REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Spółka z o.o.

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak zbyć udziały w sp. z o.o.?

Udziały w sp. z o.o. jako prawa majątkowe są zbywalne, z pewnymi wyjątkami, można bowiem ograniczyć możliwość zbycia udziałów, ale żadna umowa nie może zakazywać obrotu udziałami.

Jak umorzyć udziały w sp. z o.o.?

Jakie są sposoby umorzenia udziałów w spółce z o.o.? Jakie obowiązki ma zarząd oraz wspólnicy spółki w przypadku umorzenia udziałów? Odpowiedzi w poniższym artykule.

Jakie są obowiązki rady nadzorczej w sp. z o.o.?

Na jakich zasadach jest powoływana rada nadzorcza? Ile trwa jej kadencja i jakie są jej obowiązki -  dowiesz się z poniższego artykułu.

Prawa i obowiązki prezesa zarządu jednoosobowej spółki z o.o.

Czym się charakteryzuje jednoosobowa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością? Jakie są obowiązki prezesa takiej spółki?

REKLAMA

Jak pozbyć się udziałów w spółce z o. o.?

Najprostszą metodą na pozbycie się udziałów w sp. z o.o. jest porozumienie stron. Jednak nie zawsze jest to możliwe. Co zatem zrobić, gdy zachodzi konflikt i część wspólników chce - niejako z woli swojego kontrahenta - pozbyć się wspólnika ze spółki?

Co z kapitałem zakładowym przy tworzeniu spółki z o.o.?

Kapitałem zakładowym jest wyrażona w umowie spółki wielkość kwotowa, którą wspólnicy zobowiązują się wnieść do spółki w formie gotówkowej lub niepieniężnej (aportu). Chcesz wiedzieć więcej - przeczytaj poniższy artykuł.

Jak przekształcić spółki prawa handlowego?

Jakie spółki prawa handlowego można przekształcić, a jakie nie? Od czego trzeba zacząć i co jest wymagane przy przekształcaniu spółek? Wszystkie informacje o przekształcaniu spółek znajdziesz w poniższym artykule.

Prokura jako szczególny rodzaj pełnomocnictwa w spółce handlowej

Prokura to szczególny rodzaj pełnomocnictwa, które może udzielić jedynie przedsiębiorca wpisany do rejestru przedsiębiorców, czyli popularnego KRS. Zakres prokury jest bardzo ściśle określony, dotyczy ona jedynie prowadzenia spraw związanych z przedsiębiorstwem spółki, jeżeli osoba fizyczna udziela prokury to musi być ona związana z prowadzoną działalnością i nie dotyczyć niczego poza nią.

REKLAMA

Powoływanie, odwoływanie oraz rezygnacja członków zarządu w sp. z o.o.

Zasadą jest , że członków zarządu sp. z o.o. powołuje Zgromadzenie Wspólników, chyba że umowa stanowi inaczej i np. powołują ich wspólnicy, osoby trzecie lub organy spoza spółki.Powołanie członków zarządu powoduje powstanie stosunku organizacyjnego między członkami, zarządem i spółką. Wyczerpująco określa to kodeks spółek handlowych, a doprecyzowuje się umową spółki.

Jak dzielić zysk w sp. z o.o.?

Przy podziale zysku w sp. z o.o. umowa nie może zakazywać wypłaty udziału w zysku. Może jedynie ograniczyć tą wypłatę na pewien czas całkowicie lub częściowo, w umowie spółki, przeznaczając tę nadwyżkę na fundusze celowe. W sp. z o.o. jest tylko jeden obligatoryjny fundusz –fundusz zasobowy.

Jakie uchwały może podjąć zgromadzenie wspólników spółki z o.o. w sprawie absolutorium?

Co do zasady absolutorium udziela się poszczególnym członkom organów spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, które w ostatnim roku obrotowym pełniły w organach tych funkcję. Dotyczyć to może członków i byłych członków zarządu, rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej. Uchwały w przedmiocie absolutorium podejmuje zwyczajne zgromadzenie wspólników. Jakie uchwały w tym przedmiocie może podjąć zgromadzenie wspólników?

Komu udziela się absolutorium w spółce z o.o.?

Absolutorium udzielane jest członkom organów spółki z ograniczona odpowiedzialnością na zwyczajnym zgromadzeniu wspólników, które powinno odbyć się w terminie sześciu miesięcy po upływie każdego roku obrotowego. Jakie uchwały może podjąć zgromadzenie wspólników? Czy absolutorium powinno być udzielne indywidualnie każdemu członkowi organu?

Kiedy członek zarządu staje się pracownikiem?

Członek zarządu spółki z ograniczona odpowiedzialnością może wykonywać swe obowiązki na podstawie umowy o pracę. W chwilą zawarcia umowy o pracę nawiązuje się między spółką z członkiem zarządu zobowiązaniowy stosunek prawa pracy, który rodzi nie tylko zobowiązania każdej ze stron do określonych świadczeń, ale także konieczność uwzględnienia dodatkowych kwestii prawnych wynikających z innych aktów prawnych.

Kiedy członek zarządu spółki z o. o. powoływany jest w drodze uchwały?

Jedną z form wyboru członka zarządu w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością jest powołanie go w drodze uchwały wspólników. Zgodnie z kodeksem spółek handlowych to w ten sposób będą powoływani członkowie zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w przypadku, gdy umowa spółki nie będzie zawierać innych postanowień w tym przedmiocie.

Podwyższenie i obniżenie kapitału zakładowego w sp. z o.o. - krok po kroku

W jakiej sytuacji można podwyższyć kapitał zakładowy w spółce sp. z o.o.? Czy wszyscy wspólnicy spółki muszą wyrazić zgodę na obniżenie kapitału zakładowego? Na te i inne pytania związanie z kapitałem zakładowym w sp. z o.o. odpowiadamy w poniższym artykule.

Jaki jest kapitał zakładowy w sp. z o.o.?

Kapitałem zakładowym jest wyrażona w umowie spółki wielkość kwotowa, którą wspólnicy zobowiązują się wnieść do spółki w formie gotówkowej lub niepieniężnej (aportu). Ile wynosi minimalna wysokość kapitału zakładowego w sp. z o.o.?

Czy można zwolnić członka zarządu spółki z o. o. z odpowiedzialności?

Członek zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością ponosi odpowiedzialność za szkodę, jaką wyrządził spółce. Szkoda wyrządzona spółce przez członka zarządu może być następstwem zarówno jego działania jak i zaniechania. W jaki sposób przy użyciu prawnie dozwolonych środków, członek zarządu może uniknąć odpowiedzialności?

Czy zakaz konkurencji obowiązuje wspólników spółki z o.o.?

Według statystyk, jedną z najczęściej wybieranych form prowadzenia działalności gospodarczej jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Wspólnicy takich spółek niejednokrotnie zastanawiają się, czy posiadając nawet niewielką ilość udziałów w spółce z o.o. są oni zobowiązani do przestrzegania zakazu konkurencji.

Jak zaskarżyć uchwałę o udzieleniu absolutorium w spółce z o.o.?

Zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych jednym z podstawowych obowiązków wspólników jest odbycie corocznego (tzw. zwyczajnego) zgromadzenia wspólników. W trakcie zgromadzenia wspólnicy powinni zająć się m. in. oceną pracy członków zarządu w poprzednim roku obrotowym. Ocena taka wyraża się w udzieleniu im tzw. absolutorium (kiedyś określanego jako pokwitowanie).

Jakie skutki w VAT wywoła wniesienie przedsiębiorstwa do spółki z o.o.

Czy spółka z o.o. jest sukcesorem praw i obowiązków w zakresie podatku dochodowego oraz podatku VAT przedsiębiorstwa spółki cywilnej wniesionego w całości aportem do spółki z o.o.?

Jakie skutki w VAT wywoła przekształcenie spółki cywilnej w spółkę z o.o.

Jakie wynikną z przekształcenia spółki cywilnej w spółkę z o.o. obowiązki rejestracyjne w podatku VAT, jakie będą skutki sukcesji praw i obowiązków w zakresie podatku VAT i podatku od czynności cywilnoprawnych?

Podstawy zakładania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Zakładając spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością ("sp. z o.o.") powinniśmy pamiętać, że może być utworzona przez jedną albo więcej osób w każdym prawnie dopuszczalnym celu. Jej założycielami mogą być zarówno osoby fizyczne jak i osoby prawne, bez względu na obywatelstwo i miejsce siedziby.

Umowa sprzedaży udziałów

Umowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością stanowi o tym, czy wspólnikowi może przysługiwać tylko jeden, czy też więcej udziałów. W przypadku, gdy wspólnik może mieć więcej niż jeden udział, to udziały w kapitale zakładowym powinny one mieć równy i niepodzielny charakter.

Jakie są motywy działalności gospodarczej?

Decyzja o podjęciu działalności gospodarczej nie jest rzeczą łatwą, pozostawia trwały ślad w psychice, w dalszym życiu zawodowym i prywatnym. Dlatego można nazwać to wręcz „metamorfozą”. Z czego bierze się ta decyzja? Co pcha przedsiębiorcę do działania?

Odpowiedzialność likwidatora spółki z o.o. - uchwała Sądu Najwyższego z 28 stycznia 2010 r.

Sąd Najwyższy podjął 28 stycznia 2010 r. uchwałę, w której stwierdził, iż likwidator spółki z ograniczona odpowiedzialnością ponosi odpowiedzialność za jej zobowiązania, jeżeli egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczna na podstawie art. 299 kodeksu spółek handlowych. Uchwała była wynikiem złożonego przez Rzecznika Praw Obywatelskich wniosku w związku z ujawnionymi rozbieżnościami w orzecznictwie sądowym w tym zakresie (sygn. akt III CZP 91/09).

Kto może być wspólnikiem spółki z o.o.?

Wspólnikami sp. z o.o. mogą być zarówno osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne, które posiadają podmiotowość prawną, czyli tzw. ułomne osoby prawne. Do ułomnych osób prawnych zalicza się przede wszystkim osobowe spółki handlowe, takie jak spółka jawna, komandytowa, komandytowo-akcyjna i partnerska.

Rodzaje organów spółki z o.o.

W związku z tym, że spółka z o.o. posiada osobowość prawną, działa ona przez swoje organy, których charakterystyce będzie poświęcony niniejszy artykuł. W sp. z o.o. występują trzy rodzaje organów: zgromadzenie wspólników – uchwałodawczy organ spółki, zarząd – organ wykonawczy i zarządzający oraz rada nadzorcza i ewentualnie także komisja rewizyjna - organy nadzorczo-kontrolne.

Jak utworzyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością?

Sp. z o.o. to dobra forma prawna dla osób chcących prowadzić działalność zarówno w małym rozmiarze, jak i na większą skalę. Spółka ta może być utworzona przez jedną albo więcej osób w każdym prawnie dopuszczalnym celu.

Odpowiedzialność prokurenta

Uogólniając można stwierdzić, że prokurent z racji samego tylko faktu bycia prokurentem nie ponosi żadnej odpowiedzialności wobec osób trzecich za zobowiązania spółki. Odpowiedzialność taką ponosi spółka, a następnie w szczególnych warunkach członkowie zarządu oraz likwidator.

Jakie obowiązki podatkowe wiążą się z likwidacją spółki z o.o.?

W znaczeniu prawnym likwidacja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością polega na tym, że taka spółka prawa handlowego przestaje być samodzielnym uczestnikiem obrotu gospodarczego prowadzonego między przedsiębiorcami i dodatkowo prowadzi do utraty osobowości prawnej.

Jak zlikwidować spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością?

Proces likwidacji spółki jest etapem końcowym jej funkcjonowania. Obowiązek przeprowadzenia wskazanego postępowania został nałożony przez ustawodawcę na przedsiębiorców ze względu na konieczność zapewnienia należytej ochrony wierzycielom spółki. W tej fazie istnienia spółki dochodzi do uporządkowania oraz doprowadzenia do końca wszelkich spraw spółki.

Na czym polega cash pool?

Cash pool jest stosunkowo złożonym narzędziem przeznaczonym dla grup kapitałowych- polega na skoncentrowaniu środków z indywidualnych rachunków bankowych podmiotów powiązanych, w celu ich łącznego zarządzania przy wykorzystaniu efektu skali (większy może więcej).

Kiedy spółki z o.o. nie reprezentuje zarząd?

Kodeks spółek handlowych i inne przepisy prawa handlowego regulują kilka sytuacji, w których reprezentacja spółki pozostawiona jest innym organom lub osobom niż zarząd. Jest to zawsze sytuacja przejściowa.

Odpowiedzialność za zobowiązania spółki z o.o. w organizacji

Tymczasowa forma spółki z o.o. należy do katalogu tzw. ułomnych osób prawnych, co już na gruncie kodeksu cywilnego wskazuje na konieczność istnienia podmiotów odpowiadających za jej zobowiązania majątkiem osobistym.

Co może stanowić wkład na pokrycie kapitału zakładowego?

W odróżnieniu od spółek osobowych, w których wkładem może być praktycznie wszystko co przedstawia sobą jakąś wartość materialną (w tym świadczenie usług)- spółki kapitałowe (jak spółka z o.o. ) mają zdecydowanie ostrzejsze kryteria.

Odpowiedzialność członków zarządu spółki z o.o.

Jedną z charakterystycznych cech spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest sposób ukształtowania odpowiedzialności za jej zobowiązania. Za zobowiązania spółki zaciągnięte w stosunku do osób trzecich odpowiada sama spółka całym swym majątkiem. W określonych jednak przypadkach odpowiedzialność ta może być przeniesiona na członków zarządu spółki. Tę właśnie szczególną odpowiedzialność reguluje art. 299 Kodeksu spółek handlowych.

Reprezentacja spółki z o.o.

Przepisy kodeksu spółek handlowych w sposób wyraźny regulują kwestie reprezentacji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością – dopuszczają jednak daleko idące modyfikacje.

Badanie dokumentów korporacyjnych spółek kapitałowych w procesie inwestycyjnym

Trwająca od kilkunastu miesięcy niekorzystna sytuacja gospodarcza skłania wielu przedsiębiorców do wdrażania procesów restrukturyzacyjnych prowadzących do poprawy struktury organizacyjnej i zasad funkcjonowania przedsiębiorstwa. Dekoniunktura sprzyja zwłaszcza fuzjom i przejęciom oraz szeroko pojętej restrukturyzacji podmiotowej przedsiębiorstw, czyli różnego rodzaju przekształceniom prawno – ekonomicznym.

Uprzywilejowanie akcji i udziałów w spółkach

Kodeks spółek handlowych pozwala na znaczące uprzywilejowanie akcji i udziałów- w stosunku do pozostałych (zwykłych). Jednak podlega to również pewnym ograniczeniom.

Czy likwidator odpowiada za zobowiązania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością?

Tematyka artykułu nie tylko dotyczy osób, które pełniły bądź pełnią aktualnie funkcję likwidatora spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, lecz przede wszystkim również wierzycieli spółki. Często bowiem egzekucja z majątku spółki okazuje się bezskuteczna, ale nie jest to równoznaczne z zamknięciem drogi do zaspokojenia roszczenia.

Nabycie udziałów własnych w celu umorzenia bez obniżenia kapitału zakładowego ("buy-back")

Umorzenie udziałów z czystego zysku, bez obniżania kapitału zakładowego możliwe jest jedynie w spółce z o.o. Jest to strategia o tyle wygodna, że nie wymaga przeprowadzania postępowania konwokacyjnego.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka komandytowa - niski podatek i brak odpowiedzialności za zobowiązania

Czy można prowadząc działalność nie odpowiadać za zobowiązania i jednocześnie płacić możliwie niskie podatki? Krokiem w tym kierunku jest spółka komandytowa ze spółką z ograniczoną odpowiedzialnością w roli komplementariusza.

Kiedy suma wartości udziałów nie odpowiada wysokości kapitału zakładowego?

Matematyka jest bezlitosna- kapitał zakładowy dzieli się na udziały- stąd ich suma powinna odpowiadać jego wysokości. Nie zawsze tak jednak się dzieje- a suma wartości udziałów może odbiegać od wartości kapitału zakładowego.

Ile udziałów należy zakupić aby mieć pełną kontrolę nad spółką z o.o.?

Jeśli planujemy przejęcie pakietu kontrolnego spółki z o.o. warto zastanowić się jaki procent udziałów powinniśmy wykupić- 51% nie zawsze wystarczy.

W jaki sposób zmienić adres spółki z o.o. w KRS?

Zmiana adresu spółki z o.o. musi być zgłoszone do KRS, nie zawsze wymaga to jednak zmiany umowy spółki z o.o. (zakładając, że nie zmieniamy miejscowości, w której spółka ma siedzibę).

Odpowiedzialność członków zarządu za zaległości podatkowe spółki z o.o.

Członkowie zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (również spółki akcyjnej) odpowiadają zasadniczo za jej niezapłacone podatki jeżeli nie można ich wyegzekwować od samej spółki. Zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego organ podatkowy ma obowiązek prowadzić postępowanie w przedmiocie odpowiedzialności za zaległości podatkowe spółki z o.o. wobec wszystkich członków zarządu mogących ponosić taką odpowiedzialność (czyli będących w zarządzie w danym okresie), a nie tylko wobec niektórych z nich.

Jak zwołać zgromadzenie wspólników?

Zgromadzenie wspólników jest najwyższym organem spółki z o.o.- decyduje o wyborze zarządu i rady. Zarówno jednak zwykłe jak i nadzwyczajne zgromadzenie musi być prawidłowo zwołane.

Kto zwołuje zgromadzenie wspólników?

Wspólnicy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością stanowią organ nadrzędny w stosunku do zarządu spółki. Zgromadzenie wspólników jako organ nadzorczy, musi jednak być odpowiednio zwołane.

Zgoda wspólników na zobowiązanie przekraczające wysokość kapitału zakładowego

Kodeks spółek handlowych wprowadził mechanizm kontroli zarządu w sytuacjach zaciągania wysokich zobowiązań w imieniu spółki. Pozbawił go jednak z czasem sankcji.

Projekt prawa holdingowego

Komisja kodyfikacyjna prawa cywilnego przedstawiła projekt zmian w kodeksie spółek handlowych, mających wprowadzić zręby prawa holdingowego- obecnie, dużej luki w prawie handlowym.

REKLAMA