REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Składki na zus

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Przedsiębiorców czeka szokująca podwyżka. Składki na ZUS i NFZ powyżej 2000 zł. Miesięcznie. Od kiedy?

Ogromna podwyżka społecznych składek ubezpieczeniowych i zdrowotnych dla przedsiębiorców. Od 2025 r. będą płacić powyżej 2000 zł miesięcznie. 

Składki od umowy zlecenia do 1 stycznia 2016

Obowiązek odprowadzania składek do ZUS od umowy zlecenia do wysokości minimalnego wynagrodzenia zostanie wprowadzony od 1 stycznia 2016 roku. Zmiany w ozusowaniu umów zleceń zostały podpisane przez prezydenta.

Oskładkowanie umów zleceń – 1 stycznia 2016

Oskładkowanie umów zleceń wejdzie w życie – zgodnie z projektem ustawy przyjętym przez Komisję Polityki Społecznej i Rodziny - 1 stycznia 2016 roku. Dłuższe vacatio legis dla oskładkowania tych umów to postulat m.in. Konfederacji Lewiatan.

System ubezpieczeń społecznych jako nowy przedmiot szkolny

Od 1 kwietnia 2014 roku system ubezpieczeń społecznych funkcjonuje na zmienionych zasadach. Mamy możliwość decydowania o tym, gdzie ma być odprowadzana część naszej składki emerytalnej. Możemy wybrać pomiędzy ZUS-em a OFE. Zainteresowanie tą zmianą jest jednak znikome (wpłynęło niecałe 60 tysięcy wniosków). Stąd też ZUS postanowił wprowadzić w szkołach pilotażowy program nauczania o systemie ubezpieczeń społecznych.

REKLAMA

Oświadczenie o przekazywaniu składki do OFE

Decyzja o przekazywaniu części składki emerytalnej do OFE wymaga złożenia w ZUS oświadczenia. Oświadczenie o dalszym przekazywaniu składki do OFE należy złożyć w okresie od 1 kwietnia do 31 lipca 2014 roku.

ZUS czy OFE – do kiedy decyzja?

Decyzję o pozostawieniu części składki emerytalnej w otwartych funduszach lub przekazaniu jej do ZUS-u możemy podjąć w okresie czterech miesięcy, tj. od 1 kwietnia do 31 lipca 2014 roku. Brak decyzji skutkował będzie przekazaniem środków do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zdaniem ekspertów decyzja ZUS czy OFE ma niewielkie konsekwencje finansowe, bo dotyczy zaledwie ok. 15 proc. składki emerytalnej.

ZUS czy OFE – do kiedy wybrać?

Na wybór pomiędzy ZUS a OFE mamy czas od 1 kwietnia do 31 lipca 2014 roku. Jest to pierwsze tzw. okienko transferowe, w którym możemy wybrać, czy chcemy pozostać w OFE, czy zmienić fundusz, czy korzystać tylko z ZUS. Na wybór – ZUS czy OFE mamy więc 4 miesiące.

OFE czy ZUS – co wybrać?

Od 2014 roku ubezpieczeni mają możliwość wyboru: OFE czy ZUS. W okresie od 1 kwietnia do 31 lipca mogą wybrać, czy pozostają w OFE, czy przechodzą do innego funduszu, czy też z niego rezygnują na rzecz ZUS. Wybór OFE ma więc charakter dobrowolny.

REKLAMA

Reforma OFE - założenia

Część obligacyjna OFE będzie przekazana do ZUS. Przyszła składka do OFE będzie dobrowolna. Takie założenia do reformy OFE przedstawił premier Donald Tusk.

Likwidacja OFE - to błąd?

Przekazanie naszych pieniędzy gromadzonych w OFE do ZUS oznacza zmniejszenie poziomu krajowych oszczędności, bo środki, które trafią do ZUS zostaną użyte na wypłatę bieżących emerytur - uważa PKPP Lewiatan.

Kara za niepłacenie składek ZUS

Niepłacący składek nie mogą być podwójnie karani. Wymierzanie sankcji zarówno przez ZUS, jak i sąd jest niekonstytucyjne.

Składki z ZUS na urlopie wychowawczym także przy działalności gospodarczej

ZUS zapłaci składki emerytalno-rentowe matkom prowadzącym działalność gospodarczą w trakcie urlopu wychowawczego. Obecnie a takiego rozwiązania korzystają jedynie kobiety zatrudnione na podstawie umowy o pracę.

Podział składki na ubezpieczenie emerytalne w 2012 roku

Składka emerytalna jest dzielona pomiędzy ZUS i OFE. Jak wygląda ten podział?

Finansowanie składek na ubezpieczenia społeczne niani

ZUS opłaca składki finansowane przez budżet państwa w przypadku, gdy spełnionych jest łącznie kilka warunków. Jakich?

Zwiększenie składki rentowej po stronie pracodawcy od lutego 2012 roku

Z dniem 1 lutego 2012 roku wejdzie w życie zmiana ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Konsekwencją tego będzie zwiększenie składki na ubezpieczenie rentowe po stronie pracodawcy.

Od 2012 roku pracodawca nie musi co miesiąc informować pracownika o składkach

Informacje o składkach odprowadzanych z wynagrodzenia pracownika do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz do Narodowego Funduszu Zdrowia, będę od 2012 wysyłane co miesiąc tylko na życzenia pracownika.

ZUS Vademecum

Pracownik, który wykonuje swoją pracę na rzecz pracownika w zamian otrzymuje wynagrodzenie. Z wynagrodzenia pracownika odprowadzane są składki na ubezpieczenie społeczne. Kwestiami związanymi z ubezpieczeniem społecznym, jak sama nazwa wskazuje zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Kto opłaca składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe

Wysokości składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe wyrażone są w formie stopy procentowej, jednakowej dla wszystkich ubezpieczonych. Składka na ubezpieczenie emerytalne i rentowe dla wszystkich ubezpieczonych wynosi 19,52 proc. podstawy wymiaru, a na ubezpieczenie rentowe 6 proc. podstawy wymiaru.

Jaka jest wysokość składek na ubezpieczenie społeczne pracowników

Składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe są jednakowe dla wszystkich ubezpieczonych. Natomiast składka na ubezpieczenie wypadkowe jest zróżnicowana dla poszczególnych płatników składek i ustalana w zależności od poziomu zagrożeń zawodowych i skutków tych zagrożeń.

Kto podlega ubezpieczeniu wypadkowemu

Podleganie ubezpieczeniu wypadkowemu jest ściśle związane z ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym. Daje ono prawo do świadczeń w przypadku wypadku przy pracy lub choroby zawodowej.

Wzrost składek ZUS w 2011 roku

Składka dla poszczególnych rodzajów ubezpieczenia społecznego ustalana jest w procentach podstawy jej wymiaru. Od stycznia 2011 r. wzrosły składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe oraz zdrowotne dla przedsiębiorców.

REKLAMA