REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Senior, Refundacja

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zasady działania opiekuna prawnego wobec majątku i spraw niemajątkowych osoby ubezwłasnowolnionej

Opiekun jest przedstawicielem ustawowym osoby ubezwłasnowolnionej całkowicie, o ile osoba taka nie pozostaje jeszcze pod władzą rodzicielską. Opiekun sprawuje pieczę nad osobą i majątkiem pozostającego pod opieką. Jest jej przedstawicielem ustawowym. Podlega przy tym nadzorowi sądu opiekuńczego.

Zabezpieczenie starości poprzez polisę na życie

W pierwszej kolejność należy zaznaczyć, ze w przypadku ubezpieczenia na życie konieczne jest wskazanie przez ubezpieczającego w umowie ubezpieczenia tzw. uposażonego, a więc osoby która będzie uprawniona do otrzymania świadczenia wypłacanego na skutek śmierci ubezpieczonego. Przy czym brak jest przeszkód do wskazania więcej niż cennego uposażonego, a także późniejsza ich zmiana. Zgodnie z art. 831 § 2 Kodeksu cywilnego w przypadku wskazania więcej niż jednego uposażonego bez oznaczenia ich udziału w sumie ubezpieczenia, osoby te są uprawnione do sumy ubezpieczenia w równych częściach.

Ważność umów zawieranych przez telefon przez osoby starsze i niedołężne

Wskazać należy, iż nie ma szczególnych przepisów regulujących kwestię zawierania umów na odległość, w tym w formie telefonicznej lub elektronicznej, przez osoby starsze i niedołężne.

Kto i kiedy może złożyć wniosek o ubezwłasnowolnienie osoby starszej i chorej

W jakich sytuacjach można starać się o ubezwłasnowolnienie osób starszych lub chorych? Jakie kroki prawne należy podjąć, aby zagwarantować bezpieczeństwo najbliższym?

REKLAMA

Prawne problemy związane ze starzeniem się społeczeństwa

Starzenie się społeczeństwa jest poważnym problemem socjologicznym. Rzadko jednak problem starości rozpatrywany jest pod kątem prawnym. Wskazać bowiem należy, iż starsze osoby, które bardzo często dotknięte są chorobami cywilizacyjnymi, takimi jak demencja czy Alzhaimer, funkcjonują w społeczeństwie oraz realiach prawnych bez zabezpieczonej opieki w zakresie majątkowym i niemajątkowym.

Pełnomocnictwo bankowe udzielone przez dziadka

W dzisiejszych czasach właściwie każdy posiada rachunek bankowy, dotyczy to także osób starszych. Jednakże szczególnie w przypadku tych ostatnich warto przyjrzeć się instytucji pełnomocnictwa bankowego.

Odwrócona hipoteka – plusy i ryzyka dla właścicieli i rodziny

Z dniem 15 grudnia 2014 r. zaczęła obowiązywać Ustawa z dnia 23 października 2014 r.o odwróconym kredycie hipotecznym (Dz. U. 2014 poz. 1585), (dalej „Ustawa”), która ma na celu wprowadzenie do polskiego systemu prawnego instytucji odwróconego kredytu hipotecznego, zwanego potocznie odwróconą hipoteką.

Renta dożywotnia a odwrócony kredyt hipoteczny

Renta dożywotnia, czyli dożywotnie świadczenie pieniężne wypłacane w zamian za przeniesienie własności nieruchomości nadal nie doczekała się regulacji ustawowej. Natomiast w dniu 15 grudnia 2014 roku weszła w życie ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym.

REKLAMA

Ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym wchodzi w życie

Ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym wchodzi dziś (15 grudnia 2014 roku) w życie. Oznacza to, że możliwe będzie zaciągnięcie kredytu zabezpieczonego hipoteką ustanowioną na domu lub mieszkaniu. Czy odwrócona hipoteka przyjmie się w ofercie polskich banków?

Odwrócony kredyt hipoteczny – dla kogo?

Odwrócony kredyt hipoteczny to zupełnie nowa instytucja finansowa, z której będzie można korzystać już od 15 grudnia 2014 roku. Dla kogo jest przeznaczona usługa finansowa oferowana przez banki? Jak zgodnie z prawem i bezpiecznie skorzystać z odwróconego kredytu hipotecznego?

Odwrócony kredyt hipoteczny – prawa i obowiązki stron

Odwrócony kredyt hipoteczny to nowa usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Ustawa wprowadzająca tą instytucję wchodzi w życie 15 grudnia 2014 roku. W związku z tym warto zwrócić uwagę, jakie są wzajemne prawa i obowiązki stron zawierających umowę o odwróconym kredycie hipotecznym.

Odwrócony kredyt hipoteczny dla seniorów

Odwrócony kredyt hipoteczny jest - zdaniem posłów - korzystnym i bezpiecznym rozwiązaniem dla seniorów. Pozwala im bowiem uzyskać dodatkowe pieniądze na bieżące wydatki. Ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym została 23 października przyjęta przez Sejm.

Opłata uzdrowiskowa w sanatorium – niezgodna z prawem

Pobieranie opłaty uzdrowiskowej od pacjentów przebywających w sanatorium (w szpitalu uzdrowiskowym) jest – zdaniem Ministra Zdrowia - niezgodne z prawem. Kiedy i na jakich zasadach można pobierać opłatę uzdrowiskową od osoby przebywającej w sanatorium?

Odwrócony kredyt hipoteczny - co to jest?

Ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym została 9 października 2014 r. przyjęta przez Senat. Odwrócony kredyt hipoteczny, czyli nowa usługa na polskim rynku finansowym, pozwoli osobom posiadającym nieruchomości uzyskiwać dodatkowe środki pieniężne i przeznaczyć je na dowolny cel.

Expose premier Kopacz – najważniejsze tezy społeczne

Kolejne przywileje dla rodziców, zwiększenie nakładów na edukację oraz wdrożenie pakietów kolejkowego i onkologicznego to tylko niektóre z najważniejszych tez społecznych przedstawionych w środę (1 października 2014 roku) przez premier Ewę Kopacz. Jakie inne tezy zawierało expose?

Międzynarodowy Dzień Osób Starszych - 1 października

Międzynarodowy Dzień Osób Starszych obchodzony jest na całym świecie 1 października. Pakiet senioralny, waloryzacja emerytur, odwrócona hipoteka, pakiet kolejkowy oraz dzienne domy opieki to tylko niektóre z działań, jakie podejmuje rząd na rzecz opieki nad osobami starszymi.

Prawne formy opieki w Niemczech

Do prawnych form opieki w Niemczech zaliczane jest pełnomocnictwo prewencyjne (Vorsorgevollmacht) oraz rozporządzenie pacjenta odnośnie osoby opiekuna (Patientenverfügung). Czy prawne formy opieki funkcjonujące w Niemczech są znane także prawu polskiemu?

Renta dożywotnia na nowych zasadach

Ministerstwo Gospodarki przygotowało projekt ustawy o dożywotnim świadczeniu pieniężnym. Nowe zasady stosowania renty dożywotniej mają na celu zapewnienie skutecznej ochrony świadczeniobiorców, głównie osób starszych.

Konsument III wieku i jego prawa

Konsument III wieku, czyli senior rzadko walczy o swoje prawa, niechętnie składa reklamację, przeważnie nie czyta zawieranych umów. Światowy Dzień Praw Osób Starszych obchodzony jest 15 czerwca. W związku z tym warto przypomnieć o prawach Konsumenta III wieku.

Fundusze europejskie 2014-2020

Fundusze europejskie 2014-2020, jakie przypadną w udziale Polsce, zostały wskazane w Umowie Partnerstwa z Polską. Została ona przyjęta prze Komisję Europejską. Jest najważniejszym dokumentem określającym strategię wykorzystania nowej puli funduszy europejskich na lata 2014-2020.

Polityka senioralna 2014-2020

Polityka senioralna 2014-2020, w szczególności Program Aktywności Społecznej Osób Starszych ASOS, zakłada zwiększenie dotacji dla seniorów. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przekaże w 2014 roku podmiotom działającym na rzecz osób starszych 40 mln zł. Z polityki senioralnej skorzystają głównie Uniwersytety Trzeciego Wieku (2,5 mln zł).

Zatrudnianie osób w wieku 55+

Zatrudnianie osób w wieku 55+ ciągle budzi obawy pracodawców. Z zatrudnianiem pracowników w wieku 55+wiąże się wiele korzyści. Jako przykłady wskazać można większe doświadczenie tej grupy osób oraz ograniczenie kosztów związanych z rotacją kadry.

Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego – nowe zasady od 2014 roku

Od stycznia 2014 roku Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) funkcjonują na nowych zasadach. Wprowadzono kwotową wartość odpisu podatkowego i zryczałtowaną składkę podatkową. Dzięki temu IKZE stały się atrakcyjnym produktem oszczędnościowym III filaru.

Odwrócony kredyt hipoteczny w ofercie banków

Przyjęta 29 kwietnia 2014 roku przez rząd ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym zakłada udzielanie osobom starszym kredytów, których zabezpieczeniem będzie posiadana przez nich nieruchomość. Konsekwencją wprowadzenia odwróconej hipoteki ma być zwiększenie podaży nieruchomości.

Okulary do komputera na koszt pracodawcy

Okulary do komputera stanowią niezbędne narzędzie ułatwiające, a wielu przypadkach nawet umożliwiające, świadczenie pracy. Negatywne wyniki profilaktycznych badań okulistycznych nakładają na pracodawcę obowiązek partycypowania w kosztach zakupu okularów do pracy przy komputerze.

Wyposażenie stanowiska pracy niepełnosprawnego – refundacja kosztów

Ustawodawca przewiduje możliwość uzyskania refundacji kosztów odpowiedniego wyposażenia stanowiska pracy niepełnosprawnego. Ważne by koszty zostały odpowiednio udokumentowane i poniesione po zawarciu umowy refundacyjnej. Maksymalna kwota refundacji wynosi około 54 775,8 zł. Jest przyznawana ze środków PFRON.

Odwrócony kredyt hipoteczny

Projekt ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym zakłada wprowadzenie pisemnej umowy kredytowej pomiędzy osobą fizyczną a bankiem, która zagwarantuje osobom starszym finansowe środki na życie. Kto i na jakich zasadach będzie mógł skorzystać z konstrukcji odwróconego kredytu hipotecznego?

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) – przewodnik po produkcie

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) to dodatkowy, występujący obok Indywidualnego Konta Emerytalnego (IKE) produkt dobrowolnego oszczędzania na emeryturę. Od 15 stycznia 2014 roku zryczałtowana stawka opodatkowania dla wypłat z IKZE wynosi 10%.

Emerytura – zawieszenie prawa do świadczeń

Zawieszenie prawa do emerytury lub zmniejszenie wysokości świadczenia związane jest z uzyskiwaniem przez emeryta/ rencistę dodatkowego przychodu. W celu otrzymania zawieszonej emerytury należy złożyć do ZUS odpowiedni wniosek.

Sanatorium – wspólny wyjazd małżonków

Wspólny wyjazd małżonków lub innych osób bliskich do sanatorium jest możliwy na gruncie ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027, z późn. zm.). Jednak w praktyce ubezpieczeni skorzystają ze wspólnego wyjazdu do sanatorium tylko w sytuacji, gdy jedno z małżonków ma ukończone 65 lat lub orzeczony znaczny stopień niepełnosprawności.

Gminne rady seniorów - prace w parlamencie

Gminne rady seniorów mają być tworzone w gminach, także z inicjatywy samych zainteresowanych. Nowymi przepisami zajmie sie teraz Senat.

Opiekun prawny dla osoby starszej

Opiekuna osoby starszej ustanawia sąd opiekuńczy, jeśli istnieją ku temu powody. Przyczyną takiej konieczności może być niezdolność do dbania o interesy osobiste, majątkowe czy potrzeby życiowe. Wyznaczony opiekun jest przedstawicielem ustawowym danej osoby, co oznacza, że może dokonywać czynności prawnych w jej imieniu.

In vitro: znamy szczegóły refundacji

Program gwarantujący parom refundację zabiegów in vitro ma ruszyć 1 lipca 2013 r. Rząd szacuje, że z pomocy skorzysta 15-20 tys. par.

Refundacja in vitro już w 2013 r.

Refundacja zabiegów in vitro może ruszyć już w przyszłym roku. Rządowy program w ciągu 2,5 roku objąłby 15 tysięcy par.

Otrzymałeś nieprawidłową receptę? Zgłoś to do rzecznika!

Specjalne numery infolinii maja pomóc pacjentom, którzy maja problem z otrzymaniem prawidłowo wystawionej recepty.

Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych

Urząd zajmuje się przyznawaniem ustawowych uprawnień kombatanckich oraz uprawnień osób represjonowanych. Istnieje od 1991 r.

Realizacja recept na leki refundowane

Zakup leków refundowanych może przysporzyć pacjentowi sporo kłopotów. Z jakimi problemami może spotkać się pacjent realizując receptę na lek refundowany?

Dla kogo emerytura częściowa?

Rząd chce wprowadzenia emerytury częściowej dla pracowników w podeszłym wieku, którzy stracili pracę.

Refundacje i pożyczki Vademecum

Bezrobotny może liczyć w swoich poszukiwaniach zatrudnienia lub w próbach rozpoczęcia własnej działalności na dotacje, refundacje, stypendia i dodatki.

Nowy wykaz leków refundowanych od 1 marca 2012 r.

Wykaz obowiązujący od 1 marca 2012 r. zawiera nowe stawki dopłat dla pacjentów.

Ustawa refundacyjna – nowelizacja

W dniu 9 lutego 2012 r. weszła w życie ustawa z dnia 13 stycznia 2012 r. o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 25.01.2012 r., poz. 95, dalej „nowelizacja”).

Renta rodzinna 2012

Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać rentę rodzinną w 2012 roku? Jak oblicza się jej wysokość?

Emerytura pomostowa 2012

Komu i na jakich warunkach będzie przysługiwała emerytura pomostowa w 2012 roku? Jak obliczyć jej wysokość?

Nowelizacja ustawy refundacyjnej

Nowa ustawa o refundacji leków weszła w życie 1 stycznia 2012 r. a już jest zmieniona. Nowelizację ustawy refundacyjnej podpisał prezydent.

Jak podpisać umowę uaktywniającą z nianią - emerytką?

Umowa uaktywniająca przewidziana jest dla niań, czyli osób sprawujących opiekę nad najmłodszymi dziećmi. Kto może zatrudnić emerytowaną opiekunkę i jakie rodzi to konsekwencje w kwestii ubezpieczeń społecznych?

Prezydent podpisze znowelizowaną ustawę refundacyjną

Prezydent uważa znowelizowaną ustawę refundacyjną za "absolutnie pilną" i korzystną dla pacjentów.

Hipoteka odwrócona - wątpliwości

Seniorzy najbardziej obawiają się utraty mieszkania. Akt notarialny powinien być skonstruowany w taki sposób, aby gwarantował prawo klienta do dożywotniego użytkowania mieszkania.

Refundacja leków: protest aptekarzy

Nie cichną kontrowersje wokół funkcjonującej od 1 stycznia 2012 ustawy o refundacji leków. Od 16 stycznia 2012 r. swój protest zaczęli aptekarze.

Będą zmiany w refundacji leków

Rada Ministrów przyjęła projekt zmian w systemie refundacji leków. Wedle zmian lekarze nie będą karani za niewłaściwe wypisywanie recept.

Odmowa wypisania recepty na lek refundowany - co robić?

Gdy ze strony lekarza spotkamy się z odmową wypisania recepty na lek refundowany, możemy skorzystać z pomocy Rzecznika Praw Pacjenta. Pacjent ma prawo dochodzić swych praw również przed sądem cywilnym.

REKLAMA