REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Skarga kasacyjna

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Rozwiązanie umowy o pracę. Sąd Najwyższy: kiedy skarga kasacyjna może być rozpoznana

Sąd Najwyższy w dwóch postanowieniach z kwietnia i maja 2024 r. odmówił przyjęcia do rozpoznania dwóch skarg kasacyjnych w sprawach z zakresu prawa pracy. W obu sporach prawnych byli członkowie zarządów kwestionowali tryb, w jakim zostały wypowiedziane ich umowy o pracę. Co zakwestionował Sąd Najwyższy i kiedy skarga kasacyjna może być przez SN przyjęta i rozpoznana?

Skarga kasacyjna w postępowaniu sądowoadministracyjnym

Skarga kasacyjna w postępowaniu sądowoadministracyjnym jest zwykłym środkiem odwoławczym i można ją wnieść od wydanego przez wojewódzki sąd administracyjny wyroku lub postanowienia kończącego postępowanie w sprawie. Co jeszcze warto wiedzieć o skardze kasacyjnej w postępowaniu sądowoadministracyjnym?

Jak przygotować wniosek o wydanie interpretacji podatkowej

Dla przedsiębiorcy ważne jest, żeby wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej został przygotowany w sposób fachowy, a wydana interpretacja odpowiednio zabezpieczała ryzyko podatkowe w danym obszarze. Każde odstępstwo od stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku stwierdzone w toku kontroli czy postępowania grozi utratą waloru ochronnego interpretacji.

Wady i zalety skargi nadzwyczajnej

W kwietniu tego roku do grona nadzwyczajnych środków zaskarżenia dołączyła skarga nadzwyczajna. Pozwala z jednej strony na naprawienie sądowych krzywd, z drugiej – mimochodem sprzyja wydłużaniu się w nieskończoność postępowań sądowych oraz wznawianiu spraw nawet sprzed 20 lat. Niektórzy widzą więcej wad skargi nadzwyczajnej niż jej zalet.

REKLAMA

Skarga na interpretację podatkową

Podatnicy chętnie występują o wydanie indywidualnych interpretacji podatkowych. Oczywiście często indywidualne interpretacje Ministra Finansów nie są korzystne dla wnioskodawców. Warto wiedzieć, że taką interpretację można zaskarżyć do wojewódzkiego sądu administracyjnego.

Pełnomocnictwo do występowania przed sądem administracyjnym – historia pewnej porażki

Kto chce osiągnąć sukces w postępowaniu sądowym musi wykazać się m.in. szczególną starannością. Pewien doradca podatkowy zapomniał o tej regule, wykazując się wyjątkową beztroską, która doprowadziła do przegrania sprawy bez merytorycznego rozpatrzenia.

Podatnik cofa skargę – sąd zwraca wpis

Czasem, gdy spór sądowy z organami podatkowymi jest nie do wygrania, warto cofnąć skargę. Jeżeli uda się to zrobić przed rozpoznaniem skargi przez sąd, można odzyskać opłatę sądową (wpis sądowy). Dużym wyczuciem, jeśli chodzi o moment cofnięcia skargi, wykazał się pewien podatnik spierający się z Dyrektorem IS w Opolu. W efekcie odzyskał wpis mimo że - praktycznie rzecz biorąc - dowiedział się, jaki byłby wyrok.

Jak zaewidencjonować kaucję kasą fiskalną

Specyfika różnych form świadczenia usług lub prowadzenia sprzedaży na rzecz osób fizycznych sprawia, że czasami pobiera się od zamawiającego (osoby fizycznej) kaucję, zadatek lub przedpłatę.

REKLAMA

Termin wniesienia do sądu administracyjnego skargi na zmianę interpretacji podatkowej

Wystąpiłem do organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie. W interpretacji podatkowej uznano za prawidłowe moje stanowisko. Jednak Minister Finansów zmienił interpretację, co spowodowało, że wezwałem go do usunięcia naruszenia prawa. Nie otrzymałem jednak odpowiedzi. Czy w takim przypadku mogę złożyć skargę na zmianę interpretacji do sądu administracyjnego? W jakim terminie powinienem złożyć skargę?

Jak firma działająca w SSE ma ustalić datę poniesienia wydatków kwalifikowanych?

W wyroku z 25 maja 2011 r. (sygn. II FSK 1721/10) NSA oddalił skargę kasacyjną Ministra Finansów i tym samym utrzymał w mocy wyrok WSA w Rzeszowie z 11 maja 2010 r. (sygn. I SA/Rz 200/10), w którym potwierdzono dopuszczalność stosowania memoriałowej metody ponoszenia wydatków kwalifikowanych przez firmy działające w specjalnych strefach ekonomicznych.

Jak przebiega postępowanie w sprawie skargi kasacyjnej?

Skarga kasacyjna przysługuje od wyroku lub postanowienia kończącego postępowanie w sprawie wydanego przez wojewódzki sąd administracyjny. Skarga kasacyjna powinna spełniać wymogi formalne, przewidziane w ustawie. Jak przebiega postępowanie przed NSA?

Jak wnieść skargę kasacyjną do NSA?

Jednym z zadań Naczelnego Sądu Administracyjnego jest rozpoznawanie środków odwoławczych od orzeczeń wojewódzkich sądów administracyjnych. Takim środkiem jest m.in. skarga kasacyjna. Jakie są zasady jej wnoszenia?

Czy można się odwołać od orzeczenia wydanego przez wojewódzki sąd administracyjny?

Z Konstytucji RP jednoznacznie wynika, że „postępowanie sądowe jest co najmniej dwuinstancyjne” (art. 176 Konstytucji), zaś „każda ze stron ma prawo do zaskarżenia orzeczeń i decyzji wydanych w pierwszej instancji” (art. 78 Konstytucji). W związku z tym w każdym postępowaniu masz możliwość odwołania się od niekorzystnego z Twojego punktu widzenia orzeczenia i przeanalizowania Twojej sprawy jeszcze raz przez sąd odwoławczy.

Skarga kasacyjna [postępowanie cywilne]

Skarga kasacyjna to środek odwoławczy (wnoszony do Sądu Najwyższego) przysługujący stronie, Prokuratorowi Generalnemu, Rzecznikowi Praw Obywatelskich lub Rzecznikowi Praw Dziecka od wydanego przez sąd II instancji prawomocnego wyroku lub postanowienia w przedmiocie odrzucenia pozwu albo umorzenia postępowania kończących postępowanie w sprawie.

W jakich sprawach i kto może wnieść skargę na przewlekłość postępowania sądowego?

Kto i kiedy może wnieść do sądu skargę na przewlekłość postępowania sądowego, np. gospodarczego? Zapoznaj się z poniższym artykułem.

Jak wygląda rozpoznanie skargi na przewlekłość postępowania przed sądem?

Jeśli przedsiębiorca złożył skargę na sąd lub na komornika, który prowadzi jego sprawę opieszale, warto wiedzieć jak wygląda rozpoznanie takiej sprawy przez sąd i jaki sąd jest właściwy do rozpoznania takiej skargi.

Wniesienie skargi na przewlekłość postępowania sądowego lub egzekucyjnego

Jeśli przedsiębiorca złożył skargę na przewlekłość postępowania prowadzonego przez sąd lub komornika, może domagać się odszkodowania za opieszałość tych organów. Jakiego odszkodowania można domagać się w takim postępowaniu? Jakie orzeczenia wydaje sąd w takim postępowaniu i czy są one zaskarżalne? Warto też wiedzieć, co można zrobić w razie przegrania takiej sprawy.

Kasacja w postępowaniu cywilnym

W wypadku, gdy wyrok orzeczony na naszą niekorzyść jest już prawomocny przysługuje nam jeszcze jeden środek odwoławczy, a mianowicie kasacja, czyli tak zwana skarga kasacyjna. Jedyną instancją uprawnioną do rozpatrzenia kasacji od wyroków w sprawach cywilnych jest Sąd Najwyższy.

Co można zrobić, gdy mimo obowiązku organ nie wydał decyzji?

Zgodnie z art. 4171 § 3 Kodeksu cywilnego jeżeli szkoda została wyrządzona przez niewydanie orzeczenia lub decyzji, gdy obowiązek ich wydania przewiduje przepis prawa, naprawienia szkody można żądać po stwierdzeniu we właściwym postępowaniu niezgodności z prawem niewydania orzeczenia lub decyzji, chyba że przepisy odrębne stanowią inaczej.

Skarga kasacyjna w postępowaniu cywilnym

Skarga kasacyjna to środek zaskarżenia przysługujący stronie od wyroku lub postanowienia wydanych przez sąd II instancji i kończących postępowanie w sprawie. Sądem kasacyjnym jest Sąd Najwyższy.

Trybunał rozważy konstytucyjność przepisów o wyłączeniu sędziego

Trybunał Konstytucyjny na początku czerwca zajmie się kwestią zażaleń w postępowaniu cywilnym. Do TK wpłynęła skarga konstytucyjna dotycząca braku możliwości odwołania się od decyzji sądu w kwestii wniosku o wyłączenie sędziów w sprawach, w których przysługuje skarga kasacyjna.

Skarga kasacyjna w postępowaniu cywilnym

Skarga kasacyjna to środek zaskarżenia przysługujący stronie od wyroku lub postanowienia, wydanych przez sąd II instancji i kończących postępowanie w sprawie.

Przymus adwokacki w postępowaniu cywilnym

Przymus adwokacko-radcowski obowiązuje „w postępowaniu przed Sądem Najwyższym” .

REKLAMA