REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Samochody elektryczne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Stacje ładowania elektryków w Polsce co 3,3 km (średnio). Maksymalnie 76 km. Mapa zagęszczenia. Kierowcy elektryków czy spalinówek – kto ma lepiej?

Tylko 3,3 km dzieli średnio w Polsce najbliżej sąsiadujące ze sobą stacje ładowania aut elektrycznych – wynika z analizy Powerdot Data Center. Pomimo, że odległość ta jest zdumiewająco mała, to na mapie Polski wciąż jest kilka białych plam ze słabo rozwiniętą infrastrukturą. 

Koniec dopłat do leasingu e-aut: rynek elektromobilności w Polsce zagrożony?

Samochody elektryczne to bardziej ekologiczna wersja tradycyjnych aut. Osoby decydujące się na zakup takiego pojazdu dotychczas mogły liczyć na dofinansowanie. Leasing, będący jedną z najpopularniejszych form finansowania zakupu nowych pojazdów, cieszył się dużym zainteresowaniem szczególnie wśród przedsiębiorców. To właśnie oni stanowią ponad 80% klientów nabywających elektryczne samochody osobowe w Polsce. Niestety od 1 września br. NFOŚIGW podjął decyzję dotyczącą wstrzymania dopłat. Jak to wpłynie na rynek elektryków?

Unijne cła na chińskie elektryki. Ile wyniosą?

Komisja Europejska wprowadziła tymczasowe cła na chińskie samochody elektryczne w związku z nieuczciwym subsydiowaniem tego sektora przez Pekin. Jeśli w ciągu czterech miesięcy kraje członkowskie nie wyrażą sprzeciwu, UE może jesienią tego roku wprowadzić te taryfy na stałe. Decyzja o wprowadzeniu tymczasowych ceł została opublikowana w czwartek w Dzienniku Urzędowym UE. Dokument liczy ponad 200 stron i jest najdłuższą tego typu decyzją w historii UE.

Ciężar elektryfikacji transportu drogowego właśnie spadł na firmy logistyczne. Poradzą sobie z tym wyzwaniem?

Udział elektrycznych vanów, wykorzystywanych głównie w logistyce miejskiej przekracza zaledwie 1% unijnej floty pojazdów tej klasy. Napędzanych prądem ciężarówek jest jeszcze mniej, bo to wkład na poziomie 0,1%. W Polsce jest znacznie gorzej, na domiar złego, według najnowszych kalkulacji ACEA, aby sprostać celom dekarbonizacji transportu, infrastruktura ładowania w UE powinna być budowana osiem razy szybciej niż obecnie i to tylko w przypadku pojazdów lekkich do 3,5 t. Potrzeba miliardów na inwestycje, a rządowego wsparcia wystarczy na ułamek realnych potrzeb. Logistyka już wie, że transformację musi sfinansować sama, a zagrożeń i problemów wciąż przybywa.  

REKLAMA

Zwrot kosztów używania prywatnego samochodu elektrycznego w podróży służbowej. Szefa KAS zmienił interpretację

Jak rozliczyć zwrot kosztów używania prywatnego samochodu elektrycznego w podróży służbowej - interpretacja zmieniająca Szefa KAS.

Zakaz rejestracji samochodów spalinowych od 2035 roku. Norma Euro 7 już od 2030 r. Jak wpłynie to na ceny i dostępność aut?

W 2035 roku w państwach członkowskich Unii Europejskiej (także w Polsce) nie będzie można zarejestrować samochodów spalinowych. – W bogatszych krajach jak Niemcy, Francja czy Hiszpania pojawi się bardzo dużo pojazdów elektrycznych, natomiast duża część używanych samochodów spalinowych trafi na biedniejsze rynki, w tym m.in. do Polski. Musimy się zastanowić, w jaki sposób zapobiec sytuacji, w której Polska stanie się skansenem Europy – mówi Jakub Faryś, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego. Jak podkreśla, przechodzenie na zeroemisyjność będzie wyzwaniem zwłaszcza dla mniejszych firm i indywidualnych klientów, dla których największą barierą pozostają wysokie ceny elektryków. Duże zmiany czekają też krajowych producentów części i podzespołów dla branży motoryzacyjnej. Natomiast sami producenci pojazdów już od dłuższego czasu są gotowi na 2035 rok.

Zakaz sprzedaży samochodów spalinowych od 2035 r. Co na to kierowcy?

Ponad 50 proc. polskich kierowców źle ocenia zakaż sprzedaży nowych aut spalinowych od 2035 roku – wynika z raportu "E-rewolucja w świecie motoryzacji". Dla blisko połowy ankietowanych, największym wyzwaniem w zastąpieniu aut spalinowych elektrykami, jest cena tych ostatnich.

Czy już na wiosnę właściciele aut elektrycznych będą mieli łatwiej?

Unijne rozporządzenie AFIR dotyczące infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych i tankowania wodorem będzie obowiązywać w Polsce od kwietnia 2024 r. Jakie wymogi zostaną wprowadzone? Przed jakimi wyzwaniami stoi Polska? Jakie ułatwienia czekają kierowców aut elektrycznych?

REKLAMA

Unijne rozporządzenie AFIR. Wyższe wymogi dla infrastruktury ładowania elektryków!

Rozporządzenie AFIR, przyjęte w lipcu tego roku przez Radę Unii Europejskiej, nakazuje rozbudowanie infrastruktury ładowania samochodów elektrycznych. Czy Polska jest na to gotowa?

Czy zakaz wjazdu samochodów elektrycznych do garażu jest legalny?

W Polsce pojawiają się pierwsze zakazy wjazdu samochodów elektrycznych do garażów podziemnych. Tylko czy wspólnoty uchwalając je, czasem nie łamią prawa? Dziś zastanówmy się nad tą kwestią.

Jak dobrać opony do samochodów elektrycznych i hybrydowych?

Samochody elektryczne i hybrydowe mają swoje wymagania. Trakcyjnie te są związane nie tylko z tarciem, ale i większą masą. Dziś opowiemy zatem jak dobrać do nich odpowiednie opony.

Europejczycy chcą elektryków. Tylko czy rynek sprosta zainteresowaniu?

Wielkie ambicje, gorzej z możliwościami. Tak można podsumować rynek aut elektrycznych. Zapotrzebowanie na surowce niezbędne do ich produkcji wzrośnie do 2030 roku nawet 14-krotnie! Dziś nie jesteśmy w stanie zapewnić takich dostaw.

Najbardziej poszukiwane samochody w Polsce. Pierwszy elektryk na liście

Najbardziej poszukiwane samochody w Polsce?  Tesla Model 3 jest pierwszym elektrykiem, który znalazł się w dziesiątce najczęściej oglądanych aut.

Co się stanie z samochodami spalinowymi? Kiedy zakaz rejestracji w UE?

Informacje o zakazie rejestracji w UE samochodów spalinowych od 2035 r. często nie były precyzyjne, zmiany nie są aż tak drastyczne. Zapewne przyspieszą jednak sprzedaż aut elektrycznych, także w krajach, które nie są liderami takiej transformacji.

Czy Polaków stać na samochody elektryczne? A rok 2035 za pasem...

Czy Polaków stać na samochody elektryczne? To ważne pytanie w perspektywie nowych wymogów unijnych i roku 2035. Sprawdźmy co mówią dane.

Auta elektryczne: 10 tys. ładowarek w Polsce do 2025 roku

Według prognozy do 2025 roku w Polsce może powstać 10 tysięcy punktów ładowania aut. Powodem są wymogi ustawowe, proklimatyczne postawy firm i konsumentów, a także walka o klienta ze strony marketów i galerii. Obecnie tylko co piąty obiekt handlowy posiada ładowarki.

Rozszerzenie katalogu pojazdów prywatnych używanych w celach służbowych z inicjatywy Senatu

Rozszerzenie katalogu pojazdów prywatnych o te z napędem alternatywnym, których właściciele otrzymają zwrot kosztów za ich używanie w celach służbowych – to założenie przyjętego przez Senat projektu nowelizacji ustawy o transporcie drogowym.

Samochody elektryczne według Polaków

Samochody elektryczne według Polaków? Badanie pokazuje nastawienie Polaków do samochodów elektrycznych. Co z niego wynika? Sprawdźmy.

Opel GSe powróci. Sportowe modele wejdą do oferty

Opel GSe powróci. Niemcy wskrzeszają trzyliterowe oznaczenie. Nadal będzie się wiązać ze sportowym charakterem i powróci w każdym modelu.

Strefy czystego transportu w Polsce. Kto będzie pionierem?

Strefy czystego transportu w Polsce. Co oznaczają? Czemu kierowcy ich nie chcą? I które miasto utworzy pierwszą? Sprawdźmy.

Liczba aut elektrycznych w Polsce w 2022 r.

Liczba aut elektrycznych w Polsce w 2022 r.? Ponoć już można doliczyć do 48 tys. sztuk. Tyle że z tą informacją wiążą się aż dwa haczyki.

Mój elektryk, dofinansowanie do zakupu e-aut. Pakiet wiedzy

Mój elektryk, dofinansowanie do zakupu e-aut. Jak wypełnić wniosek i ile trwa jego rozpatrzenie? O jaką kwotę można się starać? I jakie są błędy?

Zakaz sprzedaży aut spalinowych od 2035 r. Pomysł Forda i Volvo

Zakaz sprzedaży aut spalinowych od 2035 r.? Ford i Volvo chcą wprowadzenia takiej regulacji na terenie UE. Ma dotyczyć aut osobowych i dostawczych.

Neutralność klimatyczna 2050: UE wycofa samochody spalinowe?

Neutralność klimatyczna 2050 – oto nowy cel wyznaczony przez UE. Czy to oznacza, że z dróg znikną auta spalinowe? Czy jesteśmy gotowi?

Drożejący prąd: ładowanie auta elektrycznego nieopłacalne?

Drożejący prąd: ładowanie auta elektrycznego stanie się mniej opłacalne? Sprawdźmy jak zmienił się koszt ładowania, a jak koszt tankowania.

Polska stacja ładowania elektryków? Moc do 150 kW!

Polska stacja ładowania elektryków, czyli firma ZPUE S.A. zaprezentowała ładowarkę do aut elektrycznych, która oferuje moc do 150 kW.

Znaki drogowe dla elektryków. Nowość od 2 grudnia

Znaki drogowe dla elektryków będą informować o najbliższych ładowarkach pojazdów elektrycznych. W sumie pojawi się aż 6 tablic.

Nissan elektryczny? Tak, to nowy kierunek. Oto Ambition 2030

Nissan elektryczny? Pewnie nikt na rynku nie będzie zszokowany, ale Japończycy zaczynają stawiać na zeroemisyjność. Oto plan Ambition 2030.

Volkswagen elektryczny? Marka podsumowuje rok i snuje plany

Volkswagen elektryczny? Hasła o elektromobilności dominują na rynku. Na ile są aktualne w salonach niemieckiej marki? Oto jak firma podsumowuje rok.

Punkty ładowania elektryków. Blisko 2 mld zł na ich rozwój

Punkty ładowania elektryków. Uruchamiamy program wsparcia rozwoju infrastruktury do ładowania i tankowania pojazdów bezemisyjnych z budżetem sięgającym blisko 2 mld zł - poinformował w poniedziałek wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński.

Sprzedaż samochodów elektrycznych spada. Stracona dekada?

Sprzedaż samochodów elektrycznych w Europie zaczyna spadać. Czy to oznacza, że ostatnia dekada e-rewolucji jest stracona dla producentów?

Stacje ładowania: dogonimy Niemców dopiero po 2150 roku

Stacje ładowania samochodów elektrycznych w Polsce nie powstają zbyt dynamicznie. A to prowadzi do wniosku, że Niemcy są o 130 lat do przodu.

Od 2035 roku w UE nie będzie można sprzedawać nowych samochodów z silnikami spalinowymi

Zakaz sprzedaży nowych samochodów z silnikami spalinowymi. Transport drogowy odpowiada za blisko 1/5 całkowitej emisji gazów cieplarnianych w UE i w przeciwieństwie do innych sektorów nie odnotowuje żadnego znaczącego spadku. Do zmiany w tym zakresie ma się przyczynić pakiet Fit for 55, który wprowadza wymóg obniżenia średnich emisji z nowych samochodów o 55 proc. od 2030 roku i o 100 proc. pięć lat później. To oznacza, że od 2035 roku w UE nie będzie można sprzedawać nowych samochodów z silnikami spalinowymi. – Rynek motoryzacyjny się zmieni, w ofercie będzie więcej samochodów elektrycznych i będą one bardziej dostępne cenowo – mówi ekspert tego rynku Rafał Bajczuk. Nie wszystkie koncerny są jednak gotowe na tak szybką transformację.

Punkty ładowania samochodów elektrycznych a ceny mieszkań

Punkty ładowania samochodów elektrycznych a ceny mieszkań. Wzrost kosztu mocy przyłączeniowej w niewielkim stopniu wpłynie na cenę mieszkań. Przykładowo dla bloku ze stoma mieszkaniami i 50 punktami ładowania dla elektryków spowoduje, że cena jednego mieszkania zwiększy się o niewiele ponad 100 zł - podkreśla resort klimatu i środowiska.

Najpopularniejsze rodzaje napędów [NOWE DANE]

Stowarzyszenie ACEA opublikowało najświeższe dane na temat najpopularniejszych rodzajów napędów. Jakie samochody wybierają kierowcy w Polsce?

Nowości BMW 2021 r. Niemcy zapowiedzieli nowe modele!

Nowości BMW 2021 r., czyli Bawarczycy zapowiedzieli serię premier na nadchodzące 10 miesięcy. Będzie trochę elektryków, ale i aut sportowych!

Dopłaty do zakupu samochodów elektrycznych w 2021 roku

Najprawdopodobniej na początku przyszłego roku pojawią się w Polsce nowe programy dopłat do zakupu aut elektrycznych – przewidują przedstawiciele branży motoryzacyjnej. Apelują o to, by twórcy udoskonalili system: zwiększyli stawki dofinansowań, odbiurokratyzowali wnioski i znieśli limity cenowe. Pilotażowe projekty, realizowane na przełomie czerwca i lipca tego roku, zakończyły się realizacją zaledwie 7,5 proc. zakładanego celu. Na dopłaty do auta elektrycznego zdecydowało się do tej pory zaledwie 344 kierowców. Jakie dopłaty do zakupu samochodów elektrycznych mogą się pojawić w 2021 roku?

Prawo jazdy kat. B: DMC do 4,25 tony, ale tylko dla… elektryków!

W chwili obecnej osoba posiadająca prawo jazdy kategorii B może prowadzić pojazdy o DMC wynoszącym maksymalnie 3,5 tony. Już wkrótce może się to zmienić. A wszystko za sprawą nowelizacji przygotowanej przez Ministerstwo Infrastruktury.

Sprzedaż samochodów elektrycznych w Polsce. Nissan numerem 1!

Rynek samochodów elektrycznych w Polsce być może nie jest wielki, ma jednak gracza numer 1. A tym okazuje się Nissan. Największym hitem między styczniem a majem 2020 roku okazał się oczywiście Leaf.

Ładowarki GreenWay przy autostradach A1, A2 i A4

Firma GreenWay wygrała przetarg ogłoszony przez GDDKiA na budowę ładowarek do samochodów elektrycznych w MOP-ach wzdłuż tras A1, A2 i A4. Umowa dotyczy postawienia w sumie 11 stacji.

Volkswagen ID.3 z generatorem dźwięku. Brzmi oryginalnie?

Niemcy dość dobrze przygotowali się do premiery elektrycznego Volkswagena ID.3. Zaprezentowali właśnie generator dźwięku będący standardem w aucie. Kompakt brzmi i futurystycznie, i oryginalnie.

Volkswagen ID.: Continental pracuje nad e-technologiami

Volkswagen szykuje się do ważnej zmiany. Idzie w stronę elektryfikacji. W procesie potrzebować będzie jednak solidnych partnerów. I jednego już ma - mowa o firmie Continental.

Dopłaty do zakupu nowych samochodów elektrycznych i wodorowych przez osoby fizyczne

Minister Energii i Minister Finansów, Inwestycji i Rozwoju podpisali 5 listopada 2019 roku rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków udzielania wsparcia zakupu nowych pojazdów ze środków Funduszu Niskoemisyjnego Transportu osobom fizycznym niewykonującym działalności gospodarczej i warunków rozliczania tego wsparcia. Dokument został skierowany do publikacji w Dzienniku Ustaw i wejdzie w życie po upływie 14 dni od tej publikacji. Rozporządzenie określa zasady udzielania dopłat do zakupu nowych samochodów elektrycznych i wodorowych. Z dopłat tych, wbrew pierwotnym planom Ministra Energii, nie skorzystają osoby prowadzące działalność gospodarczą. Nie będzie też dofinansowania zakupu samochodów na gaz ziemny (CNG, LNG).

350 ładowarek w Polsce w rok. Nowy plan Volkswagena!

Niemiecka marka chce coraz mocniej inwestować w elektromobilność. Dlatego kolejne elektryczne modele w ofercie już jej nie wystarczą. Volkswagen ma kolejny plan: będzie budować ładowarki!

Marka Volkswagen Samochody Użytkowe znika...

Spokojnie, to nie oznacza, że Niemcy przestaną produkować dostawczaki. Jedynie zmieniają nazwę. Od teraz dział sprzedający vany będzie się nazywał Volkswagen Samochody Dostawcze.

Pierwsza w Polsce ładowarka do samochodów elektrycznych o mocy 150 kW

Najszybsza ładowarka do elektryków w Polsce została udostępniona przez sieć GreenWay w poznańskiej galerii A2. Za jej sprawą można doładować baterię w aucie już w kilka minut.

Elektryk bezdźwięczny? Nie do końca...

Komfort, kultura pracy i bezdźwięczność. To określenia, które najczęściej padają w kontekście elektryków. Tylko czy samochody elektryczne rzeczywiście są takie ciche? No właśnie chyba nie…

Dofinansowanie zakupu samochodów na paliwa alternatywne (gaz, wodór, energię elektryczną) także dla firm

Ministerstwo Energii opublikowało nowe propozycje wsparcia finansowego (np. w formie dotacji, pożyczki) zakupu pojazdów (np. samochodów) na paliwa alternatywne, jak CNG, LNG, wodór i energię elektryczną. Resort w zmienionym projekcie rozporządzenia "w sprawie szczegółowych warunków udzielania oraz sposobu rozliczania wsparcia udzielonego ze środków Funduszu Niskoemisyjnego Transportu" zaproponował wsparcie (dofinansowanie) również dla firm. W pierwotnej wersji projektu wsparcie to dotyczyło jedynie osób fizycznych.

Powstał pierwszy hub do ładowania elektryków w Polsce!

Sieć GreenWay Polska uruchomiła właśnie pierwszy w Polsce hub do ładowania samochodów elektrycznych. W Galerii Młociny w Warszawie istnieje możliwość jednoczesnego ładowania aż 11 elektryków.

Volkswagen ID - rezerwacje właśnie ruszyły!

Auto ma nawet 550 km zasięgu, powinno kosztować mniej niż 30 tysięcy euro, a już dziś można zapisać się na listę potencjalnych nabywców. Niemcy wykonali ważny krok na drodze do elektromobilności.

REKLAMA