REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
"Cały czas obserwujemy zejście ze szczytu fali covidowej. Spadki zakażeń są na poziomie 30 proc. Za nimi podąża spadek hospitalizacji" – napisał na Twitterze szef MZ. Zatem co dalej ze stanem epidemicznym w Polsce?
Sądy pokoju są coraz bliżej. Trwające ponad rok prace w podkomisji zakończyły się poparciem projektów ustaw mających powołać sądy pokoju. W ich trakcie do projektów wprowadzono kilkadziesiąt poprawek. Dalsze prace poprowadzi sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka.
Sędziowie pokoju i sądy pokoju – te instytucje mają wprowadzić ustawy, których projektami zajmie się w tym tygodniu sejmowa podkomisja. Planuje ona wprowadzić do projektów kilkanaście projektów. Po zakończeniu prac w komisji projekty trafią pod obrady komisji sprawiedliwości Sejmu.
„Przemoc w rodzinie” zostanie zastąpiona pojęciem „przemoc domowa”. Taką zmianę zakłada nowelizacja ustawy antyprzemocowej przyjęta ostatecznie przez Sejm 9 marca. Oprócz zmian redakcyjnych poparcie Sejmu uzyskała m.in. poprawka, która wykreśla z nowelizacji przepisy dotyczące orzeczeń o niepełnosprawności. redakcyjnych poparcie Sejmu uzyskała m.in. poprawka, która wykreśla z nowelizacji przepisy dotyczące orzeczeń o niepełnosprawności. Nowela trafi teraz do prezydenta.
REKLAMA
Gwarancje procesowe dla podejrzanych lub oskarżonych poniżej 18. roku życia – jak teraz będą nazywani nieletni – to cel nowelizacji przepisów karnych, jaką Sejm przyjął 9 marca. Umożliwia ona udział w rozprawie dot. osoby poniżej 18 roku życia jego rodziców lub asystenta rodziny. Zaostrza także kary za produkcję pornografii dziecięcej i inne przestępstwa związane z pedofilią.
Przepisy o publikacji przeprosin pozostają w Kodeksie postępowania cywilnego. Sejm odrzucił w czwartek 9 marca kilkanaście z 44 poprawek Senatu do zmian procedur cywilnych w Kodeksie. Przyjęto zaś zobowiązanie Ministerstwa Sprawiedliwości do zbadania funkcjonowania noweli po 3 latach.
Poprawki Senatu do nowelizacji Kodeksu pracy zostały w większości negatywnie zarekomendowane przez sejmową Komisję polityki społecznej i rodziny. Ustawa nowelizująca wdraża dwie unijne dyrektywy – dotyczącą work-life balance i tzw. rodzicielską. Ustawa wraz z przyjętymi poprawkami trafi pod głosowanie Sejmu.
Sejm wznowił obrady w czwartek o godz. 9; zaplanowano m.in. pytania w sprawach bieżących i informację dotyczącą PPK. Po południu odbędą się głosowania m.in. nad stanowiskami Senatu wobec nowelizacji Kodeksu wyborczego oraz tzw. ustawy wiatrakowej.
REKLAMA
Aplikacja mObywatel jest przedmiotem ustawy, której projektem zajmowała się 9 marca sejmowa komisja cyfryzacji, innowacyjności i nowoczesnych technologii. Komisja opowiedziała się za częścią poprawek do projektu ustawy. Wśród nich jest poprawka, zgodnie z którą do ministerstwa mógłby zostać powołany więcej niż jeden sekretarz stanu bez konieczności ustanawiania pełnomocnika.
Uchwała Senatu o odrzuceniu nowelizacji Kodeksu wyborczego nie została poparta przez sejmową komisję nadzwyczajną ds. zmian w kodyfikacjach. Nowela ma, w intencji jej autorów, posłów PiS, m.in. zwiększyć dostęp do lokali wyborczych dla mieszkańców małych miejscowości i wpłynąć na zwiększenie frekwencji wyborczej.
Rząd pracuje nad szczegółowymi regulacjami dotyczącymi badania strażników w parlamencie na obecność w organizmie alkoholu i narkotyków.
Minister zdrowia Adam Niedzielski ocenił, że zbliżamy się do szczytu kolejnej fazy covidowej w Polsce. Według niego obecne wzrosty zakażeń, to z jednej strony ich urealnienie spowodowane powszechnym stosowaniem testów combo, a z drugiej – występowanie podwariantu kraken.
Zakaz sprzedaży napojów z dodatkiem tauryny i kofeiny (energetyków) osobom poniżej 18. roku życia, zakaz sprzedaży takich napojów w szkołach i innych jednostkach oświatowych oraz w automatach, a także zakaz ich reklamy m.in. w telewizji w godz. 6.00-20.00. To założenia projektu ustawy, który został złożony w Sejmie.
Rząd we wtorek rozpoczął obrady, podczas których zajmie się projektem dotyczącym prowadzenia ewidencji płatności dla podmiotów z dużą liczbą wpłat.
Sejmowa komisja sprawiedliwości omawia 14 poprawek przyjętych w zeszłym tygodniu przez Senat do nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Poprawki te znacząco przekształcają przepisy noweli.
Szczepionka na COVID-19. Od 27 grudnia 2020 r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, podano 57 860 217 szczepionek – wynika z danych zamieszczonych we wtorek na stronach rządowych.
Zmiany w Kodeksie wyborczym, które przewidują utworzenie Centralnego Rejestru Wyborców, a także zwiększenie dostępu do lokali wyborczych dla mieszkańców małych miejscowości będą rozpatrywane przez Sejm podczas najbliższego posiedzenia, które rozpocznie się w środę 25 stycznia.
REKLAMA