REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Strategie inwestycyjne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Akcje, obligacje, giełda we wrześniu 2022 r. – komentarz rynkowy

W najnowszym komentarzu rynkowym eksperci VIG/C-QUADRAT TFI wyjaśniają m.in.: (1) czy warto utrzymywać dziś wyższy niż zwykle poziom gotówki w portfelu, czy możemy liczyć na pojawiające się okazje inwestycyjne, (2) jakie rysują się perspektywy dla rynków akcji – tak krajowych, jak i zagranicznych, (3) jaki wpływ na nastroje inwestorów rynku obligacji ma utrzymująca się, uporczywa inflacja.

Jak zostać milionerem w Polsce - 7 sposobów

Około 2-3 tys. złotych – tyle trzeba było inwestować co miesiąc przez ostatnich 15 lat, aby zdobyć mityczny pierwszy milion – sugerują dane historyczne. Najlepsze wyniki dawało złoto, mieszkania na wynajem i szkockie trunki. O Siedmiocyfrowy majątek najtrudniej było oszczędzającym za pomocą lokat i obligacji skarbowych.

Ekologia coraz ważniejsza w strategiach firm

Ekologia w strategiach firm. Prawie 57% firm na świecie uważa, że pandemia przyspieszyła realizację celów środowiskowych w firmie. Instytucje finansowe i rosnące oczekiwania społeczne są głównym katalizatorem zmian – wynika z najnowszego raportu ING i EY Biznes dla klimatu. Raport o zmianie priorytetów.

Dlaczego budowanie strategii firmy to obowiązek?

W biznesie nasz „apetyt” na prostotę nie powinien przeważać nad potrzebą dokładności. Zwłaszcza gdy w grę wchodzi przyszłość firmy. Czym jest strategia firmy i jakie ma znaczenie?

REKLAMA

W co inwestować w czasie kryzysu?

Każde spowolnienie gospodarcze przynosi okazje inwestycyjne – choćby takie, jak możliwość taniego zakupu akcji na giełdzie czy korzystnego przejęcia majątku upadających przedsiębiorstw. Nie inaczej jest teraz, przy czym nie sposób pozbyć się wrażenia, że aktualny kryzys jest wyjątkowo szczodry pod względem powstających dzięki niemu możliwości inwestycyjnych. Wygląda to niemalże tak, jakby koronawirus spadł z nieba startupom technologicznym.

Inwestycje w czasie pandemii. Gdzie ryzyko jest najmniejsze?

Obecny kryzys gospodarczy na wiele sposobów oddziałuje na rynki finansowe i kapitałowe. Inwestorzy, aby osiągnąć dodatni zwrot z inwestycji, będą musieli korzystać z bardziej ryzykownych instrumentów. Czy są na to gotowi i czy potrafią ograniczać ryzyko?

Czy inwestycje w kosmos są opłacalne?

Inwestycje w kosmos to nie są łatwe inwestycje. Wymagają cierpliwości, akceptacji ryzyka i przede wszystkim czasu. Mimo to, eksperci przekonują, że warto inwestować kapitał w tę materię. O inwestycjach w branżę kosmiczną dyskutowano podczas panelu „Inwestycje przyszłości" w trakcie Forum Ekonomicznego 2020 w Karpaczu.

Jak zmniejszyć ryzyko inwestora i zdobyć finansowanie dla startupu?

W niepewnej sytuacji gospodarczej podejście do oceny ryzyka zmienia się w odniesieniu do większości przedsiębiorstw. Firmom trudniej jest o kredyt ze względu na zaostrzające się kryteria bankowe, finansowanie ciężej jest zdobyć także start-upom, które dla funduszy z założenia są inwestycją wysokiego ryzyka. Co zatem zrobić, by w czasach kryzysu przekonać do siebie inwestora? Trzeba wczuć się w jego sposób myślenia i na tyle zniwelować potencjalne zagrożenia, by przedsięwzięcie nie jawiło się jako szczególnie niebezpieczne. Pieniądze dla start-upów cały czas są dostępne, ich zdobycie jest jednak trudniejsze i wymaga większego zaangażowania ze strony zainteresowanych.

REKLAMA

Jak rozwijać przedsiębiorstwo transportowe - sposoby na finansowanie w 2020 r.

Rok 2020 jest szczególnie trudny dla branży transportowej. Koronawirus, pakiet mobilności, Green Deal - wszystko to znacząco wpływa na transport. Jak w tym ciężkim okresie rozwijać i inwestować w przedsiębiorstwo transportowe? Jak uzyskać odpowiednie dofinansowanie dla firmy?

Ceny złota mocno w górę. Kto zarobi, a kto straci? [OPINIA]

Złoto zawsze wydawało się pewną inwestycją. Teraz jego ceny mocno poszybowały w górę, czemu sprzyjają też kolejne programy pomocowe wdrażane przez rządy – zarówno amerykański, jak i państw europejskich.

Strategia lean to lepsze podejście biznesowe

Strategia lean koncentruje się na nauce konkurencyjności i polega na przyjęciu zasadniczo innego podejścia do kwestii myślenia w miejscu pracy. W lean chodzi o kształtowanie umiejętności odkrywania nowych faktów oraz pogłębiania wiedzy.

Programy sektorowe na realizację przedsięwzięć B+R

Na mapie środków Wspólnotowych, dostępnych w perspektywie finansowej 2014-2020, praktycznie każdy może znaleźć coś dla siebie. Począwszy od krajowych i regionalnych programów operacyjnych, w których zakres i wymagania formułowane są dość ogólnie, a konkurencja jest przez to większa, aż po programy dedykowane dla konkretnych sektorów gospodarki, gdzie zakres tematyczny jest zdecydowanie zawężony. Mają one jednak tę istotną przewagę, że przy stosunkowo wysokich budżetach, sięgających 100, a nawet 200 mln zł, konkurencja jest zdecydowanie mniejsza. Warto zatem docenić programy sektorowe i przyjrzeć się im bliżej, gdyż premiowanych branż, a wraz z tym możliwości pozyskania dofinansowania, jest wiele.

Ocena projektów inwestycyjnych

Inwestycje są niezbędnym elementem funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa - są kluczowe nie tylko w stosunku do odnawiania już posiadanych zasobów i zysków, ale także stanowią jedyne narzędzie umożliwiające dalszy rozwój technologiczny i jakościowy. Projekty inwestycyjne są przede wszystkim potrzebne przy zdobywaniu nowych klientów czy rynków. W związku z powyższym każdy menedżer, kierujący przedsiębiorstwem powinien posiadać odpowiednią wiedzę i umiejętności, aby móc podejmować trafne decyzje inwestycyjne.

Metody oceny opłacalności inwestycji

Najczęściej spotykane kryterium klasyfikacji, kategoryzujące metody oceny opłacalności, uwzględniające zmienną wartość pieniądza w czasie, obejmuje podział na dwie podstawowe grupy – metody proste i dyskontowe.

Zasady konstruowania portfela inwestycyjnego

Wśród wielu doradców finansowych popularnym sposobem przy konstruowaniu portfela inwestycyjnego jest stosowanie zasady sto minus wiek inwestora. Zasada ta określa, jaką część długoterminowego portfela inwestycyjnego powinny stanowić akcje. Problem jednak w tym, że rzeczywistość jest bardziej skomplikowana niż prosta arytmetyka, a przedstawiona zasada, niekoniecznie daje dobre rezultaty. Jak zatem prawidłowo skonstruować portfel inwestycyjny?

Czy warto inwestować w fundusze obligacji?

Wielu inwestorów uważa, że fundusze obligacji skarbowych są bezpieczną inwestycją. Wszystko jednak wskazuje na to, że hossa na funduszach dłużnych dobiega końca. Zakończył się cykl obniżek stóp procentowych i wciąż pojawiają się nowe informacje zwiastujące kres dobrego zwrotu z inwestycji.

Czy opłaca się wnieść know-how do innego biznesu niż Twój własny? Porada dla start-upu

Masz pomysł na start-up, który odniesie sukces i pojawiła się oferta od prężnie działającej firmy X, która pozwoli Ci zarobić na Twoim pomyśle u nich? Zastanów się najpierw, czy opłaca Ci się powierzyć komuś know-how.

Spadek zaufania do dolara

Nadchodzą ciężkie czasy dla amerykańskiej waluty. Zdaniem ekspertów, istnieje coraz więcej przesłanek ku temu, że dolar powinien być coraz tańszy. Niektórzy wieszczą nawet upadek tzw. „greenback’a”.

Coraz więcej zamożnych Polaków

Z przeprowadzonych badań wynika, że z każdym rokiem w naszym kraju przybywa zamożnych i bogatych Polaków. W roku 2014 ich liczba sięgnęła 878 tys., natomiast za dwa lata po raz pierwszy liczba zamożnych Polaków ma przekroczyć milion.

Polska branża drobiarska stale się rozwija

Branżę drobiarską można określić „złotym jajkiem polskiej gospodarki”, z uwagi na trwający od lat jej nieprzerwany rozwój. I mimo rosyjskiego embarga nałożonego w zeszłym roku między innymi na drób i jaja, polska branża drobiarska ma się całkiem dobrze i nic nie wskazuje na to, aby miało się coś zmienić. Polscy producenci coraz częściej i chętniej handlują z zagranicznymi partnerami, a zamknięcie rynku rosyjskiego tylko nasiliło tę tendencję.

Branża inwestycyjna bardziej otwarta na potrzeby konkretnych klientów

Zdanie specjalistów branża inwestycyjna powoli powinna zaczynać się zastanawiać nad zakończeniem ery funduszy dla mas. Z uwagi na fakt, że coraz bardziej potrzebne są fundusze odpowiadające na potrzeby konkretnych grup inwestorów.

Inwestowanie w sztukę - aspekty finansowe i podatkowe

Obrazy, rzeźby i inne wytwory artystyczne pełnią przede wszystkim rolę estetyczną. Na dzieła sztuki jednakże spojrzeć można też inaczej – jako na inwestycję finansową. I choć w Polsce lokowanie środków w obrazy, czy rzeźby jest jeszcze mało popularne, to obserwuje się, że z roku na rok przybywa chętnych do poszerzania swojego portfela inwestycyjnego właśnie w ten sposób.

Inwestycje w lotniska nie przyniosły oczekiwanych rezultatów

Raport specjalny Reuters pod tytułem „Fundusze unijne pomogły Polsce zbudować lotniska ‘widma’” wywołał dyskusję dotyczącą problemu racjonalnego wykorzystywania środków z UE. Głos w tej sprawie zabrał Europejski Trybunał Obrachunkowy, który w przedstawionym sprawozdaniu zaznaczył, że inwestycje w lotniska nie przyniosły oczekiwanych rezultatów i dały znikome korzyści w stosunku do kosztów.

Czy warto inwestować w diamenty?

Szacuje się, że globalny rynek diamentów wart jest obecnie około 79 mld USD. Potencjalni inwestorzy często zastanawiają się czy warto kupować kamienie szlachetne, czy inwestycja w nie przyniesie spodziewane zyski? A może nie ma szans, by odsprzedać je z zyskiem? Może moda na nie przeminie?

Czy warto inwestować w reklamę online w branży budowlanej

Badania pokazujące, że w wyeksponowaniu oferty w dużym stopniu może pomóc reklama online, dotyczy to oczywiście także branży budowlanej. Jak przedstawiają się szacunkowe koszty oraz przewidywane efekty takiej kampanii pod kątem tej branży?

Zasady udzielania wsparcia z Funduszy UE w latach 2014-2020 - co się zmieni w porównaniu do poprzedniej perspektywy finansowej

Koniec 2014 r. to okres intensywnych prac w Komisji Europejskiej oraz w polskiej administracji publicznej nad ustaleniem ostatecznego kształtu dokumentów, na podstawie których w kolejnych latach będzie udzielane wsparcie ze środków UE. 5 grudnia 2014 r. został zaakceptowany Program Operacyjny Polska Cyfrowa, który pozwoli na uruchomienie środków dla firm telekomunikacyjnych, organizacji pozarządowych, instytucji kultury, jednostek naukowych oraz jednostek samorządu terytorialnego (JST) na realizację zadań pozwalających na wzmocnienie cyfrowych fundamentów społecznego i gospodarczego rozwoju kraju.

Wzrost PKB w III kwartale roku – dane z GUS

GUS podał informacje o wysokości wskaźnika PKB. Jak wynika z danych, w III kwartale 2014 r. wzrósł on o 3,3 proc., a w II kwartale o 3,5 proc.

Jak rozliczyć zarobki z giełdy?

Do 30 kwietnia należy rozliczyć się z fiskusem za 2013 r. z zarobków uzyskanych z pracy na etacie, jak również z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. W rozliczeniu nie należy pomijać inwestycji giełdowych. Rozliczenia dokonuje się na formularzu PIT-38 z 19-proc. stawką podatku dochodowego.

Ustawa o specjalnych strefach ekonomicznych

Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych oraz ustawy o zmianie ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych, przedłożone przez ministra gospodarki. Jakie rozwiązania zaproponowano w projekcie?

Wzrost eksportu poprawił wyniki finansowe firm

Średnie i duże przedsiębiorstwa, czyli zatrudniające 50 i więcej pracowników mogą pochwalić się wzrostem przychodów o 0,4 proc. w stosunku rocznym. Dodatkowo wzrost eksporty poprawił ich wyniki finansowe netto – 92,1 mld zł.

Zmiany w ustawie o obligacjach

Wartość rynku obligacji korporacyjnych w Polsce wyniosła w 2012 r. 31,356 mld PLN, co oznacza wzrost o 30 %. Ministerstwo Finansów ocenia, iż udział długoterminowych papierów dłużnych w ogólnej puli form finansowania zewnętrznym kapitałem nie jest wysoki. Wobec tego postanowiło rozpocząć działania mające na celu aktywizację tego rynku.

Możliwości i przykłady inwestycji

W ostatnich latach najwyższe nakłady inwestycyjne odnotowano w sektorze usług i sprzedaży. Popularność i zainteresowanie tym sektorem wzrasta wśród zwykłych konsumentów i firm. Firmy szukają sposobu na zaprezentowanie się, obok stron internetowych budowanie marki wymaga inwestycji w lokale sprzedaży i usług.

Nie czekaj! Spraw, by Twoja faktura stała się najważniejsza.

Sprawdź kontrahenta jeśli masz wątpliwości względem jego wypłacalności i ogranicz ryzyko. Wpisz dłużnika jeśli jego nierzetelność płatnicza powoduje zatory płatnicze w twojej firmie i spraw, by twoja faktura stała się dla niego priorytetem. Potwierdź swoją wiarygodność za pomocą Certyfikatu i pokaż innym, że masz przewagę.

Jakie są obowiązki informacyjne przy zawieraniu umowy opcji

Umowa opcji to umowa, która daje posiadaczowi opcji prawo do nabycia lub sprzedaży określonego instrumentu bazowego po z góry ustalonej cenie w określonym terminie w przyszłości.
Jaką są obowiązki informacyjne w związku z zawarciem umów opcyjnych?

Wycena bilansowa akcji notowanych na rynku NewConnect

Coraz więcej firm inwestuje w akcje notowane na rynku NewConnect. Na dzień bilansowy działy księgowości podmiotów wykazujących w swoich aktywach tego typu akcje, muszą dokonać ich wyceny bilansowej.

Jakie warunki należy spełnić w celu skorzystania z ulgi technologicznej

Inwestycje poczynione w nowe technologie stwarzają możliwość skorzystania z ulgi technologicznej. Mogą z nich korzystać jednak tylko podmioty spełniające ściśle określone warunki.

Zmiana ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym

Z początkiem lutego 2013 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o funduszach inwestycyjnych oraz ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym.

Anatomia upadku w grze giełdowej

Jedną z bardziej efektywnych prezentacji, których używamy w celu zobrazowania potęgi analizy technicznej w sztuce gry giełdiowej jest`` Anatomia Upadku``. Koncepcja jest bardzo prosta i daje jasny obraz tego w jak odmienny sposób działa analiza techniczna oraz analiza fundamentalna.

Inwestycje w grunty rolne - ponad 7 lat nieprzerwanych wzrostów cen

Grunty rolne drożeją nieprzerwanie od 7,5 lat. Od końca 2007 roku ceny ziemi rolnej wzrosły o 267,6%. W II kwartale 2012 r. po raz pierwszy w historii za przeciętny hektar trzeba zapłacić ponad 25 tys. zł. Czy będzie taniej?

Poradnik inwestora: Ustawa budżetowa

Nawet drobni inwestorzy bez wykształcenia ekonomicznego mogą znaleźć w ustawie budżetowej interesujące dane. Czego inwestor może dowiedzieć się z ustawy budżetowej?

Nie ma kredytów na auta zabytkowe

Banki nie chcą finansować inwestycji w auta kolekcjonerskie. Samochody starsze niż 15 lat nie są wystarczającym zabezpieczeniem kredytu.

Lokaty 6-miesięczne - wrzesień 2012

Rada Polityki Pieniężnej pozostawia stopy na niezmienionym poziomie, WIBOR już spada, mimo to oprocentowanie półrocznych lokat rośnie najmocniej od przeszło trzech lat.

Kiedy strata z inwestycji w obcym środku trwałym może być kosztem

Strata odpowiadająca niezamortyzowanej wartości początkowej inwestycji w obcym środku trwałym, niespełniająca przesłanek z art. 16 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, może zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów, jeżeli jej powstanie wynika z działań podatnika podjętych dla realizacji celu określonego w art. 15 ust. 1 tej ustawy (czyli w celu uzyskania przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów). Nie ma potrzeby fizycznej likwidacji tej inwestycji - wystarczy się jej wyzbyć.

Podatek dochodowy od inwestycji w złoto

Organy podatkowe uważają, że w przypadku inwestycji w złote monety, czy sztabki złota można uniknąć podatku dochodowego (PIT), sprzedając je po upływie pół roku od ich zakupu. Jednak Krajowa Informacja Podatkowa i Ministerstwo Finansów mają nieco inne stanowisko.

Złoto stoi w miejscu

Od wielu miesięcy na rynku utrzymuje się niski poziom cen złota. Prognozy przewidują jednak, że jeszcze w tym roku ustanowiony zostanie rekord ceny tego kruszcu.

Rosnący i słabnący dolar - zależności w trendach

Indeks dolara notował swoje minimum w maju 2011. Obecnie po upływie ponad roku czasu, indeks wzrósł ponad 14%, czyniąc dolara najlepszą grupą aktywów, licząc od 4 maja 2011.

Ustawa o korytarzach przesyłowych

Od 1 stycznia 2013 ma obowiązywać nowa ustawa o korytarzach przesyłowych, która kompleksowo ureguluje problemy inwestycji w sieci energetyczne. Ustawa ta obejmie sieć i obiekty służące do dystrybucji lub przesyłania energii elektrycznej, gazu, także z łupków, oraz ropy naftowej i CO2. Z nowych rozwiązań będą w ograniczonym zakresie mogli skorzystać także przedsiębiorcy telekomunikacyjni oraz wodno - kanalizacyjni.

Tonie światowa ekonomia

Po ostatniej ponad 10 procentowej korekcie na giełdach było tylko kwestią czasu, kiedy czołowe magazyny zaczną publikować okładki w duchu niedźwiedziej bessy. Ostatnia korekta nie jest wyjątkiem.

Porównanie strategii inwestycyjnych w długim terminie

Dzięki temu, iż obecnie mamy dostęp do olbrzymiej ilości danych historycznych dotyczących akcji, możemy porównać skuteczność różnych strategii inwestycyjnych na przestrzeni długiego odcinka czasu.

Dziś debiut Facebooka na giełdzie - komentarz dzienny

Dziś debiut Facebooka na giełdzie. Czy inwestorom uda się zarobić na emisji akcji amerykańskiego giganta społecznościowego?

REKLAMA