REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Dodatek za długoletnią służbę wojskową będzie naliczany już po dwóch latach służby wojskowej w wysokości 2 proc. należnego uposażenia zasadniczego, a następnie co roku zwiększany o 1 proc. Nowe przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2025 r.
Żołnierzom obrony terytorialnej oraz żołnierzom aktywnej i pasywnej rezerwy przysługuje świadczenie rekompensujące utracone wynagrodzenie. Znamy projekt nowego rozporządzenia w tej sprawie.
Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa jest jedną z form czynnej służby wojskowej. Pracownik odbywający dobrowolną służbę wojskową znajduje się pod ochroną, dzięki której ma zapewnioną pracę po zakończeniu służby. Na czym polega ta ochrona?
W 2024 roku do zawodowej służby wojskowej ma być powołane do 21 000 osób, do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej – do 34 550 osób oraz mają być przeprowadzone ćwiczenia wojskowe do 200 000 żołnierzy rezerwy. Tak wynika z założeń projektu stosownego rozporządzenia Rady Ministrów opublikowanych 15 stycznia 2024 r.
REKLAMA
Pracodawcy zatrudniający pełniących służbę żołnierzy rezerwy i obrony terytorialnej mają prawo do zwrotu kosztów poniesionych z tytułu zatrudnienia pracowników na zastępstwo. Zwrot kosztów następuje na wniosek pracodawcy.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że przychody z działalności gospodarczej związanej ze świadczeniem usług zdrowotnych, realizowane po zakończeniu służby wojskowej i niezwiązane z wcześniejszym stosunkiem pracy, mogą być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
Unikanie służby wojskowej to przestępstwo z art. 144 Kodeksu karnego.
Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 15 czerwca 2023 r. dotycząca opodatkowania rent rodzinnych z Francji w Polsce przynosi istotne wyjaśnienia dla osób otrzymujących tego typu świadczenia. Czy takie renty są w Polsce zwolnione z podatku?
REKLAMA
Najemnicy biorący udział w konfliktach zbrojnych naruszają prawo. Ich służba jest zakazana zarówno przez prawo międzynarodowe, jak i przepisy poszczególnych państw. Jaka jest definicja najemnika? Na jakie konsekwencje naraża się najemnik? Jakie kary za podjęcie służby najemnej przewiduje polskie prawo?
Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa to nowy rodzaj służby wojskowej, który wprowadziła w 2022 r. ustawa o obronie Ojczyzny. Ta forma służby wojskowej skierowana dla wszystkich tych, którzy nigdy wcześniej nie byli w wojsku. Dzięki niej można odbyć przeszkolenie wojskowe i w przyszłości zasilić rezerwy albo wstąpić do armii zawodowej.
REKLAMA