REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sprzedaż nieruchomości, Umowa przedwstępna

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Umowa deweloperska - co zmienia nowa ustawa?

Umowa deweloperska powinna zostać zawarta w formie aktu notarialnego i stanowi podstawę wpisu do księgi wieczystej. Nowy typ uowy ma zabezpieczać interesy nabywców nieruchomości.

Jak sprzedać nieruchomości, na których znajdują się powierzchniowe wody płynące?

W celu zbycia nieruchomości, na których znajdują się wody płynące konieczne jest wydzielenie tych wód. Z wnioskiem należy wystąpić do właściwego starosty.

Jakie są skutki prawne listu intencyjnego?

List intencyjny jest formą wyrażenia woli stron celem zawarcia w przyszłości umowy po przeprowadzonych negocjacjach. Czy można go traktować na równi z umową przedwstępną?

Umowa przedwstępna sprzedaży motocykla - WZÓR UMOWY

Umowa przedwstępna to umowa przez którą jedna ze stron lub obie strony zobowiązują się do zawarcia umowy sprzedaży. Umowa przedwstępna powinna określać istotne postanowienia przyrzeczonej umowy sprzedaży.

REKLAMA

Umowa przedwstępna o pracę - WZÓR UMOWY

Umowa przedwstępna to umowa przez którą jedna ze stron lub obie strony zobowiązują się do zawarcia umowy o pracę. Umowa przedwstępna powinna określać istotne postanowienia umowy o pracę.

Umowa przedwstępna sprzedaży samochodu - WZÓR UMOWY

Właściciel samochodu zawiera umowę z inną osobą, na podstawie której zobowiązuje się zawrzeć umowę sprzedaży pojazdu. Pobierz bezpłatny wzór umowy przedwstępnej.

Umowa przedwstępna sprzedaży lokalu mieszkalnego - WZÓR UMOWY

W umowie przedwstępnej strony zobowiązują się do zawarcia w określonym czasie umowy sprzedaży lokalu mieszkalnego. W umowie strony są zobowiązane do oznaczenia istotnych elementów przyszłej umowy.

Umowa przedwstępna sprzedaży - WZÓR UMOWY

Przez umowę przedwstępną strony zobowiązują się do zawarcia w przyszłości umowy sprzedaży. Umowa przedwstępna powinna określać istotne postanowienia przyrzeczonej umowy sprzedaży

REKLAMA

Umowa przedwstępna najmu - WZÓR UMOWY

Umowa przedwstępna to umowa przez którą jedna ze stron lub obie strony zobowiązują się do zawarcia umowy najmu. Umowa przedwstępna powinna określać istotne postanowienia przyrzeczonej umowy najmu.

Umowa przedwstępna sprzedaży samochodu - WZÓR UMOWY

Pobierz bezpłatny wzór umowy. W umowie przedwstępnej strony zobowiązują się do zawarcia umowy przyrzeczonej, w tym wypadku sprzedaży samochodu. W wypadku uchylenia się od tego obowiązku, przewidziana jest kara umowna.

Zamiana mieszkania czy renta dożywotnia

Pomysł odwróconej hipoteki dla seniorów powstał w latach 80- tych w Stanach Zjednoczonych. Także w Polsce spotkał się z dużym zainteresowaniem. Odwrócona hipoteka jako dożywotnia renta jest alternatywą dla zamiany mieszkania. Co jest lepszym rozwiązaniem?

Rodzina na swoim tylko do 2012 roku

Wszyscy, którzy jeszcze zastanawiają się, czy kupić mieszkanie i skorzystać z programu „Rodzina na swoim” mają czas tylko do końca 2012 roku. Program zapewnia dopłaty do kredytu z budżetu państwa przez 8 lat.

Nowe pułapy cenowe w „Rodzinie na swoim”

Zmiany w programie „Rodzina na swoim” nie tylko rozszerzają krąg osób uprawnionych do skorzystania z niego, ale również wprowadzają nowe pułapy cenowe dla mieszkań. Co mogą przynieść takie zmiany?

Czy wspólnota mieszkaniowa może domagać się od właściciela lokalu jego sprzedaży?

Do obowiązków właścicieli lokalu należy m.in. pokrywanie kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej oraz korzystanie ze swojego lokalu w sposób nieutrudniający korzystanie z sąsiednich lokali. Jeżeli właściciel lokalu w sposób istotny naruszy powyższe obowiązki, wspólnota mieszkaniowa może podjąć działania zmierzające do przymusowej sprzedaży takiego lokalu.

Pułapki w umowach przedwstępnych – cz. 2

Zanim zwiążemy się umową powinniśmy ją uważnie przeczytać. To generalna zasada, która tyczy się każdej czynności prawnej. A jakie pułapki mogą czaić się w treści umowy przedwstępnej?

Pułapki w umowach przedwstępnych – cz. 1

W obrocie gospodarczym, przy zakupie nieruchomości - bardzo często przed zawarciem umowy właściwej strony decydują się na zawarcie umowy przedwstępnej. Zanim zwiążemy się taką umową warto dowiedzieć, jakie pułapki mogą na nas czyhać.

Jaka alternatywa dla odwróconej hipoteki?

Nowa usługa na rynku nieruchomości – agencje nieruchomości proponują sprzedaż dużego mieszkania, a w zamian zakup dwóch, jednego do zamieszkania, drugiego – na wynajem. Takie rozwiązanie ma być alternatywą dla odwróconej hipoteki.

Zanim kupisz mieszkanie na rynku wtórnym…

Zanim zdecydujesz się kupić mieszkanie na rynku wtórnym, sprawdź jego stan prawny. Dowiedz się, kto jest właścicielem bądź współwłaścicielami lokalu, a jeśli działają przez pełnomocnika – czy jest do podejmowania takich czynności należycie umocowany.

Umowa przedwstępna

Umowa przedwstępna to umowa przez którą jedna lub obie strony zobowiązują się do zawarcia w przyszłości określonej umowy (umowy przyrzeczonej).

Czy umowę o budowę lokalu można zaliczyć do umowy przedwstępnej?

Umowa o wybudowanie lokalu mieszkalnego jest umową zarówno przedwstępną, jak i umową zobowiązująca, odpłatną, wzajemną, konsensualną. Na podstawie umowy o budowę lokalu – spółdzielnia mieszkaniowa zobowiązuje się do wybudowania lokalu mieszkalnego w porozumieniu z członkiem danej spółdzielni.

Niezbędne informacje przy sprzedaży nieruchomości

Właściciel, który zamierza sprzedać nieruchomość musi liczyć się z kosztami związanymi z jej sprzedażą. Do kosztów sprzedaży nieruchomości należą: koszty związane z pośrednictwem, podatek od czynności cywilnoprawnych oraz dochodowy, koszty sporządzenia aktu notarialnego, wpis do księgi wieczystej, inne dodatkowe opłaty.

Jak prawidłowo sporządzić umowę przedwstępną sprzedaży prawa do nieruchomości?

Ważność istnienia umowy przedwstępnej zależy przede wszystkim od określenia kluczowych postanowień umowy przyrzeczonej, jak i terminu jej zawarcia. W obrocie nieruchomościami umowa przedwstępna spełnia istotną funkcję, gdyż na jej podstawie strony zobowiązują się do zawarcia w przyszłości – umowy przyrzeczonej.

Odmowa zawarcia umowy przyrzeczonej - co zrobić?

Zawierając umowę przedwstępną jedna lub obie strony zobowiązują się do zawarcia oznaczonej umowy przyrzeczonej. Jakie jednak działania można podjąć wobec strony, która uchyla się od zawarcia takiej umowy?

Co to jest umowa przedwstępna?

Każdy z pewnością spotkał się z instytucją prawa cywilnego, jaką jest umowa przedwstępna. Co to jest umowa przedwstępna i na co zwrócić uwagę zawierając taką umowę? Na te i inne podstawowe pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszej publikacji.

Kiedy nieruchomość jest zbywana w drodze bezprzetargowej?

Ustawa o gospodarce nieruchomościami przewiduje, że zawarcie umowy sprzedaży nieruchomości odbywa się w trybie przetargowym. Bezprzetargowe zbywanie nieruchomości ma charakter wyjątkowy. Sprawdź, w jakich sytuacjach może mieć to miejsce.

Czym jest wykaz nieruchomości?

Wykaz nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży, do oddania w użytkowanie wieczyste, użytkowanie, najem lub dzierżawę to informacja sporządzona i podana do publicznej wiadomości przez właściwy organ. Wykaz ten wywiesza się na okres 21 dni w siedzibie właściwego urzędu, a ponadto informację o wywieszeniu tego wykazu podaje się do publicznej wiadomości przez ogłoszenie w prasie lokalnej oraz w inny sposób zwyczajowo przyjęty w danej miejscowości, a także na stronach internetowych właściwego urzędu.

Zbycie nieruchomości jeżeli toczy się postępowanie administracyjne

Zbycie nieruchomości nie może nastąpić, jeżeli toczy się postępowanie administracyjne dotyczące prawidłowości nabycia nieruchomości przez Skarb Państwa lub jednostkę samorządu terytorialnego. Zapis ten podkreśla w sposób jednoznaczny i dorozumiany, że sprzedaż nieruchomości nie jest możliwa, jeżeli toczy się jakiekolwiek postępowanie administracyjne mające na celu ocenę legalności aktów administracyjnych (decyzji lub innych rozstrzygnięć administracyjnych) zawierających orzeczenie o nabyciu (lub potwierdzających nabycie) nieruchomości przez Skarb Państwa.

Zbywanie nieruchomości osobom fizycznym i prawnym - pierwszeństwo

W przypadku zbywania nieruchomości osobom fizycznym lub prawnym pierwszeństwo w ich nabyciu przysługuje tym, którzy spełniają określone warunki. Jakie warunki trzeba spełniać? Czym jest wykaz nieruchomości?

Nieruchomość gruntowa oddana w użytkowanie wieczyste a sprzedaż wyłącznie użytkownikowi wieczystemu

Nieruchomość gruntowa oddana w użytkowanie wieczyste może być sprzedana wyłącznie użytkownikowi wieczystemu, za wyjątkiem sytuacji w której nieruchomość gruntowa stanowiąca własność Skarbu Państwa może być sprzedana użytkownikowi wieczystemu za zgodą wojewody.

Oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste

Sprzedaż nieruchomości albo oddanie w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowej wymaga zawarcia umowy w formie aktu notarialnego. Oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste i przeniesienie tego prawa w drodze umowy wymaga wpisu w księdze wieczystej. Sprzedaż nieruchomości albo oddanie w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowej następuje w drodze przetargu lub w drodze bez przetargowej.

Co musi zawierać umowa przedwstępna zamiany mieszkań

Umowa przedwstępna dotycząca zamiany mieszkań to taka umowa, w której strony zobowiązują się do zawarcia określonej umowy zamiany mieszkań w przyszłości. Umowa zamiany mieszkań polega na tym, że każda ze stron zobowiązuje się przenieść na drugą stronę własność nieruchomości w zamian za zobowiązanie się do przeniesienia własności innej nieruchomości.

Co musi zawierać umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania

Umowę przedwstępną sporządza się przeważnie w formie aktu notarialnego. Powinna ona zawierać szereg ustaleń związanych z samą nieruchomością jak również podawać terminy jej realizacji, przyczyny opóźnień, sankcje za te opóźnienia oraz uzgodnienia stron co do dalszego zakupu nieruchomości. Na takiej podstawie można, bowiem żądać w sądzie przeniesienia na siebie prawa własności zbudowanego lokalu bez zgody sprzedawcy.

Kłopot z dużymi mieszkaniami

Deweloperzy oddają do użytku lokale, na które jest najmniejszy popyt. Średnia ich powierzchnia wynosi bowiem 74 mkw. To, o około 20 metrów kwadratowych więcej niż chcą nabywcy.

Ożywienie na rynku kredytowym

Na rynku kredytów hipotecznych zauważalne jest znaczne ożywienie. Kryzys, z całą pewnością, został zażegnany. Ceny mieszkań nie wzrosną jednak znacznie, gdyż wiele lokali oddanych do użytku w latach 2008-2009 pozostaje bez właścicieli.

Kara za odstąpienie od umowy z deweloperem

Kara za odstąpienie od umowy i zwrot lokalu bywa bardzo wysoka. Niektóre z firm deweloperskich nakładają bowiem kary w wysokości nawet do 8% wartości nieruchomości. Problem wydaje się jednak o tyle niewielki, że coraz mniej osób decyduje się na odstąpienie od umowy.

Umowa przedwstępna zakupu nieruchomości

Dwa bardzo istotne etapy na drodze do nabycia własnego mieszkania to zawarcie umowy przedwstępnej oraz tej ostatecznej. Obie stanowią również niezbędne elementy uzyskania kredytu, który umożliwi nam sfinansowanie naszej inwestycji.

Pośrednik nieruchomości bez licencji

Ministerstwo Gospodarki pracuje nad projektem ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców, który zakłada zniesienie licencji pośredników w obrocie nieruchomościami. Ma to umożliwić większy dostęp do zawodu pośrednika, zwiększenie konkurencyjności a tym samym obniżenie cen świadczonych usług.

Kiedy pośrednik może żądać pełnej prowizji?

Sąd Apelacyjny w Krakowie uznał, że zapis w umowie pośrednictwa o wymagalności całości prowizji w dacie zawarcia umowy przedwstępnej stanowi naruszenie interesu konsumenta oraz jest sprzeczne z dobrymi obyczajami.

Czy w umowie przedwstępnej można zastrzec karę umowną

Czy w umowie przedwstępnej jest możliwość zastrzeżenia obowiązku zapłaty kary umownej w przypadku niewywiązania się z zobowiązania przez drugą stronę? Jakie znaczenie ma kara umowna?

Pozew o zawarcie umowy przyrzeczonej

W sytuacji, gdy pomimo umowy przedwstępnej druga strona uchyla się od zawarcia umowy przyrzeczonej, można skierować sprawę na drogę sądową. Przy spełnieniu określonych warunków orzeczenie sądu zastąpi oświadczenie opornego kontrahenta.

Sprzedaż przedmiotu najmu

Czy mogę sprzedać swoją nieruchomość, która jest przedmiotem najmu, bez wypowiadania umowy najemcy ?

Przedwstępna umowa o pracę

Umowa o pracę jest najbardziej powszechną podstawą świadczenia pracy. Jest to dwustronna czynność prawna, w ramach której pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy umówionego rodzaju, a pracodawca do zatrudnienia pracownika za wynagrodzeniem.

Umowa przedwstępna

Chcę podpisać umowę przedwstępną. Dowiedziałam się od sąsiadki, że podpisując umowę przedwstępną muszę iść do notariusza. Czy to jest prawda?  

Roszczenia z umowy przedwstępnej

Co powinno sie znajdować w umowie przedwstępnej z deweloperem, aby była ważna? Cz y przysługuje mi zwrot zadatku? Czy roszczenia z takiej umowy się przedawniają?

Akt notarialny dla umowy przedwstępnej

Mam zamiar kupić mieszkanie. Słyszałam, że podpisanie umowy przedwstępnej w formie aktu notarialnego jest lepszy. Ale czy to prawda? Czy nie wystarczy zwykła umowa pisemna?

Wzory umów

 

Dobrowolne poddanie się egzekucji w akcie notarialnym

W akcie notarialnym dotyczącym sprzedaży nieruchomości, nabywca może zobowiązać się do dobrowolnego poddania się egzekucji – w przypadku nie wywiązania się z zapłaty należności.

Po co zawiera się umowę przedwstępną sprzedaży nieruchomości

Sprzedaż nieruchomości poprzedzona jest zwykle umową przedwstępną. Jest to rozwiązanie korzystne dla obu stron transakcji. Kupujący ma pewność że sprzedający nie sprzeda nieruchomości komu innemu a sprzedawca że w razie nie dojścia do skutku umowy otrzyma odszkodowanie.

Jak napisać umowę przedwstępną

Umowa przedwstępna powinna być każdorazowo dostosowana do konkretnej transakcji, gotowe wzorce takich umów są często zawodne. Treść i forma umowy przedwstępnej jest bardzo ważna. Warto zatem zapoznać się z kilkoma uwagami na ten temat.

REKLAMA