REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sprawca

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kolizja ze źle zaparkowanym samochodem: kto ponosi winę?

Kolizja ze źle zaparkowanym samochodem: kto jest winny i z czyjego ubezpieczenia naprawiane będzie auto? Poszukajmy odpowiedzi.

Mandat za niewskazanie kierującego pojazdem 2022

Mandat za niewskazanie kierującego pojazdem 2022. Kierowca nie może już wziąć na siebie kary bez punktów karnych...

Wtargnięcie pieszego na pasy: czyja wina?

Wtargnięcie pieszego na pasy: czyja wina? To ważne pytanie w kontekście nowych przepisów, które obowiązują przed pasami od czerwca 2021 r.

Pieszy sprawca wypadku, odszkodowanie - co warto wiedzieć?

Pieszy sprawca wypadku, odszkodowanie, czyli dziś opowiemy o tym, co się dzieje w sytuacji, w której to pieszy ponosi winę za zdarzenie.

REKLAMA

Wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym: czym jest?

Wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym: czym jest, do czego może być potrzebne i czemu ułatwia załatwienie sprawy kierowcy? Sprawdziliśmy to.

Zgłoszenie szkody u swojego ubezpieczyciela czy sprawcy?

Zgłoszenie szkody u swojego ubezpieczyciela czy sprawcy? Co to jest BLS oraz w jakim czasie trzeba zgłosić szkodę do ubezpieczyciela? Odpowiadamy.

Zgłoszenie kolizji na policję po czasie. Czy jest możliwe?

Zgłoszenie kolizji na policję po czasie, czyli sprawdzimy ile czasu ma kierowca na zgłoszenie funkcjonariuszom faktu wystąpienia zdarzenia drogowego.

Mam numer polisy sprawcy. Czy to wystarczy?

Mam numer polisy sprawcy: czy to wystarczy zgłoszenia szkody? I o jakie dane należy go jeszcze uzupełnić?

REKLAMA

Jestem sprawcą kolizji: co dalej?

Jestem sprawcą kolizji: Co powinienem zrobić w takiej sytuacji? Jakie dane należy podać poszkodowanemu? I jak powinno wyglądać oświadczenie?

Jaki jest mandat za kolizję? Ile wynosi i ile ma punktów karnych?

Mandat za kolizję może być naprawdę dotkliwy. Kierowcy grozi nawet 6 punktów karnych! Czy zatem zawsze warto wzywać policję?

Kolizja pod wpływem alkoholu a ubezpieczenie. Co to oznacza?

Kolizja pod wpływem alkoholu a ubezpieczenie: czyli co to oznacza dla sprawcy zdarzenia i poszkodowanego? O tym właśnie opowiemy dziś.

Sprawca wypadku bez prawa jazdy. Co z odszkodowaniem?

Sprawca wypadku bez prawa jazdy? To może oznaczać problemy z odszkodowaniem. Co zrobić w takiej sytuacji i jak uzyskać pieniądze z ubezpieczenia?

Sprawca wypadku nie przyznaje się do winy. Co wtedy?

Sprawca wypadku nie przyznaje się do winy. Ma do tego pełne prawo. Co to jednak oznacza dla poszkodowanego? Niestety, ale trochę problemów.

Jestem sprawcą wypadku: czy dostanę odszkodowanie?

Jestem sprawcą wypadku czy dostanę odszkodowanie? Dziś sprawdzimy czy osoba powodująca wypadek może liczyć na jakąś wypłatę od ubezpieczyciela.

Sprawca wypadku uciekł, mam numery rejestracyjne. Co wtedy?

Sprawca wypadku uciekł, mam numery rejestracyjne: to początek sporej ilości wpisów w sieci. Co powinien zrobić poszkodowany w takim przypadku?

Dwóch sprawców wypadku: co z odszkodowaniem z OC?

Dwóch sprawców wypadku - ten scenariusz jest popularniejszy niż mogłoby się wydawać. Co on oznacza dla odszkodowania z OC? Sprawdzamy.

Ucieczka z miejsca wypadku? Kara to nawet utrata prawka!

Ucieczka z miejsca wypadku? Kara będzie zatem wynikać nie tylko z kodeksu drogowego, ale przede wszystkim… karnego. A to nie koniec, bo więzienie i odebranie prawa jazdy jeszcze nie wyczerpują listy możliwych skutków.

Odszkodowanie od pijanego kierowcy - jak je wyegzekwować?

Wypadki, w których sprawcą jest pijany kierowca nie są Polsce rzadkością. Jak dochodzić swoich praw i skutecznie egzekwować odszkodowanie od pijanego sprawy wypadku samochodowego lub kolizji?

Zabójstwo najbardziej popularnym przestępstwem przeciwko życiu

Zabójstwo jest przestępstwem skutkowym, co oznacza że dla przypisania odpowiedzialności konieczne jest wystąpienie skutku w postaci śmierci człowieka. Będzie miała ona miejsce jedynie w przypadku trwałego nieodwracalnego ustania czynności mózgu.

Na czym polega bezpośrednia likwidacja szkód?

Zgłaszanie szkody komunikacyjnej do swojego ubezpieczyciela zamiast do ubezpieczyciela sprawcy wypadku lub kolizji drogowej - oto założenia bezpośredniej likwidacji szkód. Nowa usługa cieszy się dużym zainteresowaniem wśród klientów i niedługo powinna być rozszerzona jej dostępność na rynku.

Instytucja małego świadka koronnego

Małym świadkiem koronnym jest sprawca, który wraz z innymi osobami współdziałał w popełnieniu przestępstwa, a który organom ścigania ujawnił niezbędne informacje dotyczące okoliczności jego popełnienia. W takim przypadku sąd obligatoryjnie orzeka nadzwyczajne złagodzenie kary.

Psychologiczne mechanizmy przemocy w rodzinie

Zastanawiamy się często, dlaczego ofiary przemocy w rodzinie pozostają w krzywdzących związkach przez wiele lat i nie potrafią się z nich uwolnić. Dlaczego tak się dzieje, że ofiary uważają, że nie ma wyjścia z sytuacji, w której się znajdują i trudniej im bronić się przed przemocą, wyjaśniają m.in. mechanizmy przemocy.

Korupcja: korzyść majątkowa a korzyść osobista

O uznaniu jakiegoś dobra za korzyść majątkową lub osobistą powinno decydować to, jaką potrzebę zaspokaja ono w większym stopniu. Jeżeli zaspokaja przede wszystkim potrzebę materialną, to jest korzyścią majątkową, a jeżeli niematerialną, jest korzyścią osobistą.

Niepoczytalność

Niepoczytalność to brak możliwości rozpoznania przez sprawcę znaczenia czynu lub brak możliwości pokierowania swoim zachowaniem.

Przemoc w rodzinie - vademecum

Ofiary przemocy w rodzinie niejednokrotnie czują się bezradne i nie wiedzą gdzie szukać pomocy. Podpowiadamy jakie możliwości daje prawo.

Związanie sądu treścią aktu oskarżenia

Sąd nie jest związany w sposób mechaniczny pełną treścią aktu oskarżenia, tzn. kwalifikacją prawną zarzutów lub opisem czynu i może te elementy aktu oskarżenia zmodyfikować. Tym co wiąże Sąd jest natomiast samo zdarzenie historyczne będące podstawą tego aktu.

W jakich sprawach prowadzi się śledztwo?

Śledztwo jest główną (podstawową) formą prowadzenia postępowania przygotowawczego. W stosunku do dochodzenia jest bardziej sformalizowane i zajmuje się sprawami o “cięższym rodzaju gatunkowym”. Niniejsze opracowanie przedstawia, w jakich sprawach prowadzone jest śledztwo.

Strategie radzenia sobie z przemocą

Wbrew obiegowej opinii na temat osób doświadczających przemocy w rodzinie, nieprawdą jest przekonanie, że nie podejmują one żadnych działań aby chronić siebie i dzieci.

Przemoc w rodzinie - komu potrzebna jest pomoc?

Jeżeli w rodzinie występuje zjawisko przemocy, dotyka ono wszystkich jej członków. Cała rodzina uwikłana jest w przemoc i powinna zostać objęta pomocą.

Karalność obrzucania pojazdu w ruchu przedmiotami

Zgodnie z dyspozycją przepis art. 76 Kodeksu wykroczeń, karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny podlega ten, kto rzuca kamieniami lub innymi przedmiotami w pojazd mechaniczny będący w ruchu.

Czy postępowanie wobec osoby posiadającej narkotyki można umorzyć?

Zmiany w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii wprowadzą możliwość umorzenia postępowania wobec osoby posiadającej nieznaczne ilości narkotyków na własny użytek. Zaostrzona zostanie również kara dla osób wprowadzających narkotyki do obrotu. Będą mogli zostać skazani nawet na 12 lat pozbawienia wolności.

Czego osoba pomówiona może domagać się od sprawcy?

Pomówienie, czyli informacja poniżająca inną osobę, jest przestępstwem określonym w kodeksie karnym. Czego można domagać się od sprawcy takiego przestępstwa? Czy przysługuje nam tylko droga postępowania karnego, czy możemy domagać się swoich roszczeń także w postępowaniu cywilnym?

Co to jest przemoc?

Istnieje wiele definicji przemocy. Wiadomo, że jeśli ktoś kogoś bije, krzywdzi, maltretuje – to jest właśnie przemoc. Jednak kiedy dochodzi do opisania konkretnych zdarzeń i stwierdzenia, czy dane zachowanie i traktowanie jest przemocą, wtedy okazuje się, że sprawa wcale nie jest ani taka prosta, ani jednoznaczna.

Kiedy sprawca nie jest odpowiedzialny za swój czyn?

Kodeks wykroczeń określa wprost, iż jednym z warunków przypisania odpowiedzialności za czyn jest to, aby sprawca był w pełni poczytalny. W związku z powyższym w razie wątpliwości, co do poczytalności sprawcy jest on poddawany stosownym badaniom. Co do zasady brak poczytalności wyłącza możliwość ponoszenia odpowiedzialności za wykroczenie, należy jednak podkreślić, iż zasada ta nie obowiązuje jeśli sprawca wykroczenia wprawił się w stan nietrzeźwości lub odurzenia powodujący wyłączenie lub ograniczenie poczytalności, które przewidywał albo mógł przewidzieć.

Jakie są skutki ukarania za granicą (art. 114)

Orzeczenie zapadłe za granicą nie stanowi przeszkody do wszczęcia lub prowadzenia postępowania karnego o ten sam czyn zabroniony przed sądem polskim.

Wysokie kary za fałszywy alarm

Sprawcy fałszywych alarmów bombowych mogą trafić za kratki nawet na osiem lat. Odpowiedzialność karna dotyczy również sprawców nieletnich.

Wymuszanie zwrotu długów, czyli kiedy groźba jest karalna?

Karalność groźby zależy od osoba, której grożono rzeczywiście odczuła niebezpieczeństwo. Bez znaczenie przy tym dla popełnienia przestępstwa pozostaje okoliczności, czy Antoni K. miał zamiar groźbę spełnić.

Na czym polega zatarcie skazania (art. 106)

Z chwilą zatarcia skazania uważa się je za niebyłe. Wpis o skazaniu usuwa się z rejestru. Skazania za przestępstwa są rejestrowane w Krajowym Rejestrze Karnym. Skutkiem zatarcia skazania jest usunięcie tego faktu z dokumentacji, w wyniku czego sprawca może uchodzić za osobę niekaraną.

Jakie czyny zabronione nie przedawniają się (art. 105)

Przepisów dotyczących przedawnienia karalności nie stosuje się do zbrodni przeciwko pokojowi, ludzkości i przestępstw wojennych. Nie stosuje się ich również do umyślnego przestępstwa: zabójstwa, ciężkiego uszkodzenia ciała, ciężkiego uszczerbku na zdrowiu lub pozbawienia wolności łączonego ze szczególnym udręczeniem, popełnionego przez funkcjonariusza publicznego w związku z pełnieniem obowiązków służbowych.

Jakie obowiązki można orzec warunkowo umarzając postępowanie?

Stosując warunkowe umorzenie postępowania karnego sąd może na sprawcę nałożyć pewne obowiązki. Jakie są to obowiązki wynika z przepisów prawa. Sprawca musi podporządkować się orzeczeniu sądu inaczej postępowanie może być podjęte na nowo.

Zmiany w kodeksie postępowania karnego

Duża nowelizacja kodeksów karnych weszła w życie 8 czerwca 2010 r. Poniżej prezentujemy wszystkie zmiany przepisów kodeksu postępowania karnego.

Jakie są przesłanki orzekania zakazów (art. 99)

Jeżeli sprawca dopuścił się czynu zabronionego w stanie niepoczytalności określonej w art. 31 § 1, sąd może orzec tytułem środka zabezpieczającego obowiązek lub zakazy wymienione w art. 39 pkt 2-3, jeżeli jest to konieczne ze względu na ochronę porządku prawnego, oraz przepadek wymieniony w art. 39 pkt 4.

Umieszczenie sprawcy w zakładzie leczenia odwykowego (art. 96)

Skazując sprawcę na karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania za przestępstwo popełnione w związku z uzależnieniem od alkoholu lub innego środka odurzającego, sąd może orzec umieszczenie sprawcy w zamkniętym zakładzie leczenia odwykowego, jeżeli zachodzi wysokie prawdopodobieństwo ponownego popełnienia przestępstwa związanego z tym uzależnieniem.

Umieszczenie w zakładzie psychiatrycznym (art. 94)

Jeżeli sprawca, w stanie niepoczytalności określonej w art. 31 § 1, popełnił czyn zabroniony o znacznej społecznej szkodliwości i zachodzi wysokie prawdopodobieństwo, że popełni taki czyn ponownie, sąd orzeka umieszczenie sprawcy w odpowiednim zakładzie psychiatrycznym

Kary dla przestępców zawodowych (art. 65)

Przepisy dotyczące wymiaru kary, środków karnych oraz środków związanych z poddaniem sprawcy próbie, przewidziane wobec sprawcy określonego w art. 64 § 2, stosuje się także do sprawcy, który z popełnienia przestępstwa uczynił sobie stałe źródło dochodu lub popełnia przestępstwo działając w zorganizowanej grupie albo w związku mającym na celu popełnienie przestępstwa oraz wobec sprawcy przestępstwa o charakterze terrorystycznym.

Pojęcie recydywy w kodeksie karnym (art. 64)

Jeżeli sprawca skazany na przestępstwo umyślne na karę pozbawienia wolności popełnia w ciągu 5 lat po odbyciu co najmniej 6 miesięcy kary umyślne przestępstwo podobne do przestępstwa, za które był już skazany, sąd może wymierzyć karę przewidzianą za przypisane sprawcy przestępstwo w wysokości do górnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę.

Niepoczytalność lub poczytalność ograniczona sprawcy wykroczenia

Przepisy kodeksu wykroczeń precyzyjnie regulują sytuacje, gdy sprawcą wykroczenia jest osoba, co do której istnieją wątpliwości odnośnie stanu jej zdrowia psychicznego.

Obowiązki sprawcy przy warunkowym umorzeniu postępowania (art. 67)

Okres próby nie może być krótszy niż rok, a dłuższy niż 2 lata. Biegnie on od uprawomocnienia się orzeczenia, tzn. od dnia następnego po dniu, w którym upłynął termin do zaskarżenia orzeczenia o warunkowym umorzeniu postępowania. Okres próby jest okresem kontrolowanej wolności i okresem, w którym sprawca ma wywiązać się z nałożonych na niego obowiązków. Od charakteru nałożonych obowiązków i wymierzonych środków zależeć będzie długość okresu próby.

Indywidualizacja wymiaru kary (art. 55)

Okoliczności wpływające na wymiar kary uwzględnia się tylko co do osoby, której dotyczą.

Środki oddziaływania wychowawczego

Środki oddziaływania wychowawczego stanowią swoisty instrument oddziaływania na sprawcę, charakterystyczny dla prawa wykroczeń. Jego dobrodziejstwo polega na tym, że w określonych sytuacjach sprawcy wykroczenia, który powinien zostać ukarany, nie wymierza się kary lecz stosuje o wiele mniej dolegliwy środek, np. środek wychowawczy w postaci pouczenia, zwrócenia uwagi, ostrzeżenia.

REKLAMA