REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Już od początku 2025 roku będziemy zbierać tekstylia jako odrębnie kolejną frakcję odpadów. Chodzi o zużyte ubrania, buty, koce, pościel, zasłony, kapelusze, obuwie czy dywany. Nie znaczy to jednak, że mieszkańcy dostaną kolejny kolorowy worek lub pojemnik i wystawią go w dniu uzgodnionym z firmą odbierającą śmieci.
Wzrost opłaty za gospodarowanie odpadami aż o około 44 proc.! Powodem ceny energii i koszty wynagrodzeń. Zgodnie z szacunkami, w 2025 r. koszt systemu gospodarowania odpadami wzrośnie o 55 proc. Czy wszyscy zapłacą więcej?
Zamiast utylizować śmieci, zakopywali je na prywatnym lotnisku. Do 10 lat więzienia za udział w zorganizowanej grupie przestępczej grozi dziewięciu osobom, w tym właścicielom firmy zajmującej się wywozem odpadów.
800,00 zł brutto - tyle dotacji mogą dostać mieszkańcy niektórych gmin na zakup kompostownika. Mając go mogą obniżyć opłatę za wywóz śmieci. Wystarczy złożyć wniosek. Każda gmina ustala swoją stawkę, ale w każdej ulga musi zostać wprowadzona.
REKLAMA
Uwaga w całej Unii Europejskiej skupia się na ochronie powietrza, tymczasem poza smogiem coraz bardziej trujemy się na ziemi – śmieci i odpady nie są w centrum uwagi, za co zapłacimy zdrowiem nie mniej niż za emisję CO2 i tlenków siarki.
Czy Polacy potrafią prawidłowo zidentyfikować elektroodpad? Czy wiedzą, gdzie oddawać zużyte sprzęty? W teorii tak, w praktyce niekoniecznie.
Sektor zajmujący się gospodarką odpadami wciąż ma zaległości. Ale wygląda na to, że pojawia się światło w tunelu. Przybywa osób uznających sortowanie śmieci jako jedno z kluczowych działań dla ochrony środowiska. Czy ten trend się utrzyma?
Obserwujemy stopniowe zanieczyszczanie przestrzeni kosmicznej. Dlatego też warto jest zwrócić uwagę na pierwszą w historii karę za zaśmiecanie kosmosu. Pierwsza kara finansowa została skierowana na spółkę DISH Network z USA.
REKLAMA
O tym ogólnoświatowym wydarzeniu przypomina Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Tegoroczny dzień odbywa się pod hasłem „Do recyklingu oddaj wszystko, co na baterie albo z wtyczką”. Ma to przypominać o odpadach, które nie są powszechnie kojarzone jako elektroodpady przez co nie są przekazywane do recyklingu.
Odpady komunalne to często odpady, które powstają w gospodarstwach domowych, ale nie tylko. Szczegółowe wyliczenie znajdziemy w ustawie o odpadach.
Światowy Dzień bez Śmiecenia promuje prawidłową segregację odpadów oraz postawy społeczne przyjazne środowisku. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska przypomina o segregowaniu odpadów zgodnie z przyjętymi zasadami. Jakimi?
Jaka kara grozi za zaśmiecanie dróg w 2023 r.? Choć niewinne wyrzucenie papierka lub butelki przez okno pojazdu wydaje się drobnym przewinieniem, takie wcale nie jest. Stąd naprawdę wysoka kara. Sprawdź jaka!
REKLAMA