REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Stowarzyszenia

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy organizacja działająca na rzecz niewidomych może odliczyć VAT od zakupów na kampanię edukacyjną?

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wnioskodawca nie ma prawa do odliczenia podatku VAT, ponieważ zakupy w ramach projektu nie były związane z opodatkowaną działalnością, a działalność miała charakter niezarobkowy i nie miała na celu osiągania zysku.

Czy Stowarzyszenie ma prawo odliczyć VAT od wydatków na budowę ogrodu dla chorych?

Dyrektor KIS potwierdził, że Stowarzyszenie, które świadczy usługi opieki paliatywnej, nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, wynikającego z faktur dokumentujących dostawę towarów i usług, w związku z realizacją projektu polegającego na budowie ogrodu dla chorych i ich bliskich odwiedzających w hospicjum. Wynika to z faktu, że towary i usługi nabywane w ramach realizacji projektu nie są wykorzystywane przez Stowarzyszenie do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

Czy Stowarzyszenie na rzecz rozwoju wsi ma prawo odliczyć VAT w ramach realizacji zadania grantowego?

Dyrektor KIS potwierdził, że jeśli Stowarzyszenie wykonuje wyłącznie czynności statutowe (zwolnione od VAT), to nie będzie miało prawa do odliczenia podatku naliczonego, wynikającego z faktur dokumentujących zakup towarów i usług w ramach projektu. 

Czy Stowarzyszenie ma prawo odliczyć VAT od zakupów związanych z umową refundacyjną z PFRON?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że Stowarzyszeniu w związku z realizacją umowy „w sprawie zwrotu ze środków PFRON dodatkowych kosztów związanych z zatrudnieniem pracowników niepełnosprawnych” nie będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego lub zwrotu podatku VAT wynikającego z faktur dotyczących zakupów towarów i usług dokonywanych w związku z realizacją umowy.

REKLAMA

Czy stowarzyszenie jest zwolnione z CIT w przypadku przeznaczenia otrzymanych środków na cele statutowe?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że stowarzyszenie ma prawo do korzystania ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych w odniesieniu do dochodów z opłat od lokatorów, ponieważ przeznacza je na cele statutowe.

Czy stowarzyszenie może odzyskać VAT za zakup sprzętu laboratoryjnego, nie będąc czynnym podatnikiem VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że stowarzyszenie nie ma prawa do odzyskania podatku VAT, z uwagi na to, że nie jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku VAT, a sprzęt laboratoryjny zakupiony w związku z realizacją warsztatów edukacyjnych, nie będzie wykorzystywany do czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy Stowarzyszenie może odliczyć VAT z faktur w projekcie finansowanym ze środków publicznych?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że Stowarzyszeniu nie przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT w całości ani w części w związku z realizacją przedsięwzięcia finansowanego ze środków publicznych. Wynika to z faktu, że Stowarzyszenie nie prowadzi działalności gospodarczej i nie posiada statusu podatnika VAT. 

Czy stowarzyszenie może odliczyć VAT z faktur w ramach nieopodatkowanego projektu?

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony istnieje jedynie dla podatników, którzy używają towarów i usług w związku z opodatkowaną działalnością. 

REKLAMA

Czy Stowarzyszenie, które działa jako lokalna grupa działania, może odzyskać podatek VAT związany z projektami unijnymi?

Dyrektor KIS potwierdził, że Stowarzyszeniu, które realizuje projekt współpracy, realizowany w partnerstwie z innymi krajowymi lokalnymi grupami działania, nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy. W konsekwencji, nie przysługuje również prawo do zwrotu podatku na podstawie art. 87 ust. 1 ustawy.

Czy stowarzyszenie może odzyskać VAT od wydatków związanych z projektem grantowym?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnił, że stowarzyszenie, które nie jest czynnym podatnikiem VAT i nie prowadzi działalności gospodarczej, nie ma możliwości odzyskania podatku VAT od wydatków poniesionych w związku z realizacją projektu grantowego.

Czy Ochotnicza Straż Pożarna realizując projekt oparty o działalność statutową, może odzyskać VAT z faktur związanych z projektem?

Dyrektor KIS potwierdził, że stowarzyszenie - Ochotnicza Straż Pożarna, która realizuje operację modernizacji i budowy infrastruktury turystycznej i nie jest zarejestrowanym podatnikiem VAT, nie ma możliwości odzyskania podatku VAT z faktur, dokumentujących wydatki w ramach projektu. 

Czy darowizna rzeczowa otrzymana przez stowarzyszenie może być uznana jako przychód zwolniony z CIT?

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) otrzymaną darowiznę rzeczową należy najpierw ująć jako przychód podlegający opodatkowaniu, a dopiero po sprzedaży rzeczy wykazać jako dochód zwolniony z CIT.

Czy Ochotnicza Straż Pożarna może odliczyć VAT od zakupu samochodu ratowniczo-gaśniczego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdza, że Ochotnicza Straż Pożarna nie będzie miała prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego w związku z realizacją zadania polegającego na zakupie samochodu ratowniczo-gaśniczego, ponieważ wydatki poniesione na realizację inwestycji nie będą miały związku ze sprzedażą opodatkowaną.

Czy Ochotnicza Straż Pożarna może odzyskać VAT związany z projektem?

W artykule przedstawiono interpretację indywidualną dotyczącą odzyskania podatku VAT przez Ochotniczą Straż Pożarną w związku z realizacją projektu. OSP otrzymała dofinansowanie ze środków samorządu województwa na montaż urządzeń placu zabaw oraz rekultywację nawierzchni trawiastej i montaż lamp parkowych. Jednak zgodnie ze stanowiskiem KIS, podatnik nie ma prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego, gdyż nie ma związku między nabytymi towarami/usługami a czynnościami opodatkowanymi.

Czy podmiot niebędący czynnym płatnikiem VAT może odliczyć podatek VAT?

W artykule omawiamy interpretację Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w sprawie możliwości odliczenia podatku VAT przez podmioty niebędące czynnymi płatnikami VAT. Stanowisko KIS wskazuje, że taka możliwość nie przysługuje, jeśli podmiot nie jest zarejestrowany jako płatnik VAT. Artykuł analizuje konsekwencje tej interpretacji dla pytającego oraz dla organów administracji skarbowej.

Wyłączenie możliwości działania stowarzyszeń i organizacji na terenie przedszkoli i szkół podstawowych. Jednak będą zmiany w prawie

Sejm w piątek (red. 28.07.2023 r.) odrzucił wniosek opozycji o odrzucenie obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy Prawo oświatowe: "Chrońmy dzieci". Oznacza to, że opowiedział się za dalszymi pracami nad projektem. Projekt "Chrońmy dzieci" trafi teraz do Komisji Edukacji Nauki i Młodzieży. 

Czy ochotnicza straż pożarna może odliczyć VAT od przebudowy świetlicy wiejskiej?

Ochotnicza Straż Pożarna (OSP) spotyka się z problemem braku prawa do odliczenia podatku VAT związanych z inwestycją w przebudowę świetlicy wiejskiej. Jak wynika z interpretacji Krajowej Informacji Skarbowej, zakupione towary i usługi nie będą służyły wykonywaniu czynności opodatkowanych. To oznacza, że OSP nie będzie mogła obniżyć podatku należnego z podatku naliczonego.

Czy stowarzyszenie może odliczyć VAT w ramach projektu (budowa placów zabaw)?

W artykule przedstawiamy interpretację Krajowej Informacji Skarbowej dotyczącą możliwości odliczenia VAT przez stowarzyszenie zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym. Stowarzyszenie, które podpisało umowę z Urzędem Marszałkowskim Województwa na budowę placów zabaw, zwróciło się do KIS w celu uzyskania jasności w kwestii odliczenia podatku naliczonego. KIS potwierdza, że stowarzyszenie nie ma prawa do odliczenia VAT poniesionego w ramach realizacji projektu, co ma istotne konsekwencje dla obu stron.

Czy lokalna grupa działania ma możliwość odzyskania podatku VAT związanego z projektem współpracy?

Stowarzyszenie - Lokalna Grupa Działania złożyło wniosek na realizację projektu współpracy w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. W związku z tym, pojawia się pytanie dotyczące możliwości zwrotu podatku VAT związanej z tym projektem. Odpowiedź Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wskazuje, że stowarzyszenie, jako podatnik VAT zwolniony, nie ma możliwości odzyskania tego podatku. Artykuł przedstawia stanowisko oraz uzasadnienie tej decyzji.

Udostępnienie obiektu wybudowanego z udziałem dotacji. Co z odliczeniem VAT?

Stowarzyszenie zadało pytanie organom administracji skarbowej dotyczące prawa do odliczenia podatku VAT od zakupów związanych z realizacją dotowanego zadania. Organizacja wyjaśniła, że nie pobiera opłat za udostępnianie obiektu zbudowanego z dotacji. Odpowiedź KIS jest jednoznaczna - w opisanym scenariuszu nie przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT.

Czy stowarzyszenie odliczy VAT od projektu dofinansowanego w ramach PROW?

Stowarzyszenie, które złożyło wniosek o dofinansowanie projektu w ramach PROW na lata 2014-2020, boryka się z problemem dotyczącym podatku VAT. Pomimo braku działalności gospodarczej i statusu podatnika VAT czynnego, stowarzyszenie nie może skorzystać z obniżenia kwoty podatku należnego czy zwrotu podatku VAT. W artykule omówimy stanowisko Krajowej Informacji Skarbowej w tej sprawie, które może mieć istotne konsekwencje dla projektu i działalności stowarzyszenia.

Czy stała roczna składka członkowska stowarzyszenia podlega opodatkowaniu CIT?

Artykuł dotyczy interpretacji indywidualnej z dnia 11 stycznia 2023 r. wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Interpretacja dotyczy pytania, czy kwota stałej rocznej składki członkowskiej związanej z przynależnością do wnioskodawcy (Stowarzyszenia X), która nie będzie przeznaczona na działalność gospodarczą tego stowarzyszenia, podlega zwolnieniu o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 40 ustawy o CIT.

Organizacja pozarządowa

Organizacja pozarządowa – osoba prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, która nie jest jednostką sektora publicznego oraz nie działa w celu osiągnięcia zysku.

Stowarzyszenie zwykłe

Stowarzyszenie zwykłe – dobrowolne, samorządne, trwałe zrzeszenie o celach niezarobkowych, nieposiadające osobowości prawnej. Stowarzyszenie zwykłe jest uproszczoną formą stowarzyszenia. Także ono samodzielnie określa swoje cele, programy działania i struktury organizacyjne oraz uchwala akty wewnętrzne dotyczące jego działalności.

Stowarzyszenie

Stowarzyszenie – dobrowolne, samorządne, trwałe zrzeszenie o celach niezarobkowych, posiadające osobowość prawną. Stowarzyszenie samodzielnie określa swoje cele, programy działania i struktury organizacyjne oraz uchwala akty wewnętrzne dotyczące jego działalności.

Dostęp do informacji o beneficjentach rzeczywistych. Przełomowy wyrok TSUE

Dostęp do informacji o beneficjentach rzeczywistych. W celu walki z praniem pieniędzy działający na terytorium UE przedsiębiorcy są zobowiązani do ujawniania w publicznym rejestrze informacji na swój temat, jak również do ujawniania danych identyfikacyjnych swoich beneficjentów rzeczywistych. Najnowszy wyrok TSUE z 22 listopada 2022 r. stwierdza, że przepis umożlwiający każdej osobie uzyskanie dostępu do informacji o beneficjentach rzeczywistych podmiotów o charakterze korporacyjnym jest nieważny. W Polsce działa blisko 0,5 miliona spółek, fundacji, stowarzyszeń i spółdzielni, dla których wyrok ten może mieć bezpośrednie znaczenie.

Co się zmieni w szkole w 2023 r.? Nowelizacja Prawa oświatowego

Lex Czarnek 2.0. kompleksowo reguluje zasady działania w szkole organizacji pozaszkolnych.

Opodatkowanie fundacji i stowarzyszeń

Fundacje i stowarzyszenia mogą korzystać ze zwolnienia od podatku od określonych kategorii przychodów. Są one przedmiotowo wskazane w ustawach oraz wówczas, gdy status tych podmiotów precyzyjnie wskazuje na wspomniane kategorie działalności.

Składki członkowskie a koszty uzyskania przychodów

Czy składki członkowskie płacone przez podatników podatku dochodowego z tytułu udziału w różnych organizacjach (np. przedsiębiorców, czy pracodawców, organizacjach samorządu zawodowego) są kosztem uzyskania przychodu? Czy można zaliczyć do kosztów składki opłacane z tytułu członkostwa w Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce?

REKLAMA