REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Spedytor

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak założyć firmę spedycyjną? Warunki uzyskania licencji spedycyjnej

Branża TSL (Transport, Spedycja, Logistyka) pozostaje jednym najsilniejszych sektorów gospodarki, a wartość jej gałęzi spedycyjnej PwC szacuje na około 60 mld zł. Praca spedytora ma więc ogromny potencjał i daje szansę na spore zyski, zwłaszcza przy pracy na własny rachunek. Przed założeniem działalności spedytor musi jednak spełnić wiele formalności i zgromadzić odpowiednie środki.

Odpowiedź na sprostowanie do artykułu pt. „Ekspert celny ostrzega: uważaj na faktury od spedytora!”

Odpowiedź na sprostowanie do artykułu pt. „Ekspert celny ostrzega: uważaj na faktury od spedytora!”

Ekspert celny ostrzega: uważaj na faktury od spedytora!

Każdy importer powinien bacznie przyglądać się fakturom od spedytora, by nie dopuścić do podwójnego opodatkowania, albo wręcz do zanegowania kosztów przez kontrolę podatkową. Spedytorom wydaje się bowiem, że mogą wystawiać faktury za fracht, a to błąd. Innym często spotykanym problemem jest zgłoszenie celne dokonywane na podstawie oświadczenia spedytora o kosztach transportu.

Jak rozwijać przedsiębiorstwo transportowe - sposoby na finansowanie w 2020 r.

Rok 2020 jest szczególnie trudny dla branży transportowej. Koronawirus, pakiet mobilności, Green Deal - wszystko to znacząco wpływa na transport. Jak w tym ciężkim okresie rozwijać i inwestować w przedsiębiorstwo transportowe? Jak uzyskać odpowiednie dofinansowanie dla firmy?

REKLAMA

Odpowiedzialność cywilna spedytora w praktyce

Prowadzenie działalności w zakresie transportu drogowego wymaga od przedsiębiorców posiadania szerokiej wiedzy z różnych obszarów i na takim poziomie, aby mogli sprawnie i bezpiecznie ją wykonywać. Wielu przedsiębiorców nie potrafi jednak trafnie ocenić w jakiej roli występują, jaką ponoszą odpowiedzialność i czym ryzykują prowadząc określoną działalność transportową. Co decyduje o ponoszonej odpowiedzialności? Kiedy zawarta umowa nie jest umową spedycji? Kiedy spedytor staje się przewoźnikiem umownym? Na te i inne pytania odpowiem w niniejszej publikacji.

Nowy Dyrektor Biznesu Lotniczego w DB Schenker Logistics

Od 1 grudnia 2012 roku stanowisko Dyrektora Biznesu Lotniczego w Schenker Sp. z o.o. oraz Dyrektora Biznesu Lotniczego Regionu East w Grupie DB Schenker objął Michał René.

Jakie są obowiązki spedytora dokonującego przewozu przesyłek skonsolidowanych

Konsolidacja przesyłek oznacza łączenie różnych przesyłek, różnych nadawców w jeden ładunek w celu zmniejszenia kosztów transportu. Stosują ją coraz częściej spedytorzy odpowiadając na potrzeby klientów.

Odpowiedzialność spedytora za szkody w towarze

Posługiwanie się przez spedytora w wykonaniu umowy spedycji przewoźnikiem lub dalszym spedytorem jest działaniem niejako na ryzyko spedytora. Kto i za co jest odpowiedzialny?

REKLAMA

Spedimex: nowa usługa e-delivery solutions

Firma Spedimex przygotowała nową ofertę dla klientów pod nazwą e-delivery solutions. To zestaw narzędzi umożliwiający e-obsługę przesyłek transportowych, do którego w ostatnim czasie dołączyły nowe funkcjonalności: elektroniczne potwierdzenie doręczenia (POD) oraz zwrot potwierdzonych dokumentów (ROD).

Komisja za zmianami opłat za przechowanie towaru w depozycie celników

Sejmowa komisja finansów publicznych opowiedziała się we wtorek za uchwaleniem bez poprawek nowelizacji prawa celnego. Nowelizacja wprowadza minimalną i maksymalną
stawkę opłat za przechowywanie w depozycie towaru zajętego przez celników.

GEFCO wyłącznym partnerem logistycznym General Motors w Europie i Rosji

Grupa GEFCO, podpisała 28 czerwca umowę o współpracy z General Motors. Jest to największy kontrakt w historii firmy.

Jaki jest status dokumentów transportowych FIATA?

Co to jest FIATA? Jakie są korzyści z przynależności do organizacji oraz stosowania procedur i dokumentów.

Spedycja lotnicza M&M w Polsce już 20 lat

W tym roku minęło 20 lat od kiedy M&M International Holding AG z siedzibą w St. Gallen w Szwajcarii oferuje usługi spedycji lotniczej w Polsce.

Współpraca przewoźnika ze spedytorem - umowa czy relacja?

O czym musi pamiętać przewoźnik nawiązując współpracę z firmą spedycyjną.

Czy zlecenie spedycyjne jest umową?

Zlecenie spedycyjne należy traktować jako formę umowy. Każde takie zlecenie powinno zawierać informacje niezbędne do prawidłowej realizacji zadania transportowego tj.: adres załadunku i rozładunku, a także ich dokładną datę i godzinę.

Spedimex jest już upoważnionym przedsiębiorcą AEO

Spedytor i operator logistyczny - Spedimex uzyskał status Upoważnionego Przedsiębiorcy Wspólnotowego AEO. Dzięki temu ma prawo do korzystania z istotnych uproszczeń w zakresie obsługi celnej.

Ogólne Polskie Warunki Spedycyjne 2010: Jaki jest zakres odpowiedzialności spedytora

Ogólne Polskie Warunki Spedycyjne 2010 regulują zakres odpowiedzialność spedytora za szkodę powstałą w związku z organizacją przewozu towarów.

Nowe zasady kontroli przesyłek – poznaj unijne propozycje zmian w prawie

Komisja Europejska złożyła w Parlamencie Europejskim i Radzie Unii Europejskiej nowy projekt rozporządzenia dotyczącego kontroli przesyłek na granicy przez organy celne, w szczególności w zakresie kontroli towarów mogących naruszać prawo własności intelektualnej.

Jak osiągnąć dobrą współpracę na linii spedytor - przewoźnik?

Kto na kim najbardziej zarabia - spedytor na przewoźniku czy przewoźnik na spedytorze? Współpraca tych dwóch kontrahentów może przebiegać bezproblemowo, jeśli ich relacje opierają się na zasadzie "wygrany - wygrany" (win - win). Czyli każdy z nich czerpie z tej współpracy korzyści w takim wymiarze, który daje mu pełną satysfakcję ze wspólnego biznesu.

Jak uzyskać certyfikat AEO (upoważnionego przedsiębiorcy) ?

Aby uzyskać status AEO należy przejść odpowiednie postępowanie sprawdzające, prowadzone przez właściwą ze względu na siedzibę wnioskującego przedsiębiorcy, Izbę Celną.

Analiza dokumentu "Modelowe warunki spedycyjne FIATA"

Dokument „Modelowe Warunki Spedycyjne FIATA*” („MWS FIATA”) może być zastosowany w relacjach pomiędzy spedytorem a zleceniodawcą. Decydując się na wprowadzenie MWS do umowy spedycji, strony decydują się na wprowadzenie kilku zasad dotyczących odpowiedzialności z tytułu wykonania umowy spedycji.

Odpowiedzialność spedytora i przewoźnika w transporcie morskim

Specyficznym rodzajem przewozu jest przewóz morski towarów na statkach. Odpowiedzialność przewoźnika morskiego jest w określonych przypadkach limitowana, zgodnie z regulacjami prawnymi odnoszącymi się do tego rodzaju przewozu rzeczy.

Jakie są rodzaje umów pomiędzy spedytorem a przewoźnikiem

Umowy jakie zawierają ze sobą spedytorzy i przewoźnicy regulują przedmiot, zakres oraz ogólne warunki współpracy pomiędzy nimi. W praktyce mamy do czynienia z dwoma rodzajami umów.

Jak uniknąć oszustwa w transporcie drogowym

Transport drogowy w ostatnich latach coraz bardziej narażony jest na kradzieże i wyłudzenia ładunków. Brak kierowców, zwiększony popyt na przewozy drogowe powoduje „uaktywnienie się” działalności oszustów. Obecnie największym problemem firm spedycyjnych są wyłudzenia towarów na fałszywe licencje drogowe oraz kradzieże na tzw. „fałszywego przewoźnika”.

Status prawny spedytora w transporcie lotniczym

Spedytor na podstawie umowy spedycyjnej zobowiązuje się na wysłanie lub odbiór przesyłki albo dokonania innych usług związanych z jej przewozem. Warto zapoznać się ze statusem prawnym spedytora w transporcie lotniczym, by uniknąć nieporozumień związanych, chociażby z odpowiedzialnością za uszkodzoną przesyłkę.

Dlaczego warto stosować OPWS 2010

Jednym z dokumentów, na który może się powołać zarówno spedytor, jak i jego klient są Ogólne Polskie Warunki Spedycyjne (OPWS) określone przez Polską Izbę Spedycji i Logistyki.

Czy warto korzystać z ubezpieczenia cargo?

Jakie są rodzaje ubezpieczeń związanych z działalnością TSL. Kiedy i kogo obowiązują. Jakie korzyści daje ubezpieczenie cargo i przy jakich ładunkach warto z niego skorzystać.

Jak obliczyć wielkość dodatków BAF i CAF w usługach spedycyjnych

Klient zawsze powinien upewnić się czy podana cena za usługę spedycyjną zawiera już odpowiednie dodatki. Składnikami, na które należy zwrócić szczególną uwagę są: dodatek BAF (Bunker Adjustment Factor) oraz CAF (Currency Adjustment Factor). Dziś podpowiadamy jak je obliczyć.

Czy oświadczenie spedytora może zastąpić dokument CMR?

Czy firma może zastąpić podpisaną kopię dokumentu CMR dokumentem przygotowanym przez nią samą, zwanym Oświadczeniem Spedytora.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze spedytora dla przesyłek z sektora "automotive"?

Producent, oprócz dostaw materiałów na linię produkcyjną musi zadbać o dystrybucję wyrobów gotowych do odbiorców, aby ci mogli odpowiednio zaopatrzyć rynek. Jak wybrać firmę spedycyjną? Na co zwrócić szczególną uwagę.

Od czego zależy odpowiedzialność firmy przewozowej

Odpowiedzialność firmy przewozowej czy spedycyjnej za szkody powstałe w związku z nienależytym wykonaniem umowy przewozu/spedycji jest z reguły ograniczona do pewnej wysokości i różni się w zależności od tego czy jest to przewóz krajowy czy międzynarodowy.

Jak złożyć reklamację usługi spedycyjnej

Warto zadbać o właściwe sformułowanie umowy spedycyjnej. W przypadku reklamacji szczegółowe zapisy mogą być decydujące. Może się okazać, że to co miało być spedycją jest tylko przewozem.

Odpowiedzialność spedytora – o co chodzi z winą w wyborze przewoźnika

Upraszczając, spedycja to kwestia wyboru odpowiedniego przewoźnika. W większości przypadków błędnie uważa się, że do zwolnienia z odpowiedzialności wystarczy uzyskanie potwierdzenia, że przewoźnik ma licencję i polisę OC, a reszta to zmartwienie klienta. Jest dokładnie na odwrót.

REKLAMA