REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Służebność osobista

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy umowa darowizny, której przedmiotem jest nieruchomość obciążona ograniczonym prawem rzeczowym podlega opodatkowaniu PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że umowa darowizny, której przedmiotem jest nieruchomość obciążona ograniczonym prawem rzeczowym w postaci nieodpłatnego dożywotniego użytkowania lub nieodpłatnej dożywotniej służebności mieszkania nie podlega opodatkowaniu PCC na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. d) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Czy notariusz zobowiązany jest pobrać podatek od spadków i darowizn przy umowie o dożywocie?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że notariusz nie jest zobowiązany do pobrania podatku od spadków i darowizn w sytuacji sporządzenia umowy o dożywocie w formie aktu notarialnego, nawet gdy umowa ta zawiera elementy nieodpłatnego użytkowania, służebności mieszkania lub innej służebności osobistej. 

Czy odszkodowanie za wywłaszczenie nieruchomości podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził, że w związku z wygaśnięciem prawa do używania i pobierania pożytków oraz służebności osobistej mieszkania w zamian za odszkodowanie, wnioskodawczyni nie działa w charakterze podatnika podatku VAT, co oznacza, że nie podlega opodatkowaniu.

Czy ustanowienie nieodpłatnej służebności mieszkania na rzecz swojej matki podlega opodatkowaniu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że ustanowienie na rzecz matki, tj. na rzecz osoby wymienionej w zamkniętym katalogu osób określonych w art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, nieodpłatnej służebności mieszkania, której wartość jest wyższa niż kwota wolna od podatku, przez syna pozostającego w związku małżeńskim z ustrojem wspólności ustawowej majątkowej małżeńskiej, jest zwolnione w całości od podatku od spadków i darowizn.

REKLAMA

Czy dożywotnia służebność mieszkania jako wynagrodzenie za przekazanie udziału w nieruchomości podlega opodatkowaniu PCC?

Zgodnie z interpretacją KIS, ustanowienie dożywotniej służebności mieszkania jako wynagrodzenie za przeniesienie udziału własności nieruchomości nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Czy odpłatne zbycie nieruchomości po upływie 5 lat od nabycia do majątku wspólnego jest opodatkowane?

Wynikiem interpretacji Krajowej Informacji Skarbowej jest potwierdzenie, że odpłatne zbycie nieruchomości nabytej do majątku wspólnego małżonków, które nastąpiło po upływie pięciu lat od końca roku kalendarzowego nabycia, nie stanowi źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy odszkodowanie za wywłaszczenie nieruchomości pod budowę drogi krajowej jest zwolnione z PIT?

W świetle najnowszej interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, odszkodowanie otrzymane za wywłaszczenie nieruchomości przejętej pod budowę drogi krajowej może być zwolnione od podatku dochodowego od osób fizycznych. Zwolnienie to jest możliwe, jeżeli spełnione są określone warunki.

Czy ustanowienie służebności osobistej przy darowiźnie mieszkania wpływa na opodatkowanie?

W artykule omawiamy kwestię ustanawiania służebności osobistej w przypadku umowy darowizny nieruchomości. Przedstawiamy stanowisko organów podatkowych dotyczące opodatkowania takiego polecenia, oraz jak obliczyć wartość ciężaru darowizny. Dowiedz się więcej o tej tematyce i zastosuj praktyczne wskazówki.

REKLAMA

Służebność osobista – na czym to polega?

Służebność osobista należy do zamkniętego katalogu ograniczonych praw rzeczowych. Najczęściej ustanawia się ją w formie umowy stron. W określonych przypadkach istnieje też możliwość ustanowienia służebności osobistej przez sąd. Nie można nabyć służebności osobistej w drodze zasiedzenia.

REKLAMA