REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sejm i senat, Sejm

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

W wyborach do Senatu weźmie udział 12 komitetów

W katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem zginęła trójka polskich senatorów. Byli to Krystyna Bochenek z Platformy Obywatelskiej oraz Janina Fetlińska i Stanisław Zając z Prawa i Sprawiedliwości. W związku ze śmiercią tych parlamentarzystów będą musiały odbyć się wybory uzupełniające.

Sejm chce zlikwidować limity na licencje taksówkarskie

Sejm pracuje nad nowelizacją ustawy o transporcie drogowym. Zgodnie z jej projektem każdy przewóz osób samochodem osobowym będzie usługa taksówkową – czytam w piątkowym „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Nowelizacja ustawy o IPN podpisana


Pomimo wcześniejszych kontrowersji, marszałek Sejmu Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej.W miejsce Kolegium IPN, powstanie dziewięcioosobowa Rada.

Wybory parlamentarne w 1989 r.

Wybory do tzw. „Sejmu kontraktowego” były pierwszymi częściowo wolnymi wyborami w Polsce od czasu II wojny światowej. Odbyły się 4 czerwca i 18 czerwca 1989 r.

REKLAMA

Pierwsze ustawy podpisane przez Marszałka Sejmu

W środę marszałek Sejmu pełniący funkcję prezydenta podpisał pięć ustaw. Jedna z nich dotyczy ustawy o Trybunale Stanu, kolejne ustawy regulują problem złotej akcji Skarbu Państwa oraz ustawy o PIT i CIT - podaje "Dziennik Gazeta Prawna".

Żałoba narodowa przedłużona - jedna z nadłuższych w historii

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski przedłużył żałobę narodową do niedzieli, w związku z uroczystościami pogrzebowymi na Wawelu. 8-dniowa żałoba będzie jedną z najdłuższych w historii Polski.

Narodowy Bank Polski po śmierci Prezesa

Śmierć Sławomira Skrzypka w katastrofie w Smoleńsku pozbawiła Narodowy Bank Polski jego szefa. W tej sytuacji nie wiadomo, czy Rada Polityki Pieniężnej może podejmować decyzje.

Jak wybrany zostanie nowy szef IPN


W katastrofie lotniczej samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiej zginął szef IPN – Janusz Kurtyka. Jego następcę będzie musiał wskazać Sejm.

REKLAMA

Kto zastąpi zmarłych posłów i senatorów

W katastrofie prezydenckiego samolotu zginęło 15 posłów i troje senatorów. Obie izby parlamentu będą musiały być uzupełnione.

Zakaz palenia – Sejm ustalił ostateczny kształt ustawy

Pełny zakaz palenia będzie obowiązywał tylko w lokalach z jedną salą. Zakaz palenia nie obejmie e-papierosów, odrzucają poprawkę Senatu. Ustawa trafi do prezydenta

Rzecznik do Spraw Przeciwdziałania Dyskryminacji

Zgodnie z założeniami poselskiego projektu powstanie w Polsce nowy urząd – Rzecznik do Spraw Przeciwdziałania Dyskryminacji.

Upadłość konsumencka będzie korzystniejsza dla dłużnika

Sejm chce zmian w upadłości konsumenckiej - donosi czwartkowa Gazeta Prawna. Mają one na celu zwiększyć atrakcyjność tego rozwiązania dla niewypłacalnych dłużników, który będzie mógł ułożyć się z wierzycielami i zachować mieszkanie.

Czy zakaz palenia obejmie e-papierosa

Wraz z planowanym wprowadzeniem zakazu palenia tytoniu w miejscach publicznych pojawił się problem, jak w tym kontekście traktować e-papierosy. Czy planowane zmiany obejmą także stale rosnącą liczbę użytkowników tych produktów?

Uproszczenie procedur zatrudniania pracowników tymczasowych

Pierwsze wolne wybory

„Proszę Państwa, 4 czerwca 1989 roku skończył się w Polsce komunizm.” Te pamiętne słowa 28 października 1989 r. wygłosiła Joanna Szczepkowska. Trudno uznać, że jednego dnia w Polsce skończył się komunizm, jednak data 4 czerwca na długo zapisze się w polskiej historii.

Organizacja wewnętrzna Sejmu

Sejm i Senat stanowią w Polsce władzę ustawodawczą. Jest to z punktu widzenia obywateli bardzo istotna kwestia, która często połączona jest z wieloma emocjami. Dlatego warto znać organizację Sejmu i sposób jego działania.

Różnica między wyborami do Sejmu i do Senatu

Jaka jest różnica między wyborami do Sejmu i do Senatu?

Wybory parlamentarne

Sejm i Senat to organy władzy ustawodawczej w Polsce wybierane co 4 lata przez ogół obywateli.

Parlament Europejski a parlament krajowy

Parlament Europejski (PE) i parlamenty krajowe to instytucje funkcjonujące na różnych szczeblach władzy. Jakie są podobieństwa a jakie różnice między Parlamentem Europejskim a parlamentami krajowymi? Poniżej krótkie zestawienie.

Skład Rady Ministrów

Rada Ministrów, określana popularnie rządem, jest częścią władzy wykonawczej w Polsce. Obok Prezydenta prowadzi politykę wewnętrzną i zagraniczną.  

Adresy urzędów centralnych

Prezentujemy listę adresową najaważniejszych urzędów państwowych. Lista ministerstw podana jest w kolejności alfabetycznej.

Rozdział IV Sejm i Senat

Rozdział IV Konstytucji zawiera 31 artykułów. Uregulowanie w nich znajduje władza ustawodawcza. W Polsce władzę ustawodawczą sprawują przede wszystkim Sejm oraz Senat.

REKLAMA