REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Składka na ubezpieczenie zdrowotne domowników rolników prowadzących działalność w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej oraz pomocników rolnika od 1 stycznia 2024 r. będzie wynosić 234 zł, o 35 zł więcej niż do tej pory. To skutek wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w czwartym kwartale 2023 r.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że podatnicy prowadzący działalność gospodarczą mogą odliczać składki na ubezpieczenie społeczne od wszystkich swoich przychodów, natomiast odliczenie składek na ubezpieczenie zdrowotne jest ograniczone tylko do przychodów z działalności gospodarczej opodatkowanej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prowadząca zakład fryzjerski podatniczka, rozliczająca podatki w formie karty podatkowej, miała prawo przenieść nieodliczoną część składki zdrowotnej z jednego miesiąca na kolejny, obniżając w ten sposób należny podatek.
Dyrektor KIS potwierdził, że Wnioskodawczyni ma prawo do odliczenia rocznej kwoty składki na ubezpieczenie zdrowotne wykazanej na formularzu PIT-11 otrzymanym z banku (dotyczącym emerytury zagranicznej z Niemiec) od podatku dotyczącego dochodu, którego źródłem jest emerytura krajowa.
REKLAMA
Podatnik rozliczający się w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w 2022 roku ma możliwość odliczenia składek na ubezpieczenia zdrowotne oraz społeczne, opłaconych jeszcze w 2021 roku za rok 2022 - potwierdził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS).
Problem dotyczył możliwości skorzystania z dodatkowego zwrotu z tytułu ulgi prorodzinnej dla osób prowadzących Dział Specjalny Produkcji Rolnej. Zainteresowany podatnik poprosił US o wyjaśnienie przepisów, jednak w imieniu organu wypowiedziała się Krajowa Informacja Skarbowa. Według KIS, podatnik może otrzymać różnicę między kwotą przysługującego odliczenia, a kwotą odliczoną w zeznaniu, przy spełnieniu określonych warunków. Ostateczną decyzję podejmuje jednak organ podatkowy.
REKLAMA
REKLAMA