REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Split payment

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Podatnicy przekonali się do split paymentu. Blisko 49 mln transakcji w pół roku

Podatnicy coraz bardziej zainteresowani split paymentem, czyli mechanizmem podzielonej płatności (MPP). W pół roku zrobili blisko 49 mln tego typu transakcji. Oznacza to wzrost rok do roku blisko 5-procentowy. Takie dane podaje Ministerstwo Finansów. Z czego to wynika?

Czy można zastosować stawkę 0%, sprzedając gminie laptopy, które zostaną przekazane szkołom

Split payment a branża budowlana

Split payment w branży budowlanej jest jednak do ominięcia. Wystarczy, że branża wykorzysta euro.

Split payment obowiązkowy już od listopada 2019 r.

Podatnicy, którzy dotychczas stosowali krajowe odwrotne obciążenie, będą bezwzględnie zobowiązani do dokonywania płatności z wykorzystaniem mechanizmu podzielonej płatności (MPP, ang. split payment). Obowiązek ten ma wejść w życie 1 listopada 2019 roku. Do tej pory korzystanie z rozwiązania było dobrowolne.

REKLAMA

Obowiązkowy split payment w wybranych branżach od 1 września 2019

Rząd przyjął projekt który wprowadza m. in. obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności (MPP) w wybranych branżach. Kto będzie musiał stosować split payment?

Wysokie kary za niestosowanie obowiązkowego split paymentu od 1 września 2019 r.

Przedsiębiorcy krytykują rozwiązania związane z obowiązkową podzieloną płatnością w VAT. Zobacz za co można dostać wysoką karę.

Czy można zastosować mechanizm podzielonej płatności przy zbiorczym przelewie za kilka faktur

Kontrahent wpłacił kwotę z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności za kilka faktur w jednym przelewie. Czy podatnik powinien zwrócić wpłaconą kwotę? Czy takie postępowanie kontrahenta obciąża podatnika i w jaki sposób?

Jak można uratować firmę, która ma kłopoty z powodu split payment

Mechanizm podzielonej płatności, czyli split payment, jeszcze przed wprowadzeniem 1 lipca 2018 roku, wzbudzał uzasadnione obawy zarówno wśród prawników jak i przedsiębiorców. Przede wszystkim ze względu na wpływ tego rozwiązania na mniejsze firmy, dla których brak bezpośredniego dostępu do kwot VAT z faktur, kierowanych na odrębne konto, stanowi problem płynnościowy. Kołem ratunkowym okazuje się być faktoring, rozwiązanie firmy Finces.pl, zdobywające coraz większą popularność.

REKLAMA

Wątpliwości wobec split paymentu: Faktoring skomplikowany i nie tak opłacalny?

Faktoring może być bardziej skomplikowany i nie tak opłacalny, ale popyt na usługi branży może jeszcze wzrosnąć.

Ponad połowa firm nie chce stosować split paymentu

Tylko 1/4 firm jest zainteresowana stosowaniem split paymentu, dla 60 proc. jest to wymuszone. Dlaczego firmy nie chcą stosować podzielonej płatności?

Jak dokonać podzielonej płatności, gdy na rachunku VAT brakuje środków

Czy możemy zapłacić fakturę, korzystając z systemu podzielonej płatności, gdy na rachunku VAT jest za mało środków, aby pokryć całą kwotę podatku? A co z wpłatą VAT do urzędu skarbowego?

Przedsiębiorcy nie stosują mechanizmu split payment

Wdrożenie mechanizmu podzielonej płatności zostało przyjęte przez polskich przedsiębiorców z dystansem i ostrożnością – wynika z najnowszego raportu firmy doradczej EY pt. „Split payment oczami przedsiębiorców”. Podzielona płatność postrzegana jest głównie przez pryzmat ograniczeń, jakie ze sobą niesie – ponad 2/3 respondentów nie ocenia tego instrumentu korzystnie. Co prawda ponad połowa badanych czuje się przygotowanych do wprowadzenia MPP, ale jednocześnie ponad 70% respondentów nie jest zainteresowanych wdrożeniem tej formy płatności. Jednocześnie trzech na czterech podatników obawia się zamrożenia znacznych ilości ich środków finansowych na rachunku VAT.

Obligatoryjny split payment w niektórych branżach

Wiceminister finansów Paweł Gruza zapowiedział możliwość obligatoryjnego objęcia systemem split payment niektórych branż. Ma to dotknąć branż najbardziej narażonych na wyłudzenia podatku.

Jak działa split payment?

Od 1 lipca 2018 r. w obrocie między przedsiębiorcami zaczął funkcjonować Mechanizm Podzielonej Płatności (ang. split payment). Mechanizm ten ma na celu przeciwdziałanie nadużyciom i oszustwom w podatku VAT. Obecnie jego stosowanie jest dobrowolne, jednakże Ministerstwo Finansów zapowiada wprowadzenie obowiązku korzystania z Mechanizmu Podzielonej Płatności w stosunku do części branży.

Split payment 2018 w pytaniach i odpowiedziach

Od lipca 2018 r. zaczęły obowiązywać przepisy o mechanizmie podzielonej płatności w VAT (split payment). Przedstawiamy odpowiedzi na najważniejsze pytania.

Co to jest split payment i kogo obowiązuje?

Od 1 lipca 2018 roku obowiązuje split payment, czyli podzielona płatność faktury VAT. Teoretycznie mechanizm podzielonej płatności na razie będzie dobrowolny, w praktyce jednak to nie my jako wystawca faktury VAT, lecz nasz odbiorca decydujemy czy chcemy skorzystać ze split payment’u.

Split payment od 1 lipca 2018 r. - na czym polega mechanizm podzielonej płatności

1 lipca 2018 r. wchodzi w życie split payment dla przedsiębiorców. Ma on na celu zwiększenie bezpieczeństwa transakcji realizowanych przez przedsiębiorców i lepsze uszczelnianie systemu VAT.

Split payment może być popularną metodą regulowania faktur

Split payment, czyli podzielona płatność w VAT może stać się popularną metodą płatności faktur - uważają eksperci. Wskazują na ryzyka i korzyści związane z jej stosowaniem. Banki zapewniają, że są przygotowane na zmiany.

Wpływ split payment na kondycję małych i średnich przedsiębiorstw

Już 1 lipca 2018 r. wejdą w życie przepisy wprowadzające mechanizm podzielonej płatności - split payment. Kto zyska, a kto straci na split payment?

Split payment może wejść w życie w 2019 r.

Rząd przyjął 7 maja 2018 r. wniosek do Komisji Europejskiej (KE), który umożliwi Polsce ewentualne zastosowanie obowiązkowego mechanizmu podzielonej płatności (split payment) w podatku VAT. Jeśli wniosek zostanie zaakceptowany, Polska mogłaby skorzystać z tego rozwiązania już w 2019 r.

Split payment niekorzystny dla drobnych przedsiębiorców

Konfederacja Lewiatan ostrzega, że System podzielonej płatności (split payment) spowoduje, że bardzo mali przedsiębiorcy będą zmuszeni do pokrywania z „własnych środków" kwoty VAT naliczonego przy zakupach, a nie z podatku VAT uzyskanego od kontrahentów. Dla przedsiębiorcy, który zarabia miesięcznie kilka tysięcy złotych może być to kłopot. Jakie zmiany proponują pracodawcy?

Split payment może nie wejść w życie w 2018 r.

Dziennik Gazeta Prawna powołując się na swego informatora w resorcie finansów napisał w czwartek, że ministerstwo chce wyjść naprzeciw oczekiwaniom banków, które twierdzą, że nie będą gotowe na wejście w życie split paymentu od kwietnia 2018 r. i prosiły o przesunięcie terminu na 1 stycznia 2019 r. "Kompromisowym rozwiązaniem wydaje się być 1 lipca przyszłego roku i najprawdopodobniej taka właśnie poprawka do ustawy zostanie zgłoszona w Senacie. Ostateczna decyzja zapadnie w najbliższych dniach – stwierdził cytowany w artykule DGP.

Wszystkie kluby w Sejmie popierają split payment w VAT od 2018 r.

W Sejmie odbyła się debata nad sprawozdaniem komisji finansów wobec rządowego projektu noweli ustawy o VAT. Wszystkie kluby parlamentarne opowiedziały się za wprowadzeniem mechanizmu podzielonej płatności.

Split payment 2018 - rachunki VAT

1 kwietnia 2018 r. ma wejść w życie mechanizm podzielonej płatności dotyczący podatku VAT (split payment). Za prowadzenie rachunków VAT banki mają nie pobierać opłat.

REKLAMA