REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sejm, Wybory parlamentarne 2015

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kogo zabraknie w Parlamencie?

Ostateczny koniec kariery Zbigniewa Chlebowskiego i jednorazowa przygoda polityczna Nelli Rokity. Sprawdź kogo zabraknie w ławach poselskich i senatorskich.

Platfoma wygrywa, ale większości konstytucyjnej nie ma

Po raz pierwszy w historii polskiego parlamentaryzmu rządząca koalicja utworzy ponowny rząd. Wedle ostatecznych wyników Platforma i PSL będą miały większość Sejmową. W Senacie dominacja PO.

Jak głosują osoby niepełnosprawne?

W październiku 2015 roku będziemy mieli możliwość wzięcia udziału w wyborach parlamentarnych, tj. wyborach do Sejmu i Senatu. Warto zwrócić uwagę, na jakich zasadach głosują osoby niepełnosprawne.

Wybory parlamentarne 2015 – poradnik wyborcy

W październiku 2015 roku będziemy mieli możliwość wzięcia udziału w wyborach parlamentarnych. Poniżej porady i informacje dla wyborców. Sprawdź jak oddać swój głos w wyborach do Sejmu i Senatu.

REKLAMA

Jak głosować w wyborach parlamentarnych 2015?

Przed nami wybory parlamentarne 2015. Zbliżające się wybory nierozłącznie wiążą się z aktem głosowania. Sam akt głosowania nie jest czynnością skomplikowaną, jednak należy postępować zgodnie z pewnymi wytycznymi. Niezachowanie ich może wiązać się z nieważnością naszego głosu. Jak głosować, aby oddać ważny głos w tych wyborach?

Wybory parlamentarne 2015 - kto może kandydować?

W październiku 2015 będziemy mieli możliwość wzięcia udziału w głosowaniu na posłów i senatorów. Poniżej krótki tekst wskazujący, kto może być kandydatem w wyborach parlamentarnych 2015, tj. komu przysługuje bierne prawo wyborcze.

Na jakich zasadach będziemy wybierać senatorów?

Jednomandatowe okręgi wyborcze – to jedna z kluczowych zmian, jakie wprowadził Kodeks wyborczy. W okręgach jednomandatowych będziemy wybierać senatorów w najbliższym wyborach parlamentarnych w październiku 2015 roku.

Czy można głosować poza terytorium kraju?

Głosowanie w wyborach parlamentarnych w 2015 roku poza terytorium kraju: za granicą lub na polskim statku morskim jest możliwe. W związku z zaplanowanymi na październik 2015 roku wyborami do Sejmu i Senatu Rzeczpospolitej Polskiej warto przypomnieć sobie, na jakich zasadach można wziąć w nich udział.

REKLAMA

Emisja bonów prywatyzacyjnych

Mianem bonów prywatyzacyjnych określamy bony, o których emisji i wartości decyduje uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej podjęta na wniosek Rady Ministrów.

Absolutorium budżetowe

Mianem absolutorium budżetowego określamy akt wydawany przez organ uchwałodawczy, który ocenia czy działalność finansowa prowadzona przez organ wykonawczy jest zgodna z prawem.

Czy dwudniowe wybory parlamentarne są zgodne z Konstytucją RP?

Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (Dz.U. 2011 nr 21 poz. 112) weszła w życie 1 sierpnia 2011 roku. Trybunał Konstytucyjny w dniu 20 lipca 2011 roku wyłączył możliwość organizowania dwudniowych wyborów parlamentarnych. Dlaczego dwudniowe wybory parlamentarne nie są zgodne z Konstytucją RP?

Jak przebiegają wybory do Sejmu?

Prezydent Bronisław Komorowski ogłosił termin wyborów parlamentarnych. Odbędą się 9 października 2011 roku. W tym dniu wybierać będziemy posłów i senatorów. Jak przebiegają wybory do Sejmu? Kto może zostać posłem?

Jak zostać członkiem komisji wyborczej?

Aby mieć szansę, by w zbliżających się wyborach parlamentarnych w 2015 roku, zasiąść w obwodowej komisji wyborczej, musimy zgłosić się do komitetu wyborczego. Nie trzeba spełniać żadnych szczególnych warunków, poza jednym – należy być wpisany do stałego rejestru wyborców.

Czy można zagłosować poza miejscem zameldowania?

Osoby, które w zbliżających się wyborach parlamentarnych w październiku 2015 roku będą chciały zagłosować poza miejscem swojego zameldowania, muszą złożyć wniosek o wpis do rejestru wyborców. Taki wniosek należy złożyć w urzędzie gminy miejsca stałego zamieszkania.

Głosowanie korespondencyjne w wyborach parlamentarnych

W ustawie z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (Dz.U. 2011 nr 21 poz. 112) wyraźnie wskazano możliwość głosowania korespondencyjnego. Kto i po spełnieniu jakich formalności będzie mógł głosować korespondencyjnie w wyborach parlamentarnych w 2015 roku?

Głosowanie przez pełnomocnika w wyborach parlamentarnych w 2015 roku

Osoba o orzeczonym umiarkowanym bądź znacznym stopniu niepełnosprawności może zagłosować w wyborach parlamentarnych w 2015 roku przez pełnomocnika. W celu głosowania przez pełnomocnika należy złożyć wniosek w urzędzie gminy, najpóźniej na 10 dni przed dniem wyborów.

Gaz łupkowy będzie własnością Skarbu Państwa

Sejm przegłosował forsowane przez koalicję rządzącą zmiany w przepisach prawa geologicznego i górniczego Ustawa ma ułatwić uzyskanie koncesji, jak również zlikwidować niejasności co do własności złóż.

Posiadanie noża będzie surowo karane

Posiadanie przy sobie noża będzie przestępstwem, zagrożonym karą grzywny, ograniczeniem lub pozbawieniem wolności do lat 2.

Odpadami zajmą się gminy

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminie. Za organizowanie odbioru odpadów będą odpowiedzialne samorządy.

Termin wyborów parlamentarnych 2015

Oficjalny termin wyborów parlamentarnych poznamy po ogłoszeniu formalnej decyzji Prezydenta. Zgodnie z postanowieniami Konstytucji termin wyborów do parlamentu powinien przypadać 11, 18 lub 25 października 2015 roku.

Kto ogłasza termin wyborów do Sejmu i Senatu?

Zgodnie z Konstytucją termin wyborów do Sejmu i Senatu zarządza prezydent Polski. Najbliższe wybory do Sejmu i Senatu odbędą się w 2015 roku. Oficjalny termin wyborów ogłosi prezydent w sierpniu 2015 roku.

Kto może zostać posłem lub senatorem w wyborach parlamentarnych?

Najbliższe wybory parlamentarne odbędą się w październiku 2015 roku. Wybierzemy w nich 460 posłów i 100 senatorów. Kto może więc zostać wybranym na reprezentanta narodu w Sejmie lub Senacie?

Kampania wyborcza 2015 w radiu i telewizji

Bez wątpienia kampania wyborcza poprzedzająca wybory parlamentarne w 2015 roku będzie w dużej mierze przeprowadzana w mediach. Prawo reguluje zasady prowadzenia kampanii wyborczej w radiu i telewizji.

Kiedy premier może rozwiązać radę powiatu?

Prezes Rady Ministrów sprawuje nadzór nad samorządem powiatowym. Jednym z uprawnień premiera w tym zakresie jest możliwość wnioskowania o zawieszanie organów samorządu powiatowego. Regulacje w tym zakresie zawiera art. 83 ustawy z 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym.

Sejm wybrał nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego

26 listopada 2010 r. Sejm wybrał trzech sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Nowi sędziowie Trybunału Konstytucyjnego to adwokat Stanisław Rymar, profesor Piotr Tuleja i profesor Marek Zubik.

Zmiany w Kodeksie cywilnym

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji Kodeksu cywilnego w części dotyczącej urządzeń przesyłowych, który powstał w resorcie gospodarki. Projekt wkrótce trafi pod obrady Sejmu.

Uzyskanie wizy będzie łatwiejsze dla cudzoziemców

Sejm znowelizował ustawę o cudzoziemca, która oznacza zmiany m.in. przy przedłużaniu wiz. Zmiana ta stanowi implementację prawa europejskiego.

Sejm przyjął zmiany w ratownictwie medycznym

Parlament zadecydował o zmianach w ustawie o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Na jej podstawie NFZ będzie mógł przedłużyć umowy ze stacjami ratowniczymi na następny rok.

O in vitro w Sejmie

W Sejmie trwa debata nad przepisami dotyczącymi zapłodnienia in vitro. Według premiera Donalda Tuska zapłodnienie pozaustrojowe powinno być refundowane przez państwo.

Elektroniczne dokumenty tożsamości od 2011 r.

Od 2011 r. Polacy będą mogli się posługiwać elektronicznymi dokumentami tożsamości. Taki dokument będzie przysługiwał każdemu od urodzenia.

Znamy już 11 nowych posłów

W katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem zginęło wielu polskich parlamentarzystów. Było wśród nich było liczne grono posłów i posłanek. W dniu 5 mają 2010 r. ślubowanie poselskie złożyły osoby które obejmą mandat po tragicznie zmarłych.

Sejm chce zlikwidować limity na licencje taksówkarskie

Sejm pracuje nad nowelizacją ustawy o transporcie drogowym. Zgodnie z jej projektem każdy przewóz osób samochodem osobowym będzie usługa taksówkową – czytam w piątkowym „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Żałoba narodowa przedłużona - jedna z nadłuższych w historii

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski przedłużył żałobę narodową do niedzieli, w związku z uroczystościami pogrzebowymi na Wawelu. 8-dniowa żałoba będzie jedną z najdłuższych w historii Polski.

Narodowy Bank Polski po śmierci Prezesa

Śmierć Sławomira Skrzypka w katastrofie w Smoleńsku pozbawiła Narodowy Bank Polski jego szefa. W tej sytuacji nie wiadomo, czy Rada Polityki Pieniężnej może podejmować decyzje.

Jak wybrany zostanie nowy szef IPN


W katastrofie lotniczej samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiej zginął szef IPN – Janusz Kurtyka. Jego następcę będzie musiał wskazać Sejm.

Rzecznik do Spraw Przeciwdziałania Dyskryminacji

Zgodnie z założeniami poselskiego projektu powstanie w Polsce nowy urząd – Rzecznik do Spraw Przeciwdziałania Dyskryminacji.

Upadłość konsumencka będzie korzystniejsza dla dłużnika

Sejm chce zmian w upadłości konsumenckiej - donosi czwartkowa Gazeta Prawna. Mają one na celu zwiększyć atrakcyjność tego rozwiązania dla niewypłacalnych dłużników, który będzie mógł ułożyć się z wierzycielami i zachować mieszkanie.

Czy zakaz palenia obejmie e-papierosa

Wraz z planowanym wprowadzeniem zakazu palenia tytoniu w miejscach publicznych pojawił się problem, jak w tym kontekście traktować e-papierosy. Czy planowane zmiany obejmą także stale rosnącą liczbę użytkowników tych produktów?

Uproszczenie procedur zatrudniania pracowników tymczasowych

Organizacja wewnętrzna Sejmu

Sejm i Senat stanowią w Polsce władzę ustawodawczą. Jest to z punktu widzenia obywateli bardzo istotna kwestia, która często połączona jest z wieloma emocjami. Dlatego warto znać organizację Sejmu i sposób jego działania.

Różnica między wyborami do Sejmu i do Senatu

Jaka jest różnica między wyborami do Sejmu i do Senatu?

REKLAMA