REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Samochód, Unia Europejska

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy w przypadku zakupu paliwa za granicą można zaliczyć do kosztów kwotę brutto z faktury VAT?

Pracownicy spółki z o.o. są wysyłani w zagraniczne podróże służbowe samochodami osobowymi. Za granicą kupują paliwo, a zakup dokumentowany jest fakturą wystawianą na spółkę. Czy spółka może zaliczyć wydatki na zakup paliwa do kosztów uzyskania przychodów w kwocie brutto (wraz z podatkiem VAT)?

Odzież motocyklowa jednak może być kosztem uzyskania przychodów

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w wyroku z dnia z 20 kwietnia 2011 r. sygn. akt I SA/Sz 60/11.

Jaki wiek emerytalny w Unii Europejskiej?

Kanclerz Niemiec Angela Merkel proponuje, by wiek emerytalny we wszystkich państwach Unii wynosił 67 lat.

Jak obniżyć podatek prowadząc firmę w mieszkaniu?

Jeżeli prowadzisz firmę we własnym mieszkaniu na zasadzie samozatrudnienia, to zaliczysz do kosztów podatkowych część wydatków na media i czynsz. Podobnie z odsetkami od kredytu mieszkaniowego i prywatnym samochodem.

REKLAMA

Za brak ustawy „śmieciowej” zapłacą wszyscy

Brak skutecznych przepisów o odpadach powoduje, że już nie wywiązujemy się ze zobowiązań wobec Unii Europejskiej dotyczących zmniejszenia masy śmieci składowanych na wysypiskach. Nie ma również szans, aby w najbliższym czasie sytuacja się poprawiła. Oznacza to, że na Polskę zostaną nałożone ogromne kary finansowe.

Kiedy firma może ubiegać się o pojazdy uprzywilejowane?

Zezwolenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji na używanie pojazdów samochodowych jako uprzywilejowanych w ruchu drogowym wydawane są w przypadkach wykorzystywania tych pojazdów w związku z ratowaniem życia lub zdrowia. Kiedy więc przedsiębiorca będzie uprawniony do używania pojazdu uprzywilejowanego?

Co warto wiedzieć o składce na ubezpieczenie

Konsekwencją niezapłacenia choćby jednej raty na składkę ubezpieczeniową będzie ustanie odpowiedzialności ubezpieczyciela. W określonych sytuacjach będzie można domagać się również zwrotu zapłaconej składki. Kiedy?

Czy AC chroni przed zderzeniem ze zwierzyną?

Ubezpieczenie AC daje ochronę przed szkodami wyrządzonymi przez właściciela, innych uczestników ruchu, osoby trzecie, jak równie przez zwierzęta.

REKLAMA

Czy można wykupić AC na cudzy samochód?

Możliwe jest zawarcie umowy ubezpieczenia AC przez osobę, która nie jest właścicielem samochodu. W takiej sytuacji odszkodowanie będzie jednak przysługiwać właścicielowi samochodu.

Co to jest Trybunał Sprawiedliwości i Sąd Pierwszej Instancji?

Trybunał Sprawiedliwości i Sąd Pierwszej Instancji to sądy międzynarodowe, działające w ramach Unii Europejskiej, których zadaniem jest czuwanie nad poszanowaniem i odpowiednim stosowaniem prawa unijnego.

Baza danych Eudamed zaczęła działać

Dnia 1 maja 2011 r. weszła w życie Decyzja Komisji z dnia 19 kwietnia 2010 r. w sprawie europejskiej bazy danych o wyrobach medycznych (Eudamed) (Dz. Urz. UE L z 2010 r. nr 102 poz. 45, dalej „Decyzja”).

Wypowiedzenie umowy najmu samochodu

Co do zasady rozwiązanie umowy najmu następuje po upływie odpowiedniego okresu wypowiedzenia. Tylko w wyjątkowych sytuacjach umowa może być rozwiązana natychmiast.

Kiedy policjant zatrzyma dowód rejestracyjny?

Policjant jest uprawniony do zatrzymania dowodu rejestracyjnego w ściśle określonych przypadkach, które zostały wskazane w ustawie prawo o ruchu drogowym. Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego może nastąpić jedynie za pokwitowaniem, w którym wskazuje się przyczynę zatrzymania dokumentu.

Kiedy prawo jazdy może zostać zatrzymane?

Przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym wskazują kilka sytuacji, kiedy policjant może zatrzymać prawo jazdy za pokwitowaniem. Kiedy tak się stanie? Czy na podstawie pokwitowania można dalej prowadzić pojazd?

Fotoradary będą lepiej widoczne

Zgodnie z projektowanym rozporządzeniem w sprawie warunków lokalizacji, sposobu oznakowania i dokonywania pomiarów przez urządzenia rejestrujące, fotoradary będą lepiej widoczne i umieszczane nie bliżej niż 1 km od siebie w obszarze zabudowanym. Jakie inne zmiany znajdziemy w projekcie?

Gdzie załatwimy formalności związane z naszym samochodem?

Wszelkiego rodzaju sprawy komunikacyjne, tj. związane z prawem jazdy i rejestracją samochodu, załatwimy w starostwie powiatowym. Jakie dokumenty należy mieć przy sobie, odbierając nasze pierwsze prawo jazdy? Co zrobić, gdy dowód rejestracyjny zostanie skradziony?

Tablica rejestracyjna przypisana do pojazdu?

Zgodnie z założeniami projektu ustawy o centralnej ewidencji pojazdów i centralnej ewidencji kierowców, kupujący używane auto nie będzie zobowiązany występować do wydziału komunikacji o nowe tablice rejestracyjne. Zmiany mają ułatwić życie obywatelom…

Jak amortyzować samochód osobowy nabyty wcześniej do celów prywatnych?

Od 1.01.2007 roku została ujednolicona definicja samochodu osobowego. Dla celów podatków dochodowych została ona zbliżona do tej, która obowiązuje dla celów podatku od towarów i usług. Samochód osobowy to pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 tony, konstrukcyjnie przeznaczony do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą.

Otwarcie rynków pracy w RFN i Austrii

1 maja Niemcy i Austria otwierają rynek pracy dla obywateli ośmiu wschodnioeuropejskich państw Unii Europejskiej (UE), w tym Polski.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza na szkolenie z zakresu ubezpieczeń i składek - ustalania prawodawstwa na podstawie przepisów UE.

Zniknie możliwość redukcji punktów karnych?

Aktualnie, kierowca, który zgromadził pewną liczbę punktów karnych ma możliwość zredukowania ich jednorazowo o 6. Za dwa lata zostanie pozbawiony takiej możliwości. Czy uzyska coś w zamian?

Rozliczanie kosztów używania samochodu prywatnego do celów służbowych

W praktyce wielu firm pracownicy często korzystają z prywatnych samochodów na potrzeby realizacji zadań służbowych. Często powstają również pytania, czy pracownik ma w takich sytuacjach możliwość odzyskania poniesionych wydatków, a jeśli tak, w jaki sposób powinien je dokumentować i w jakiej formie przedstawiać pracodawcy rozliczenia.

Otwarcie rynku pracy w Niemczech - ubezpieczenie osób podejmujących pracę w RFN

Niemiecki rynek pracy będzie otwarty dla Polaków od 1 maja 2011 r. W związku z tym NFZ informuje o zasadach ubezpieczenia osób podejmujących pracę w Niemczech.

Będzie można jeździć bez dokumentów?

Projekt ustawy o centralnej ewidencji pojazdów i centralnej ewidencji kierowców wprowadza wiele rozwiązań, które mają ułatwić życie obywatelom

Jak nie zapłacić podatku kupując samochód firmowy?

Jednorazowa amortyzacja to sen niejednego przedsiębiorcy. Pozwala zakupiony do firmy samochód w całości zaliczyć w koszty, tuż po jego nabyciu. W rezultacie podatek można obniżyć do minimum lub… nie płacić go w ogóle. Jak to zrobić? Przeczytaj.

Za co odpowiada menedżer floty?

Twoja firma zdecydowała się na zmianę metod zarządzania flotą samochodową i sięgnęła po usługi zewnętrznych podmiotów? Nie zapomnij o roli jaką będzie ogrywał teraz menedżer floty oraz o odpowiedzialności z nią związanej.

Więcej biopaliwa w biopaliwie?

Już wkrótce wlejemy do baku paliwo o zwiększonej do 7% ilości biokomponentów, o czym będziemy musieli zostać poinformowani przez właścicieli stacji. Limit został zwiększony z dotychczasowych 5%.

Jakie pułapki podatkowe przy sprzedaży firmowego auta?

Masz zamiar sprzedać samochód, którego używasz do prowadzenia firmy? Jeśli uda ci się zawrzeć umowę to od dochodu zapłacisz podatek. Korzystniejszym rozwiązaniem może być darowizna, w szczególności na rzecz kogoś z najbliższej rodziny.

Kiedy możliwe jest przesyłanie emerytury za granicę?

Emeryt, któremu przysługuje emerytura na terytorium naszego kraju, otrzymuje ją nawet po zmianie kraju zamieszkania. Jednak, by Zakład Ubezpieczeń Społecznych przesyłał emeryturę na zagraniczny rachunek bankowy, emeryt musi złożyć o to wniosek.

Kierowcy bez prawa jazdy, ubezpieczenia i dowodu rejestracyjnego

Podróż bez konieczności posiadania przy sobie prawa jazdy, blankietu ubezpieczenia czy dowodu rejestracyjnego, to główne założenia projektu ustawy o Centralnej Ewidencji Kierowców i Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Zmiany w rejestracji samochodów

Numer rejestracyjny przypisany do auta, rejestracja auta u dowolnego starosty, punkty karne w centralnej ewidencji kierowców, ewidencja przebiegu liczników samochodowych, to niektóre zmiany jakie przewiduje projekt ustawy o centralnej ewidencji pojazdów i kierowców.

Zakaz zatrudniania cudzoziemców przebywających w Polsce nielegalnie

Jak zachować się podczas kontroli drogowej we Włoszech?

Włoscy policjanci mają niezbyt dobą opinię wśród kierowców - niestety nie należą do tych uprzejmych i pomocnych, dlatego warto wiedzieć czego spodziewać w czasie wyjazdu do Włoch i spotkania z policją. Jak zachować się w czasie kontroli drogowej? Czego nie robić żeby nie popaść w konflikt z prawem w przypadku kontroli?

Opodatkowanie sprzedaży samochodu osobowego wykorzystywanego w działalności gospodarczej

Po podjęciu decyzji o sprzedaży samochodu osobowego, który był wykorzystywany w działalności gospodarczej, pojawia się problem jaką stawkę VAT zastosować wystawiając fakturę sprzedażową.

Ubezpieczenie zdrowotne osób podejmujących pracę w Niemczech

1 maja 2011 r. niemiecki rynek pracy zostanie otwarty dla Polaków. W związku z tym Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina o zasadach ubezpieczenia osób podejmujących pracę w Republice Federalnej Niemiec.

Jak zachować się podczas kontroli drogowej we Francji?

Wyjazdy wakacyjne obfitują w różne niespodzianki. Jedną z nich może być... Spotkanie z lokalną policją. Jak zachować się w czasie kontroli drogowej za granicą – czego nie robić żeby nie popaść w konflikt z prawem w przypadku spotkania z cieszącą się złą sławą policją drogową we Francji?

Dlaczego samochód wpada w poślizg?

Przyczyną znacznej większości wypadków jest utrata kontroli nad pojazdem. To głównie z tego powodu producenci samochodów stosują różnego rodzaju rozwiązania minimalizujące zjawisko powstawania poślizgu. Nie ma się czemu dziwić. Jest on w czasie jazdy zjawiskiem zdecydowanie niebezpiecznym.

Jak zachować się podczas kontroli drogowej w Austrii?

Niespodziewane spotkanie z lokalną policją to niestety nie rzadkość podczas urlopowych wyjazdów. Jak zachować się w czasie kontroli drogowej za granicą – czego nie robić żeby nie popaść w konflikt z prawem? Jak postępować z policją w Austrii?

Jak zachować się podczas kontroli drogowej w Niemczech?

Wyjazdy wakacyjne obfitują w różne niespodzianki. Jedną z nich może być... Niespodziewane spotkanie z lokalną policją. Jak zachować się w czasie kontroli drogowej za granicą – czego nie robić żeby nie popaść w konflikt z prawem? Na początek wizyta u naszych zachodnich sąsiadów Niemców.

Najem samochodu – cz. 2

Zawierając umowę najmu samochodu powinniśmy zadbać o to, by treść umowy zawierała wszystkie postanowienia, co do których się umówiliśmy.

Najem samochodu – piszemy umowę

Zawierając umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się przekazać najemcy samochód do używania na czas oznaczony lub nie. Z kolei najemca zobowiązuje się płacić określony czynsz.

Odwołanie darowizny udziału samochodu

Darowizna jest umową między darczyńcą a obdarowanym. Pomimo jej zawarcia, a nawet wykonania, istnieją sytuacje w których będzie można darowiznę odwołać.

Wyłączenie rękojmi przy sprzedaży samochodu

Umowa między stronami może być ukształtowana wedle ich woli. To oznacza, że strony mogą również wyłączyć obowiązywanie przepisów o rękojmi za wady sprzedanej rzeczy.

Co zrobić w razie wypadku?

W razie wypadku drogowego obowiązkiem uczestników zdarzenia jest podjęcie działań mających zapewnić bezpieczeństwo ruchu. Oprócz tego uczestnik wypadku powinien udzielić pomocy poszkodowanym.

Kiedy należy pozostać na miejscu wypadku?

Obowiązki uczestników wypadku będą zależały od tego, czy są w nim zabici lub ranni. W takiej sytuacji należy wezwać Policję i oczekiwać na miejscu. Stłuczka bez ofiar może się obyć bez interwencji Policji.

Co zrobić, gdy kupiony samochód okazał się wadliwy?

Samochód, który kupiliśmy okazał się niesprawny, a sprzedawca mówi, że nic nie może z tym zrobić? Sprawdź, jakie masz uprawnienia w takiej sytuacji?

Wycofanie samochodu z eksploatacji

Przy wycofaniu pojazdu z eksploatacji właściciel będzie obowiązany do podjęcia określonych czynności. Należy też wyrejestrować samochód, czego dokona starosta na wniosek właściciela.

Co zrobić w razie utraty dowodu rejestracyjnego?

W przypadku utraty dowodu rejestracyjnego trzeba będzie udać się do właściwego Wydziału Komunikacji i złożyć wniosek o wydane duplikatu. Należy jednak przygotować odpowiednie dokumenty i złożyć oświadczenie.

Kupujesz samochód? Nie zapomnij odebrać dowodu rejestracyjnego

Kupując samochód powinniśmy pamiętać o odebraniu od sprzedawcy dokumentów, które będą wymagane przy rejestracji zmiany właściciela pojazdu. Sprzedawca ma obowiązek wydać dowód rejestracyjny.

Jakie zmiany przyniesie ustawa o kierujących pojazdami?

Maksymalna dopuszczalna prędkość na autostradach wzrosła do 140 km/h. To jednak nie jedyne zmiany, jakie przygotowują nam rządzący. Ustawa o kierujących pojazdami wprowadza liczne zmiany i nowości w przepisach o ruchu drogowym. Jakie?

REKLAMA