REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Czym są mieszkania lokatorskie w spółdzielniach, a czym TBS? Czy te podmioty funkcjonują w taki sam sposób? Bardzo często obie struktury są ze sobą mylone, błędnie interpretowane oraz określane mianem “wytworu PRL”. W artykule obalamy mity i przedstawiamy ich aktualny status.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że dokonany przez spółdzielnię mieszkaniową zwrot środków z funduszu remontowego nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Zwrot tych środków nie stanowi przychodu i nie musi być uwzględniany w rozliczeniu rocznym PIT-37.
Pojawiła się nowa zachęta dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych do inwestycji we własne źródło OZE, czyli koncepcja prosumenta lokatorskiego. Ta forma rozliczeń dla części wspólnych bloku lub budynku wielolokalowego zakłada przede wszystkim możliwość bezpośredniego zarabiania na wprowadzanych do sieci nadwyżkach energii. Eksperci wskazują, że nowe rozwiązanie ma szansę zyskać większą popularność niż formuła prosumenta zbiorowego.
Sąd Najwyższy aktualnie stoi na stanowisku, że dopuszczalne jest obciążenie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu prawem użytkowania, o którym mowa w art. 265 § 1 kodeksu cywilnego. W uzasadnieniu jednego z tegorocznych wyroków SN przedstawił argumenty za tą tezą.
REKLAMA
W dzisiejszej publikacji skupimy się na wyjaśnieniu kwestii odpowiedzialności spółdzielni mieszkaniowej za bezpieczeństwo użytkowanego budynku na podstawie ciekawego wyroku Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 8 maja 2014 r. sygn. akt: I ACa 34/14. Problem ten polegał na odpowiedzialności spółdzielni za wykafelkowanie pierwszego, niższego niż pozostałe, schodka biegu schodów w sposób de facto go maskujący (bez zastosowania innego koloru, specjalnego oznaczenia etc.), oraz braku zastosowania balustrady, co sprowadziło niebezpieczeństwo na użytkowników klatki schodowej.
W dniu 31 sierpnia 2023 r. w Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE), która wnosi znaczące zmiany w polskim sektorze energetycznym, w tym modyfikuje rozliczenie energii z fotowoltaiki dla wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni mieszkaniowych. Nowelizacja ta wchodzi (co do zasady) w życie 1 października 2023 r. ale część przepisów wchodzi w życie w późniejszych teminach. Wprowadzone zmiany mogą sprawić, że zmniejszą się opłaty dla mieszkańców np. z tytułu funduszy remontowych, sprzątania czy użytkowania części wspólnych.
Nowelizacja ustawy o OZE wnosi znaczące zmiany w polskim sektorze energetycznym, w tym modyfikuje rozliczenie energii z fotowoltaiki dla Wspólnot Mieszkaniowych i Spółdzielni. Wprowadzone zmiany mogą sprawić, że zmniejszą się opłaty dla mieszkańców np. z tytułu funduszy remontowych, sprzątania czy użytkowania części wspólnych.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że należy zaliczyć koszty remontu części wspólnej budynku do przychodów opodatkowanych przez spółdzielnię mieszkaniową. Według KIS, koszty powinny być uwzględnione jako pozostałe przychody podlegające opodatkowaniu.
REKLAMA
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację indywidualną dotyczącą możliwości zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych dla przychodów uzyskanych z tytułu zawartych umów najmu i dzierżawy powierzchni dachu.
Spółdzielnia zarządzająca nieruchomościami na terenie miasta i gminy zadała pytanie, czy dochody z wynajmu powierzchni ścian budynków podlegają zwolnieniu z podatku dochodowego. Artykuł przedstawia interpretację KIS i konsekwencje tej kwestii dla spółdzielni.
Od wielu lat nierozwiązany jest problem braku tytułu prawnego wielu spółdzielni mieszkaniowych do gruntów pod budynkami spółdzielczymi. Niekorzystne skutki tego stanu dotykają bezpośrednio właścicieli mieszkań w takich spółdzielniach, którzy nie mogą założyć księgi wieczystej. W Ministerstwie Rozwoju i Technologii opracowano projekt ustawy, który całościowo obejmuje kwestie regulacji stanów prawnych gruntów zabudowanych przez spółdzielnie. Wpisano go do wykazu prac Rady Ministrów (nr UD458), a 31 marca 2023 r. przekazano do uzgodnień międzyresortowych. Rzecznik Praw Obywatelskich zapytał pod koniec kwietnia 2023 r. Prezesa Rządowego Centrum Legislacji, czy są procedowane także inne projekty ustaw dotyczące tego problemu.
Spółdzielnie mieszkaniowe wciąż nie mogą uregulować stanu prawnego gruntów. Kiedy pojawi się zapowiadany w ubiegłym roku projekt przepisów, które to umożliwią? Rzecznik praw obywatelskich zadał to pytanie ministrowi rozwoju i technologii.
Wielu właścicieli mieszkań oraz spółdzielców sądzi, że odcięcie wody za długi przez zarządcę budynku (np. wspólnotę mieszkaniową lub spółdzielnię) jest możliwe. Tym bardziej, że opłaty za wodę są naliczane właśnie przez spółdzielnię mieszkaniową lub wspólnotę. Orzecznictwo sugeruje jednak, że zarządca budynku nie powinien odcinać dostępu mieszkania do wody. Zgodnie z prawem, jedynie przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne może odciąć dostęp wody do budynku. Co więcej, takie przypadki są bardzo rzadkie. Ale i tak nie można lekceważyć rachunków za wodę. Warto pamiętać o rekordowo wysokim oprocentowaniu tego typu zaległości.
Budownictwo spółdzielcze i komunalne ma coraz mniejszy udział w pierwotnym rynku nieruchomości. Na rynku dominują deweloperzy i inwestorzy indywidualni.
REKLAMA