REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sprzedaż nieruchomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

101 błędów popełnianych podczas sprzedaży nieruchomości

Sprzedający nieruchomości często nieświadomie popełniają wiele błędów podczas sprzedaży domu czy mieszkania. Błędy te mogą mieć różne skutki. Mogą wpływać na wysokość ceny po jakiej jest sprzedawana dana nieruchomość, mogą też wpłynąć na sam proces sprzedaży. Wiele błędów możemy też na pierwszy rzut oka w ogóle nie zauważyć, ani przewidzieć. Przedstawiamy listę najczęściej popełnianych błędów podczas sprzedaży domów i mieszkań.

Sprzedaż nieruchomości otrzymanej w spadku

Wg z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn jeśli nabywamy własność rzeczy lub prawa majątkowych od najbliższej rodziny, (w tym zstępnych), czynność ta jest zwolniona z obowiązku podatkowego. Warunkiem jest zgłoszenia sprawy takiego nabycia w urzędzie skarbowym.

Najczęstsze rozterki przy sprzedaży mieszkania

Sprzedając mieszkanie lub dom nie możemy pozwolić sobie na emocje i sentymenty. Kierując się nimi narażamy się na błędy, które opróżniają nam kieszenie.

Sprzedaż nieruchomości w zimie

Zima nie jest najlepszym czasem na sprzedaż mieszkania lub domu. Śnieg, deszcz i niskie temperatury to są dodatkowe wyzwania z którymi musi się zmierzyć właściciel. Jest jednak kilka rzeczy które można zrobić by zaprezentować swoją nieruchomość w sposób miły i przyjemny dla potencjalnych nabywców.

REKLAMA

Czy Michelin wykupi grunty w Olsztynie?

Rzutem na taśmę radni Olsztyna podjęli uchwałę, w której wyrazili zgodę na zakup przez Michelin 82,6 ha gruntów, które firma dzierżawi od miasta od 10 lat. Chodzi nie o teren, na którym znajduje się fabryka opon ale o inną nieruchomość na której znajdują się m.in. magazyny. Szkopuł w tym, że gdyby radni nie podjęli wspomnianej uchwały, nie mieliby prawa podnieść opłat z tytułu dzierżawy przez kolejne 10 lat.

Nieopodatkowana sprzedaż nieruchomości. Kto i kiedy korzysta?

Sprzedający mieszkanie, zanim przeniesie on własność nieruchomości na kupującego, jeśli poczeka 5 lat - nie będzie musiał rozliczać się z fiskusem. Kupujący, który zgodzi się na takie rozwiązanie - musi mieć na uwadze, że w czasie oczekiwania na podpisanie finalnej umowy wiele może się zmienić.

Agencja Mienia Wojskowego sprzedała niepotrzebne nieruchomości

W roku ubiegłym Agencja Mienia Wojskowego sprzedała niepotrzebne już armii i służbom MSW nieruchomości w kwocie ponad 100 mln zł. Sprzedane zostały m.in. byłe lotniska, poligony, koszary i bazy magazynowe.

Sprzedaż nieruchomości ze zwłoką sposobem na fiskus

Jak nie płacić fiskusowi? Wielu sprzedawców nieruchomości uważa, że warto poczekać 5 lat ze sprzedażą nieruchomości od momentu jej nabycia. Nie trzeba wtedy rozliczać się z fiskusem. Jaki interes ma w tym kupujący? Czy w ogóle ma jakiś? Zobacz poradnik.

REKLAMA

Odpowiedzialność nabywcy nieruchomości za długi zbywcy

Odpowiedzialność nabywcy nieruchomości za długi zbywcy jest ograniczona jedynie do sytuacji, w której zobowiązania poprzedniego właściciela zostały zabezpieczone hipoteką. Nabywca nieruchomości nie ponosi więc odpowiedzialności za długi zbywcy wynikające m.in.: z tytułu czynszu czy dostaw mediów do lokalu.

Sprzedaż gruntu rolnego a zwolnienie z podatku

Podatnik, który decyduje się na sprzedaż gruntu rolnego jest zobowiązany zapłacić podatek od zysku ze sprzedaży. Warunkiem zapłaty jest fakt, że podatnik w dniu sprzedaży wiedział o innych celach nabywcy niż rolnicze.

Rabaty od deweoperów - aktualne promocje

Z końcem roku 2014 wielu deweloperów oferuje przyszłym nabywcom mieszkania po niższej cenie. Rabaty oferują m.in.: Dom Development, Robyg, Barc czy JHM Development. Zobacz listę deweloperów sprzedających mieszkania po niższej cenie (rabacie).

Jak zawrzeć umowę o dożywocie?

Umowa o dożywocie powoduje przeniesienie własności nieruchomości na inną osobę fizyczną bądź prawną w zamian za dożywotnie utrzymanie zbywcy. Dla swojej ważności powinna zostać zawarta w formie aktu notarialnego. Jakie obowiązki i uprawnienia mają strony umowy?

Przymusowa sprzedaż lokalu

Przymusowa sprzedaż lokalu stanowiącego odrębną nieruchomość (licytacyjna sprzedaż lokalu) to jeden ze sposobów dochodzenia zaległych opłat przez Wspólnoty Mieszkaniowe. Czy zawsze warto prowadzić postępowanie o nakazanie sprzedaży lokalu w trybie art. 16 ustawy o własności lokali?

Jak nie płacić podatku od sprzedaży spadkowego mieszkania?

Warto pamiętać, że spadkobierca nabywa spadek, na przykład nieruchomość, w momencie tak zwanego otwarcia spadku, to znaczy w chwili śmierci spadkodawcy. Spadkobierca ma prawo do zrzeczenia się spadku lub do przyjęcia go. Jeśli zdecydujemy się na przyjęcie spadku w postaci nieruchomości, a następnie ją sprzedamy, zobowiązani jesteśmy do zapłacenia podatku w wysokości 19%. Kiedy możemy nie płacić podatku od sprzedaży spadkowego mieszkania?

Jak przygotować mieszkanie na sprzedaż?

Przygotowanie mieszkania do sprzedaży powinno odbywać się pod kątem przyszłego nabywcy. Pierwszą rzeczą, na którą kupujący zwraca uwagę podczas zakupu mieszkania jest jego ogólny wygląd, potem są instalacje, okna oraz reszta stałego wyposażenia (drzwi, szafy). Zobacz jak dobrze przygotować mieszkanie do sprzedaży, aby zachęcić nabywcę do jego kupna.

Home Staging – jak zarobić na sprzedaży mieszkania?

Jak sprzedać mieszkanie z zyskiem? Wcale nie jest to tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy zaledwie kilka zabiegów, które poprawią wygląd naszego mieszkania, na tyle aby zachwycić przyszłego nabywcę.

Dolcan: nowe biuro sprzedaży na Białołęce

Dolcan otworzył nowe biuro sprzedaży na osiedlu mieszkań bezczynszowych - Kamyk Zielony - na Białołęce. Jest to jednocześnie mieszkanie pokazowe.

Sprzedaż mieszkania – sprawnie i z głową

Przygotowanie mieszkania do sprzedaży może mieć znaczy wpływ na sprzedaż mieszkania i jego cenę. Zobacz jak sprzedać mieszkanie szybki, sprawnie i z zyskiem.

Dobre ogłoszenie sprzedaży nieruchomości – jak je przygotować?

Zdjęcie nieruchomości to jej najlepsza wizytówka w internecie. Ładne zdjęcie bez zwięzłego i ciekawego opisu na niewiele się jednak zda. Czy wiesz w takim razie, jak przygotować interesujący opis nieruchomości?

Sprzedaż nieruchomości nabytej w drodze spadku

Gdy otrzymaliśmy w drodze spadku nieruchomość na przykład po dziadkach i zastanawiamy się nad jej sprzedażą, powinniśmy wiedzieć, jakie formalności na nas czekają oraz jak wygląda sprawa podatku od tego typu nieruchomości. Czy w ogóle będziemy zmuszeni zapłacić podatek? Jeśli tak, to jak wysoka jest to kwota? Jakie formalności musimy załatwić aby sprzedać nieruchomość nabytą w drodze spadku?

Kredyt hipoteczny, sprzedaż nieruchomości a prawne przesłanki uznania osoby za zmarłą

W naszym życiu, czasem zdarzają się tragiczne sytuacje związane ze zniknięciem człowieka. Oprócz bólu, rodzina boryka się także z prawnymi przeszkodami, na przykład z wzięciem kredytu hipotecznego (gdy właścicielem było małżeństwo a jedno z nich zaginęło), sprzedażą nieruchomości, przeprowadzeniem postępowania spadkowego itp. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 roku Kodeks cywilny uregulował a artykułach 29-32 kwestie związane z uznaniem za zmarłego, aby nie paraliżować dalszego funkcjonowania rodziny.

Kto może zostać rzeczoznawcą majątkowym od stycznia 2014 roku?

Zawód rzeczoznawcy majątkowego uregulowany jest w ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami.

Kto może być pośrednikiem w obrocie nieruchomościami po zmianach „deregulacyjnych”?

Zawód pośrednika w obrocie nieruchomościami ujęty został w ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami, począwszy od artykułu 179. Obecnie, ustawa z dnia 13 czerwca 2013 roku o zmianie niektórych ustaw regulujących wykonywanie niektórych ustaw radykalnie zmniejszyła wymogi stawiane kandydatom chcących zajmować się zawodowo pośrednictwem w zakresie nieruchomości.

Instytucje dotyczące brytyjskiego prawa własności nieruchomości

Kształtujące się na przestrzeni wieków prawo brytyjskie obfituje w różne rodzaje własności nieruchomości, które są nieporównywalnie bardziej skomplikowane od tych przyjętych w rodzimym prawodawstwie. Czym charakteryzuje się brytyjskie prawo własności nieruchomości?

Rządowy program Mieszkanie dla Młodych w podkomisji

Posłowie są jednomyślni w kwestii ułatwiania nabycia pierwszego mieszkania przez młodych ludzi. Nie ma jedynie porozumienia, czy projekt ma dotyczyć tylko rynku pierwotnego, czy też wtórnego. PSL proponuje włączyć w projekt także domy jednorodzinne. Czy sytuacja budżetu pozwala na rozszerzenie programu?

Umowa deweloperska - jak ustawa chroni nabywców?

Deweloper powinien zapewnić nabywcom co najmniej jeden ze środków ochrony, taki jak na przykład otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy i gwarancję ubezpieczeniową. W jaki sposób nowe przepisy poprawiają sytuację nabywców?

Umowa deweloperska - co zmienia nowa ustawa?

Umowa deweloperska powinna zostać zawarta w formie aktu notarialnego i stanowi podstawę wpisu do księgi wieczystej. Nowy typ uowy ma zabezpieczać interesy nabywców nieruchomości.

Jak sprzedać nieruchomości, na których znajdują się powierzchniowe wody płynące?

W celu zbycia nieruchomości, na których znajdują się wody płynące konieczne jest wydzielenie tych wód. Z wnioskiem należy wystąpić do właściwego starosty.

Umowa przedwstępna sprzedaży lokalu mieszkalnego - WZÓR UMOWY

W umowie przedwstępnej strony zobowiązują się do zawarcia w określonym czasie umowy sprzedaży lokalu mieszkalnego. W umowie strony są zobowiązane do oznaczenia istotnych elementów przyszłej umowy.

Zamiana mieszkania czy renta dożywotnia

Pomysł odwróconej hipoteki dla seniorów powstał w latach 80- tych w Stanach Zjednoczonych. Także w Polsce spotkał się z dużym zainteresowaniem. Odwrócona hipoteka jako dożywotnia renta jest alternatywą dla zamiany mieszkania. Co jest lepszym rozwiązaniem?

Rodzina na swoim tylko do 2012 roku

Wszyscy, którzy jeszcze zastanawiają się, czy kupić mieszkanie i skorzystać z programu „Rodzina na swoim” mają czas tylko do końca 2012 roku. Program zapewnia dopłaty do kredytu z budżetu państwa przez 8 lat.

Nowe pułapy cenowe w „Rodzinie na swoim”

Zmiany w programie „Rodzina na swoim” nie tylko rozszerzają krąg osób uprawnionych do skorzystania z niego, ale również wprowadzają nowe pułapy cenowe dla mieszkań. Co mogą przynieść takie zmiany?

Czy wspólnota mieszkaniowa może domagać się od właściciela lokalu jego sprzedaży?

Do obowiązków właścicieli lokalu należy m.in. pokrywanie kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej oraz korzystanie ze swojego lokalu w sposób nieutrudniający korzystanie z sąsiednich lokali. Jeżeli właściciel lokalu w sposób istotny naruszy powyższe obowiązki, wspólnota mieszkaniowa może podjąć działania zmierzające do przymusowej sprzedaży takiego lokalu.

Jaka alternatywa dla odwróconej hipoteki?

Nowa usługa na rynku nieruchomości – agencje nieruchomości proponują sprzedaż dużego mieszkania, a w zamian zakup dwóch, jednego do zamieszkania, drugiego – na wynajem. Takie rozwiązanie ma być alternatywą dla odwróconej hipoteki.

Zanim kupisz mieszkanie na rynku wtórnym…

Zanim zdecydujesz się kupić mieszkanie na rynku wtórnym, sprawdź jego stan prawny. Dowiedz się, kto jest właścicielem bądź współwłaścicielami lokalu, a jeśli działają przez pełnomocnika – czy jest do podejmowania takich czynności należycie umocowany.

Niezbędne informacje przy sprzedaży nieruchomości

Właściciel, który zamierza sprzedać nieruchomość musi liczyć się z kosztami związanymi z jej sprzedażą. Do kosztów sprzedaży nieruchomości należą: koszty związane z pośrednictwem, podatek od czynności cywilnoprawnych oraz dochodowy, koszty sporządzenia aktu notarialnego, wpis do księgi wieczystej, inne dodatkowe opłaty.

Jak prawidłowo sporządzić umowę przedwstępną sprzedaży prawa do nieruchomości?

Ważność istnienia umowy przedwstępnej zależy przede wszystkim od określenia kluczowych postanowień umowy przyrzeczonej, jak i terminu jej zawarcia. W obrocie nieruchomościami umowa przedwstępna spełnia istotną funkcję, gdyż na jej podstawie strony zobowiązują się do zawarcia w przyszłości – umowy przyrzeczonej.

Kiedy nieruchomość jest zbywana w drodze bezprzetargowej?

Ustawa o gospodarce nieruchomościami przewiduje, że zawarcie umowy sprzedaży nieruchomości odbywa się w trybie przetargowym. Bezprzetargowe zbywanie nieruchomości ma charakter wyjątkowy. Sprawdź, w jakich sytuacjach może mieć to miejsce.

Czym jest wykaz nieruchomości?

Wykaz nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży, do oddania w użytkowanie wieczyste, użytkowanie, najem lub dzierżawę to informacja sporządzona i podana do publicznej wiadomości przez właściwy organ. Wykaz ten wywiesza się na okres 21 dni w siedzibie właściwego urzędu, a ponadto informację o wywieszeniu tego wykazu podaje się do publicznej wiadomości przez ogłoszenie w prasie lokalnej oraz w inny sposób zwyczajowo przyjęty w danej miejscowości, a także na stronach internetowych właściwego urzędu.

Zbycie nieruchomości jeżeli toczy się postępowanie administracyjne

Zbycie nieruchomości nie może nastąpić, jeżeli toczy się postępowanie administracyjne dotyczące prawidłowości nabycia nieruchomości przez Skarb Państwa lub jednostkę samorządu terytorialnego. Zapis ten podkreśla w sposób jednoznaczny i dorozumiany, że sprzedaż nieruchomości nie jest możliwa, jeżeli toczy się jakiekolwiek postępowanie administracyjne mające na celu ocenę legalności aktów administracyjnych (decyzji lub innych rozstrzygnięć administracyjnych) zawierających orzeczenie o nabyciu (lub potwierdzających nabycie) nieruchomości przez Skarb Państwa.

Zbywanie nieruchomości osobom fizycznym i prawnym - pierwszeństwo

W przypadku zbywania nieruchomości osobom fizycznym lub prawnym pierwszeństwo w ich nabyciu przysługuje tym, którzy spełniają określone warunki. Jakie warunki trzeba spełniać? Czym jest wykaz nieruchomości?

Nieruchomość gruntowa oddana w użytkowanie wieczyste a sprzedaż wyłącznie użytkownikowi wieczystemu

Nieruchomość gruntowa oddana w użytkowanie wieczyste może być sprzedana wyłącznie użytkownikowi wieczystemu, za wyjątkiem sytuacji w której nieruchomość gruntowa stanowiąca własność Skarbu Państwa może być sprzedana użytkownikowi wieczystemu za zgodą wojewody.

Oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste

Sprzedaż nieruchomości albo oddanie w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowej wymaga zawarcia umowy w formie aktu notarialnego. Oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste i przeniesienie tego prawa w drodze umowy wymaga wpisu w księdze wieczystej. Sprzedaż nieruchomości albo oddanie w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowej następuje w drodze przetargu lub w drodze bez przetargowej.

Co musi zawierać umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania

Umowę przedwstępną sporządza się przeważnie w formie aktu notarialnego. Powinna ona zawierać szereg ustaleń związanych z samą nieruchomością jak również podawać terminy jej realizacji, przyczyny opóźnień, sankcje za te opóźnienia oraz uzgodnienia stron co do dalszego zakupu nieruchomości. Na takiej podstawie można, bowiem żądać w sądzie przeniesienia na siebie prawa własności zbudowanego lokalu bez zgody sprzedawcy.

Kłopot z dużymi mieszkaniami

Deweloperzy oddają do użytku lokale, na które jest najmniejszy popyt. Średnia ich powierzchnia wynosi bowiem 74 mkw. To, o około 20 metrów kwadratowych więcej niż chcą nabywcy.

Ożywienie na rynku kredytowym

Na rynku kredytów hipotecznych zauważalne jest znaczne ożywienie. Kryzys, z całą pewnością, został zażegnany. Ceny mieszkań nie wzrosną jednak znacznie, gdyż wiele lokali oddanych do użytku w latach 2008-2009 pozostaje bez właścicieli.

Pośrednik nieruchomości bez licencji

Ministerstwo Gospodarki pracuje nad projektem ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców, który zakłada zniesienie licencji pośredników w obrocie nieruchomościami. Ma to umożliwić większy dostęp do zawodu pośrednika, zwiększenie konkurencyjności a tym samym obniżenie cen świadczonych usług.

Kiedy pośrednik może żądać pełnej prowizji?

Sąd Apelacyjny w Krakowie uznał, że zapis w umowie pośrednictwa o wymagalności całości prowizji w dacie zawarcia umowy przedwstępnej stanowi naruszenie interesu konsumenta oraz jest sprzeczne z dobrymi obyczajami.

Sprzedaż przedmiotu najmu

Czy mogę sprzedać swoją nieruchomość, która jest przedmiotem najmu, bez wypowiadania umowy najemcy ?

Dobrowolne poddanie się egzekucji w akcie notarialnym

W akcie notarialnym dotyczącym sprzedaży nieruchomości, nabywca może zobowiązać się do dobrowolnego poddania się egzekucji – w przypadku nie wywiązania się z zapłaty należności.

REKLAMA