REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Emerytura z ZUS, by nie była groszowa, wymaga odpowiedniego stażu ubezpieczeniowego. Ponieważ za czas zwolnienia chorobowego nie są pobierane składki więc nie zwiększa się kwota na koncie i subkoncie ZUS, która posłuży w przyszłości do wyliczenia wysokości emerytury, ale to nie jedyny wpływ chorobowego na przyszłą emeryturę.
Czy to prawda, że wystarczy miesiąc, by mieć zagwarantowaną emeryturę. Ale czy to wystarczy by w przyszłości otrzymywać emeryturę w najniższej gwarantowanej przez ustawę wysokości? Czy staż pracy i staż ubezpieczeniowy to to samo? Co to są okresy składkowe i nieskładkowe oraz jak one wpływają na prawa emerytalne oraz wysokość samej emerytury? Takie i podobne pytania stawiają coraz częściej osoby, które zbliżają się do ustawowego wieku emerytalnego i zaczynają myśleć o zakończeniu aktywności zawodowej.
Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA