Białe kwiaty będą wyglądać dobrze zarówno na parapecie, jak i w ogrodzie. Hiacynty, storczyki, mieczyki, konwalie, magnolie to jedne z wielu kwiatów, które znajdziemy w kwiaciarniach. Białe kwiaty to nie tylko piękny wygląd, lecz także synonim elegancji – zwłaszcza wówczas, gdy zdobią nasz dom.
Bergenia, astry, petunie, storczyki i różaneczniki to jedne z wielu gatunków kwiatów, które możemy kupić w różowym kolorze. Różowe kwiaty, podobnie jak czerwone, ożywią nasz ogród nawet podczas szarej i smutnej jesieni.
Żółte kwiaty takie jak pierwiosnki, storczyki, żonkile, begonie, bratki czy chryzantemy świetnie nadają się zarówno na nasze balkony, jak i do naszych ogrodów. W zależności od tego, jakie kwiaty lubimy najbardziej, wybierzmy te spośród żółtych roślin, które będą pasowały do naszego wnętrza czy otoczenia w ogrodzie.
Storczyk falenopsis jest najłatwiejszy w uprawie. Nie ma zbyt wygórowanych wymagań, a jego wspaniałe, duże kwiaty – gładkie, w kropki, w paski, w wielkie plamy – długo cieszą wzrok. W naturalnym środowisku storczyk falenopsis występuje w Filipinach, Himalajach i Australii.
Popularne obecnie gatunki storczyków, które uprawiane są w domowych warunkach, to zimozielone epifity – w naturze żyją na innych roślinach, kamieniach, skałach, fragmentach powalonych pni drzew. Posiadają wyspecjalizowane korzenie czepne, dzięki którym mogą umocować się i pobierać składniki pokarmowe oraz korzenie powietrzne pokryte gąbczastą skórką. Higroskopijne właściwości skórki pozwalają wchłaniać z atmosfery minimalne nawet ilości wody. Epifityczny storczyk zbudowany jest z kłącza, z którego wyrastają pionowe, nabrzmiałe tzw. pseudobulwy – organy spichrzowe gromadzące wodę i składniki pokarmowe.
Marzec to najlepsza pora na przesadzanie roślin w mieszkaniu, ponieważ w tym okresie rusza wegetacja roślin i trwa ona do maja. Rośliny rozrastając się potrzebują więcej ziemi i często większego pojemnika. Podłoże, z którego roślina czerpie składniki pokarmowe, po kilku latach może być wyjałowiona. Z kolei, gdy nawozimy regularnie dany kwiat, pewne składniki pokarmowe gromadzą się w nadmiarze. I może dojść do zbyt dużego zasolenia.