REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Senior, Ubezpieczenia społeczne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wzrost składek ZUS w 2011 roku

Składka dla poszczególnych rodzajów ubezpieczenia społecznego ustalana jest w procentach podstawy jej wymiaru. Od stycznia 2011 r. wzrosły składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe oraz zdrowotne dla przedsiębiorców.

Ponowne zatrudnienie emeryta - składki na ubezpieczenia społeczne

Pracownik jest w wieku emerytalnym. Jego umowa o pracę została rozwiązana za porozumieniem stron, żeby mógł pobierać emeryturę. Obecnie chcielibyśmy ponownie go zatrudnić na umowę o pracę lub zlecenie. Czy posiadane przez niego uprawnienia do emerytury mają wpływ na obowiązek ubezpieczeń, jakim będzie podlegał?

Dwa modele odwróconej hipoteki

Odwrócona hipoteka to produkt finansowy, który daje seniorom możliwość uzyskania dodatkowej renty. W zamian za przeniesienie prawa własności nieruchomości na fundusz hipoteczny, senior otrzyma comiesięczne wynagrodzenie.

Czy senior ma prawo dożywotniego zamieszkania?

Przy odwróconej hipotece senior przenosi własność nieruchomości na fundusz hipoteczny w zamian za comiesięczną dodatkową rentę. Ma jednak pewność, że będzie tam mieszkał do końca życia.

REKLAMA

Jak wyliczana jest wysokość świadczenia przy odwróconej hipotece?

Dzięki odwróconej hipotece seniorzy mają szansę na dodatkową rentę. Jej wysokość zależy m.in. od wartości nieruchomości seniora oraz jego wieku.

Jakie są zabezpieczenia chroniące prawa seniora?

Odwrócona hipoteka ma charakter jednej z cywilnoprawnych umów. Może ona przybrać postać umowy renty dożywotniej.

Odwrócona hipoteka – dla kogo?

Odwrócona hipoteka, to produkt skierowany do seniorów. W ramach odwróconej hipoteki za przeniesienie własności nieruchomości, senior będzie otrzymywał comiesięczną rentę.

Jaki wiek emerytalny w Unii Europejskiej?

Kanclerz Niemiec Angela Merkel proponuje, by wiek emerytalny we wszystkich państwach Unii wynosił 67 lat.

REKLAMA

Różna interpretacja prawa do opłacania niższych składek na ubezpieczenia społeczne

Przedsiębiorca, który rozpoczyna działalność gospodarczą, może skorzystać z tzw. preferencyjnych warunków opłacania składek. Prawo do tego przywileju budzi liczne trudności interpretacyjne nie tylko dla przedsiębiorców, ale również dla sądów, które orzekają w zakresie obowiązku składkowego.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenie

Jak uniknąć ubezpieczenia w ZUS - obowiązek złożenia zaświadczenia z urzędu skarbowego

Zwolnienie seniora z abonamentu rtv

Abonament radiowo - telewizyjny pobierany jest za używanie odbiorników radiowych i telewizyjnych. Środki dzięki niemu zebrane służą realizacji misji publicznej przez jednostki publicznego radia i telewizji. Kto i w jaki sposób może zwolnić się od płacenia abonamentu?

Rozwiązanie stosunku pracy w Kanadzie warunkiem przyznania wcześniejszej emerytury

Jestem zatrudniony w Kanadzie. Do końca 1999 r. udowodniłem 25 lat składkowych i 6 lat nieskładkowych w Polsce, w tym 15 lat pracy w szczególnych warunkach. W przyszłym roku, po ukończeniu 60 lat, zamierzam zgłosić wniosek o przyznanie emerytury na podstawie art. 184 ustawy emerytalnej. Czy ZUS przyzna mi to świadczenie pomimo kontynuowania zatrudnienia w Kanadzie?

Oszczędności emeryta - zniżki w muzeach, teatrach i na loty samolotem

Wiek emerytalny uprawnia do wielu zniżek występujących w wielu sferach życia. Są to przede wszystkim zniżki komunikacyjne ale nie tylko. Gdzie emeryt może znaleźć ofertę korzystną dla siebie?

Wysokość renty rodzinnej

Renta rodzinna od 1 marca 2011 r. wynosi 728,18 zł. Świadczenie przysługuje członkom rodziny uprawnionego do emerytury lub renty.

Komu przysługuje renta rodzinna?

Renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty, z tytułu niezdolności do pracy albo spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń. Przy ocenie prawa do renty przyjmuje się, że osoba zmarła była całkowicie niezdolna do pracy.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenie

Ustanowienie pełnomocnika do kontaktów z ZUS

Osoba występująca w charakterze strony w postępowaniu przed Zakładem Ubezpieczeń Społecznych może do kontaktów z organem rentowym wskazać swojego pełnomocnika. Będzie on w imieniu tej osoby dokonywać określonych czynności w ramach prowadzonego postępowania administracyjnego.

Seniorom łatwiej uzyskać paszport

Osoby starsze uprawnione są do ulg w opłacie za wydanie paszportu lub do całkowitego zwolnienia z takiej opłaty. Dokument otrzymamy w urzędzie wojewódzkim, a za granicą - w konsulacie.

Jakie ulgi dla seniorów podróżujących koleją?

Osoby starsze podczas podróży pociągiem mogą korzystać ze zniżek oferowanych przez przewoźników. Warunkiem jest ukończenie 60 roku życia. Wielu seniorów jest również uprawnionych do tańszych lub bezpłatnych przejazdów na podstawie ulg ustawowych.

Obniżone odsetki za zwłokę od zaległości z tytułu składek

W trakcie sprawdzania dokumentów rozliczeniowych, jakie przekazaliśmy do ZUS za ubiegły rok, okazało się, że kilka raportów zawiera błędy. Z powodu zaniżenia w nich podstaw wymiaru składek powstała zaległość. Czy w tej sytuacji przy wyrównywaniu tej zaległości mogę skorzystać z prawa do opłacenia niższych odsetek za zwłokę?

Czy można łączyć wcześniejszą emeryturę z pracą zawodową?

Do tej pory Zakład Ubezpieczeń Społecznych interpretował przepisy prawa na niekorzyść osób pobierających wcześniejszą emeryturę. Osoby te były zmuszone do zwolnienia się z obecnej pracy. Ten stan zmienił się na korzyść świadczeniobiorców.

Kiedy gmina dopłaci do pobytu seniora w domu pomocy społecznej?

Koszty pobytu seniora w domu pomocy społecznej pokrywane są wspólnie przez seniora oraz jego rodzinę. Możliwe jest jednak zwolnienie rodziny z tej opłaty przy spełnieniu pewnych warunków. Jakie to warunki?

Reforma systemu emerytur mundurowych - projekt ustawy

26 maja zapadnie decyzja ws. przyjęcia lub odrzucenia założeń do projektu ustawy emerytalnej, reformującej system emerytur mundurowych. W tym dniu zaplanowane jest ostatnie posiedzenie rządowo-związkowego zespołu pracującego nad reformą.

Kiedy emeryt nie musi rezygnować z pracy?

Jeżeli pracownik nie rozwiąże z pracodawcą stosunku pracy chociażby na jeden dzień, jego prawo do emerytury ulega zawieszeniu. Nie dotyczy to jednak wszystkich emerytów.

Odwrócone hipoteki będą korzystniejsze dla seniorów

Projekt ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym zakłada, że odwróconą hipotekę będą mogły oferować banki, oddziały banków zagranicznych i oddziały instytucji kredytowych.

Czy zleceniobiorca ma prawo do zasiłku chorobowego, jeśli zdarzenia nie uznano za wypadek przy wykonywaniu umowy zlecenia

Zleceniobiorca, z którym zawarliśmy umowę zlecenia i którego zgłosiliśmy do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych oraz do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, uległ wypadkowi przy wykonywaniu tej umowy. Nasz zakład pracy nie uznał tego zdarzenia za wypadek przy wykonywaniu zlecenia. Zleceniobiorca wystąpił do ZUS o przyznanie mu zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego. Po otrzymaniu decyzji odmownej, odwołał się od niej do sądu. Zleceniobiorca na dzień wypadku nie miał 90 dni ubezpieczenia chorobowego, ale umowa ta w dalszym ciągu trwa. Czy od dnia tego zdarzenia powinniśmy wypłacać zleceniobiorcy świadczenie z ubezpieczenia chorobowego? Jeśli tak, to za jaki okres? Jakie będą konsekwencje, jeśli sąd uzna, że był to wypadek przy wykonywaniu umowy zlecenia?

Czy płatnik może ubiegać się o odroczenie terminu płatności składek

Płatnik składek, który ma chwilowe problemy płatnicze uniemożliwiające pozyskanie środków na uregulowanie składek, może ubiegać się o odroczenie terminu ich zapłaty. Podstawowym dokumentem niezbędnym do rozpatrzenia sprawy jest wniosek płatnika, który można złożyć w ZUS osobiście lub w formie elektronicznej.

Niższe składki do OFE - ruszyła reforma emerytalna

Niższe składki do OFE i ulga podatkowa dla osób oszczędzających na emeryturę - wczoraj, 1 maja, weszła w życie tzw. reforma systemu emerytalnego.

Otwarcie rynków pracy w RFN i Austrii

1 maja Niemcy i Austria otwierają rynek pracy dla obywateli ośmiu wschodnioeuropejskich państw Unii Europejskiej (UE), w tym Polski.

Zmiany w opiece nad seniorem

Nowelizacja ustawy o pomocy społecznej podwyższa kryterium dochodowe, które zwalnia najbliższych członków rodziny z konieczności dopłacania do pobytu w domu pomocy społecznej. Zmiany dotyczą też liczby pracowników socjalnych.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

Otwarcie rynku pracy w Niemczech - ubezpieczenie osób podejmujących pracę w RFN

Niemiecki rynek pracy będzie otwarty dla Polaków od 1 maja 2011 r. W związku z tym NFZ informuje o zasadach ubezpieczenia osób podejmujących pracę w Niemczech.

Co stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracownika?

Dopóki należne pracownikowi wynagrodzenie za pracę nie zostanie mu wypłacone, nie stanowi podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Tym samym składki stają się należne nie wcześniej niż w momencie wypłaty wynagrodzenia, nawet jeżeli zaległa wypłata została przyznana prawomocnym wyrokiem sądu.

Składki za zleceniobiorcę po ustaniu tytułu do ubezpieczeń

Jeden z pracowników był zatrudniony na podstawie umowy zlecenia w okresie od 1 do 28 lutego 2011 r. Ze zlecenia został zgłoszony do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego, natomiast nie przystąpił do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Od 1 marca zatrudniliśmy tę osobę na podstawie umowy o pracę. Wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia wypłaciliśmy 15 marca, a wynagrodzenie za pierwszy miesiąc pracy na etacie – zgodnie z regulaminem wynagradzania – ostatniego marca 2011 r. Jak należy oskładkować wypłatę ze zlecenia - tak samo jak wypłatę ze stosunku pracy? Czy kwoty wypłat można zsumować w jednym raporcie RCA?

Czy zwrot nienależnie pobranych składek podlega PIT?

Zakład pracy będzie zwracał w 2011 r. spadkobiercom nienależnie pobrane składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne od wypłaconego w latach 2008 - 2009 wynagrodzenia byłych pracowników. Zapytał KIP o sposób rozliczenia tego zwrotu.

Wzrost płacy minimalnej ze szkodą dla pracowników?

Propozycja minister pracy, Jolanty Fedak, aby zwiększyć wysokość płacy minimalnej o 8 proc., może negatywnie odbić się zarówno na osobach bezrobotnych i poszukujących pracy, jak i obecnie zatrudnionych, których dochody są najmniejsze. Tak raptowna zmiana wysokości wynagrodzenia zniechęci pracodawców do tworzenia nowych stanowisk pracy oraz pociągnie za sobą redukcję zatrudnienia.

Czy można uzyskać zwolnienie z opłat za pobyt seniora w domu opieki?

Do ponoszenia opłat za pobyt w domu pomocy społecznej zobowiązani są oprócz mieszkańca w odpowiedniej kolejności również członkowie jego rodziny. Co jednak w sytuacji, gdy ich dochody nie wystarczają na pokrycie opłat za bliskiego w domu opieki?

Czy bony wielkanocne przyznane zleceniobiorcy, który jest emerytem – byłym pracownikiem firmy, są zwolnione z podatku

Z okazji świąt wielkanocnych chcemy dać pracownikom bony finansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Bony otrzymają również nasi emeryci, m.in. nasz były pracownik, który obecnie jest na emeryturze i z którym zawarliśmy umowę zlecenia na pół roku. Czy w stosunku do tej osoby można zastosować zwolnienie z podatku do 2280 zł, czy należy traktować to jako świadczenie dla zleceniobiorcy i nie będzie ono zwolnione z podatku?

Do 30 kwietnia br. trzeba sprawdzić i skorygować dokumenty rozliczeniowe złożone w ZUS za 2010 r.

Płatnicy składek mają obowiązek sprawdzić do końca kwietnia 2011 r., czy dane zawarte w imiennych raportach miesięcznych przekazanych do ZUS za 2010 r. są prawidłowe. Jeśli w tych raportach zostały wykazane nieprawidłowe informacje, płatnik musi złożyć w ZUS komplet korygujący – tj. poprawnie wypełniony raport wraz z deklaracją rozliczeniową.

Kto będzie płacił składki za nianię?

Składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe oraz na ubezpieczenie zdrowotne za nianię będzie opłacał ZUS lub rodzic (płatnik składek).

Czym jest koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego?

Z dniem 1 maja 2010 r. wchodzą w życie nowe rozporządzenia dotyczące koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego: Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) Nr 883/2004 z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego oraz Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) Nr 987/2009 z dnia 16 września 2009 r. dotyczące wykonywania rozporządzenia (WE) nr 883/2004 w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Co to dla nas oznacza?

Reforma emerytalna - prezydent podpisał ustawę ws. OFE

Dzisiaj, 7 kwietnia, prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę w sprawie zmian w systemie emerytalnym. Ustawa zmniejsza składkę do otwartych funduszy emerytalnych z 7,3 proc. do 2,3 proc.

Ubezpieczenie zdrowotne osób podejmujących pracę w Niemczech

1 maja 2011 r. niemiecki rynek pracy zostanie otwarty dla Polaków. W związku z tym Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina o zasadach ubezpieczenia osób podejmujących pracę w Republice Federalnej Niemiec.

Nienależnie pobrane świadczenie emerytalno-rentowe

Osoba pobierająca emeryturę lub rentę jest zobowiązana zawiadomić ZUS o okolicznościach powodujących ustanie lub zawieszenie prawa do tego świadczenia. Jeżeli nienależne świadczenie będzie nadal wypłacane, wówczas ZUS nie może żądać jego zwrotu za okres dłuższy niż 12 miesięcy.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenie

Kontrola płatników składek przez ZUS

Kontrolę wykonywania zadań i obowiązków w zakresie ubezpieczeń społecznych przez płatników składek przeprowadzają inspektorzy kontroli ZUS. W trakcie przeprowadzania kontroli mają oni prawo m.in. do badania wszelkich ksiąg, dokumentów finansowo-księgowych i osobowych oraz przesłuchiwania świadków.

Czy decyzja ZUS wszczynająca egzekucję zaległych składek powinna być jedna dla wszystkich członków zarządu spółki

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza płatników składek na szkolenia. Ich tematyka obejmuje m.in. korygowanie dokumentów, świadczenia pieniężne z ubezpieczenia chorobowego, objęcie ubezpieczeniami osób rozpoczynających działalność pozarolniczą.

Reforma systemu emerytalnego od 1 maja br.?

Senackie komisje polityki społecznej i budżetu opowiedziały się za przyjęciem bez poprawek ustawy reformującej system emerytalny. Głosowanie w Senacie może odbyć się na najbliższym posiedzeniu, które zaczyna się w środę, 23 marca. Ustawa ma wejść w życie od 1 maja 2011 r.

REKLAMA