REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że spółka ma prawo do podwyższenia stawek amortyzacyjnych do współczynnika maksymalnie 2,0 dla elektrycznych wózków nożycowych wykorzystywanych w ramach działalności gospodarczej.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że spółka nie może zastosować indywidualnej stawki amortyzacji w stosunku do pojazdów, ponieważ były one używane przez podmioty niezwiązane z jej własną działalnością gospodarczą przez co najmniej 6 miesięcy przed ich wykupieniem.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) stwierdził, że samochód osobowy, będący przedmiotem leasingu, używany przez wnioskodawcę w jego działalności gospodarczej, a następnie wykupiony i wprowadzony do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie może zostać uznany za używany środek trwały w rozumieniu art. 22j ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W związku z tym, podatnik po wykupie auta nie może zastosować stawki odpisów amortyzacyjnych w wysokości 40% rocznie.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka stosuje prawidłową 14%-ową stawkę amortyzacyjną dla betoniarek samochodowych zgodnie z ustawą CIT i Klasyfikacją Środków Trwałych (KŚT)
REKLAMA
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że obiekt sportowy wzniesiony na terenie dzierżawionego gruntu w 1999 roku podlegał właściwej stawce amortyzacji wynoszącej 2,5%. Taki obowiązujący wskaźnik amortyzacji dla tego rodzaju inwestycji został jednoznacznie określony w wykazie rocznych stawek amortyzacyjnych, zawartym w załączniku do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 17 stycznia 1997 roku (Dz.U. 1997 nr 6 poz. 35).
Krajowa Informacja Skarbowa wydała interpretację, która dotyczy amortyzacji domków letniskowych. Według KIS, jeżeli przed rozpoczęciem amortyzacji domków letniskowych wybrana została metoda ich amortyzacji i nie została zastosowana indywidualna stawka amortyzacji, to metody tej nie można w trakcie ich amortyzowania zmienić na inną.
Amortyzacja podatkowa w CIT. Ministerstwo Finansów udzieliło wyjaśnień odnośnie zasad amortyzacji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).
REKLAMA
Posiadane przez przedsiębiorcę środki trwałe w firmie zużywają się z upływem czasu, co oznacza, że ich wartość maleje. Należy dokonywać odpisów amortyzacyjnych, aż do całkowitego zużycia środka trwałego, dzięki czemu wartość początkowa środka trwałego jest stopniowo ujmowana w kosztach podatkowych. Przedsiębiorcy mają do wyboru parę metod (sposobów) amortyzacji podatkowej środków trwałych, z którymi warto się zapoznać przed dokonaniem wyboru.
REKLAMA