REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Samorząd

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Forum Liderów Samorządów Lokalnych Województwa Mazowieckiego

Konferencja „Nowa perspektywa unijna na lata 2014-2020 dla jednostek samorządu terytorialnego” zainauguruje działalność Forum Liderów Samorządów Lokalnych Województwa Mazowieckiego.

Urlopy wypoczynkowe dla szczególnych grup pracowników

Urlop wypoczynkowy to czas wolny od świadczenia pracy przez pracownika, przeznaczony na regenerację sił fizycznych i psychicznych, przy jednoczesnym zapewnieniu za ten czas wynagrodzenia. Prawo do urlopu wypoczynkowego jest obligatoryjnym elementem stosunku pracy.

Terminy w sprawozdawczości jednostek samorządowych - sierpień 2015

Regionalna Izba Obrachunkowa we Wrocławiu przypomina o najważniejszych terminach w sprawozdawczości w sierpniu 2015 r.

Nowelizacja ustawy o samorządzie gminnym podpisana przez Prezydenta

Według noweli gmina powstała w wyniku połączenia dwóch lub więcej gmin będzie miała wszystkie prawa i obowiązki połączonych gmin, w tym prawa i obowiązki wynikające z zezwoleń, koncesji oraz innych aktów administracyjnych. Organy gminy powstałej w wyniku połączenia dwóch lub więcej gmin staną się organami właściwymi lub stronami wszczętych i niezakończonych postępowań administracyjnych i sądowych.

REKLAMA

Nowe zasady przekazywania dróg samorządom

Celem nowelizacji ustawy o drogach publicznych jest racjonalizacja zasad przekazywania dróg samorządom i bardziej proporcjonalne rozłożenie odpowiedzialności finansowej za ich utrzymanie.

Ułatwienia dla łączenia się samorządów

Sejm przyjął senackie poprawki do noweli zachęcającej samorządy do łączenia się. Zgodnie z propozycją połączone gminy o niższych dochodach będą mogły (w okresie 5 lat po połączeniu) uzyskać wzrost udziału w PIT nawet o 10 punktów procentowych.

Jednostki samorządowe z udziałem w podatku VAT

Ministerstwo Finansów proponuje dywersyfikację źródeł dochodów jednostek samorządu terytorialnego (JST). Uzyskają one udział w podatku VAT, co ma zapewnić im większą stabilizację dochodów oraz zmniejszy wpływ cykli koniunkturalnych na dochody JST. Ponadto zostaną przyjęte jednolite kryteria identyfikacji samorządów najbogatszych i najbiedniejszych z uwzględnieniem potencjału dochodowego i zróżnicowanych potrzeb wydatkowych.

Naruszenie przez pracownika samorządowego zakazu podejmowania dodatkowych zajęć

Kiedy dochodzi do naruszenia przez pracownika samorządowego zakazu podejmowania dodatkowych zajęć? Oczywistym jest, iż sprawa jest bardzo prosta w przypadku, gdy pracownik faktycznie wykorzystuje swoje stanowisko do prowadzenia dodatkowej działalności. O wiele większe problemy są w sytuacji ustalenia hipotetycznego związku pomiędzy dodatkową działalnością pracownika a obowiązkami służbowymi.

REKLAMA

Dzień Samorządu Terytorialnego 27 maja 2015 r.

27 maja 2015 r. w rocznicę pierwszych wyborów samorządowych świętujemy Dzień Samorządu Terytorialnego. W Pałacu Prezydenckim odbędzie się spotkanie z przedstawicielami środowisk samorządowych, w trakcie którego wręczone zostaną odznaczenia państwowe oraz Nagroda Obywatelska Prezydenta RP. W tym samym dniu odbędzie się też uroczyste posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Wynagrodzenie za godziny nadliczbowe pracowników samorządowych

Zasady rozliczania godzin nadliczbowych pracowników samorządowych uregulowane są w ustawie o pracownikach samorządowych, nie zaś w kodeksie pracy. W związku z tym takim pracownikom przysługują inne rodzaje rekompensaty za pracę w godzinach nadliczbowych.

Klasyfikacja budżetowa nagrody pieniężnej

Sposób klasyfikacji budżetowej planowanej przez gminę nagrody pieniężnej w związku z prowadzonym postępowaniem wzbudził wątpliwości. We wniosku o udzielenie wyjaśnienia skierowanym do Regionalnej Izby Obrachunkowej we Wrocławiu zadano także pytanie o podstawę prawną planowanej nagrody.

Klasyfikacja budżetowa wynagrodzenia dla podwykonawców

Kwestia klasyfikacji budżetowej zapłaty wynagrodzenia dla podwykonawców robot budowlanych została poruszona we wniosku o udzielenie wyjaśnienia złożonym przez gminę do Regionalnej Izby Obrachunkowej we Wrocławiu.

Samorządy wyemitują obligacje przychodowe

Według prawników najwięcej korzyści z nowej ustawy odniosą samorządy. Będą mogły np. emitować tzw. obligacje przychodowe, czyli uprawniające obligatariusza do zaspokojenia roszczeń z pierwszeństwem przed innymi wierzycielami emitenta.

II Ogólnopolska Konferencja pt.: „Tereny Inwestycyjne w Polsce” odbędzie się w maju

Po sukcesie pierwszego spotkania poświęconego gruntom pod inwestycje, serwis Tereny Inwestycyjne Info ma przyjemność po raz kolejny zaprosić do uczestnictwa w II Ogólnopolskiej Konferencji pt.: „Tereny Inwestycyjne w Polsce”. Konferencja odbędzie się 20 maja 2015 roku. Spotkanie w gronie ekspertów stanie się okazją do wymiany poglądów i doświadczeń związanych z inwestowaniem w grunty inwestycyjne.

Działkowcy zalegalizują altany

Działkowcy nie będą musieli usuwać altan. Będzie to możliwe dzięki przyjętej w ostatecznym brzmieniu nowelizacji ustawy – Prawo budowlane.

Finansowanie zadań zleconych samorządom - nowy zespół

Finansowanie zadań zleconych samorządom przez administrację rządową było jednym z tematów poruszanych na środowym posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Według części samorządowców wraz ze wzrostem liczby zadań przekazywanych samorządom nie idą odpowiednie środki na ich realizację.

Uwolnienie zawodu urbanisty zgodne z konstytucją - TK

Uwolnienie zawodu urbanisty jest zgodne z konstytucją. to samo dotyczy zniesienia samorządu zawodowego urbanistów. Trybunał Konstytucyjny rozpoznał wniosek grupy posłów PiS.

Zakaz wykonywania innych zajęć przez samorządowców

Samorządowcy nie mogą sprawować niektórych funkcji i prowadzić działalności niezwiązanych z realizacją ich obowiązków. Ograniczenia dotyczą dodatkowej pracy i pełnienia funkcji w sferze publicznej oraz działalności gospodarczej.

Przeprowadzanie konkursów na stanowiska kierownicze - podmioty

Przeprowadzanie konkursów na stanowiska kierownicze odbywa się za pośrednictwem określonych podmiotów. Należy do nich organizator konkursu oraz komisja konkursowa. Jakie zadania podejmują?

W Europie bezpośrednie wybory organu wykonawczego to rzadkość

Wyłanianie organu wykonawczego w wyborach powszechnych „zaprogramowało” w polskim samorządzie konflikt: skoro i władza wykonawcza, i stanowiąca wybierana jest bezpośrednio, nie sposób rozstrzygnąć, która ma większą legitymizację społeczną. Mówiąc kolokwialnie – która jest ważniejsza. W zachodniej Europie ten problem nie istnieje, a u nas skutkuje marginalizowaniem pozycji radnych przez silnego włodarza.

Konkurs na stanowiska kierownicze - procedura

Konkurs na stanowiska kierownicze wykorzystywany jest w: przedsiębiorstwach państwowych, niektórych przedsiębiorstwach publicznych, spółkach powstałych w wyniku komercjalizacji, oświacie, instytutach badawczych, instytucjach kultury, służbie zdrowia, służbie cywilnej oraz zespolonej administracji wojewódzkiej. Tak szeroki zakres zastosowania procedury konkursowej jest konsekwencją szeregu zalet, jakie przypisuje się tej metodzie obsadzania stanowisk kierowniczych

Powrót do pracy sprzed wykonywania funkcji w samorządzie

Część samorządowców na czas sprawowania funkcji korzysta z urlopu bezpłatnego w miejscu, w którym wcześniej pracowali. Z reguły udzielenie takiego urlopu zależy od woli pracodawcy, ale czasem jest obligatoryjne. Po tym, jak przestaną być samorządowcami, mają prawo wrócić do poprzedniego pracodawcy, ale pod pewnymi warunkami i nie zawsze na to samo stanowisko.

Finał konkursu filmowego „Moja Polska Samorządna”

Gala finałowa konkursu filmowego „Moja Polska samorządna” zainaugurowała 23 stycznia br. senackie obchody Roku Samorządu Terytorialnego. Celem konkursu było wciągnięcie Polaków do twórczej refleksji nad minionym ćwierćwieczem budowania demokracji lokalnej. Uczestnicy poprzez swoje filmy dokumentowali świadectwa pierwszych samorządowców, obraz przemiany, jaka nastąpiła w naszym kraju tym okresie, ale także ukazywali swoje wizje czym jest samorządność.

Znamy już nominowanych do nagrody Super Samorząd 2014!

Ogłoszono listę nominowanych do nagrody Super Samorząd 2014. Nagrodzie patronuje Prezydent RP Bronisław Komorowski, a nominację otrzymało 13 grup mieszkańców działających na terenie dziewięciu województw.

Zarządzanie wspólnotami mieszkaniowymi przez samorządowy zakład budżetowy

Czy samorządowy zakład budżetowy może prowadzić działalność polegającą na zarządzaniu wspólnotami mieszkaniowymi? Szczegółową analizę tego zagadnienia przedstawiła Regionalna Izba Obrachunkowa w Opolu.

Terminy w sprawozdawczości jednostek samorządowych - styczeń 2015

Prezentujemy najważniejsze terminy w sprawozdawczości jednostek samorządu terytorialnego w styczniu 2015 roku.

Alternatywne formy finansowania samorządów

Wybór optymalnego sposobu finansowania to zadanie wymagające szczegółowej analizy konkretnego przypadku. Najpopularniejsze wśród jednostek samorządu terytorialnego są instrumenty dłużne, takie jak kredyty i obligacje. Coraz częściej jednak ich zamiennikiem stają się obligacje komunalne (municypalne). Środki uzyskane w ten sposób mogą zostać wykorzystane przez gminy, powiaty i województwa na realizację dowolnie wyznaczonych celów.

Oświadczenia majątkowe po wyborach samorządowych 2014

Wybrani w listopadzie 2014 roku nowi samorządowcy mają obowiązek złożyć oświadczenie majątkowe. Tego typu oświadczenie ma zapewnić transparentność działalności samorządów i urzędów państwowych. Co powinien zawierać taki dokument?

Godło „Teraz Polska” dla Twojej gminy!

Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego zainaugurowała IX edycję Konkursu „Teraz Polska” dla Gmin. Głównym celem Konkursu jest wyłonienie najlepszych pod względem gospodarności oraz atrakcyjności dla mieszkańców i przedsiębiorców samorządów w Polsce.

Zadłużenie samorządów w 2015 roku bez zmian?

Propozycje zmian dotyczących zadłużenia samorządów zostały negatywnie ocenione przez rząd. Powodem jest potencjalne zagrożenie fonansowe poszczególnych jednostek.

Wymiana pokrycia dachowego finansowana jako wydatek bieżący

Czy wymiana pokrycia dachowego może być finansowana na podstawie art. 90 ust. 3d ustawy o systemie oświaty jako wydatek bieżący? Konieczna jest analiza pojęć modernizacji i remontu, aby określić sposób dotowania wskazanego przedsięwzięcia.

Wójt i senator - możliwe łączenie funkcji

Projekt SLD ma umożliwić łączenie funkcji wójta z mandatem senatora. Obecnie ustawa o samorządzie gminnym zakazuje łączenia funkcji wójta, burmistrza, prezydenta miasta z mandatem senatora i posła.

Zadłużenie samorządów do zmiany

Zdaniem posłów limity zadłużenia samorządów są niewystarczające. Nowy projekt w tym zakresie zostanie rozpatrzony przez rząd.

Rola, specyfika i słabości polskich samorządów w najnowszej książce prof. Marcina Króla

Żadna władza nie będzie ubóstwiać władzy samorządowej. Bo kto chciałby wspierać konkurencję? Dlatego Marcin Król radzi, żebyśmy sami dbali o nasze samorządy, uczyli się ich i – przede wszystkim – rozważnie głosowali.

Rozszerzenie prawa pierwokupu przez samorządy

Prace związane ze zmianą ustawy o gospodarce nieruchomościami już rozpoczęte. Czy to koniec przejmowania nieruchomości metodą „na kuratora”? Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz jest po rozmowach z premier Ewą Kopacz. Planowane zmiany dotyczyć mają m.in. rozszerzenia prawa pierwokupu przez samorząd lub Skarb Państwa.

Klasyfikacja dochodów i wydatków z tytułu zwrotu kosztów wychowania przedszkolnego

Jak klasyfikować dochody i wydatki wynikające z rozliczeń pomiędzy gminami z tytułu pokrywania kosztów wychowania przedszkolnego? Odpowiedzi udziela Regionalna Izba Obrachunkowa w Rzeszowie.

Silne marki województwa opolskiego - raport

Redakcja Infor.pl objęła patronatem raport dotyczący silnych marek woj. opolskiego. To inicjatywa non-profit, wspierana przez Brief for Poland; nad stroną merytoryczną badań czuwa Rada Naukowa Polskiego Stowarzyszenia Trenerów Zdrowia z Opola.

Dyskusja o roli, specyfice i słabościach polskich samorządów

Marcin Król, Rafał Dutkiewicz i Jacek Kucharczyk już 4 listopada, w Warszawie będą się spierać o sens istnienia samorządów w Polsce.

Obowiązki wyborcze JST w listopadzie

Ostatnie tygodnie przedwyborcze wiążą się dla samorządowców z licznymi zadaniami dotyczącymi przygotowania i przeprowadzenia głosowania. Jednak same wybory to nie koniec obowiązków organów JST.

Samorządowe instytucje kultury - nowy wykaz

W nowym wykazie samorządowych instytucji kultury, w których wyłonienie kandydata na stanowisko dyrektora następuje w drodze konkursu ma pojawić się 9 nowych ośrodków. Są to m.in. Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu oraz Muzeum Zamojskie w Zamościu.

Czy instytucje samorządowe mogą się wymieniać danymi osobowymi

Możliwość wymiany danych osobowych uzależniona jest od spełnienia przesłanek dopuszczalności, m.in. ich przetwarzania i udostępniania. Prawo do wymiany danych osobowych może też wynikać z przepisów wykonawczych.

Bilety do zdobycia!

W dniu 15 października 2014r., w Europejskim Centrum Solidarności, Gdański Ośrodek Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej organizuje konferencję z okazji 25-lecia polskiej reformy samorządowej pt. „SUPER MOCNI” - 25 LAT SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO. SOLIDARNOŚĆ JEST W NAS. Wydarzenie jest objęte Patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza oraz Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka.

Kampania samorządowa w internecie

Blog, serwisy społecznościowe, korespondencja elektroniczna, marketing wirusowy, fora internetowe to nowe i obiecujące narzędzia do prowadzenia kampanii wyborczej za pośrednictwem mediów, których zastosowanie każdy kandydujący w wyborach polityk powinien rozważyć – uważa dr Sergiusz Trzeciak, konsultant polityczny i ekspert z dziedziny marketingu politycznego, autor najnowszej publikacji „Drzewo kampanii wyborczej”.

Typowe zapisy strony Wn i Ma kont dla jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych

Ewidencja księgowa państwowych i samorządowych jednostek budżetowych rządzi się innymi zasadami niż ewidencja podmiotów prowadzących rachunkowość głównie na podstawie przepisów ustawy o rachunkowości. Dzieje się tak za sprawą obowiązywania w jednostkach budżetowych szczególnych zasad rachunkowości i planów kont określanych rozporządzeniami Ministra Finansów na podstawie delegacji ustawowych zawartych w kolejnych ustawach o finansach publicznych, a wcześniej w prawie budżetowym.

Zatwierdzenie organizacji ruchu - zaskarżenie

Czy zatwierdzenie organizacji ruchu jest czynnością podlegającą kognicji sądów administracyjnych? Kto ma prawo do zaskarżenia aktu?

Korekta janosikowego w 2015 r.

Ministerstwo Finansów zamierza dokonać korekty janosikowego, która dotyczyłaby wyłącznie województw. Konieczność reformy wskazał Trybunał Konstytucyjny, który zakwestionował obecny kształt pobierania wpłat od bogatszych regionów na rzecz biedniejszych. Zmiany obowiązywałyby w latach 2015-2016.

Zniesienie opłaty targowej

Zniesienie opłaty targowej to główny postulat projektu nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, nad którym trwają prace w Sejmie. Zniesienie daniny publicznej, jaką jest opłata targowa ma na celu zwiększenie konkurencyjności micro i małych przedsiębiorców.

Mobilne muzea, kina i teatry coraz popularniejsze

Mobilne muzea, kina czy teatry mają spory potencjał. Mogą one również zmienić negatywne nastawienie do muzeów, które wielu osobom wciąż kojarzą się z mało interaktywnym miejscem, nastawionym raczej na bierną kontemplację niż aktywne uczestnictwo.

Ponowny wpis na listę członków samorządu zawodowego

12 sierpnia 2014 r. wchodzą w życie regulacje umożliwiające ponowny wpis na listę członków samorządu zawodowego. Zgodnie z nowelizacją ustawy - Prawo o adwokaturze oraz niektórych innych ustaw powrót do zawodu będzie możliwy.

Dotacje na zadania bieżące - wydatki samorządów

Najwięcej wydatków samorządy terytorialne przeznaczają na zadania kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, oświatę oraz transport. Dotacje udzielane w tych obszarach stanowią blisko 75 procent ogólnej kwoty przekazywanych dotacji na zadania bieżące.

REKLAMA