REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Senior, Umowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

IFK poleca: Minimalna stawka godzinowa w drugim półroczu

Rok 2016 to rok dużych zmian. Obok ozusowania umów-zleceń i ograniczenia możliwości zawierania umów na czas określony w drugiej połowie roku ma zostać wprowadzana minimalna stawka godzinowa od umów-zleceń.

Umowy cywilnoprawne – po zmianach od 1 stycznia 2016 r.

Od stycznia 2016 r. rynek pracy czekała mała rewolucja, bowiem umowy cywilne również będą podlegały ozusowaniu. Wykonywanie pracy nie musi mieć charakteru pracowniczego. Dopuszczalne jest jej świadczenie na podstawie umowy cywilnoprawnej.

Reprezentacja gminy przy zawieraniu umów sprzedaży nieruchomości

Czy wymagane jest przy zawieraniu umów sprzedaży nieruchomości gminnych działanie w imieniu gminy pełnomocnika w rozumieniu art. 95 kc, czy też za konieczne należy uznać działanie upoważnionego pracownika urzędu wraz z zastępcą burmistrza – w trybie art. 46 ust. 1 u.s.g.?

Wzór umowy o pracę – ważny od 22 lutego 2016 r.

Od 22 lutego 2016 r. obowiązywał będzie zmieniony wzór umowy o pracę. Nowy wzór uwzględnia zmiany wprowadzane nowelizacją Kodeksu pracy m.in. w zakresie zawierania umów o pracę na czas określony.

REKLAMA

Powierzenie realizacji części zamówienia podwykonawcom

Zasadą jest możliwość powierzenia wykonania części zamówienia podwykonawcom. Wykonawca może korzystać z tego uprawnienia w sposób dowolny, chyba że zamawiający ograniczy taką możliwość.

Umowy barterowe w jednostce budżetowej

Czy jednostka budżetowa ma możliwość zawierania umów barterowych? Czy umowy takie mogą być zawierane bez możliwości rozliczania świadczeń na zasadzie kompensaty bez pokazania wydatku i dochodu?

Czy trzeba skorygować fakturę niezgodną z umową

Sprzedawca wystawił nam fakturę, w której znalazły się dane niezgodne z ustaleniami umownymi pomiędzy nami (m.in. jest krótszy termin płatności i wyższa od ustalonej kwota pierwszej raty wynagrodzenia, które ma być zapłacone przez nas w trzech częściach). Czy możemy domagać się skorygowania tej faktury, by była ona zgodna z umową?

Opłata za wcześniejsze rozwiązanie umowy może stanowić koszt uzyskania przychodu

Podatnik, spółka udostępniająca filmy w ramach usługi VOD w wyniku małego zainteresowania klientów oferowaną usługą zmuszony był do wcześniejszego rozwiązana zawartych ze studiami filmowymi umów licencyjnych. Wystąpił więc o interpretację indywidualną pytając, czy wydatki poniesione tytułem opłaty za rozwiązanie umowy mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu.

REKLAMA

Zmiany w umowach terminowych – jak stosować nowe przepisy

Umowy na czas określony będzie można zawierać maksymalnie na 33 miesiące. Dopuszczalne będzie też zawarcie w tym okresie maksymalnie trzech takich umów. Przekroczenie 33-miesięcznego terminu lub zawarcie większej niż trzy liczby umów na czas określony będzie skutkować uznaniem z mocy prawa, że pracownik jest zatrudniony na czas nieokreślony.

Jak zawrzeć umowę leasingu w ramach prawa zamówień publicznych

Czy starostwo powiatowe może zakupić samochód osobowy w leasingu (operacyjnym) na podstawie procedury do 30.000 euro? Na ile lat może zostać zawarta umowa leasingu? Jaki jest najdłuższy możliwy termin trwania umowy leasingu nie naruszający przepisy Prawo zamówień publicznych? Czy zapytanie ofertowe może przewidywać możliwość rozliczenia w ramach leasingu "stary" samochód, który ma być zastąpiony przez samochód leasingowany?

Nastolatek pracuje – co z umową?

Wakacje są okresem podejmowania przez młode osoby tymczasowego zatrudnienia, którego celem jest uzyskanie przez nich środków na bieżące wydatki jak również zdobycie doświadczenia, nie tylko zawodowego. Jeśli chodzi o stronę prawną tego zjawiska, warto zapoznać się z zasadami zawierania umów z nieletnimi – są one specyficzne z racji tego, że osoby poniżej 18 roku życia wg prawa są osobami nie posiadającymi pełnej zdolności do czynności prawnych.

Nowe zasady ustalania odsetek w transakcjach handlowych

Zmiana metodologii ustalania odsetek za zwłokę w transakcjach handlowych - takie rozwiązanie zakłada projekt zmian w ustawie o terminach zapłaty w transakcjach handlowych, Kodeksie cywilnym oraz niektórych innych ustaw, którym zajmie się Sejm. Ekspert Lewiatana Bartosz Wyżykowski zwraca uwagę, że kwestię tę w inny sposób reguluje ustawa antylichwiarska.

Straty, opłaty i kary w kosztach uzyskania przychodu

Czy kary za wcześniejsze zerwanie umowy albo straty na opcjach walutowych można wrzucić w koszty? Fiskus zaprzecza, bo uważa, że podatnik powinien działać w sposób racjonalny

Zatrudnianie bez umów - kontrole PIP

Zatrudnianie bez podpisywania umów to częsta praktyka szczególnie w okresie wakacyjnym. Tymczasem każde zatrudnienie, nawet na próbę, zawarte na krótki okres czasu powinno być potwierdzone umową. W 2014 r. kontrole PIP wykazały, że co piąty pracodawca naruszył prawo pracy przy zawieraniu umów.

Kto i jak może umieścić osobę bliską w miejscu stałej opieki nad osobami starszymi?

Zgodne z art. 54 ust. 1 ustawy z dnia 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej: osobie wymagającej całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności, niemogącej samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu, której nie można zapewnić niezbędnej pomocy w formie usług opiekuńczych, przysługuje prawo do umieszczenia w domu pomocy społecznej.

Formy zabezpieczenia majątku osoby starszej z chorobami demencyjnymi

Osoba dotknięta schorzeniami demencyjnymi bardzo często działa w sposób nieracjonalny w zakresie spraw życia codziennego, w tym zakresie gospodarowania majątkiem i finansami. Podkreślić jednak należy, iż stopień niegospodarności takiej osoby jest ściśle uzależniony od zaawansowania choroby oraz ogólnego stanu zdrowia. Warto zauważyć, iż aktualnie obowiązujące przepisy nie regulują wprost sytuacji majątkowej osób z chorobami demencyjnymi oraz Alzhaimerem. W tym zakresie konieczne jest korzystanie z generalnych sposobów przewidzianych przez przepisy prawa w zakresie ochrony majątku.

Zasady działania opiekuna prawnego wobec majątku i spraw niemajątkowych osoby ubezwłasnowolnionej

Opiekun jest przedstawicielem ustawowym osoby ubezwłasnowolnionej całkowicie, o ile osoba taka nie pozostaje jeszcze pod władzą rodzicielską. Opiekun sprawuje pieczę nad osobą i majątkiem pozostającego pod opieką. Jest jej przedstawicielem ustawowym. Podlega przy tym nadzorowi sądu opiekuńczego.

Zabezpieczenie starości poprzez polisę na życie

W pierwszej kolejność należy zaznaczyć, ze w przypadku ubezpieczenia na życie konieczne jest wskazanie przez ubezpieczającego w umowie ubezpieczenia tzw. uposażonego, a więc osoby która będzie uprawniona do otrzymania świadczenia wypłacanego na skutek śmierci ubezpieczonego. Przy czym brak jest przeszkód do wskazania więcej niż cennego uposażonego, a także późniejsza ich zmiana. Zgodnie z art. 831 § 2 Kodeksu cywilnego w przypadku wskazania więcej niż jednego uposażonego bez oznaczenia ich udziału w sumie ubezpieczenia, osoby te są uprawnione do sumy ubezpieczenia w równych częściach.

Ważność umów zawieranych przez telefon przez osoby starsze i niedołężne

Wskazać należy, iż nie ma szczególnych przepisów regulujących kwestię zawierania umów na odległość, w tym w formie telefonicznej lub elektronicznej, przez osoby starsze i niedołężne.

Kara umowna za odstąpienie od umowy – dopuszczalna?

Kary umowne można spotkać w prawie każdej umowie handlowej. Konstrukcja kar umownych za odstąpienie od umowy jest prosta: jeśli dłużnik narusza umowę, wierzyciel może od niej odstąpić oraz dochodzić zapłaty kary umownej. Czy taka konstrukcja jest jednak prawnie dopuszczalna?

Umowy energetyczne jako szantaż korporacyjny

Rosnący konflikt głównego eksportera energii, zależność od importu surowców energetycznych, wzrost cen energii oraz wysokie kary umowne to główne wyzwania, podmiotów świadczących energię.

Kto i kiedy może złożyć wniosek o ubezwłasnowolnienie osoby starszej i chorej

W jakich sytuacjach można starać się o ubezwłasnowolnienie osób starszych lub chorych? Jakie kroki prawne należy podjąć, aby zagwarantować bezpieczeństwo najbliższym?

Prawne problemy związane ze starzeniem się społeczeństwa

Starzenie się społeczeństwa jest poważnym problemem socjologicznym. Rzadko jednak problem starości rozpatrywany jest pod kątem prawnym. Wskazać bowiem należy, iż starsze osoby, które bardzo często dotknięte są chorobami cywilizacyjnymi, takimi jak demencja czy Alzhaimer, funkcjonują w społeczeństwie oraz realiach prawnych bez zabezpieczonej opieki w zakresie majątkowym i niemajątkowym.

Pełnomocnictwo bankowe udzielone przez dziadka

W dzisiejszych czasach właściwie każdy posiada rachunek bankowy, dotyczy to także osób starszych. Jednakże szczególnie w przypadku tych ostatnich warto przyjrzeć się instytucji pełnomocnictwa bankowego.

Odwrócona hipoteka – plusy i ryzyka dla właścicieli i rodziny

Z dniem 15 grudnia 2014 r. zaczęła obowiązywać Ustawa z dnia 23 października 2014 r.o odwróconym kredycie hipotecznym (Dz. U. 2014 poz. 1585), (dalej „Ustawa”), która ma na celu wprowadzenie do polskiego systemu prawnego instytucji odwróconego kredytu hipotecznego, zwanego potocznie odwróconą hipoteką.

Renta dożywotnia a odwrócony kredyt hipoteczny

Renta dożywotnia, czyli dożywotnie świadczenie pieniężne wypłacane w zamian za przeniesienie własności nieruchomości nadal nie doczekała się regulacji ustawowej. Natomiast w dniu 15 grudnia 2014 roku weszła w życie ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym.

Ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym wchodzi w życie

Ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym wchodzi dziś (15 grudnia 2014 roku) w życie. Oznacza to, że możliwe będzie zaciągnięcie kredytu zabezpieczonego hipoteką ustanowioną na domu lub mieszkaniu. Czy odwrócona hipoteka przyjmie się w ofercie polskich banków?

Odwrócony kredyt hipoteczny – dla kogo?

Odwrócony kredyt hipoteczny to zupełnie nowa instytucja finansowa, z której będzie można korzystać już od 15 grudnia 2014 roku. Dla kogo jest przeznaczona usługa finansowa oferowana przez banki? Jak zgodnie z prawem i bezpiecznie skorzystać z odwróconego kredytu hipotecznego?

Odwrócony kredyt hipoteczny – prawa i obowiązki stron

Odwrócony kredyt hipoteczny to nowa usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Ustawa wprowadzająca tą instytucję wchodzi w życie 15 grudnia 2014 roku. W związku z tym warto zwrócić uwagę, jakie są wzajemne prawa i obowiązki stron zawierających umowę o odwróconym kredycie hipotecznym.

Prawo właściwe dla zobowiązań umownych

Określenie prawa właściwego dla zobowiązań umownych to jedna z klauzul, które powinny znaleźć się w umowach międzynarodowych. Określenie prawa właściwego ma szczególne znaczenie w przypadku rozstrzygania sporów pomiędzy stronami umowy.

Odwrócony kredyt hipoteczny dla seniorów

Odwrócony kredyt hipoteczny jest - zdaniem posłów - korzystnym i bezpiecznym rozwiązaniem dla seniorów. Pozwala im bowiem uzyskać dodatkowe pieniądze na bieżące wydatki. Ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym została 23 października przyjęta przez Sejm.

Opłata uzdrowiskowa w sanatorium – niezgodna z prawem

Pobieranie opłaty uzdrowiskowej od pacjentów przebywających w sanatorium (w szpitalu uzdrowiskowym) jest – zdaniem Ministra Zdrowia - niezgodne z prawem. Kiedy i na jakich zasadach można pobierać opłatę uzdrowiskową od osoby przebywającej w sanatorium?

Odwrócony kredyt hipoteczny - co to jest?

Ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym została 9 października 2014 r. przyjęta przez Senat. Odwrócony kredyt hipoteczny, czyli nowa usługa na polskim rynku finansowym, pozwoli osobom posiadającym nieruchomości uzyskiwać dodatkowe środki pieniężne i przeznaczyć je na dowolny cel.

Expose premier Kopacz – najważniejsze tezy społeczne

Kolejne przywileje dla rodziców, zwiększenie nakładów na edukację oraz wdrożenie pakietów kolejkowego i onkologicznego to tylko niektóre z najważniejszych tez społecznych przedstawionych w środę (1 października 2014 roku) przez premier Ewę Kopacz. Jakie inne tezy zawierało expose?

Międzynarodowy Dzień Osób Starszych - 1 października

Międzynarodowy Dzień Osób Starszych obchodzony jest na całym świecie 1 października. Pakiet senioralny, waloryzacja emerytur, odwrócona hipoteka, pakiet kolejkowy oraz dzienne domy opieki to tylko niektóre z działań, jakie podejmuje rząd na rzecz opieki nad osobami starszymi.

Prawne formy opieki w Niemczech

Do prawnych form opieki w Niemczech zaliczane jest pełnomocnictwo prewencyjne (Vorsorgevollmacht) oraz rozporządzenie pacjenta odnośnie osoby opiekuna (Patientenverfügung). Czy prawne formy opieki funkcjonujące w Niemczech są znane także prawu polskiemu?

Opóźnienie a zwłoka w umowach wzajemnych

Opóźnienie i zwłoka to dwa różne pojęcia zdefiniowane w kodeksie cywilnym, w części zobowiązania. Poniżej krótkie wskazówki, jakie kroki należy podjąć w sytuacji, gdy druga strona zawartej przez nas umowy wzajemnej dopuszcza się zwłoki w wykonaniu swojego zobowiązania.

Renta dożywotnia na nowych zasadach

Ministerstwo Gospodarki przygotowało projekt ustawy o dożywotnim świadczeniu pieniężnym. Nowe zasady stosowania renty dożywotniej mają na celu zapewnienie skutecznej ochrony świadczeniobiorców, głównie osób starszych.

Konsument III wieku i jego prawa

Konsument III wieku, czyli senior rzadko walczy o swoje prawa, niechętnie składa reklamację, przeważnie nie czyta zawieranych umów. Światowy Dzień Praw Osób Starszych obchodzony jest 15 czerwca. W związku z tym warto przypomnieć o prawach Konsumenta III wieku.

Polityka senioralna 2014-2020

Polityka senioralna 2014-2020, w szczególności Program Aktywności Społecznej Osób Starszych ASOS, zakłada zwiększenie dotacji dla seniorów. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przekaże w 2014 roku podmiotom działającym na rzecz osób starszych 40 mln zł. Z polityki senioralnej skorzystają głównie Uniwersytety Trzeciego Wieku (2,5 mln zł).

Zatrudnianie osób w wieku 55+

Zatrudnianie osób w wieku 55+ ciągle budzi obawy pracodawców. Z zatrudnianiem pracowników w wieku 55+wiąże się wiele korzyści. Jako przykłady wskazać można większe doświadczenie tej grupy osób oraz ograniczenie kosztów związanych z rotacją kadry.

Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego – nowe zasady od 2014 roku

Od stycznia 2014 roku Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) funkcjonują na nowych zasadach. Wprowadzono kwotową wartość odpisu podatkowego i zryczałtowaną składkę podatkową. Dzięki temu IKZE stały się atrakcyjnym produktem oszczędnościowym III filaru.

Odwrócony kredyt hipoteczny w ofercie banków

Przyjęta 29 kwietnia 2014 roku przez rząd ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym zakłada udzielanie osobom starszym kredytów, których zabezpieczeniem będzie posiadana przez nich nieruchomość. Konsekwencją wprowadzenia odwróconej hipoteki ma być zwiększenie podaży nieruchomości.

Odwrócony kredyt hipoteczny

Projekt ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym zakłada wprowadzenie pisemnej umowy kredytowej pomiędzy osobą fizyczną a bankiem, która zagwarantuje osobom starszym finansowe środki na życie. Kto i na jakich zasadach będzie mógł skorzystać z konstrukcji odwróconego kredytu hipotecznego?

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) – przewodnik po produkcie

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) to dodatkowy, występujący obok Indywidualnego Konta Emerytalnego (IKE) produkt dobrowolnego oszczędzania na emeryturę. Od 15 stycznia 2014 roku zryczałtowana stawka opodatkowania dla wypłat z IKZE wynosi 10%.

Emerytura – zawieszenie prawa do świadczeń

Zawieszenie prawa do emerytury lub zmniejszenie wysokości świadczenia związane jest z uzyskiwaniem przez emeryta/ rencistę dodatkowego przychodu. W celu otrzymania zawieszonej emerytury należy złożyć do ZUS odpowiedni wniosek.

Sanatorium – wspólny wyjazd małżonków

Wspólny wyjazd małżonków lub innych osób bliskich do sanatorium jest możliwy na gruncie ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027, z późn. zm.). Jednak w praktyce ubezpieczeni skorzystają ze wspólnego wyjazdu do sanatorium tylko w sytuacji, gdy jedno z małżonków ma ukończone 65 lat lub orzeczony znaczny stopień niepełnosprawności.

Niedozwolone klauzule w umowie – co robić?

Niedozwolone klauzule umowne są z natury niekorzystne dla konsumentów. Co zrobić, gdy uznamy, że w umowie którą zawarliśmy, znajduje się postanowienie tożsame z klauzulą wpisaną do rejestru klauzul niedozwolonych?

Gminne rady seniorów - prace w parlamencie

Gminne rady seniorów mają być tworzone w gminach, także z inicjatywy samych zainteresowanych. Nowymi przepisami zajmie sie teraz Senat.

UOKIK: Niedozwolone postanowienia umowne

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał decyzję dotyczącą stosowania niedozwolonych postanowień umownych i nieuczciwych praktyk rynkowych w treści umów, ulotek i instrukcji handlowych.

REKLAMA