REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłaty za wynajem ciężarówek od duńskiej firmy mogą być traktowane jako przychody z użytkowania urządzenia przemysłowego. Oznacza to, że można korzystać z preferencyjnych stawek podatkowych.
Dyrektor KIS potwierdził, że wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego w wysokości 100% z tytułu wydatków poniesionych na nabycie oraz użytkowanie samochodów osobowych, które będą przedmiotem najmu na rzecz innych podatników VAT oraz, że nie będzie miał obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu samochodów osobowych, o której mowa w art. 86a ust. 4 pkt 1 ustawy o VAT.
Automatyczna skrzynia biegów to rodzaj skrzyni biegów w samochodach, która zmienia przełożenia automatycznie, w zależności od prędkości pojazdu i obciążenia silnika. Oznacza to, że kierowca nie musi ręcznie zmieniać biegów, jak w przypadku skrzyni manualnej.
Droga dojazdowa, również znana jako droga typu D, to droga publiczna lub prywatna, która umożliwia dostęp do określonego terenu, budynku lub obiektu. Jest to droga łącząca główną drogę (np. drogę krajową, wojewódzką lub inną trasę) z docelowym miejscem, jak np. posesją, gospodarstwem rolnym, firmą czy innym terenem.
REKLAMA
Droga ekspresowa to droga publiczna, przeznaczona tylko dla ruchu pojazdów samochodowych. Zazwyczaj posiada bezkolizyjne skrzyżowania, skonstruowane na wielu poziomach.
W najnowszej interpretacji indywidualnej Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wyjaśnił, że osoby fizyczne wynajmujące okazjonalnie swój samochód osobowy mogą opodatkować uzyskane z tego tytułu przychody ryczałtem.
Samochód osobowy o napędzie elektrycznym, zgodnie z Klasyfikacją Środków Trwałych (KŚT), powinien być zaklasyfikowany jako samochód osobowy (symbol KŚT 741). Dlatego podlega on amortyzacji według stawki 20%. Tak wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej sygn. 0114-KDIP2-1.4010.158.2022.2.JF.
W najnowszej interpretacji indywidualnej, Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że wymiana silnika w samochodzie osobowym nie jest czynnością opodatkowaną podatkiem akcyzowym. To oznacza, że zmiana pojemności silnika nie wpływa na stawkę podatku akcyzowego, która została już wcześniej ustalona.
REKLAMA
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację dotyczącą terminu na złożenie wniosku o zwrot akcyzy po dostawie wewnątrzwspólnotowej. Zgodnie z interpretacją, termin ten biegnie od momentu czynności faktycznej, czyli dostawy wewnątrzwspólnotowej, a nie od momentu uzyskania korekty deklaracji celnej.
W świetle najnowszej interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, darowizna samochodu po leasingu operacyjnym nie generuje obowiązku zapłaty podatku VAT. Ponadto, nie ma konieczności korygowania podatku naliczonego odliczanego wcześniej z faktur wystawionych przez leasingodawcę przed wykupem samochodu i z faktur dotyczących wydatków eksploatacyjnych.
W artykule przedstawione zostają informacje dotyczące zwolnienia podatkowego od podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku zakupu samochodu osobowego przez osobę niepełnosprawną. W świetle interpretacji Krajowej Informacji Skarbowej (KIS), dopisanie współwłaściciela do pojazdu nie wpływa na utratę ulgi podatkowej, o ile osoba nabywająca samochód spełnia określone kryteria niepełnosprawności.
W świetle najnowszej interpretacji Krajowej Informacji Skarbowej (KIS), zakup samochodu ratowniczo-gaśniczego opodatkowanego podatkiem od towarów i usług nie podlega dodatkowemu opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Czy właściciel stacji szybkiego ładowania samochodów elektrycznych może uniknąć obowiązku ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej? W artykule omówimy możliwość zwolnienia z tego obowiązku oraz konsekwencje dla podatnika świadczącego usługę ładowania pojazdów elektrycznych.
Tablica rejestracyjna, często nazywana również numerem rejestracyjnym to tablica przymocowana do pojazdu, która zawiera unikalny ciąg znaków przypisany do tego pojazdu przez odpowiednie władze rejestracji pojazdów.
Paliwo jest substancją, która jest używana do wytworzenia energii poprzez procesy takie jak spalanie. Paliwo jest źródłem energii, które jest wykorzystywane do napędzania silników, ogrzewania, wytwarzania energii elektrycznej i innych celów.
W artykule omawiany jest problem opodatkowania przychodu ze sprzedaży samochodu osobowego w ramach działalności gospodarczej opodatkowanej w formie karty podatkowej. Autor przedstawia stanowisko Krajowej Informacji Skarbowej, zgodnie z którym taki przychód nie będzie dodatkowo opodatkowany. Przychód ten będzie traktowany jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, ale ze względu na opłacanie podatku w formie karty nie spowoduje konieczności zapłaty większego podatku. Artykuł ma na celu przybliżenie czytelnikowi kwestii opodatkowania sprzedaży samochodu w takiej sytuacji.
Polacy potrafią efektywnie zarządzać swoim czasem, nie chcą tracić go na dojazdy do pracy i cenią sobie elastyczne rozwiązania, które pozwalają im osiągnąć równowagę między życiem zawodowym a osobistym - wynika z badań przeprowadzonych przez LeasingTeam Group. Do pracy wciąż najczęściej dojeżdżamy samochodem, ale jesteśmy skłonni do przesiadki na bardziej zrównoważone środki transportu. Co mogłoby nas do tego przekonać i jakie rozwiązania wprowadzają przedsiębiorcy, aby przyciągnąć pracowników?
W artykule omawiany jest przypadek wnioskodawcy, który planuje otrzymać samochód osobowy w darowiźnie od wspólników spółki jawnej. Wnioskodawca, nie będący wspólnikiem, zamierza używać samochodu prywatnie i nie wprowadzi go do ewidencji spółki.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że zwrot przez pracodawcę pracownikowi wydatków (kosztów) przejazdu samochodem prywatnym (pracownika) wykorzystywanym w celu wykonywania przez niego obowiązków pracowniczych stanowi przychód pracownika w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W świetle najnowszej interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, samochód osobowy o napędzie elektrycznym nie będzie podlegał amortyzacji według stawki 18%. To stanowisko jest niezgodne z oczekiwaniami wnioskodawcy, który zakładał, że zakupiony samochód elektryczny będzie podlegał amortyzacji zgodnie z tą stawką.
Interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej 17 stycznia 2023 r. potwierdza, że przeniesienie samochodu do majątku prywatnego wspólników spółki jawnej nie jest czynnością opodatkowaną podatkiem od spadków i darowizn.
Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) zwrot kosztów związanych z używaniem prywatnego samochodu do celów zawodowych przez pracownika nie jest opodatkowane podatkiem dochodowym, o ile spełnione są określone warunki, takie jak lokalny charakter podróży.
W dniu 19 czerwca 2023 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację indywidualną, w której stwierdził, że darowizna (na rzecz żony) samochodu osobowego (wykupionego z leasingu) nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, ponieważ nie jest związana z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał 14 czerwca 2023 r. interpretację podatkową dotyczącą odliczania podatku VAT od zakupu samochodu zeroemisyjnego (elektrycznego), który nie będzie wykorzystywany do czynności opodatkowanych VAT generujących podatek należny.
14 czerwca 2023 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację indywidualną dotyczącą prawidłowości naliczenia podstawy opodatkowania dla procedury VAT marża. Najważniejszą konkluzją jest potwierdzenie, że koszty poniesione w związku z zakupem i importem towaru używanego (samochodów używanych) powinny zostać wliczone w kwotę nabycia tego towaru.
Czy Gmina może odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego dla Straży Miejskiej? Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej odpowiedział, że Gmina nie spełnia warunków umożliwiających odliczenie podatku, ponieważ samochód nie będzie wykorzystywany do czynności opodatkowanych. Oznacza to, że Gmina nie będzie mogła odliczyć podatku VAT od tego wydatku.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 9 czerwca 2023 r. udzielił odpowiedzi na pytanie dotyczące opodatkowania VAT darowizny samochodu wykupionego z leasingu. Zgodnie z interpretacją, podatnik nie będzie działać jako podatnik VAT w przypadku przekazania samochodu na cele prywatne, a zatem od tej darowizny nie trzeba płacić VAT.
70 lat temu powstał prototyp samochodu Pionier. Po wojnie była to jedna z pierwszych prób stworzenia auta rodzimej konstrukcji.
Na cenę samochodów używanych najbardziej wpływa przebieg, historia serwisowa i historia szkodowa. Cena dwóch identycznych modeli z tego samego rocznika na rynku wtórnym bywa różna o ponad 20%.
Kupowanie samochodów przez internet stało się popularne. Utrwaliły się zmiany w sposobie sprzedaży samochodów osobowych na rynku wtórnym, które wywołała pandemia.
Kwotę ustalonego ryczałtu za używanie do celów służbowych samochodów osobowych niebędących własnością pracodawcy należy zmniejszać o jedną dwudziestą drugą za każdy roboczy dzień nieobecności pracownika.
Polacy wrócili do salonów samochodowych. Badanie ruchu w salonach samochodowych, przeprowadzone na próbie blisko 300 tys. unikalnych klientów, pokazuje wyraźnie, że coraz więcej osób odwiedza wiele ww. placówek.
Zmiana właściciela pojazdu niesie ze sobą określone obowiązki, o czym przypomina Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Trzeba pamiętać o dokonaniu zgłoszenia w wydziale komunikacji oraz do ubezpieczyciela. Zapominalscy muszą liczyć się z kłopotami finansowymi.
Prima Aprilis? 3-letni okres oczekiwania na dostawę auta, szyby „na korbki”, 24 tysiące złotych (MIESIĘCZNIE) za samochód, papierowa umowa leasingu w dobie rewolucji technologicznej – to niektóre historie „z życia” rynku moto, jakie wytypowali analitycy Carsmile w okazjonalnym raporcie na 1 kwietnia. Choć do złudzenia przypominają one prima-aprilisowe żarty, w rzeczywistości są … prawdziwe.
Przy zakupie samochodu używanego najważniejsza jest weryfikacja stanu technicznego, sprawdzenie stanu prawnego i jego pochodzenie. Zgromadzone informacje powinny pomóc w zbiciu ceny.
Klienci biur rachunkowych, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą bardzo często wprowadzają do środków trwałych prywatny samochód zakupiony przed założeniem firmy. Pytania dotyczą czynnego płatnika vat.
Z ok. 112 mln przejazdów rocznie i 19 mln użytkowników rynek przejazdów na aplikacje jest dziś wart 2,5 mld zł i szybko rośnie. Jednocześnie rośnie też liczba nieprawidłowości, w tym przestępstw o charakterze seksualnym popełnianych przez kierowców. Przepisy nie nakładają na pośredników wymogu weryfikacji najbardziej podstawowych dokumentów poświadczających legalność kierowcy i pojazdu, jakimi są wypis z licencji i identyfikator kierowcy taxi. Rząd przygotował co prawda nowe regulacje, które mają poprawić bezpieczeństwo, ale w ocenie ekspertów ZDG TOR będą one niewystarczające.
Będzie nowa procedura uzyskania świadectwa homologacji montażu dodatkowej instalacji (R115) zasilania gazem pojazdu - wynika z projektu rozporządzenia resortu infrastruktury. Przeniesie ona prawa i obowiązki wynikające z posiadania świadectw homologacji na zakład montujący.
Jakich samochodów szukają kobiety? Czarna Toyota, w nadwoziu typu SUV (lub crossover), z automatyczną skrzynią biegów i napędem benzynowym. Taki obraz najbardziej poszukiwanego auta wyłania się z konfiguracji sporządzanych przez kobiety – podaje platforma Carsmile. Panie nie mają natomiast skonkretyzowanych preferencji jeśli chodzi o modele samochodów. Ostatecznie wybierają pojazdy, które kosztują miesięcznie ok. 1900 zł netto.
10 modeli aut klasy premium, za które miesięcznie należy zapłacić średnio 14 tys. zł netto. Zestawienie otwiera Mercedes AMG GT z ratą leasingu odpowiadającą aż 5 miesięcznym pensjom przeciętnego Polaka
Ruszył nabór wniosków do programu samochodowego „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!”
To już druga edycja plebiscytu jakiego dotychczas w branży motorsportu nie było. Najciekawsze Auto Motorsportowe - plebiscyt, w którym internauci głosują nie na zawodników a na ich motorsportowe auta.
PFRON opublikował odpowiedzi na najczęściej zadawane przez zainteresowanych dopłatami do samochodu pytania. Dotyczą programu „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Mobilność osób z niepełnosprawnością.
Na koniec stycznia br. w Polsce było zarejestrowanych już łącznie 67,1 tys. pojazdów z napędem elektrycznym, ale ich liczba szybko wzrasta i – jak szacuje PSPA – w 2025 roku sprzedaż samochodów zeroemisyjnych przekroczy już poziom 100 tys. sztuk rocznie. Ponieważ jednak wciąż są one jeszcze nowością na rynku, postępowania z nimi uczą się zarówno ich użytkownicy, jak i odpowiednie służby, w tym straż pożarna. Kwestie gaszenia pożarów elektryków stają się tematem odpowiednich wytycznych. Statystyki pokazują, że do takich zdarzeń dochodzi ekstremalnie rzadko, w ubiegłym roku było ich zaledwie 10 na blisko 30 tys. aut.
Już co dziesiąta osoba poszukująca nowego auta jest zainteresowana elektrykiem. Rośnie też udział samochodów elektrycznych w rejestracjach. W styczniu przekroczył on 3%. Wciąż jednak marzenia o elektryku przegrywają w Polsce z rzeczywistością.
Kupujący auta w 2023 roku będą musieli zmierzyć się ze wzrostem cen pojazdów oraz niepewnością w gospodarce.
PFRON: 6 kroków do otrzymania 80% dofinansowania do zakupu samochodu wartego 150 000 zł.
Zniesienie opłaty ewidencyjnej pobieranej przez samorząd w związku z rejestracją pojazdów i wydawaniem dokumentów potwierdzających uprawnienia do kierowania autami - m.in. takie rozwiązania zakłada projekt ustawy, o którego przyjęciu przez rząd poinformowała we wtorek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
PFRON zmienił warunki dofinansowania zakupu i montażu oprzyrządowania do posiadanego samochodu dla uczestników programu „Aktywny samorząd” (Obszar A Zadanie 1). Doposażyć można także samochód, z którego niepełnosprawny korzysta jako pasażer.
REKLAMA