REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Samochód w firmie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Samochód osobowy w firmie – amortyzacja, kilometrówka, leasing

W obecnych czasach samochód w firmie to sprawa wręcz oczywista. Wielu z nas nie wyobraża sobie, aby działalność gospodarcza mogła być prowadzona bez samochodu, nie tylko ze względu na wygodę jako narzędzie pracy ale również korzyści podatkowe które za tym idą. Konkretne oszczędności które niesie samochód w działalności gospodarczej zależą przede wszystkim od rodzaju samochodu oraz sposobu jego nabycia przez właściciela.

Wycofanie samochodu z działalności bez PIT - późniejsza sprzedaż może być opodatkowana

Po całkowitym zamortyzowaniu samochodu przedsiębiorca decyduje się przekazać go na potrzeby osobiste, a to oznacza, że musi wycofać taki pojazd ze swojej działalności. Taka decyzja nie wywołuje żadnych skutków w PIT-cie. Inaczej może być natomiast w przypadku późniejszej sprzedaży wycofanego pojazdu.

Badania techniczne pojazdów - opłaty w 2016 roku

Właściciele samochodów i innych pojazdów (czyli także firmy) muszą wiedzieć ile trzeba zapłacić za obowiązkowe badania techniczne samochodów i innych pojazdów w 2016 r. Na szczęście opłaty od dłuższego czasu nie rosną. Także opłaty obowiązujące w 2016 roku nie wzrosły w porównaniu do 2015 roku. Prezentujemy wszystkie opłaty. Pamiętajmy, że opłaty zawierają już podatek VAT.

Zamoryzowany samochód wprowadzany drugi raz do majątku firmy bez ponownej amortyzacji

Samochód raz całkowicie zamortyzowany nie może po raz drugi podlegać amortyzacji, jeśli przedsiębiorca wprowadza go ponownie do majątku firmy. Sytuacja jest identyczna, kiedy auto przejmuje małżonek, który zamierza wykorzystywać go w swojej firmie.

REKLAMA

Najem samochodu to rozwiązanie dla młodych firm?

Młodzi przedsiębiorcy, twórcy start-upów często borykają się z problemem ograniczonej mobilności. Leasing samochodu wymaga zazwyczaj wpłaty własnej, o kredycie na zakup samochodu nie wspominając. Ciekawym rozwiązaniem dla początkujących przedsiębiorców wydaje się być wynajem samochodu.

Samochód w firmie – odliczanie VAT 2015/2016

Samochód jest niezbędnym środkiem komunikacji prawie w każdej działalności. Przedsiębiorcy często stoją przed dylematem wyboru czy zakupić do firmy pojazd ciężarowy czy osobowy. Trzeba pamiętać, że prawo do odliczenia VAT przysługuje nie tylko w przypadku samochodów ciężarowych, ale także innych pojazdów samochodowych używanych wyłącznie do celów firmowych.

Czy limit 50% odliczenia VAT dotyczy usługi oklejenia samochodów firmowych?

Zleciliśmy oklejenie samochodów służbowych należących do naszej spółki. Samochody są częściowo wykorzystywane do celów działalności gospodarczej, częściowo prywatnie. W związku z tym do tej pory odliczaliśmy od ich nabycia i wydatków z nimi związanych 50% VAT. Czy z faktury za usługę oklejenia tych samochodów folią możemy odliczyć cały VAT czy tylko 50%?

Czy można odliczyć VAT z faktury za usługę naprawy samochodu zapłaconą przez ubezpieczyciela?

Nasza spółka posiada samochód osobowy, który uległ wypadkowi. Winę za wypadek ponosił kierowca innego pojazdu. Koszty naprawy samochodu zostały pokryte z OC sprawcy wypadku. Odliczamy 50% VAT naliczonego od wydatków związanych z tym samochodem. Czy z faktury dokumentującej naprawę samochodu (sfinansowanej przez ubezpieczyciela) możemy również odliczyć 50% VAT naliczonego?

REKLAMA

W jakiej wysokości odliczyć VAT od kosztów wysyłki części samochodowych?

W sklepie internetowym zakupiłem części zamienne do samochodu osobowego używanego w działalności gospodarczej. Od tych wydatków odliczam 50% VAT naliczonego. Czy ograniczenie odliczenia VAT dotyczy tylko zakupionych towarów? Czy od kosztów wysyłki naliczonych przez sprzedawcę też należy odliczyć 50% VAT naliczonego?

Jak korygować VAT odliczony od części kupionych jako towar handlowy, ale przeznaczonych do samochodu firmowego?

Samochód wykorzystuję tylko w celach służbowych, ale ze względu na dodatkowe obowiązki związane z prowadzeniem ewidencji odliczam tylko 50% tych wydatków. Jak w takim przypadku wygląda rozliczenie VAT w związku z przekazaniem towaru handlowego (części samochodowe) na samochód służbowy? Czy należy w takim przypadku korygować VAT odliczony przy nabyciu towaru handlowego (części samochodowych)? Jeżeli tak, czy korekty takiej należy dokonywać wstecz czy na bieżąco?

Czy można odliczyć 100% VAT od zakupu nawigacji GPS i CB radia?

Prowadzę działalność gospodarczą, do której wykorzystuję samochód osobowy. Nie prowadzę ewidencji przebiegu pojazdu dla tego samochodu, nie zgłosiłem go też w urzędzie skarbowym informacją VAT-26. Kupiłem nawigację GPS oraz CB radio do tego pojazdu. Czy mogę odliczyć w całości podatek naliczony przy ich nabyciu?

Czy ograniczenie w odliczaniu VAT dotyczy wydatków za przejazd autostradą i za parkowanie?

Posiadam paragony za przejazd autostradą i za parkowanie. Nie składałem VAT-26 i nie prowadzę ewidencji dla samochodu, którego te wydatki dotyczą. Czy w związku z tym od tych wydatków odliczę 50% VAT?

Czy wykonanie tylnej zabudowy w pickupie wpływa na prawo do odliczenia VAT?

Użytkuję samochód typu pickup wyposażony w jeden rząd siedzeń, a więc uprawniający do pełnych odliczeń VAT. Jakie skutki wywoła wykonanie zabudowy tylnej części pojazdu?

Czy po przeróbce w samochodzie dwóch rzędów siedzeń na jeden można odliczać 100% VAT?

Czy od momentu dokonania przeróbki samochodu na jeden rząd siedzeń będzie można odliczać 100% VAT? Czy należy uzyskać nowe zaświadczenie na stacji kontroli pojazdów?

Czy zmiana sposobu wykorzystywania pojazdu powoduje obowiązek korekty VAT odliczonego przy jego nabyciu?

W kwietniu 2015 r. nabędę samochód osobowy za 75 000 zł netto + 17 250 zł VAT. Samochód ten będę wykorzystywał wyłącznie do celów działalności gospodarczej i w związku z tym odliczę całą kwotę VAT. W lipcu 2015 r. i sierpniu 2015 r. z uwagi na okres urlopowy planuję zmienić wykorzystywanie tego samochodu na użytek mieszany. We wrześniu powrócę do wykorzystywania tego samo¬chodu wyłącznie do celów działalności gospodarczej. Czy w tej sytuacji będę zobowiązany do korekty VAT, który odliczę przy nabyciu samochodu?

Czy można dokonywać pełnych odliczeń VAT od wydatków dotyczących pojazdów pogrzebowych?

Posiadam pojazdy pogrzebowe (karawany) wykorzystywane w związku ze świadczeniem tych usług. Nie wykorzystuję tych samochodów w żaden inny sposób. Proszę o informację, czy od wydatków związanych z tymi samochodami mogę odliczać pełny VAT? Czy muszę w tym celu prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu?

Czy można dokonywać pełnych odliczeń VAT od wydatków dotyczących bankowozów typu C?

Chciałbym w swojej działalności wykorzystywać bankowóz typu C. Czy mogę dokonywać pełnych od¬liczeń od wydatków eksploatacyjnych dotyczących tego pojazdu?

Czy można odliczać 100% VAT od bankowozów typu A i B?

Prowadzę działalność - usługi transportu wartości pieniężnych. W tym celu wykorzystuję bankowozy typu A i B. Spełniają one odpowiednie warunki techniczne wskazane w przepisach o transporcie wartości pieniężnych. Czy to oznacza, że powinienem prowadzić dla tych pojazdów ewidencję przebiegu i określać zasady ich używania, aby móc odliczyć 100% VAT naliczonego?

W jakiej wysokości można odliczać VAT od eksploatacji pojazdu pomocy drogowej?

Posiadam samochód Mercedes Benz Sprinter 313 CDI, kategoria pojazdu N1. Samochód jest wykorzystywany jako pomoc drogowa. Samochód ma dwa rzędy siedzeń, liczba miejsc siedzących to 5. Ile VAT mogę odliczać od wydatków związanych z jego eksploatacją?

Jak analizować amortyzację?

Wydaje się, że o amortyzacji napisano już wszystko, bo przecież pojęcie amortyzacji znamy „od zawsze”. Nic bardziej mylnego. Prawda jest bowiem taka, że analizujący amortyzację często nie wiedzą, jak ona powstaje, a liczący amortyzację często nie rozumieją fascynacji nią analityków. Jeśli dodamy do tego, że obecnie amortyzacja jeszcze bardziej jest narażona na działanie tzw. rachunkowości kreatywnej – jej obraz i analizy nie są tak jednoznaczne. Dlaczego tak się dzieje?

Samochód służbowy a podatek dochodowy

Pracownikowi przysługuje zwrot kosztów używania przez niego w celach służbowych do jazd lokal­nych samochodów osobowych niebędących włas­nością pracodawcy. Zwrot następuje na podstawie umowy cywilnoprawnej, zawartej między pracodaw­cą a pracownikiem, o używanie pojazdu do celów służbowych. Jaki samochód podlega opodatkowaniu?

Czy osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą w miejscu zamieszkania może dokonywać pełnych odliczeń VAT od samochodu?

Jestem osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą. Na potrzeby prowadzonej działalności wykorzystuję samochód osobowy, który parkuję pod domem. Czy po zgłoszeniu samochodu naczel¬nikowi urzędu skarbowego mogę dokonywać od wydatków dotyczących tego samochodu pełnych odliczeń VAT?

Jaką kwotę VAT można odliczać z faktur zaliczkowych dotyczących samochodów, które wymagają przeprowadzenia dodatkowego badania technicznego?

Wpłacamy zaliczki na samochody. Część z nich spełni warunek VAT-1, ale samochody te nie zostały jeszcze wyprodukowane. Czy możemy odliczać VAT z faktur zaliczkowych? Kiedy i w jakiej kwocie możemy odliczyć VAT? Czy trzeba czekać na przeprowadzenie badania technicznego?

Czy można odliczyć 100% VAT od eksploatacji samochodu osobowego niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych?

Od lutego 2015 r. wykorzystuję w działalności samochód osobowy, którego nie wprowadziłem do ewidencji środków trwałych. Jaką kwotę VAT mogę odliczyć od jego naprawy i paliwa? Czy muszę prowadzić ewidencję przebiegu tego pojazdu?

Jak dokonać zwrotu kosztów używania przez pracownika na rzecz pracodawcy samochodu prywatnego do jazd lokalnych?

Jeden z naszych pracowników używa prywatnego samochodu osobowego na potrzeby naszej firmy (jazdy lokalne). Chcemy mu wypłacać z tego tytułu ryczałt. Ile on wynosi i jak go obliczyć, jeżeli pracownik będzie przez część miesiąca np. na zwolnieniu?

Czy koszty eksploatacji nierozliczone w ramach kilometrówki można rozliczyć w kolejnych latach?

Na koniec 2014 r. została mi nierozliczona kwota wydatków na paliwo do samochodu osobowego, który rozliczam według kilometrówki. Czy ta kwota przeszła na rok 2015?

Jaką kwotę zaliczyć do kosztów w przypadku sprzedaży samochodu osobowego o wartości przekraczającej 20 000 euro?

Kupiłem w 2011 r. samochód osobowy do celów prowadzonej działalności gospodarczej. Samochód został w marcu 2011 r. zaliczony do środków trwałych i amortyzowany. Jego wartość początkowa jako środka trwałego wyniosła 142 000 zł, jednak do kosztów uzyskania przychodów zaliczałem tylko część odpisów amortyzacyjnych przypadających na kwotę 79 000 zł (ze względu na ograniczenie do równowartości 20 000 euro; zastosowanie miał kurs 3,95 zł). Do momentu sprzedaży samochodu dokonałem odpisów amortyzacyjnych na kwotę 56 800 zł, z czego do kosztów uzyskania przychodów zaliczyłem 31 600 zł. Jaką kwotę mogę uznać za koszt uzyskania przychodu ze sprzedaży tego samochodu?

Czy można zaliczyć do kosztów zakup urządzeń GPS do samochodów wykorzystywanych przez pracowników?

Nabyliśmy GPS-y do samochodów, którymi jeżdżą nasi pracownicy. Czy możemy ten wydatek zaliczyć do kosztów?

Czy przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów wydatek na zakup CB radia?

Zamierzam kupić CB radio do samochodu osobowego zaliczonego do środków trwałych. W ciągu dnia wielokrotnie przemieszczam się po mieście, jeżdżąc do klientów. Czy taki wydatek mogę zaliczyć do kosztów?

Jak rozliczyć zakup samochodu z dodatkowym kompletem opon zimowych?

W styczniu 2015 r. został zakupiony samochód razem z dodatkowym kompletem opon zimowych, który wchodził w skład ceny nabycia tego samochodu. Samochód ten został wprowadzony do ewidencji środków trwałych. Jak powinienem rozliczyć ten wydatek?

Czy można zaliczyć do kosztów wydatek na zakup opon zimowych do firmowego samochodu?

Nabyłem opony zimowe do samochodu stanowiącego mój środek trwały. Czy mogę ten wydatek zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Wysokość zryczałtowanego podatku z tytułu wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych przy częściowej odpłatności ponoszonej przez pracownika

Pracodawca udostępnia mi za niewielką odpłatnością samochód służbowy, z którego mogę korzystać również do celów prywatnych. Czy ta częściowa odpłatność ponoszona przeze mnie za prywatne użytkowanie służbowego samochodu wpłynie jakoś na zmniejszenie zryczałtowanego podatku, który jest pobierany od 2015 r.?

Czy wydatek na wymianę szyby samochodowej może zostać zaliczony do kosztów, jeżeli samochód nie ma AC?

W samochodzie, który nie ma wykupionego AC, podczas normalnego użytkowania zaczęła pękać przednia szyba. Byłem zmuszony do jej wymiany. Czy koszt wymienionej szyby mogę zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Wysokość zryczałtowanego podatku z tytułu wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych tylko przez część miesiąca

Za zgodą pracodawcy używam służbowego samochodu również do celów prywatnych. Zdarza się, że samochód jest prywatnie wykorzystywany przeze mnie tylko przez część miesiąca. Czy w takim przypadku podatek do zapłaty za ten miesiąc będzie mniejszy?

Jak rozliczyć naprawę samochodu, gdy polisa ubezpieczeniowa przewidywała udział własny podatnika?

W działalności wykorzystuję samochód będący środkiem trwałym, za który opłaciłem składkę AC. W styczniu br. miałem wypadek tym samochodem. Polisa AC przewiduje tzw. udział własny. Czy koszty naprawy tego samochodu do wysokości udziału własnego mogę zaliczyć do kosztów?

Jaka jest wysokość zryczałtowanego podatku z tytułu wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych

Pracodawca udostępnia mi służbowy samochód. Mogę z niego korzystać również w weekendy i podczas urlopu. Słyszałem, że od nowego roku zmieniły się zasady obliczania podatku z tego tytułu. Ile podatku zapłacę miesięcznie według nowych zasad?

Czy składki na ubezpieczenia OC, NNW oraz GAP mogą być zaliczane w całości do kosztów?

Spółka z o.o. kupiła samochód osobowy, zaciągając na ten cel kredyt. Wartość samochodu przekracza 20 000 euro. W związku z tym do kosztów uzyskania przychodów spółka zalicza tylko część składek ubezpieczenia AC. W całości do kosztów uzyskania przychodów są natomiast zaliczane składki OC, NNW oraz GAP. Czy spółka postępuje prawidłowo?

Jak rozliczyć w kosztach, ubezpieczenie AC samochodu o wartości przekraczającej równowartość 20 000 euro, który nie jest środkiem trwałym?

Wykorzystuję w prowadzonej działalności gospodarczej prywatny samochód, który został nabyty za ponad 100 000 zł. Wydatki z nim związane rozliczam na podstawie kilometrówki. Czy obejmuje ona również koszty ubezpieczenia AC tego samochodu?

Jak rozliczać w kosztach ubezpieczenie samochodu, który stanowi współwłasność?

Prowadzę działalność gospodarczą. Na podstawie umowy darowizny stałem się współwłaścicielem w 50% samochodu ciężarowego Renault Master. Samochód ten wprowadziłem do ewidencji środków trwałych. W jakiej wysokości mam zaliczać do kosztów wydatki związane z używaniem tego samochodu, m.in. koszty ubezpieczenia?

Czy czynsz za najem samochodu osobowego podlega zaliczeniu do kosztów w ramach limitu kilometrówki?

Na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej używam samochodu osobowego marki Audi A8. Czy czynsz inicjalny oraz czynsz miesięczny płacony przeze mnie za najem długoterminowy samo¬chodu jest w całości moim kosztem podatkowym? A może powinienem go rozliczać na podstawie ewidencji przebiegu pojazdu?

Czy wspólniczki spółki cywilnej mogą korzystać na potrzeby spółki z prywatnych samochodów?

W spółce cywilnej są dwie wspólniczki (ich udziały wynoszą po 50%). Każda z nich ma samochód osobowy. Jedna jest współwłaścicielką samochodu wraz z mężem. Druga jest współwłaścicielką samochodu z wujkiem. Wspólniczki chcą korzystać z tych samochodów (każda ze swojego) na potrzeby wykonywania działalności w spółce, ale nie chcą wnosić tych samochodów aportem do spółki. Jak to zrobić? Czy wspólniczki muszą zawierać jakąś umowę ze spółką? Czy konieczne jest podjęcie uchwały przez spółkę w tej sprawie?

Czy podatnik, który nie ma prawa jazdy, może zaliczać do kosztów wydatki związane z samochodem wykorzystywanym na cele działalności gospodarczej?

Klientka naszego biura rozpoczęła prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Posiada z mężem wspólny samochód osobowy, ale nie ma prawa jazdy. Ma je tylko jej mąż. Czy istnieje możliwość rozliczania wydatków dotyczących tego samochodu w kosztach jej firmy? Nadmieniam, że jej mąż nie prowadzi działalności gospodarczej.

Czy można zaliczać do kosztów wydatki na samochody udostępniane pracownikom do celów prywatnych nieodpłatnie?

Umożliwiamy naszym pracownikom nieodpłatne korzystanie z samochodów służbowych do celów prywatnych. Od stycznia 2015 r. pobieramy od nich z tego tytułu ryczałt w wysokości 250 zł albo 400 zł. Czy możemy zaliczać do kosztów wydatki związane z eksploatacją tych samochodów?

Czy można zaliczać do kosztów wydatki na samochody udostępniane pracownikom do celów prywatnych odpłatnie?

Umożliwiamy naszym pracownikom korzystanie z samochodów służbowych (o pojemności 1398 cm3) do celów prywatnych. Z tego tytułu pobieramy od nich odpłatność w kwocie 300 zł. Czy możemy zaliczać do kosztów wydatki związane z eksploatacją tych samochodów?

Czy można zaliczać w całości do kosztów wydatki na samochód służbowy, który pracownik parkuje w miejscu zamieszkania?

Pracownicy mojej firmy mogą parkować samochody służbowe w miejscu zamieszkania. Wynika to ze specyfiki wykonywanej przez nich pracy. Pracownicy nie mogą korzystać z tych samochodów do celów prywatnych. Czy mogę zaliczać do kosztów wydatki związane z eksploatacją tych samochodów w całości?

Jak rozliczać w kosztach wydatki na eksploatację stanowiącego środek trwały samochodu osobowego, wykorzystywanego tylko do działalności gospodarczej, od którego VAT odliczany jest w 50%?

W ewidencji środków trwałych od lutego 2015 r. mam samochód osobowy. Samochód wykorzystuję tylko na potrzeby prowadzonej działalności. Prywatnie jeżdżę innym samochodem. Od nabycia tego samochodu oraz kosztów eksploatacji odliczam tylko 50% VAT, ponieważ nie chcę prowadzić ewidencji przebiegu pojazdu dla celów VAT. Jak mam rozliczać wydatki eksploatacyjne w kosztach uzyskania przychodów?

Od kiedy można amortyzować samochód zakupiony na raty?

Zakupiłem samochód osobowy na raty, który zamierzam wykorzystywać w prowadzonej działalności gospodarczej. Od jakiego momentu mogę rozpocząć jego amortyzację? Czy muszę czekać, aż zapłacę wszystkie raty?

Czy można podwyższyć stawkę amortyzacyjną od samochodów ze względu na ich średnioroczny przebieg?

Spółka wykorzystuje w prowadzonej działalności dystrybucyjnej samochody osobowe. Z konieczności jeżdżą one niezależnie od warunków drogowych i często na dwie zmiany. Czy mamy prawo do podwyższenia stawek amortyzacyjnych?

Jak rozliczać w kosztach odpisy amortyzacyjne od samochodu osobowego, stanowiącego środek trwały, wykorzystywanego przez przedsiębiorcę również na cele prywatne?

Posiadam samochód osobowy, wprowadzony do ewidencji środków trwałych. Wykorzystuję go w prowadzonej działalności gospodarczej oraz prywatnie. W jakiej wysokości mogę zaliczać do kosztów dokonywane od niego odpisy amortyzacyjne?

Jak amortyzować samochód osobowy o wartości początkowej nieprzekraczającej 3500 zł?

Nabyłem samochód osobowy o wartości poniżej 3500 zł. Czy mam go amortyzować?

REKLAMA