REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Samochód, Unia Europejska

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy polskie ubezpieczenie OC będzie ważne za granica? Jakie ubezpieczenie wykupić przed wyjazdem za granice?

Niemal we wszystkich krajach Europy obowiązkowe jest posiadanie polisy OC oraz dowodu rejestracyjnego, z pieczątką potwierdzającą ważne badania techniczne. To oznacza, że polskie OC to wszystko czego potrzebujemy. Są jednak wyjątki - a im dalej na wschód tym możemy mieć więcej problemów...

Jak zachować się podczas kontroli drogowej w Rumunii?

Wybierając się do Rumunii samochodem warto wiedzieć jak zachować się przy spotkaniu z lokalną policją. Chodzi głównie o specyficzne przepisy, wymagania oraz procedury, które – gdy spotkamy się z nimi po raz pierwszy – mogą dziwić.

Jak zachować się podczas kontroli drogowej w Danii?

Kierowcy zazwyczaj nie lubią policji, warto jednak pamiętać, że spotkanie z drogówką nie zawsze musi oznaczać kłopoty. Dlatego, żeby oszczędzić sobie nerwów i nieporozumień – szczególnie podczas wakacyjnych wyjazdów za granicę - warto wiedzieć z kim możemy mieć do czynienia. Co trzeba wiedzieć o policji drogowej w Danii?

Jak zachować się podczas kontroli drogowej na Słowacji?

Słowacka policja na wśród polskich kierowców nie najlepsza renomę. Czy słusznie? Jakie niespodzianki czekają na polskiego kierowcę u naszych południowych sąsiadów i jak zachować się w czasie kontroli drogowej na Słowacji? Oto kilka porad:

REKLAMA

Koniec z łamaniem przepisów za granicą

Parlament Europejski na poważnie wziął się za piratów drogowych. Projekt dotyczący ułatwienia wymiany informacji między krajami członkowskimi, na temat bezpieczeństwa drogowego oraz naruszeń z nim związanych, został przyjęty 6 lipca. Teraz czeka na oficjalne zatwierdzenie przez Radę UE.

Samochodem na Łotwę

Łotwa jest nadbałtyckim krajem, który powoli staje się obiektem zainteresowania zagranicznych turystów. Polacy wybierając się samochodem na Łotwę, poza Rygą i Jurmałą odwiedzają nieodległą od stolicy Siguldę, gdzie można podziwiać liczne zamki, jaskinie i jeziora. Turyści chętnie odwiedzają także drugie miasto kraju, położony nad Dźwiną Dyneburg i Park Narodowy Gauja. Podróż upłynie jednak bezpieczniej jeśli zapoznamy się z podstawowymi przepisami, cenami paliw i zasadami obowiązującymi na Łotwie.

Jak zachować się podczas kontroli drogowej w Szwecji?

Szwedzi bardzo dbają o porządek i przestrzeganie przepisów na swoich drogach. Nie bez przyczyny od wielu lat statystycy notują tam najmniejszą liczbę wypadków w całej Europie. Spotkanie ze Szwedzką policją nie zawsze musi być jednak nieprzyjemne - warto jednak wiedzieć czego się spodziewać podczas kontroli.

Jak zachować się podczas kontroli drogowej w Czechach?

Policjanci w Czechach doskonale wiedza o jakich przepisach Polacy zazwyczaj nie wiedzą i zazwyczaj nie mają skrupułów przy wypisywaniu mandatów. Dlatego dobrze wiedzieć jakie niespodzianki czekają na polskiego kierowcę u naszych południowych sąsiadów.

REKLAMA

10 najlepszych aut dla biznesmena

Prowadzenie firmy to nie tylko obowiązki, ale również przyjemności. Dlatego w życiu wielu przedsiębiorców przychodzi moment wyboru i zakupu pożądanego pojazdu. Które auto najlepiej sprawdzi się w roli luksusowego, a jednocześnie dynamicznego samochodu dla biznesmena?

Jak rozliczyć zakup samochodu firmowego zbytego przed upływem roku?

W jaki sposób rozliczyć zakup samochodu, który zostanie sprzedany przed upływem roku od jego zakupu? Taki środek nie spełnia definicji środka trwałego więc nie może stać się składnikiem ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. Ekspert wyjaśnia w jaki sposób dokonać prawidłowego rozliczenia.

Samochodem na Słowację

Słowacja to nie tylko Mekka polskich narciarzy i snowboardzistów. Nasi południowi sąsiedzi cieszą się również sympatią polskich turystów jeśli chodzi o weekendowe wypady czy majówkę. Niewątpliwie każdy kierowca powinien znać przepisy obowiązujące na Słowacji bo oprócz kierunku turystycznego, drogi tego kraju członkowskiego Unii Europejskiej, są bardzo często wybierane w drodze na południe Europy.

Jak zachować się podczas kontroli drogowej w Belgii?

Kierowcy zazwyczaj nie lubią policji, warto jednak pamiętać, że spotkanie z drogówką nie zawsze musi oznaczać kłopoty. Dlatego, żeby oszczędzić sobie nerwów i nieporozumień – szczególnie podczas wakacyjnych wyjazdów za granicę - warto wiedzieć z kim możemy mieć do czynienia. Co trzeba wiedzieć o policji drogowej w Belgii?

Umowa darowizny - vademecum

Umowa darowizny - jaka forma i treść? Jak dokonać darowizny samochodu, nieruchomości, pieniędzy? Odpowiedź w naszym krótkim poradniku.

Samochodem na Węgry

Węgry mimo braku dostępu do morza cieszą się sporą popularnością wśród polskich turystów. Miejsca takie jak Balaton czy stolica Węgier - Budapeszt, to najczęściej wybierane kierunki. Z podróżą przez Węgry wiążą się również dalsze wypady na południe Europy. Dlatego warto zapoznać się z przepisami obowiązującymi na Węgrzech i być zaopatrzonym w niezbędne informację o tym kraju.

Przepisy drogowe w Europie

Przepisy drogowe w krajach europejskich co do ogólnych zasad są zunifikowane. Jednak w każdym kraju – także w obrębie Wspólnoty Europejskiej – obowiązują różnego rodzaju rozbieżności odnośnie obowiązkowego wyposażenia pojazdu, dopuszczalnych prędkości na drogach, czy dopuszczalnej zawartości alkoholu we krwi kierowcy. W dziale Przepisy drogowe w Europie zgromadziliśmy szereg artykułów opisujących przepisy drogowe w krajach europejskich.

Samochodem do Francji

Francja to coraz częściej wybierany przez Polaków kierunek podróży. Wyjazdy wakacyjne i narciarskie do Francji zyskują na popularności. Warto zapoznać się z przepisami obowiązującymi we Francji i zabrać w podróż parę istotnych informacji o tym kraju.

Samochód sam powiadomi służby ratownicze o wypadku. System eCall obowiązkowy już od 2014 roku?

Obecnie nad bezpieczeństwem kierowcy i pasażerów czuwają aktywne i pasywne systemy bezpieczeństwa. Z inicjatywy władz europejskich pojawi się jeszcze jeden, elektroniczny stróż: eCall, jako część wspólnotowej inicjatywy eSafety.

Leasing konsumencki czyli alternatywa dla kredytu

Leasing konsumencki może stać się dobrą alternatywą dla kredytu. Popularność leasingu mogą zwiększyć zmiany w prawie jakie weszły w życie od 1 lipca 2011 r.

Kiedy nie jest dopuszczalne zawarcie dodatkowej umowy cywilnoprawnej z własnym pracownikiem

Nasza księgowa (zatrudniona na umowę o pracę) została wskazana w budżecie projektu unijnego, który będzie realizowany przez naszą firmę, jako osoba rozliczająca projekt na podstawie umowy zlecenia. Zawarta z księgową umowa zlecenia będzie finansowana ze środków unijnych. Czy zawarcie z nią takiej umowy przez naszą firmę będzie zgodne z prawem?

Samochód w najem czy leasing?

Leasing czy najem samochodu? Zanim odpowiesz sobie na to pytanie musisz najpierw dowiedzieć się jakie korzyści płyną z leasingu samochodu, a jakie z najmu.

Leasing konsumencki a kredyt

Mała popularność leasingu konsumenckiego jest efektem bariery mentalnej klientów indywidualnych. Dla wielu z nich najważniejsze jest poczucie, że samochód jest ich własnością, a nie jak w przypadku usługi leasingu – własnością firmy leasingowej. Klienci indywidualni dopiero uczą się tego, że można w pełni korzystać z auta, nie posiadając go na własność.

Samochód z komisu – kto odpowiada za wady?

Popularność zakupów samochodów w komisach wynika z faktu małej zamożności Polaków. W komisie można znaleźć ciekawy egzemplarz tak pod względem ceny jak i jakości. Niestety nadal często zdarzają się samochody z wadami, które ujawniają się dopiero po zakupie. Kto odpowiada za wady samochodu zakupionego w komisie?

Przewóz towarów niebezpiecznych - porada

Wykonywanie każdej działalności gospodarczej musi odbywać się w oparciu o przepisy prawa. W przypadku przewozu towarów niebezpiecznych szczególne wymagania dotyczą m.in. kierowców.

Viatoll: pasmo problemów i udręki dla kierowców

ViaTOLL zamiast usprawnić pobieranie opłat za korzystanie z autostrad, wywołuje zamieszanie i sprawia problemy. Nie wiadomo, kiedy problemy z poborem e-myta zostaną rozwiązane.

Czy po oddaniu samochodu na złom trzeba płacić podatek od środków transportowych?

Samo złomowanie pojazdu, podobnie jak np. kradzież nie powoduje automatycznie wygaśnięcia obowiązku w podatku od środków transportowych. Właściciele pojazdów muszą płacić ten podatek do czasu wyrejestrowania pojazdu (uzyskania decyzji organu rejestrowego o wycofaniu pojazdu z ruchu) i złożenia deklaracji na podatek od środków transportowych o wygaśnięciu obowiązku podatkowego.

Opodatkowanie VAT nieodpłatnego udostępniania samochodu na czas urlopu

Pracodawcy nieodpłatnie udostępniają samochody pracownikom na czas urlopu. Jest to forma nieodpłatnego świadczenia. Ekspert wyjaśnia jak opodatkowane jest nieodpłatne udostępnianie samochodu na czas urlopu.

Nadużywanie umów o pracę na czas określony wobec pracowników w starszym wieku

Jak rozliczyć ubezpieczenie leasingowanego auta?

Zaliczenie składek na ubezpieczenie leasingowanego auta nie jest uzależnione od kwestii własności. Ubezpieczenie za samochody leasingowane będzie więc zaliczane do kosztów uzyskania przychodów analogicznie jak w przypadku samochodów będących własnością przedsiębiorcy.

E-myto - porada

Od 1 lipca 2011 firmy transportowe będą pracować w oparciu o „e-myto”. Jak wprowadzenie elektronicznego myta wpłynęło na firmy transportowe u naszych europejskich sąsiadów? Czy ich doświadczenia przełożą się na rzeczywistość polskich dróg?

Nowe stawki za przejazd autostradami

20 groszy za kilometr dla samochodów oraz 10 groszy dla motocykli. Takie stawki będą ponosili kierowcy za przejazd autostradami zarządzanymi przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Kto płaci akcyzę od samochodu sprowadzonego z zagranicy?

Wiele osób kupujących samochody osobowe w innych krajach UE korzysta z pomocy pośredników. Wynika to zarówno z braku czasu lub innych zdarzeń uniemożliwiających osobisty zakup wymarzonego pojazdu za granica, jak też z faktu, że niektóre samochody można nabyć na zamkniętych aukcjach lub licytacjach organizowanych przez różne organizacje lub administracje w tych krajach.

Nieodpłatne używanie samochodów osobowych do celów prywatnych - porada

Od 2011 roku podatnicy nie muszą naliczać VAT od nieodpłatnego użytkowania niektórych samochodów firmowych do celów prywatnych. Ekspert radzi jakie samochody kwalifikują się do wyłączenia dotyczącego nieodpłatnego użytkowania.

Umowa leasingu - porada

Umowa leasingu to rozwiązanie, które służy firmom w sytuacji utrudnionego dostępu do kredytu. Umowa leasingowa pozwala sfinansować m.in. firmową flotę. Z finalizowaniem umowy leasingu wiąże się jednak kilka ważnych kwestii, o których warto pamiętać.

Hyundai dołączy do ACEA w styczniu 2012

Wniosek firmy Hyundai Motor Europe został pozytywnie rozpatrzony na ogólnym zgromadzeniu Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Pojazdów (ACEA).

Pułapki prawne w umowie sprzedaży samochodu

Na jakie pułapki prawne możemy natrafić przy zawieraniu umowy sprzedaży samochodu? Dlaczego zadatek jest korzystniejszy dla kupującego, a zaliczka dla sprzedającego? Czy sprzedawca może ograniczyć swoją odpowiedzialność?

O czym warto wiedzieć przez kupnem ubezpieczenia?

Przy wyborze ubezpieczenia nie należy kierować się jedynie jego ceną. Warto pomyśleć też o tym, co naprawdę kupujemy.

Zwroty przydatne przy leasingu samochodów

Decydując się na samochód w leasingu powinniśmy zaznajomić się z podstawowymi terminami, które mogą znaleźć się w umowie leasingu. Pozwoli nam to na sprawne odczytanie umowy.

Leasing samochodu: co z wykupem auta?

W przypadku leasingu właścicielem samochodu nadal pozostaje leasingodawca. Nie ma przy tym reguły, iż po zakończeniu umowy samochód zawsze staje się własnością leasingobiorcy.

Nabycie prawa do świadczeń rodzinnych

Jeżeli warunki nabycia prawa do świadczeń rodzinnych dla danego członka rodziny w tym samym okresie są spełnione w kilku państwach, to świadczenie rodzinne przysługuje tylko w jednym z nich. W drugim państwie może on jednak uzyskać dodatek dyferencyjny.

Samochodem po Europie i świecie

Dział auto w podróży (www.auto-w-podrozy.wieszjak.pl) - to skarbnica wiedzy dla wszystkich zmotoryzowanych turystów. Zgromadziliśmy w nim ciekawe poradniki z cyklu samochodem po Europie oraz samochodem po świecie. Ponadto zachęcamy do zapoznania się z działem ABC samochodowych podróży, w którym skupiliśmy wiele treści odnoszących się do walki z chorobą lokomocyjną, czy podróżami z dziećmi.

Przepisy drogowe w Bułgarii

Przepisy drogowe w Bułgarii są podobne do obowiązujących w Polsce. Ale przed wyjazdem warto dowiedzieć jakie panują zwyczaje i przepisy na drogach, jakich dokumentów będziemy potrzebować, jeśli wybierzemy się pożyczonym samochodem oraz jakie obowiązują w Bułgarii ograniczenia prędkości.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Estonii?

Estonia to jeden z krajów nadbałtyckich, do którego warto wybrać się samochodem. Oddalona jest w dosyć bliskiej odległości od Polski, dlatego jest doskonały celem wycieczki objazdowej. Można potraktować ją jako postój w dalszej podróży do Skandynawii. Zapoznajmy się z jej podstawowymi przepisami.

Jakie przepisy drogowe obowiązują na Litwie?

Podróżowanie na Litwę jest ułatwione ze względu na jej przynależność do strefy Schengen. Warto dowiedzieć się więcej o naszym wschodni sąsiedzie w kwestii przepisów drogowych, ponieważ ta wiedza może posłużyć nam jako materiał do pasjonującej wycieczki objazdowej po tym kraju.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Grecji?

Grecja jest częstym celem wakacyjnych wyjazdów. Jeśli pomyślelibyśmy, że tym razem warto dotrzeć tam samochodem tudzież wynająć auto na miejscu w wypożyczalni, warto zapoznać się z tym artykułem. W centrum Aten obowiązuje ograniczenie ruchu pojazdów, który funkcjonuje na zasadzie wymiennego pozwolenia na użytkowanie samochodów – raz z parzystymi a raz nieparzystymi numerami rejestracyjnymi.

Zawód notariusza w krajach europejskich

Dostęp do zawodu notariusza w krajach europejskich jest nieco odmienny niż w Polsce. W każdym przypadku trzeba ukończyć wyższe studia prawnicze. Natomiast nie wszędzie prowadzone są szkolenia porównywalne do aplikacji notarialnej w Polsce.

Ile kosztuje uzyskanie licencji na wykonywanie transportu taksówką?

Aby zostać licencjonowanym taksówkarzem należy spełnić szereg formalności. Wśród nich znajdziemy nie tylko posiadanie odpowiednich uprawnień do kierowania pojazdem czy ukończenie szkolenia, ale również złożenie szeregu dokumentów i uiszczenie opłaty za licencję.

Jaka kara za prowadzenie nieoświetlonego pojazdu?

Prowadzenie pojazdu nieoświetlonego stanowi wykroczenie. Pojazd poruszający się po drogach powinien być odpowiednio oświetlony, w przeciwnym razie kierujący zostanie ukarany grzywną.

Przekroczenie dopuszczalnej prędkości

Każdy kierujący pojazdem ma obowiązek stosować się do znaków i przepisów ustawy określających dopuszczalną prędkość jazdy na drodze. Przekroczenie prędkości będzie wiązało się z wymierzeniem kierowcy mandatu, zgodnie z obowiązującym taryfikatorem.

Konsekwencje ucieczki przed Policją

Ucieczka przed Policją jest wykroczeniem. Jeżeli funkcjonariusz Policji nakazuje zatrzymanie pojazdu czy to do rutynowej kontroli czy też w związku z naruszeniem przepisów ruchu drogowego, mamy obowiązek do tego polecenia się zastosować.

Jak nie dać się oszukać kupując używane auto z Niemiec?

Utarło się, że przy sprowadzaniu aut używanych z Niemiec największymi kanciarzami są Polacy. To jednak nie do końca prawda, niemieccy handlarze też mają swoje sposoby na oszukanie klienta. I korzystają z nich bez litości.

REKLAMA