REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Senior, Emerytury

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

500 plus dla seniora 2021

500 plus dla seniora w 2021 r. z podwyżką progu dochodowego? Takie zmiany proponuje rząd. Komu przysługuje świadczenie? O ile miałby wzrosnąć próg uprawniający do wsparcia?

Rozliczenie PIT 2021 emerytów i rencistów

Rozliczenie PIT 2021 emerytów i rencistów. Trwa akcja składania zeznań PIT za 2020 r. Z urzędem skarbowym można się rozliczyć do 30 kwietnia 2021 r., np. w serwisie e-Urząd Skarbowy. Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa wyjaśniają emerytom i rencistom, jak mogą przekazać 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego i jak najszybciej otrzymać zwrot podatku.

Czternastka i podwyżka emerytur w 2021 r.

Czternastka i podwyżka emerytur w 2021 roku były przedmiotem prac Senatu. Ile wyniesie najniższa emerytura i renta? Jaki wskaźnik waloryzacji zostanie przyjęty? Jakie będą zasady wypłaty 14 emerytury?

Waloryzacja rent i emerytur w 2021 r.

Waloryzacja rent i emerytur - ile wynosi wskaźnik waloryzacji w 2021 r.? Ile wyniosą emerytury i renty?

REKLAMA

Kwota bazowa emerytury 2021

Kwota bazowa w 2021 roku została podana przez GUS. Ile wynosi? Od kiedy do kiedy obowiązuje nowa wysokość? Służy do obliczenia wysokości emerytury i innych świadczeń emerytalno-rentowych.

Godziny dla seniorów nie obowiązują od 1 lutego 2021 r.

Godziny dla seniorów nie obowiązują od 1 lutego 2021 r. Wszystkie sklepy w galeriach handlowych mogą działać z zachowaniem ścisłego reżimu sanitarnego. Jakie limity obowiązują w placówkach handlowych?

Godziny dla seniorów – do kiedy?

Do kiedy godziny dla seniorów obowiązują w sklepach? Czy zostaną zniesione? W jakie dni dotychczas obowiązywały godziny dla seniorów?

Składki ZUS od każdej umowy zlecenia w 2022 r. [WYWIAD]

Składki ZUS od zlecenia w 2022 r. będą odprowadzane od każdej umowy. Co z tzw. czerwcowymi emeryturami? Jakie zmiany w zasiłku chorobowym, macierzyńskim i ochronie rentowej są przewidywane? Czy umowy o dzieło także zostaną oskładkowane? Czy ZUS opłaci składki za firmy? Czy planuje się wprowadzić dodatki dla strażaków OSP, pokrycie nieopłaconych składek opozycjonistów antykomunistycznych i wyższe emerytury dla roczników spoza 1953? Na te i inne pytanie odpowiada Stanisław Szwed, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

REKLAMA

PIT 2020/2021 emerytów i rencistów - ZUS wysyła deklaracje i informacje

PIT 2020/2021 emerytów i rencistów. Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłkę ok. 9,5 mln deklaracji podatkowych PIT za 2020 r. – poinformował rzecznik ZUS Paweł Żebrowski. Formularze trafią do wszystkich pobierających w ubiegłym roku świadczenia z ZUS. Deklaracje PIT-40A oraz informacje PIT-11A i PIT-11 są corocznie wysyłane na przełomie stycznia i lutego.

Zapisy na szczepienia dla seniorów 70+

Zapisy na szczepienia dla seniorów 70+ rozpoczęły się 22 stycznia 2021 r. Kiedy ruszą szczepienia dla osób starszych? Co w sytuacji zmiany adresu punktu szczepień?

Jak rozmawiać z seniorem o finansach?

Rozmowa z seniorem o finansach może pomóc w uniknięciu problemów. Często osoby starsze nie mają możliwości odkładania większych sum pieniędzy. W przypadku niespodziewanych wydatków chętnie korzystają z kredytów czy pożyczek. W jaki sposób należy pomagać seniorom w podejmowaniu tego typu decyzji? Co w przypadku problemów ze spłatą zadłużenia?

Seniorzy na rynku mieszkaniowym

Wśród sprzedających i kupujących mieszkania i domy jest coraz więcej seniorów – twierdzą pośrednicy w obrocie nieruchomościami w sondzie portalu GetHome.pl. Co skłania osoby w wieku emerytalnym do podjęcia takiej decyzji oraz jakie są ich mieszkaniowe preferencje?

Kiedy szczepienia dla seniorów?

Kiedy szczepienia dla seniorów? W jakim terminie będzie można zapisać się na szczepienie przeciw COVID0-19? Oto najważniejsze informacje o szczepieniach dla osób starszych.

Rozliczenie PIT za 2020 rok - za kogo PIT-a złoży KRUS?

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego poinformowała w związku ze zbliżającym się zakończeniem roku podatkowego 2020, że jak co roku rozliczy podatek dochodowy od większości wypłaconych emerytur i rent oraz rodzicielskich świadczeń uzupełniających i złoży PIT-40A za większość emerytów, rencistów i osób uprawnionych do rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego.

Będą ulgi podatkowe na ogólnoeuropejski indywidualny produkt emerytalny (OIPE)

Ministerstwo Finansów przygotowuje projekt ustawy o ogólnoeuropejskich indywidualnych produktach emerytalnych (OIPE) - wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Korzystanie z OIPE ma zapewnić obywatelom UE nowe możliwości oszczędzania na emeryturę. Ponadto przepisy mają określić m.in. limit wpłat na OIPE w roku podatkowym oraz ulgi podatkowe w związku z gromadzeniem środków na OIPE. Rada Ministrów ma przyjąć projekt tej ustawy w pierwszym kwartale 2021 r.

Godziny dla seniorów – czy będą zmiany?

Godziny dla seniorów obowiązują od 10:00 do 12:00. Czy rząd planuje przesunąć je na inną porę? Do kiedy obowiązują godziny dla seniorów?

Koronawirus - specjalna infolinia dla seniorów

W ramach solidarnościowego korpusu wsparcia została uruchomiona infolinia dla seniorów. Zebrane za pomocą infolinii dane zostaną przekazane do ośrodka pomocy społecznej.

Godziny dla seniorów od 15 października 2020 r.

Godziny dla seniorów w sklepach będą obowiązywały od 15 października 2020 r. między godziną 10:00 a 12:00. Jak przypomina Minister rodziny Marlena Maląg osoby starsze mogą również korzystać z programu "Posiłek w szkole i domu".

PIH: godziny dla seniorów w handlu (10-12) są nietrafione

Godziny dla seniorów są nietrafione, o czym przekonaliśmy się wiosną - ocenił wiceprezes Polskiej Izby Handlu Maciej Ptaszyński. Jak wyjaśnił, osoby starsze i tak robią zakupy w różnym czasie, a podczas wiosennego lockdownu sklepy między 10 a 12 były niemal puste.

Na jak wysoką emeryturę może liczyć przedsiębiorca?

Średnia emerytura w Polsce oscyluje wokół kwoty 2413,64 zł brutto - to dane z marca 2020 roku, czyli już po waloryzacji. Od lat mówi się o niskich świadczeniach emerytalnych, które nie pozwalają seniorom na zaspokajanie podstawowych potrzeb. Emeryci są jedną z najbardziej zadłużonych grup społecznych, a z najnowszych danych KRD wynika, że liczba upadłości konsumenckich ogłaszanych wśród osób 60+ jest z roku na rok coraz wyższa. Tymczasem wciąż mowa o osobach indywidualnych, które pracowały (przynajmniej przez część życia) na etacie i odprowadzały składki ZUS za pośrednictwem swoich pracodawców. Co z przedsiębiorcami?

Problem emerytur byłych funkcjonariuszy PRL - SN

Sad Najwyższy wypowiedział się w sprawie emerytur byłych funkcjonariuszy PRL: "Nie możemy działać jak państwo totalitarne". Miejsce pracy i okres pełnienia służby nie może być jedynym kryterium decydującym o pozbawieniu emerytury.

Przeliczenie emerytur funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej zwolnionych ze służby w 2019 i 2020 r.

Przeliczenie emerytur funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej zwolnionych ze służby w 2019 i 2020 r. nastąpi z urzędu. Nie należy składać wniosku do organu emerytalnego.

Ponowne przeliczenie emerytury rocznika 1953 - wyższe emerytury

ZUS ponownie przeliczy emerytury rocznika 1953. W konsekwencji emerytury w głównej mierze kobiet z tego rocznika będą wyższe. Wysokość nowej emerytury nie będzie pomniejszona o kwotę pobranej wcześniejszej emerytury. Ile wyniesie podwyżka emerytur dla rocznika 1953? Czy trzeba składać wniosek o ponowne przeliczenie emerytury?

Rzecznik Finansowy pozywa bank za misseling

Rzecznik Finansowy złożył pozew w imieniu klienta Idea Banku, który zdaniem Rzecznika został wprowadzony w błąd w trakcie proponowania nabycia i oferowania obligacji korporacyjnych spółki GetBack S.A. Na taką inwestycję namówiono osobę, która w momencie nabywania obligacji miała 85 lat. To modelowy przykład tzw. misselingu, czyli oferowania produktu nieodpowiedniego dla danego klienta.

Szansa na wyższe świadczenia dla emerytów

Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej razem z Komisją Ustawodawczą Senatu rozpatrzyły na posiedzeniu w dniu 30 lipca 2020 roku projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (druk senacki nr 160). Projekt został przyjęty bez poprawek.

Przeprowadzanie prezentacji handlowych pod pretekstem badań lekarskich - nieuczciwe praktyki

Osoby starsze są szczególnie podatne na możliwość wprowadzenia w błąd ze strony nieuczciwych firm, które pod płaszczem dbania o zdrowie namawiają do zakupu swoich produktów, prezentując je jako wyroby medyczne (które w rzeczywistości takimi nie są). Takie działanie jest nielegalne i niezbędna jest edukacja prawna w tym zakresie.

Ile emeryci i renciści mogą dorobić do świadczeń od 1 czerwca 2020 r.?

Wcześniejsza emerytura lub renta są zmniejszane, gdy uzyskany przychód jest większy niż 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w kraju. Ile kwota ta wynosi od 1 czerwca 2020 r.?

Otwarcie placówek dziennego pobytu po 24 maja 2020 r.

Po 24 maja 2020 r. możliwe będzie otwarcie placówek dziennego pobytu. Jakie placówki będą mogły wznowić działania? Czy liczba podopiecznych w placówkach musi być ograniczona? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiada na najczęściej zadawane pytania.

Tarcza antykryzysowa 3.0 - Sejm za częścią poprawek Senatu

W dniu 14 maja Sejm poparł część poprawek Senatu do nowelizacji Tarczy antykryzysowej, tzw. Tarczy 3.0. Dotyczyły one m.in. ulgi w składkach na ZUS dla samozatrudnionych. Posłowie nie zgodzili się jednak, by wykreślić z ustawy przepisy dot. prezesa UKE.

Tarcza antykryzysowa 3.0 - zmiana zasady waloryzacji emerytur

Nowelizacja ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 czyli tzw. Tarcza antykryzysowa 3.0 przewiduje zmiany w waloryzacji emerytur. Na czym mają one polegać?

Tarcza antykryzysowa 3.0 – przewodnik po zmianach

Tarcza antykryzysowa 3.0 - czyli rządowa nowelizacja niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 - została przyjęta przez Sejm w dniu 30 kwietnia. Obecnie trwają prace senackie nad projektem. Oto najważniejsze nowości prawne zawarte w noweli.

Tarcza antykryzysowa 3.0 – przewodnik po zmianach

Tarcza antykryzysowa 3.0 - czyli rządowa nowelizacja niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 - została przyjęta przez Sejm w dniu 30 kwietnia. Obecnie trwają prace senackie nad projektem. Oto najważniejsze nowości prawne zawarte w noweli.

Świadczenia socjalne gwarantowane w Kodeksie pracy

W trakcie trwa stosunku pracy lub po jego zakończeniu, pracownikowi przysługuje szereg opisanych w Kodeksie pracy świadczeń, odszkodowań czy rekompensat. Można je podzielić na cztery podstawowe grupy: z tytułu utraty pracy, rentowe, emerytalne oraz pośmiertne.

"Trzynastki" razem z kwietniową emeryturą lub rentą

ZUS i Poczta Polska zapewniają, że tzw. trzynastki, czyli dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów, trafią do wszystkich uprawionych razem z kwietniową emeryturą lub rentą.

Kwarantanna - bezpłatne posiłki dla potrzebujących

Jeżeli osoba objęta obowiązkową kwarantanną domową nie jest w stanie sama zapewnić sobie gorącego posiłku lub produktów żywnościowych, może otrzymać taką pomoc bezpłatnie od gminy. Dotyczy to szczególnie osób starszych, samotnych czy niepełnosprawnych.

Koronawirus a sanatorium - odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

NFZ przygotował odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane z wpływem wprowadzenia stanu zagrożenia epidemicznego na funkcjonowanie sanatoriów. Bezpłatna infolinia NFZ jest dostępna przez całą dobę.

8 zaleceń dla seniorów w związku z koronawirusem

GIS przedstawia 8 zaleceń dla seniorów w związku z koronawirusem. Jak wiadomo ludzie starsi to najbardziej zagrożona grupa wiekowa. Chorobę COVID-19 wywołaną koronawirusem przechodzą najciężej. Może dojść nawet do zgonów, dlatego zaleca się stosowanie do poniższych zasad.

Dofinansowanie do aparatów słuchowych od 1 marca 2020 r.

Od 3 marca 2020 r. obowiązuje Program dofinansowania do zakupu aparatów słuchowych dla działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych. Sprawdź, jakie są zasady uczestnictwa w programie.

Dofinansowanie do aparatów słuchowych dla działaczy opozycji antykomunistycznej i represjonowanych z powodów politycznych

O dofinansowanie do zakupy aparatów słuchowych dla działaczy opozycji antykomunistycznej oraz osób represjonowanych z powodów politycznych można ubiegać się od 3 marca 2020 r.

Program "Senior+" 2020

Dofinansowanie utworzenia 191 nowych domów i klubów „Senior+” oraz wsparcie dla już istniejących placówek – to wyniki rozdania w ramach tegorocznej edycji programu „Senior+”. Łączna kwota dofinansowania to 60,6 mln zł. To jednak nie koniec. W drugim naborze do wzięcia będzie jeszcze 15,4 mln zł – zapowiada minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Koszty uzyskania przychodów przy wycofaniu środków z PPK

W przypadku zwrotu środków zgromadzonych w pracowniczych planach kapitałowych (PPK) uczestnikowi przed ukończeniem 60 roku życia, przy obliczaniu dochodu w PIT kosztem uzyskania przychodu będzie wartość wpłat dokonanych na rachunek PPK uczestnika w części sfinansowanej ze środków uczestnika. Natomiast wpłaty w części finansowanej przez podmiot zatrudniający stanowią koszty u tego podmiotu.

Biuro karier dla seniorów w Warszawie

Senioralne Biuro Karier zostało uruchomione w ramach działalności Centrum Aktywności Międzypokoleniowej "Nowolipie" w Warszawie. Brak pracowników można uzupełnić nie tylko poprzez zatrudnianie cudzoziemców, ale także seniorów.

Dzienna długoterminowa opieka medyczna dołączy do świadczeń gwarantowanych

Ministerstwo Zdrowia chce włączyć dzienną długoterminową opiekę medyczną do koszyka świadczeń gwarantowanych w ramach opieki długoterminowej. W Polsce rośnie zapotrzebowanie na świadczenia opiekuńczo-wychowawcze.

Senior przekazuje mieszkanie w zamian za rentę dożywotnią - jak go chronić?

Senior, który ma na celu zapewnienie sobie dostatecznych środków do życia, może przekazać mieszkanie w zamian za rentę dożywotnią. Jak chronić go przed nieuczciwymi firmami?

ZUS rozpoczął wysyłkę PIT-ów za 2019 r.

ZUS poinformował o rozsyłaniu deklaracji podatkowych PIT-40A, PIT-11A i PIT-11 za 2019 r. Emeryci i renciści, jak wszyscy podatnicy, mogą przekazać 1% podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego.

Projekt "Emerytura bez podatku" skierowany do dalszych prac w Sejmie

Wszystkie kluby opowiedziały się za skierowaniem do komisji obywatelskiego projektu "Emerytura bez podatku". Zakłada on wprowadzenie zwolnienia dla emerytów i rencistów z płacenia podatku dochodowego od osób fizycznych oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Ubezpieczenie dla babci i dziadka - jak wybrać i na co uważać?

Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują produkty dopasowane do potrzeb praktycznie wszystkich grup społecznych – uczniów, rodziców, pracowników czy przedsiębiorców. Z okazji Dnia Babci i Dziadka eksperci ubezpieczeniowi z ANG Spółdzielni sprawdzili, czy tak samo wygląda oferta dla seniorów. Czy istnieją produkty ubezpieczeniowe specjalnie dopasowane do potrzeb osób starszych?

Dzień Babci i Dziadka - wyższe emerytury, trzynastki, mama 4+, KDR, aktywność

Przy okazji Dnia Babci i Dziadka MRPIPS przybliża elementy polityki senioralnej, które pozytywnie wpływają na życie najstarszych Polaków. Seniorzy mogą liczyć na wyższe emerytury, trzynastą emeryturę, emeryturę dla matek co najmniej 4 dzieci, zniżki w ramach Karty Dużej Rodziny oraz programy wspomagające ich aktywność.

Zasady potrącania zaliczek na podatek przez KRUS w 2020 r.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) poinformowała, że w 2020 r. będzie pobierała zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych i składki na ubezpieczenie zdrowotne od wypłacanych emerytur i rent na zasadach analogicznych, jak przed dniem 1 stycznia 2020 r.

Kwiaty dla pracownika odchodzącego na emeryturę - rozliczenie VAT

Wielu pracodawców po długiej i owocnej współpracy z pracownikiem, przy okazji jego odejścia na emeryturę decyduje się na podziękowanie za pracę i pożegnanie wręczając bukiet kwiatów. Czy takie przekazanie należy opodatkować podatkiem od towarów i usług?

REKLAMA