REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Czy regulamin serwisu internetowego jest konieczny? Jak stworzyć regulamin serwisu internetowego, który chroni użytkowników i biznes i uniknąć kar? Co powinien zawierać taki regulamin? Podpowiadamy.
Sprzedaż internetowa pociąga za sobą najczęściej wysyłkę towaru za pośrednictwem podmiotu trzeciego świadczącego usługi kurierskie. Jeśli nabywca korzysta z opcji darmowej dostawy, to wówczas sprzedający nie otrzymuje od niego dodatkowych środków tytułem kosztów wysyłki i nie powstaje zagadnienie odpowiedniego zaliczenia podatkowego takiej kwoty. Gdy jednak dostawa jest dodatkowo płatna dla kupującego, sprzedawca staje przed pytaniem, czy po jego stronie powstanie dodatkowy przychód w związku z powiększeniem należności kupującego o koszt przesyłki, a także, czy kwota ta stanowi podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług.
Co ważne, przekonania do zakupów żywności w sieci najwięcej Polaków nabrało w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy. Liczba takich konsumentów w tym czasie podwoiła się – i to z nawiązką. Co przekonało klientów do zakupu żywności w sklepach internetowych.
W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.
REKLAMA
Sąd Najwyższy uznał, że sklep internetowy może stanowić odrębne, samodzielne dobro majątkowe będące przedsiębiorstwem w znaczeniu przedmiotowym (art. 55[1] kodeksu cywilnego), a jako składnik większej całości – zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa; jego zbycie może prowadzić do powstania solidarnej odpowiedzialności nabywcy ze zbywcą za zobowiązania związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części (art. 55[4] k.c.). Tak wynika z wyroku z 19 czerwca 2024 r. (sygn. II CSKP 2110/22).
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której potwierdziła, że środki pieniężne, które wpływają na rachunek bankowy sprzedawcy, na opłacenie w imieniu kupującego kosztów przesyłki nabytego towaru, nie stanowią dla niego przychodu podlegającego opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
To znak czasów i sztuka elastycznego dostosowania się do potrzeb konsumentów. Jak się okazuje, już dwie na trzy zakupione przez Internet sztuki odzieży czy obuwia wracają do sprzedawcy. Polacy znają swoje prawa konsumenckie i korzystają z nich bez żadnych oporów.
Z pozoru oczywiste zagadnienie związane z posiadaniem numeru telefonu przez sklep internetowy zostało swojego czasu przełamane przez opinię Rzecznika Generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 28 lutego 2019 r. sygn. akt: C-649/17. W pierwszej kolejności należy wskazać, że kwestia obowiązku posiadania numeru telefonu przez sklep internetowy jest oczywista, warto jednak zwrócić uwagę na powyższe stanowisko i zestawić je z aktualnie obowiązującymi przepisami w naszym kraju.
REKLAMA
75 proc. polskich przedsiębiorców z branży e-commerce sprzedaje swoje towary nie tylko w Polsce, ale także za granicą, a znaczna większość z nich (72 proc.) oczekuje zwiększenia przychodów w 2024 r. w porównaniu z rokiem 2023 – wynika z raportu fintechu Cinkciarz.pl.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody uzyskane przez spółkę z tytułu sprzedaży online, zawieranej na odległość, nie kwalifikują się jako przychody ze sprzedaży detalicznej według art. 5 ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej (PSD).
Sklepy internetowe w Polsce nie narzekają na sprzedaż i mają niezłe perspektywy. Ale mają też wyzwania i powinny stale rozwijać techniki sprzedaży. Posiadanie sklepu w internecie to nie wszystko. Trzeba wdrażać nowinki, które jeszcze bardziej zaangażują przebodźcowanych i coraz bardziej oszczędnych internautów. Jakie?
Krajowa Informacja Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że przedsiębiorca prowadzący sklep internetowy z akcesoriami samochodowymi może skorzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej, jeśli spełni określone warunki. Istotne jest posiadanie dokumentów i ewidencji umożliwiających jednoznaczną identyfikację każdej transakcji.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że kwoty otrzymane od kupujących na pokrycie kosztów wysyłki nie stanowią dla sprzedającego towar przychodu do opodatkowania podatkiem dochodowym (PIT).
W dobie cyfryzacji i rosnącej popularności zakupów online, wiele osób zastanawia się nad założeniem własnego sklepu internetowego. Czy to trudne? Ile to kosztuje? Czy się opłaca? Odpowiadamy na te i inne pytania.
W artykule omawiamy interpretację Krajowej Informacji Skarbowej dotyczącą stosowania stawki ryczałtu 3% w modelu sprzedaży dropshippingu. Podatniczka zajmująca się sprzedażą w formie dropshippingu ma prawo do korzystania z tej stawki, zgodnie z przepisami ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Dowiedz się więcej o tym, jakie warunki muszą być spełnione i jak to wpływa na działalność podatniczki.
REKLAMA