania wysokości opłaty za pobyt w izbie wytrzeźwień.

Samochód został odholowany - dlaczego?

Zanim zgłosisz na Policję kradzież auta, zastanów się czy nie mogło zostać one odholowane. Kierowcy często nie zdają sobie bowiem sprawy, że zaparkowali w niedozwolonym miejscu.

Straż miejska karze głównie kierowców

Straż miejska ma na celu chronić porządek w miejscach publicznych w szerokim spektrum życia publicznego. Jak się okazuje skupia się prawie wyłącznie na kierowcach. Dlaczego?

Straż miejska może wystawiać mandaty z fotoradarów

Sąd najwyższy wydał kontrowersyjny wyrok w sprawie uprawnień straży miejskiej do posługiwania się fotoradarami stacjonarnymi. Zdaniem sądu ma ona prawo karać kierowców mandatami karnymi.

Straż miejska może korzystać z fotoradarów

Strażnicy miejscy (gminni) mają prawo do korzystania ze stacjonarnych urządzeń rejestrujących przy wykonywaniu czynności z zakresu ruchu drogowego. Uprawnienia Inspekcji Transportu Drogowego w tym zakresie nie wyłączają uprawnień straży gminnych.

Uprawnienia straży miejskiej

Straż miejska korzysta z niewiedzy kierowców i często przekracza swoje uprawnienia. Czego tak naprawdę mogą żądać te służby od zmotoryzowanych?

Stacjonarne fotoradary nielegalne?

Rzecznik Praw Obywatelskich wskazuje, iż dokonywanie przez strażników czynności z zakresu kontroli ruchu drogowego za pomocą stacjonarnych fotoradarów należy uznać za działania naruszające prawa oraz wolności obywatelskie. Stanowisko w tej sprawie ma zająć minister transportu.

Kto może przeprowadzać kontrolę drogową?

Nie tylko policja może dokonać kontroli drogowej. Podobne uprawnienia mają także inne służby. Warto o tym pamiętać!

Fotoradry - jakie muszą spełniać warunki?

Aby pomiar dokonany przez fotoradar można uznać za legalny i prawidłowy, każde urządzenie tego typu musi spełniać określone warunki. Oto co warto wiedzieć o fotoradarach!

Straż miejska – jakie ma uprawnienia?

Wielu kierowców ma zastrzeżenia do pracy strażników miejskich uważając, że przekraczają oni swoje kompetencje. Postanowiliśmy przybliżyć Wam uprawnienia funkcjonariuszy straży miejskiej.

Kiedy straż miejska może odholować auto?

Coraz częściej znienawidzona przez wielu polskich kierowców straż miejska odholowuje pojazdy, które zaparkowały w niedozwolonym miejscu lub utrudniają ruch na drodze. Kiedy wolno strażnikom odholować samochód? W jakich przypadkach możemy zawalczyć o swoje prawa?

Służby, które mogą wystawić mandat kierowcy

Nie tylko policja może kontrolować kierowców i wystawiać im kosztowne mandaty. Warto wiedzieć kto może wystawić kierowcy mandat za nieprzepisową jazdę pojazdem.

Parkowanie według schematu - co grozi za nieprzestrzeganie znaku T-30?

Znak T-30 wskazuje sposób parkowania pojazdu względem krawędzi jezdni. Co grozi za jego nieprzestrzeganie?

REKLAMA