Spółka cywilna nie posiada podmiotowości prawnej. Jest jedynie umową prawa cywilnego, przez którą wspólnicy zobowiązują się dążyć w określony sposób do oznaczonego celu gospodarczego. W związku z tym, wspólnicy powiększając rozmiary swojej działalności mogą zdecydować się na przekształcenie spółki. Z przepisów KSH wynika, że spółka cywilna może zostać przekształcona w każdą inną spółkę prawa handlowego, a więc zarówno osobową, jak i kapitałową.
Czy nie będzie konieczności sporządzenia spisu z natury, o którym mowa w art. 14 ust. 5 ustawy o VAT w przypadku kiedy, strona prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej dwóch osób fizycznych, a w umowie spółki cywilnej strony ustaliły, że w razie śmierci wspólników, spadkobiercy zmarłych wejdą do spółki w ich miejsce?
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych w art. 8 ust. 1 stanowi, że przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali podatkowej.
Możliwość korzystania przez spółkę cywilną z nieruchomości spełniającej określone kryteria, może stanowić podstawowy warunek dla osiągnięcia celu gospodarczego, do którego zobowiązali się dążyć wspólnicy. Często zdarza się, że taką niezbędną – z punktu wiedzenia założeń ekonomicznych - nieruchomość (np. pomieszczenia produkcyjne, warsztat samochodowy, grunty rolne) posiada jeden z potencjalnych wspólników.