REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Samorząd terytorialny, Finanse

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Generalny Inspektor Informacji Finansowej

Generalny Inspektor Informacji Finansowej to jeden z organów (obok ministra właściwego do spraw instytucji finansowych) administracji rządowej właściwy w sprawach przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Generalny Inspektor jest podsekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów.

Czynności bankowe

Mianem czynności bankowych określamy usługi, które są świadczone przez banki na gruncie Prawa bankowego.

Biuletyn Urzędu Regulacji Energetyki [URE]

Urząd Regulacji Energetyki wydaje Biuletyn Urzędu Regulacji Energetyki. URE ogłasza w Biuletynie Urzędu Regulacji Energetyki sprawozdanie ze swojej działalności, w tym ocenę bezpieczeństwa dostarczania paliw gazowych i energii elektrycznej.

Biuletyn Urzędu Komunikacji Elektronicznej [UKE]

Prezes UKE wydaje Biuletyn UKE. W Biuletynie UKE zamieszcza wymagane ustawą informacje i rozstrzygnięcia

REKLAMA

Biuletyn Informacji Publicznej [BIP]

Biuletyn Informacji Publicznej to urzędowy publikator teleinformatyczny, utworzony w celu powszechnego udostępniania informacji publicznej, w postaci ujednoliconego systemu stron w sieci teleinformatycznej.

Bankowe papiery wartościowe

Bankowy papier wartościowy służy gromadzeniu przez banki środków pieniężnych w złotych lub w innej walucie wymienialnej i zawiera w nazwie wyrazy "bankowy papier wartościowy".

Aktuariusz

Aktuariuszem jest osoba fizyczna wykonująca czynności w zakresie matematyki ubezpieczeniowej, finansowej i statystyki, wpisana do rejestru aktuariuszy.

Sprzedajemy nieruchomość – jakie ulgi i podatki nas obowiązują?


Aktualnie obowiązują aż trzy metody rozliczania się z transakcji sprzedaży. Wszystko zależy od tego, kiedy nabyliśmy nieruchomość, którą będziemy chcieli sprzedać. Jaki zapłacimy podatek za mieszkanie lub dom, który kupiliśmy dwa lata temu? Jakie ulgi nas obowiązują po 2009 roku?

REKLAMA

Komu przysługuje dodatek mieszkaniowy

Dodatek mieszkaniowy jest formą pomocy społecznej udzielanej przez gminy osobom o niskich dochodach. Stanowi on wsparcie tych osób, w ponoszeniu obciążających je wydatków na zajmowany lokal, w tym w zapłacie czynszu

Odwołanie ze stanowiska pracownika zatrudnionego na podstawie powołania

Stosunek pracy nawiązuje się na podstawie powołania w przypadkach określonych w odrębnych przepisach (art. 68  § 1 Kodeksu pracy). Powołanie jest jedną z podstaw zatrudnienia, wyróżniającą się tym, że ze stosunkiem pracy wiąże się powierzenie określonej funkcji.

Czy warto kupić mieszkanie z wyprzedaży?


Wyprzedaże mieszkań u deweloperów nazywane są “promocjami”. Nie zawsze są jednak opłacalne. Prawdziwą okazją może być kupno mieszkania od spółdzielni, w drodze licytacji.

Nagroda jubileuszowa dla pracowników samorządowych

Pracownik samorządowy nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w dniu upływu okresu uprawniającego do tej nagrody albo w dniu wejścia w życie przepisów wprowadzających nagrody jubileuszowe. W razie równoczesnego pozostawania więcej niż w jednym stosunku pracy, do okresu pracy uprawniającego do nagrody jubileuszowej wlicza się jeden z tych okresów.

Hipoteka skarbowa

Hipoteka skarbowa jest szczególnym rodzajem hipoteki, jej głównymi beneficjentami są Skarb Państwa i jednostki samorządu terytorialnego. Stanowi rodzaj hipoteki przymusowej.

Jaka rata jest najbardziej opłacalna?

Przy wyborze kredytu hipotecznego należy wziąć pod uwagę nie tylko proponowane warunki, ale także popularność danej oferty kredytowej wśród klientów. Ważna jest także decyzja o walucie, w której chcemy spłacać kredyt, oraz jaka rata będzie najbardziej dla nas opłacalna: stała czy malejąca.

Uważaj na promocje! Kredyt mieszkaniowy z prowizją 0 proc. Czy napewno?


W chwili obecnej kilkanaście banków oferuje swoim klientom zaciągnięcie kredytu z prowizją 0 proc. W rzeczywistości tylko w kilku z nich brak prowizji nie wiąże się, z koniecznością zakupu dodatkowego produktu.

Jak banki weryfikują kredytobiorców?

Skąd banki mają informacje o dziedzinach naszego życia, o których nie wspominaliśmy we wniosku o kredyt? Bardzo możliwe, że przeczytały o tym na "Naszej Klasie" lub innym portalu społecznościowym. Banki powszechnie korzystają z portali społecznościowych, by uzyskać informacje o swoich klientach.

Czy 16-latek dostanie kredyt mieszkaniowy?

Minimalny wiek na uzyskanie kredytu mieszkaniowego to 18 lub 21 lat. Limit wiekowy ograniczający uzyskanie kredytu można obejść przez wykup ubezpieczenia na życie lub włączenie do wniosku dodatkowego kredytobiorcy.

Co trzeba wiedzieć przed zaciągnięciem kredytu mieszkaniowego?

Gdy zdecydujemy się na zakup własnego mieszkania, zazwyczaj jesteśmy zmuszeni zaciągnąć kredyt hipoteczny. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o kredycie hipotecznym.

Zawieszenie rat kredytu mieszkaniowego na urlopie wychowawczym

Mama, która po urodzeniu dziecka chciałaby skorzystać z bezpłatnego urlopu wychowawczego, może mieć problem z zawieszeniem rat kredytu mieszkaniowego. Możliwość zawieszenia płatności na dłuższy okres, np 6 miesięcy, istnieje zaledwie w kilku bankach.

Czy warto zainteresować się kredytem u dewelopera?


Kredyt u dewelopera? O kredycie zaciąganym w biurze deweloperskim można powiedzieć, że jest szybkim rozwiązaniem. Ale uwaga! To nie zawsze najlepsze rozwiązanie.

Co to jest Rejestr Dłużników Niewypłacalnych?

Rejestr Dłużników Niewypłacalnych (RDN) wprowadzony przez ustawę z 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym. RDN ma na celu zapewnienie pewnego, szybkiego i aktualnego dostępu do informacji istotnych z punktu widzenia obrotu gospodarczego, a więc do rzetelnych informacji dotyczących wypłacalności (a co za tym idzie wiarygodności) potencjalnych kontrahentów. Niewątpliwie weryfikacja zamieszczonych w RDN informacji może wpłynąć na zmniejszenie ryzyka podejmowania współpracy z niesolidnymi lub nieuczciwymi kontrahentami.

Czym zajmuje się komisja bezpieczeństwa i porządku?

Zarząd powiatu i starosta mają wiele uprawnień w sferze bezpieczeństwa i walki ze skutkami klęsk żywiołowych. Organem który ma w tym względzie szczególne uprawnienia jest komisja bezpieczeństwa i porządku.

Jakie uprawnienia ma starosta?

Warto wiedzieć, że starosta nie jest organem powiatu. Takim organem jest bowiem zarząd powiatu. Starosta natomiast z mocy przepisów prawa jest przewodniczącym kolegialnego ciała jakim jest zarząd. Z tej też racji ma on specyficzne uprawnienia.

Czy powiat wykonuje zadania administracji rządowej?

Zadania samorządu powiatowego określa ustawa z 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym. Wyliczenie zadań powiatu znajduje się w art. 4 przytoczonej ustawy. Jednak zgodnie z przepisami prawa powiat wykonuje również zadania z zakresu administracji rządowej.

Czy powiaty mogą łączyć się w związki


Stowarzyszenia w celu wykonywania swoich zadań mogą tworzyć związki i stowarzyszenia. Mogą też zawierać porozumienia odnośnie poszczególnych spraw.

Czy powiaty mogą tworzyć porozumienia?

Powiaty mogą tworzyć zarówno związki jak i stowarzyszenia oraz porozumienia. Takie działania maja na celu lepsze i sprawniejsze wykonywanie zadań z zakresu administracji.

Jakie organy ma związek powiatów?

Związki powiatów są tworzone w celu wspólnego wykonywania zadań publicznych. Organami takiego związku są zgromadzenie oraz zarząd.

Co reguluje statut powiatu?

Statut jest najważniejszym aktem prawnym w samorządzie powiatowym. Określa on m.in. organizację wewnętrzną oraz tryb pracy zarządu powiatu.

Co musi określać statut związku powiatów?

Powiaty mogą tworzyć związki . To znaczy mogą się „łączyć” w celu wykonywania konkretnych zadań publicznych. W tym również w celu wydania konkretnej decyzji administracyjnej.

Kiedy premier może rozwiązać zarząd powiatu?

Organami powiatu są rada oraz zarząd. Rada jest organem stanowiącym w powiecie natomiast zarząd jest organem wykonawczym. Nadzór nad działalnością tych organów prowadzi Prezes Rady Ministrów oraz właściwy miejscowo wojewoda.

Kiedy premier może rozwiązać radę powiatu?

Prezes Rady Ministrów sprawuje nadzór nad samorządem powiatowym. Jednym z uprawnień premiera w tym zakresie jest możliwość wnioskowania o zawieszanie organów samorządu powiatowego. Regulacje w tym zakresie zawiera art. 83 ustawy z 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym.

Kiedy można wprowadzić w powiecie komisarza?

Nadzór nad samorządem powiatowym wykonuje Prezes Rady Ministrów, wojewoda i w ograniczonym zakresie regionalna izba obrachunkowa. Jednym natomiast ze sposobów na unikniecie łamania prawa przez władze powiatu jest wprowadzenie zarządu komisarycznego.

Kto prowadzi nadzór nad powiatem?

W Polskim systemie prawa przewidziana jest kontrola administracji rządowej nad administracja samorządową. Nadzór i kontrola odbywa się na różnych poziomach. Jednak organami sprawującymi nadzór jest Prezes Rady Ministrów, właściwy wojewoda oraz regionalna izba obrachunkowa.

Jak są tworzone nowe powiaty

Polska ma obecnie trójstopniowy podział administracyjny. Oznacza to, że w Polsce mamy trzy różnego rodzaju jednostki samorządu terytorialnego. Są to: gmina, powiat i województwo. Rząd w drodze rozporządzenia może tworzyć nowe powiaty.

Co to jest miasto na prawach powiatu

W Polce występują dwa „rodzaje” powiatów. Są bowiem powiaty ziemskie oraz miasta na prawach powiatu. Warto o tym pamiętać załatwiając sprawy urzędowe.

Kiedy premier może rozwiązać radę powiatu

Prezes Rady Ministrów sprawuje nadzór nad samorządem powiatowym. Jednym z uprawnień premiera w tym zakresie jest możliwość wnioskowania o zawieszanie organów samorządu powiatowego. Regulacje w tym zakresie zawiera art. 83 ustawy z 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym.

Czym jest samorząd powiatowy

Od 1 stycznia 1999 r. Polska jest podzielona na gminy, powiaty i województwa.  Wtedy bowiem w życie weszła reforma administracyjna rządu Jerzego Buzka.

Co to jest zarząd powiatu

Zarząd powiatu to jeden z organów powiatu. Zarząd powiatu jest organem wykonawczym powiatu. Zarząd powiatu wykonuje uchwały rady powiatu i zadania powiatu określone przepisami prawa.

Co wchodzi w skład mienia powiatu

Mieniem powiatu jest własność i inne prawa majątkowe nabyte przez powiat lub inne powiatowe osoby prawne. Powiat jest w stosunkach cywilnoprawnych podmiotem praw i obowiązków, które dotyczą mienia powiatu nienależącego do innych powiatowych osób prawnych. Zarząd i ochrona mienia powiatu powinny być wykonywane ze szczególną starannością.

Czym jest związek powiatów

Zgodnie z postanowieniami ustawy o samorządzie powiatowym powiaty mogą tworzyć związki z innymi powiatami, w celu wspólnego wykonywania zadań publicznych, w tym wydawania decyzji w indywidualnych sprawach z zakresu administracji publicznej.

Czym charakteryzuje się związek powiatów

Związek powiatów wykonuje zadania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność. Związek ma osobowość prawną. Rejestr związków prowadzi minister właściwy do spraw administracji publicznej.

Czym zajmuje się starosta?

Starosta wchodzi w skład zarządu powiatu. Starosta kieruje powiatem oraz reprezentuje go na zewnątrz. W przypadku miasta na prawach powiatu funkcję starosty sprawuje burmistrz lub prezydent miasta.

Co załatwimy w starostwie

Samorząd powiatowy wykonuje określone ustawami zadania publiczne o charakterze ponadgminnym. Zadania powiatu nie mogą naruszać zakresu działania gmin. Za realizację zadań samorządu powiatowego odpowiedzialni są zarząd oraz starosta.

Co to jest rada powiatu

Rada powiatu oraz zarząd to organy powiatu. Rada jest organem stanowiącym i kontrolnym powiatu, z zastrzeżeniem przepisów o referendum powiatowym. Radni wybierani są w wyborach bezpośrednich. Kadencja rady trwa 4 lata, licząc od dnia wyborów.

Nadzór nad działalnością powiatu

Istota nadzoru polega przede wszystkim na możliwości władczego ingerowania w działalność podmiotu nadzorowanego, wraz z pociąganiem do odpowiedzialności osób, nakazywania naprawienia uchybień, z zagrożeniem karami dyscyplinarnymi w razie niewykonania tychże nakazów.

Poprawia się zdolność kredytowa


Kupujący mają coraz większą zdolność kredytową. 28 tys. zł w przypadku euro i 18 tys. zł w przypadku złotych – o tyle podniosła się zdolność kredytowa 3-osobowej rodziny zarabiającej 5 tys. zł netto. Zaciągający kredyty w euro mogą dzięki temu kupić dodatkowe pięć, a zaciągający kredyty w złotych - dodatkowe trzy metry kwadratowe mieszkania.

PSL chce samorządowców w Senacie

Polskie Stronnictwo Ludowe zapowiada projekt ustawy, który umożliwi samorządowcom kandydowanie do Senatu. Gdyby pomysł znalazł poparcie, do Senatu mogliby zawitać wójtowie, burmistrzowie, czy prezydenci miast.

Czy warto korzystać z pomocy doradców w zaciągnięciu kredytu?

Doradcy finansowi pomogą nam wybrać najkorzystniejszą ofertę kredytu hipotecznego. Nie zdawajmy się jednak zupełnie na ich opinię. Jeśli kredyt podpowiedziany przez doradztwo okaże się klapą, będziemy mogli winić za to jedynie siebie.

Kredyt hipoteczny z ubezpieczeniem pomostowym

Do czasu umieszczenia w banku hipoteki nieruchomości kredytobiorca zmuszony jest płacić ubezpieczenie pomostowe. Bank próbuje przez to zmniejszyć ryzyko poniesienia dodatkowych kosztów.

Kredyt hipoteczny z ubezpieczeniem pomostowym

Do czasu umieszczenia w banku hipoteki nieruchomości kredytobiorca zmuszony jest płacić ubezpieczenie pomostowe. Bank próbuje przez to zmniejszyć ryzyko poniesienia dodatkowych kosztów.

REKLAMA