REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Spadek, Bank

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Opodatkowanie spłaty związanej ze zniesieniem współwłasności nieruchomości

Interpretacja Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) z dnia 17 stycznia 2023 r. dotyczyła kwestii opodatkowania spłaty związanej ze zniesieniem współwłasności nieruchomości. W skrócie, organ podatkowy uznał, że spłata otrzymana w wyniku zniesienia współwłasności nieruchomości jest formą odpłatnego zbycia i podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy otrzymane środki pieniężne jako spadek podlegają opodatkowaniu?

W artykule omawiana jest interpretacja przepisów prawa podatkowego dotyczących opodatkowania otrzymanych środków pieniężnych jako spadku. Zapytanie dotyczyło sytuacji, w której spadkobiercy wywłaszczonych gruntów zawarli porozumienie z gminą, otrzymując świadczenie pieniężne zamiast nieruchomości. Według Krajowej Informacji Skarbowej, otrzymane środki należy traktować jako spadek i podlegają one opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Artykuł dotyczy szczegółowego stanowiska KIS oraz jego implikacji dla pytającego i innych podobnych przypadków.

Otrzymanie świadczenia za rezygnację z roszczeń o zwrot wywłaszczonych nieruchomości nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn

Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 23 stycznia 2023 r. wyjaśnia, że otrzymanie świadczenia za rezygnację z możliwości ubiegania się o zwrot wywłaszczonych nieruchomości oraz rezygnację z możliwości ubiegania się o odszkodowanie nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

Czy można obniżyć przychód ze sprzedaży akcji o koszty ich uzyskania? Jest Interpretacja KIS

Jedyny akcjonariusz spółki akcyjnej, spytał KIS czy jest uprawniony do obniżenia przychodu ze sprzedaży akcji o koszty ich uzyskania, w postaci wydatków poniesionych przez spadkodawcę na objęcie akcji oraz wydatków poniesionych przez niego w związku z transakcją sprzedaży akcji. Co stwierdził organ podatkowy? Odpowiedź w tekście.

REKLAMA

Jakie zmiany po ogłoszeniu wyroków TSUE?

W czwartek 15 czerwca 2023 r. poznaliśmy wyroki Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczące kredytów frankowych. Stanowisko TSUE jest przełomowe dla kredytobiorców i niewątpliwe zachęca do dochodzenia swoich praw! Jakie będą następstwa takich orzeczeń? Czy to już koniec frankowego starcia frankowicze kontra banki? 

Bezpieczny kredyt 2 proc. Już siedem banków zgłosiło się do programu

Bezpieczny kredyt 2 proc. Do rządowego programu "bezpieczny kredyt" zgłosiło się siedem banków - poinformował w poniedziałek minister rozwoju i technologii Waldemar Buda na antenie RMF FM

Oprocentowanie kredytu i konta bankowego oparte o WIRON - zmiany w ofercie Pekao SA

Bank Pekao SA wprowadza dla małych, średnich i dużych firm produkty oparte o wskaźnik referencyjny stopy procentowej WIRON. Chodzi konkretnie o kredyt w rachunku bieżącym oraz oprocentowany rachunek pomocniczy. Te nowe produkty powiązane ze wskaźnikiem WIRON, bank Pekao (jako pierwszy w Polsce) oferuje od 15 czerwca 2023 r. 

Jak przygotować się na nadchodzący wyrok TSUE?

15 czerwca poznamy decyzję Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w najważniejszej dla frankowiczów sprawie! Wyrok TSUE ma rozstrzygnąć, czy bank może pobierać od kredytobiorców frankowych wynagrodzenie za korzystanie z kapitału. Da odpowiedź także w niejasnej dotąd kwestii, czy spłata raty może być zawieszona na czas postępowania sądowego przeciwko bankowi. Jeśli decyzja będzie korzystna dla frankowiczów, a wiele na to wskazuje, warto już teraz przygotować się do złożenia pozwu.

REKLAMA

Ważny dla frankowiczów i banków wyrok TSUE coraz bliżej

Czy sprawa o wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z kapitału znajdzie w końcu swoje rozwiązanie? Czy będzie ono pozytywne dla osób spłacających kredyt we frankach szwajcarskich? Już 15 czerwca br. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyda wyrok, na który od miesięcy czekają zarówno frankowicze, jak i, znajdujące się po drugiej stronie barykady, banki. 

Bank ogłasza upadłość. Na co mogą liczyć jego klienci? Co gwarantuje BFG?

Pensje, emerytury, renty czy stypendia spływają zwykle na nasze rachunki w bankach, gdzie przechowujemy także oszczędności na lokatach lub kontach. Czy w razie upadłości banku pieniądze przepadają bezpowrotnie? Na szczęście nie. Nad pokrzywdzonymi czuwa bowiem Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG).

Dziedziczenie ustawowe - kto dziedziczy, gdy brak testamentu?

Dziedziczenie ustawowe to sposób dziedziczenia majątku osoby zmarłej, który określa hierarchię dziedziczenia i udziały poszczególnych spadkobierców, gdy zmarły nie zostawił testamentu lub gdy przewidziane w testamencie dziedziczenie nie ma zastosowania. Hierarchia dziedziczenia obejmuje osoby najbliższe zmarłemu, takie jak dzieci, małżonkowie, rodzice, rodzeństwo i krewni do 4. stopnia pokrewieństwa.

Spadek z zagranicy – dodatkowy podatek w Polsce

Otrzymanie spadku lub darowizny z zagranicy może powodować konieczność zapłacenia dodatkowego podatku w Polsce - nawet jeżeli podatek zapłacono za granicą. Problemu nie rozwiązują umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, bo dotyczą innych podatków. Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił w tej sprawie z pismem do minister finansów Magdaleny Rzeczkowskiej. 18 kwietnia 2023 r. Ministerstwo Finansów odpowiedziało, że nie prowadzi obecnie prac nad wprowadzeniem sugerowanych zmian legislacyjnych - odpowiada resort

Przelewy bankowe w Święta Wielkanocne. Kiedy dojdzie przelew wysłany w Wielki Piątek?

Jak działają międzybankowe systemy rozliczeniowe Elixir, Euro Elixir i Express Elixir w czasie Świąt Wielkiej Nocy w 2023 roku? Kiedy dojdą do odbiorcy przelewy bankowe wysłane w Święta?

Dziedziczenie długów. Co mówi prawo?

Zdarza się, że o problemach finansowych naszych bliskich dowiadujemy się dopiero wtedy, gdy odeszli. Już ten sam fakt jest wystarczająco trudny, a potem dowiadujemy się, że kochana babcia czy ciocia zostawiła w spadku nie tylko mieszkanie czy zestaw rodzinnych sreber, ale również… długi! Co wtedy?

Wydziedziczenie. Kiedy spadkobierca nie dostanie nic

Wydziedziczenie polega na pozbawieniu uprawnionych spadkobierców prawa do zachowku. Spadkodawca może to zrobić, ale jego swoboda w tym zakresie jest ograniczona przepisami Kodeksu cywilnego. W jakich sytuacjach spadkodawca może wydziedziczyć spadkobiercę? Jak dokonuje się wydziedziczenia? Jakie są skutki wydziedziczenia?

Raiffeisen Bank ukarany przez UOKiK. Chodzi o kredyty hipoteczne

Raiffeisen Bank International jednostronnie zmienił treść umów o kredyty hipoteczne ze swoimi klientami. W jakim zakresie? Jaką otrzyma za to karę?

Banki chcą ugód z frankowiczami, kredytobiorcy wolą iść do sądu

Jak wynika z najnowszego badania, co ósmy frankowicz niebędący w sporze sądowym zainicjował ostatnio kontakt ze swoim bankiem w sprawie zaproponowania mu ugody. Dokładnie rok wcześniej, takich osób było nieznacznie więcej. Natomiast z blisko 14% do ponad 21% rdr. wzrosła grupa respondentów, z którymi bank z własnej inicjatywy skontaktował się w celu zawarcia ugody. Frankowiczów, którzy chcą polubownie załatwić sprawę, głównie interesuje przewalutowanie po uzgodnionym kursie lub unieważnienie umowy ze wzajemnym rozliczeniem.

Przyjęcie spadku w 2023. Czy zawsze trzeba spłacać długi spadkodawcy?

Przyjęcie spadku pozwala spadkobiercy nie tylko zdecydować, że chce dziedziczyć, ale także – w jakim zakresie będzie odpowiadał za długi spadkowe. Czy zawsze spadkobierca musi spłacać odziedziczone długi? Jak można ograniczyć odpowiedzialność za długi spadkowe?

Kredyt frankowy po rozwodzie. Czy bank muszą pozwać oboje byli małżonkowie?

Sąd Najwyższy orzeknie, czy w procesie frankowym przeciw bankowi konieczny jest udział wszystkich kredytobiorców. Problem powstał w związku ze sprawą kobiety, której nieprawomocnie oddalono powództwo wobec banku, gdyż jej były mąż nie był zainteresowany tym procesem.

PKO BP: widzimy zapaść na rynku kredytów hipotecznych, może się to zmienić, jeśli stopy spadną

Widzimy sporą zapaść na rynku kredytów hipotecznych, to lekko odbije, jeśli stopy procentowe będą rzeczywiście dość szybko spadać - powiedział w piątek wiceprezes PKO Banku Polskiego Piotr Mazur

Odrzucenie spadku w 2023. Czy dziedziczenie jest obowiązkowe?

Odrzucenie spadku pozwala spadkobiercy zdecydować o tym, czy będzie dziedziczyć, czy też nie. W jaki sposób można spadek odrzucić? Jakie są skutki prawne odrzucenia spadku? 

Ustawa o pomocy państwa w oszczędzaniu na mieszkanie. Od kiedy, jakie zasady?

Ustawa o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe. - W przyszłym tygodniu rząd zajmie się projektem ustawy o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe - poinformował minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Trzymamy się daty 1 lipca 2023 roku - zapewnił, odnosząc się do terminu uruchomienia programu.

Akt poświadczenia dziedziczenia. Czyli jak stwierdzić nabycie spadku u notariusza w 2023

Akt poświadczenia dziedziczenia sporządzony przez notariusza jest jednym ze sposobów ustalenia, kto nabył spadek pozostawiony przez zmarłego. Kiedy możliwe jest stwierdzenie nabycia spadku u notariusza? Ile kosztuje akt poświadczenia dziedziczenia?

Jak obniżyć ratę kredytu hipotecznego?

Jak obniżyć ratę kredytu hipotecznego?

Protokół dziedziczenia w 2023 r.

Protokół dziedziczenia jest dokumentem spisanym przez notariusza, będącym podstawą sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia. Po co spisuje się protokół dziedziczenia? Kto musi brać udział w jego spisaniu? Jakie koszty są związane ze spisaniem protokołu dziedziczenia?

Stwierdzenie nabycia spadku w 2023

Nabycie spadku przez spadkobiercę następuje z chwilą otwarcia spadku, czyli śmierci spadkodawcy. W celu ustalenia, kto odziedziczył spadek konieczne jest jednak stwierdzenie nabycia spadku. W jaki sposób można stwierdzić nabycie spadku? Jakie wiążą się z tym koszty? Jaka jest procedura stwierdzenia nabycia spadku?

Różne możliwości finansowania biznesu. Jak działa faktoring?

Branża faktoringowa bije rekordy. Jak wynika z ostatniego badania Polskiego Związku Faktorów, z usług faktoringowych korzysta obecnie około 25 tys. krajowych przedsiębiorstw. Łącznie przekazały one do sfinansowania niemal 24 mln dokumentów płatniczych. 

Kto skorzysta na przejściu na WIRON?

Od grudnia 2022 roku banki mogą oferować kredyty opierające się zarówno na indeksie WIBOR, jak i na nowym wskaźniku WIRON. Zmiana ta nastąpiła dość nagle i trudno nie łączyć jej z napływającymi w coraz większej liczbie pozwami sądowymi o WIBOR i klauzule abuzywne (niedozwolone). Kredytobiorcy złotówkowi są zapewniani o zmniejszeniu wysokości rat i finansowym odciążeniu. Można jednak odnieść wrażenie, że nowe rozwiązanie zostało zaproponowane, aby nie poszli oni w ślady frankowiczów. Czy zmiany indeksów rzeczywiście służą zabezpieczeniu ich interesów? Kto tak naprawdę zyska na przejściu na WIRON?

Opinia rzecznika generalnego TSUE z 16 lutego 2023 - KOMENTARZ

16 lutego rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ogłosił swoją opinię, zgodnie z którą banki nie mają prawa do dodatkowego wynagrodzenia za korzystanie z kapitału. Mamy komentarz radcy prawnego, Marcina Szołajskiego.

Jest już opinia TSUE! Na to czekali frankowicze!

Po uznaniu umowy kredytu hipotecznego za nieważną ze względu na nieuczciwe warunki konsumenci mogą dochodzić względem banków roszczeń wykraczających poza zwrot świadczeń pieniężnych - ocenił w opublikowanej w czwartek opinii rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE Michael Collins. Sprawa dotyczy frankowiczów z Polski.

Walka pomiędzy frankowiczami i bankami trwa. W 2022 r. do sądów wpłynęło 63 tys. spraw frankowych

Według danych pochodzących z sądów okręgowych z całej Polski, w ubiegłym roku wpłynęło do nich o 9% więcej spraw frankowych niż w 2021 roku. Zdecydowanie najwięcej pozwów złożono w SO Warszawie – przeszło 41% wszystkich w kraju. Natomiast na drugim końcu zestawienia znajduje się Łomża. Jednocześnie, jak wynika z informacji z wybranych sądów, rośnie aktywność banków w składaniu pozwów przeciwko kredytobiorcom. 

Już 16 lutego opinia TSUE ws. frankowiczów i prawa banków do wynagrodzenia za korzystanie z kapitału

Zarówno Frankowicze jak i banki z niecierpliwością oczekują na opinię rzecznika generalnego TSUE, który 16 lutego przedstawi stanowisko w kwestii prawa banków do wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z kapitału. Chodzi o procesy frankowiczów i przypadki, w których zapada wyrok o unieważnienie umowy kredytu hipotecznego we franku. Jakie skutki poniosą strony?

Testament ustny. Najważniejsze informacje GALERIA

W jakiej sytuacji sporządza się testament ustny? Czy zawsze potrzebni są świadkowie? Czy każdy może być świadkiem testamentu ustnego?

Prawo spadkowe w USA bez zachowku. Jak podważyć testament?

Prawo spadkowe w USA bardzo różni się od polskiego, nie ma w nim zachowku. Ale nawet jeżeli pominięto członka rodziny w testamencie można podważyć testament. W szczególności można sprawdzić czy osoba, która spisała testament zrobiła to dobrowolnie. I czy testament nie został sfałszowany.

Frankowicze oczekują na wyrok TSUE – 16 lutego ważna opinia w tej sprawie

Frankowicze z niecierpliwością oczekują wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w kwestii prawa banków do wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z kapitału. 16 lutego 2023 r. o godz. 9.30 swoją opinię w tej sprawie przedstawi Rzecznik Generalny TSUE. To orzeczenie kluczowe dla dalszego przebiegu sporów sądowych pomiędzy kredytobiorcami frankowymi a bankami na gruncie kredytów denominowanych i indeksowanych do CHF

Jak stwierdzić treść testamentu ustnego

Testament ustny sporządza się w ten sposób, że spadkodawca oświadcza swoją ostatnią wolę ustnie w obecności co najmniej 3 świadków. Konieczne jest następnie stwierdzenie treści tak sporządzonego testamentu. W jaki sposób stwierdza się treść testamentu ustnego? Jakie zmiany w tym zakresie przewiduje przygotowywana nowelizacja Kodeksu cywilnego?

Stabilny kurs franka nie przełoży się na mniejszą ilość pozwów. Frankowicze nie odpuszczą bankom

Frankowicze odetchną? Ekonomiści prognozują, że kurs franka szwajcarskiego w 2023 r. będzie stabilny. Według niektórych, jest nawet szansa na to, że spadnie poniżej 4,5 zł, a perspektywa 5 zł lub wyższej wartości jest w ogóle mało prawdopodobna w tym roku. Do tego analitycy bankowi twierdzą, że w drugiej połowie roku sytuacja frankowiczów powinna być lepsza niż obecnie. Czy przełoży się to na liczbę pozwów?

Jakie będą kwoty wolne od podatku od spadków i darowizn od 1 lipca 2023 r.

Kwoty wolne od podatku od spadków i darowizn będą wyższe od 1 lipca 2023 r. Ile wyniesie kwota wolna od podatku od spadków i darowizn?

Leszek Skiba: Spłacanie kredytów nie jest problemem, tylko ich zaciąganie

Leszek Skiba, prezes zarządu banku Pekao S.A., zaznacza, że jeśli chodzi o aktywność klientów, którzy spłacają kredyty, to nie widzimy istotnych problemów ze spłacaniem. W spłacie kredytów hipotecznych bardzo pomogły wakacje.

Kredyty hipoteczne ze stałą stopą mogą być problemem za kilka lat

Kredyty hipoteczne ze stałą stopą. W czym problem? - Klienci, którzy teraz biorą na siebie stałą stopę, za kilka lat mogą czuć się poszkodowani - podkreśla w rozmowie z DGP Marcin Eckert, wiceprezes PKO BP.

Banki oferują przewalutowanie kredytów frankowych ze stałą stopą procentową

Banki zachęcają klientów do konwersji kredytów frankowych na kredyty złotowe ze stałą stopą procentową, jednak w wielu przypadkach kredyt po konwersji spłacany jest od razu – wynika z odpowiedzi instytucji finansowych na pytania PAP.

Kiedy zrobić przelew by doszedł przed końcem roku?

Kiedy zrobić przelew by doszedł do odbiorcy przed końcem 2022 roku? Jak informuje Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR) piątek 30 grudnia to ostatni dzień roboczy w 2022 roku. Tego dnia w systemie rozliczeniowym Elixir, obsługującym przelewy międzybankowe w złotych, zrealizowane zostaną dwie sesje rozliczeniowe – o 9:30 i 13:30. Przelewy, które zostaną zlecone w piątek 30 grudnia po godzinie 13:30 trafią na konta odbiorców w poniedziałek, 2 stycznia 2023 r. Dlatego terminowe płatności lepiej zaplanować i zlecić wcześniej lub skorzystać z przelewów natychmiastowych w systemie Express Elixir, który jest dostępny dla klientów banków także w dni świąteczne.

Przelewy bankowe - Wigilia, Święta Bożego Narodzenia, Sylwester 2022 r. i Nowy Rok 1 stycznia 2023 r.

Jak będą realizowane przelewy bankowe w okresie świąteczno-noworocznym? Wyjaśnia Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR) odpowiadająca za utrzymanie i rozwój systemów rozliczeń międzybankowych (systemy Elixir, Euro Elixir i Express Elixir). Przelewy, które zostaną zlecone w piątek, 23 grudnia 2022 r. po godzinie 16:00 trafią na konta odbiorców we wtorek, 27 grudnia 2022 r. Natomiast Express Elixir działa przez 24 godziny / 7 dni w tygodniu / 365 dni w roku - także w święta i weekendy.

Podatki w prawie spadkowym

Przedmiotem dziedziczenia mogą być zarówno aktywa pieniężne jak i zobowiązania podatkowe.

Darowizny i spadki 2022-2023 - zwolnienie z podatku dla członków najbliższej rodziny

Na czym polega zwolnienie z podatku od spadków i darowizn dla członków najbliższej rodziny? Kto, kiedy i jak może skorzystać z tego zwolnienia podatkowego? Wyjaśniają eksperci Ministerstwa Finansów.

Banki zawieszą sprzedaż kredytów hipotecznych z WIBOR-em?

- Nie można wykluczyć, że w ślad za ING Bankiem Śląskim, który czasowo zawiesza oferowanie hipotek ze zmiennym oprocentowaniem, pójdą także inne banki. Rezygnacja na pół roku z takiego produktu nie ma dla ING większego znaczenia przy obecnym dużym spadku sprzedaży hipotek ogółem i rosnącej roli kredytów opartych na stałej stopie procentowej - uważa analityk Erste Securities Łukasz Jańczak.

Bank wpisał dane do tzw. rejestru niesolidnych dłużników i naruszył dobra osobiste

Sąd Najwyższy uwzględnił skargę nadzwyczajną Rzecznika Finansowego w sprawie oddalonego powództwa klienta dotyczącego naruszenia jego dóbr osobistych poprzez bezpodstawne wpisanie danych osobowych kredytobiorcy w Centralnej Bazie Danych – Bankowego Rejestru tzw. rejestru niesolidnych dłużników i doprowadzenie tym samym do rozpowszechniania nieprawdziwych informacji na jego temat

Jak rozpoznać fałszywą reklamę w Google?

KNF ostrzega przed fałszywymi reklamami w Google. Jak rozpoznać fałszywą od właściwej?

Kredyt w oparciu o WIBOR – czy jest szansa na podważenie w sądzie?

Sąd w Katowicach wydał orzeczenie zawieszające stosowanie WIBOR w umowie kredytowej na czas procesu, rata kredytu spadła aż o 5 tys. zł. W umowach kredytowych w PLN zauważalne są wady, które mogą przyczynić się do ich unieważnienia lub wyeliminowania postanowień powodujących wzrost rat kredytu.

Centralna informacja o rachunkach

Centralna informacja o rachunkach umożliwia uzyskanie informacji dotyczących wszystkich rachunków posiadacza lub spadkodawcy prowadzonych w bankach lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo kredytowej.

REKLAMA