REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sprzedaż, Przedsiębiorca

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Gwarancja a odpowiedzialność przedsiębiorcy z tytułu niezgodności towaru z umową

Przedsiębiorca może udzielić gwarancji na swój towar lub usługę. Nie ma jednak takiego obowiązku.

Reklamacja - odpowiedzialność przedsiębiorcy wobec konsumenta

W momencie zawarcia z konsumentem umowy, przedsiębiorca przyjmuje odpowiedzialność za towar bądź usługę. Konsument ma prawo reklamować każdą rzecz ruchomą, którą przedsiębiorca mu sprzedał (w ramach sprzedaży konsumenckiej) bądź wykonał (w ramach umowy o dzieło) – o ile jest ona niezgodna z umową.

Umowy z użyciem gotowych wzorców

Stosunkowo często w obrocie z udziałem konsumentów są stosowane gotowe wzorce umowne. Klient, podpisując umowę, jednocześnie akceptuje postanowienia zawarte w dodatkowym dokumencie, którego treści nie negocjuje.

Kiedy mamy do czynienia z umową sprzedaży konsumenckiej?

Umowa sprzedaży konsumenckiej dotyczy rzeczy ruchomych. W niektórych przypadkach warunki umowy powinny zostać potwierdzone na piśmie.

REKLAMA

Obowiązki przedsiębiorcy przy zawieraniu umów z konsumentami

W każdym obszarze obrotu gospodarczego z udziałem konsumentów, mamy do czynienia z umowami – niezależnie od przedmiotu transakcji i jej formy. Umowa konsumencka - jak każda inna - powinna zawierać pewne podstawowe informacje.

Zakaz praktyk handlowych wprowadzających w błąd

Na przedsiębiorcy ciążą przede wszystkim obowiązki związane z informowaniem oraz prawidłowym oznakowaniem produktów. Działania te nie mogą wprowadzać w błąd.

Umowy śmieciowe bo prawo nieelastyczne

Większa elastyczność prawa może pomóc w zmniejszeniu ilości umów śmieciowych. Nowe rozwiązania pomogą w rozwoju sektora MŚP.

Kryzys w motoryzacji, co oznacza dla klientów?

W grudniu salony zawsze były oblegane, kusiły korzystnymi rabatami związanymi z wyprzedażą modeli z rocznika 2011, dziś świecą pustkami. Kryzys dotknął branżę motoryzacyjną. Świadczyć o tym może fakt, że w listopadzie rejestracji nowych aut było, aż o jedną piątą mniej niż przed rokiem.

REKLAMA

Kogo dotyczą przepisy konsumenckie?

Przepisy konsumenckie dotyczą zarówno konsumenta, jak i przedsiębiorcy. Kto i kiedy jest konsumentem, a kiedy mamy do czynienia z przedsiębiorcą?

Przepisy konsumenckie w Polsce

Obowiązkiem przedsiębiorcy jest znajomość praw, przysługujących konsumentom. Obok Konstytucji i przepisów Kodeksu cywilnego warto zapoznać się z jeszcze kilkoma najważniejszymi ustawami.

Dlaczego warto przestrzegać prawa konsumenckiego?

Konsument jest z reguły słabszą stroną w relacji z przedsiębiorcą. Nie oznacza to jednak, iż handlowcom opłaca się wykorzystywać tę sytuację. Przedstawiamy cztery powody, dla których warto przestrzegać prawa konsumenckiego.

Znaczenie karty pojazdu przy nabyciu samochodu w Niemczech

Wydanie karty pojazdu przy zakupie samochodu używanego jest nieodzowne. Niezachowanie tego wymogu jest traktowane jako rażące niedbalstwo kupującego.

Sklep w USA i UE - jak robić zakupy?

Zastanawiasz się nad zrobieniem zakupów w zagranicznym sklepie? Pamiętaj o kilku zasadach, które pomogą chronić przysługujące Ci prawa. Ekspert podpowiada na co zwracać uwagę robiąc zakupy w sklepie z USA lub UE.

Czy firma musi mieć zgodę autora na wykorzystanie utworu?

Twoja firma wykorzystuje zdjęcia lub odtwarza w lokalu muzykę? Pamiętaj o uzyskaniu zgody autora na wykorzystywanie utworu. Ekspert wyjaśnia kiedy przedsiębiorca może wykorzystać utwór innego autora.

Ułatwienie w zakupie Skody

Skoda Auto Polska wraz z Volkswagen Bank Polska uruchomiła serwis poświęcony finansowaniu samochodów czeskiej marki.

Składka rentowa 2012 - podwyżka od 1 lutego

Już od 1 lutego pracodawcy zapłacą podwyższoną o 2 pkt proc. składkę rentową – rząd przyjął 16 grudnia projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. To raczej kiepski prezent gwiazdkowy rządu dla firm.

Efektywne oszczędzanie – jak kontrolować zużycie energii?

Aż 85% Polaków wyraża swoją aprobatę dla oszczędzania energii cieplnej – wiąże się to z przyrostem postaw proekologicznych. Jednak nie każdy radzi sobie z oszczędzaniem w praktyce. Jak efektywnie obniżyć zużycie energii cieplnej, żeby móc cieszyć się nawet kilkudziesięciu procentowymi oszczędnościami?

Kryzys w polskiej motoryzacji nadal trwa

Mimo rozwoju gospodarczego, Polski nie omijają przykre skutki recesji. Niestety, kryzys nie odpuszcza także w kwestii kupna nowych samochodów. W listopadzie br. zarejestrowano o jedną piątą mniej aut niż w tym samym okresie zeszłego roku.

Cechy idealnego handlowca w procesie rekrutacji

Czy zastanawialiście się kiedykolwiek nad tym, co tak naprawdę ma decydujący wpływ na sukces procesów handlowych? Odpowiedź jest prosta: ludzie a przede wszystkim odpowiedni dobór handlowców, gdyż to od nich właśnie w dominującej części zależy powodzenie lub fiasko sprzedaży. Warto, zatem przyjrzeć się bliżej tej profesji i spróbować określić cechy, jakie powinien posiadać idealny przedstawiciel handlowy, a co za tym idzie, na co zwracać szczególną uwagę w procesie rekrutacji pracowników do działów sprzedaży.

Firmy będą zatrudniać w kryzysie

W kryzysie nie będzie redukcji. Wręcz przeciwnie. Więcej firm planuje zatrudnienia niż redukcje - wynika z badania przeprowadzonego przez agencję Randstad.

Zniesławienie przez internet – odpowiedzialność

Każda osoba ma prawo do tego, by krytykować innych ale musi oczywiście uważać na konsekwencje jakie się z tym wiążą. Osoba, która zostanie zniesławiona może skierować przeciw autorowi akt oskarżenia oraz pozew o zadośćuczynienie. Jaka kara grozi za zniesławienie?

Utrata zasiłku chorobowego

Utrata prawa do zasiłku chorobowego jest dotkliwą konsekwencją nie przestrzegania przepisów dotyczących ubezpieczeń społecznych. Dowiedz się kiedy przedsiębiorca utraci prawo do zasiłku chorobowego.

Zamiana renty na emeryturę

Wbrew obawom wielu rencistów, w obecnym stanie prawnym zamiana renty na emeryturę jest dokonywana z urzędu, co do zasady bez konieczności dopełniania skomplikowanych formalności. Diabeł jednak, jak zwykle tkwi w szczegółach.

Firmy gotowe na kryzys?

Sektor MŚP jest gotowy na nadejście kryzysu. Pomimo pesymizmu jaki ogarnął mikro, małe i średnie firmy, przedsiębiorcy są gotowi na inwestycje - wynika z badań prowadzonych przez Instytut KerallaResearch.

Unia fiskalna w Europie?

Europejscy przedsiębiorcy popierają pomysł utworzenia unii fiskalnej dla krajów członkowskich. Zmiany miałyby zapewnić dyscyplinę w finansach publicznych.

Volkswagen Up! w niemieckich salonach

Volkswagen Up! oficjalnie zadebiutował w niemieckich salonach dealerskich. Przedsprzedaż u naszych zachodnich sąsiadów ruszyła 13 września. W Polsce auto zadebiutuje w styczniu 2012 roku.

Działalność spółki w pierwszych miesiącach możesz rozliczyć później

Przedsiębiorca zakładając działalność gospodarczą musi wskazać okres czasu przyjmowany za rok podatkowy. Warto przemyśleć dobór terminów. Rozpoczynając działalność w drugiej połowie roku, działalność spółki w pierwszych miesiącach można rozliczyć w kolejnym roku kalendarzowym.

Ważne zmiany dla przedsiębiorców w 2012 roku

Wyższe ceny oleju napędowego, zwiększone koszty pracy i wzrost składki ZUS – to tylko niektóre zmiany jakich doświadczy w 2012 roku przedsiębiorca. Humor może poprawić firmom wyższy limit kilometrówki i likwidacja podwójnej zaliczki za listopad.

Konsument szybciej pokłóci się z przedsiębiorcą

Komisja Europejska przedstawiła pakiet wniosków ustawodawczych gwarantujących, że konsumenci państw UE będą mogli rozwiązywać konflikty z przedsiębiorcami bez wchodzenia na drogę sądową.

Pomysł na biznes

Pomysł na biznes to pierwszy z kroków w drodze do założenia działalności gospodarczej. Własna firma wymaga nie tylko doskonałej organizacji i zdolności odczytywania trendów panujących na rynku, ale przede wszystkim dobrego pomysłu na biznes.

Fundusze akcji zagranicznych w Polsce

Zarządzanie z Polski funduszami nie musi być mniej efektywne od działalności funduszy, których siedziba znajduje się poza granicami naszego kraju. Przyjrzyjmy się funduszom akcji zagranicznych. Dlaczego krajowe instytucje przygotowały ofertę z funduszami, inwestującymi za granicą?

Zamknięcie roku podatkowego w firmie – jak się przygotować?

Podatnik prowadzący Podatkową Książkę Przychodów i Rozchodów (PKPiR) ma obowiązek sporządzić spis z natury zwany także remanentem. Dokument ten wpływa na wartość kosztów danego roku podatkowego i jest wykazywany w rozliczeniu rocznym. Wbrew powszechnej opinii podatnicy prowadzący działalność usługową także muszą taki spis sporządzić. Sporządzenie spisu z natury dla większości podatników przypada na dwa dni w roku - 1 stycznia (lub data rozpoczęcia działalności w trakcie roku) i 31 grudnia.

Udziały Skody w rynku rosną

W październiku ŠKODA sprzedała 3 315 aut, co kolejny raz daje jej pierwsze miejsce w rankingu sprzedaży nowych samochodów osobowych w Polsce. Sprzedaż wprawdzie jest niższa od zeszłorocznej o około 7 % (przy 18% spadku całego rynku), lecz Skodzie udało się zwiększyć swój udział rynkowy z 11,72 % do 13,3 %.

Biuro rachunkowe ma przeciwdziałać praniu brudnych pieniędzy?

Biura rachunkowe, które należą do kręgu podmiotów wskazanych w ustawie o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy mają obowiązek przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy. Do narzędzi kontroli należą m.in. rejestrowanie transakcji oraz identyfikowanie klientów, a także monitoring danych.

100 000 tysięcy Porsche od początku 2011

W okresie od stycznia do października bieżącego roku firma Porsche AG dostarczyła na całym świecie ponad 100 000 samochodów. Ponad połowa z nich to model Cayenne.

Polska znów zieloną wyspą

W III kwartale 2011 wzrost gospodarczy wyniósł 4,2 proc. - poinformował GUS.

Dlaczego brak porozumienia w USA zaszkodzi rynkom?

Rynki akcji zareagowały na wiadomość o braku porozumienia między amerykańskimi politykami. Trudności, związane z redukcją budżetu i zmianą ordynacji podatkowej, będą odczuwalne dla rynków jeszcze przez kilkanaście miesięcy. Czy silna zależność między sytuacją rynkową a areną polityczną w USA utrzyma się w przyszłym roku?

Wymianę opon na zimowe wrzucisz do kosztów

Zima rodzi potrzebę wymiany opon letnich na zimowe. W dobrej sytuacji są przedsiębiorcy, którzy mają możliwość zaliczenia poniesionych wydatków do kosztów podatkowych. Nie dotyczy to jednak wszystkich prowadzących działalność gospodarczą.

Rejestr przedsiębiorców telekomunikacyjnych

Wpisowi do rejestru przedsiębiorców telekomunikacyjnych podlega działalność telekomunikacyjna, która jest regulowaną działalnością gospodarczą.

Tworzenie strony internetowej a przepisy prawa

Tworzenie strony internetowej, niezależnie od jej przeznaczenia, wiąże się z powstaniem praw i obowiązków. O jakich zobowiązaniach mowa? Ekspert wyjaśnia jakie przepisy znajdują zastosowanie do problemów związanych z tworzeniem strony www.

Zwolnienia w firmach to ostateczność

Polskie firmy wolą optymalizować koszty bez zmian kadrowych - wynika z raportu KPMG. Pogarszająca się sytuacja gospodarcza nie musi wiązać się ze zwolnieniami.

Polak zagraniczny przedsiębiorca

Od nowego roku polski obywatel, który posiada firmę za granicą będzie mógł założyć w Polsce oddział bez potrzeby jej rejestracji w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Zbędne będzie również załatwianie jakichkolwiek spraw w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych czy też w Urzędzie Skarbowym.

Abolicja składek ZUS

Abolicja składek ZUS dla chałupników pod znakiem zapytania. Zakład Ubezpieczeń Społecznych stanowczo domaga się od przedsiębiorczych matek i chałupników zaległych składek od działalności gospodarczej. O ile kobiety nie muszą obawiać się ZUS-u, dzięki ustawie abolicyjnej, o tyle kwestia chałupników pozostaje nadal nierozwiązana.

Jak założyć firmę?

Zastanawiasz się jak założyć własną firmę? Ekspert przeprowadzi Cię przez cały proces rozpoczynania działalności gospodarczej krok po kroku. Dowiedz się, w jaki sposób stać się przedsiębiorcą. Załóż własną firmę.

Firmy wezmą 100 mld złotych

Duże i średnie firmy zanotowały po dziewięciu miesiącach 2011 r. bardzo dobre wyniki finansowe. Wynik finansowy netto wzrósł o ponad 11 mld zł w stosunku analogicznego okresu w 2010 r. - podał GUS.

Prawo do zasiłku chorobowego po ustaniu ubezpieczenia chorobowego

Prawo do zasiłku chorobowego po ustaniu ubezpieczenia może przysługiwać albo na zasadzie kontynuacji prawa nabytego w czasie trwania ubezpieczenia albo może zostać nabyte już po ustaniu ubezpieczenia.

Nieformalne zakończenie działalności gospodarczej a ZUS

Dla prawidłowej likwidacji działalności gospodarczej nie wystarczy, aby przedsiębiorca przestał świadczyć usługi lub sprzedawać towary. Potrzebna jest także formalna likwidacja, która polega między innymi na wyrejestrowaniu działalności w urzędach oraz uregulowaniu podatków.

Konsumpcja zabije kryzys wśród firm

Sprzedaż detaliczna wzrosła w październiku br. o 4,1 proc. wobec września i 11,2 proc. w ujęciu rocznym - poinformował GUS. Czy wzrost konsumpcji ochroni Polskę przed kryzysem?

Praca zdalna – niezależność i swoboda czy nieustanny obowiązek?

Praca zdalna jest formą wykonywania powierzonych zadań poza siedzibą firmy. Jest to telepraca, której zasady w postaci np. poświęconych godzin dzienne, regulujemy sami, a fakt używania do niej technik elektronicznych powoduje, że możemy spełniać swoje obowiązki we własnym domu, mając kontakt z przełożonym jedynie poprzez e-maile, skype’a czy też telefonicznie.

Kapitał na biznes - 8 sposobów na jego zdobycie

Zdobyć kapitał na biznes można na wiele sposobów. Ekspert przedstawia listę 8 skutecznych metod pozyskiwania finansów na start dla małej firmy.

REKLAMA