REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Specustawa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Tarcza antykryzysowa: 5 najważniejszych rozwiązań dla pracodawców

Tarcza antykryzysowa obejmuje rozwiązania prawne mające zminimalizować skutki kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa. Na jaką pomoc mogą liczyć pracodawcy? Poznaj 5 najważniejszych instrumentów wspierających polskich pracodawców.

Handel w niedzielę - rozpakowywanie towarów bez zakazu

Sklepy sprzedające m.in. żywność i inne produkty pierwszej potrzeby będą mogły w niedziele wolne od handlu m.in. przyjąć i rozpakować towar, żeby był on dostępny dla klientów już od poniedziałkowego poranka. Tak przewiduje nowelizacja tzw. specustawy przygotowanej do walki ze skutkami pandemii koronawirusa. Dla klientów jednak sklepy w niedziele nadal będą zamknięte.

Czy trzeba powiadomić pracodawcę o powrocie z kraju zagrożonego zarażeniem się koronawirusem?

Osoby, które wróciły z podróży do krajów objętych zwiększonym ryzykiem zarażenia się koronawirusem (np. Włochy), mają obowiązek odbyć 14-dniową kwarantannę i mierzyć temperaturę ciała. Czy pracownik ma obowiązek powiadomić pracodawcę o takiej podróży? Jakie konsekwencje grożą za brak stosowania się do zaleceń?

Szczególne rozwiązania związane z koronawirusem - nowe przepisy już obowiązują

Ustawa wprowadzająca szczególne rozwiązania związane z koronawirusem weszła w życie 8 marca 2020 r. Nowe przepisy przewidują m.in. możliwość wprowadzenia zdalnej pracy w czasie kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego w związku z podejrzeniem koronawirusa, czy wypłatę zasiłków dla rodziców za czas zamknięcia m.in. szkół czy przedszkoli.

REKLAMA

Czy specustawa dotycząca koronawirusa narusza Konstytucję RP?

Rzecznik Praw Obywatelskich podaje uwagi do specustawy dotyczącej koronawirusa. Jakie zasady konstytucyjne mogą zostać naruszone?

Specustawa o koronawirusie - ocena Konfederacji Lewiatan

Specustawa o koronawirusie przyznaje pracodawcom prawa do stosowania pracy zdalnej w przypadku zagrożenia spowodowanego koronawirusem. Jest jednak pewien problem - nie każdy pracownik może wykonywać pracę w systemie home office. Jakie rozwiązanie proponuje Konfederacja Lewiatan?

Koronawirus a przestrzeganie prawa pracy - prawa i obowiązki

Koronawirus nie uzasadnia łamania przepisów prawa pracy. Pracodawca nie może zmusić pracownika do pracy zdalnej. W niektórych przypadkach powinien zapewnić maseczki higieniczne i odzież ochronną. Pracownik może odmówić podróży służbowej w miejsce zagrożone epidemią. Sprawdź, jakie są prawa i obowiązki pracodawcy i pracownika w związku z koronawirusem?

REKLAMA

REKLAMA