REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Samochód

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wycofanie samochodu z eksploatacji

Przy wycofaniu pojazdu z eksploatacji właściciel będzie obowiązany do podjęcia określonych czynności. Należy też wyrejestrować samochód, czego dokona starosta na wniosek właściciela.

Co zrobić w razie utraty dowodu rejestracyjnego?

W przypadku utraty dowodu rejestracyjnego trzeba będzie udać się do właściwego Wydziału Komunikacji i złożyć wniosek o wydane duplikatu. Należy jednak przygotować odpowiednie dokumenty i złożyć oświadczenie.

Kupujesz samochód? Nie zapomnij odebrać dowodu rejestracyjnego

Kupując samochód powinniśmy pamiętać o odebraniu od sprzedawcy dokumentów, które będą wymagane przy rejestracji zmiany właściciela pojazdu. Sprzedawca ma obowiązek wydać dowód rejestracyjny.

Jakie zmiany przyniesie ustawa o kierujących pojazdami?

Maksymalna dopuszczalna prędkość na autostradach wzrosła do 140 km/h. To jednak nie jedyne zmiany, jakie przygotowują nam rządzący. Ustawa o kierujących pojazdami wprowadza liczne zmiany i nowości w przepisach o ruchu drogowym. Jakie?

REKLAMA

Kiedy ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC gwarantuje, że w razie wypadku ubezpieczyciel wypłaci nam odszkodowanie. Jest jednak kilka przypadków, kiedy zakład ubezpieczeń może odmówić wypłaty odszkodowania bądź żądać jego zwrotu, gdy zostało już wypłacone.

Od czego może ubezpieczyć się kierowca?

Polskie przepisy nakładają na kierowców obowiązek ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Inne ubezpieczenia mają charakter dobrowolny, ale stają się coraz bardziej popularne, gdyż chronią przed wieloma negatywnymi, a niezależnymi od nas skutkami. Jakie rodzaje ubezpieczeń wyróżniamy?

Czym jest ubezpieczenie autocasco?

Ubezpieczenie autocasco jest dobrowolne i obejmuje uszkodzenie, kradzież i zdarzenia zaistniałe na skutek zdarzeń losowych. Nie zawsze jednak właściciel pojazdu otrzyma odszkodowanie. Kiedy tak się stanie?

Po co nam Zielona Karta?

Wybierając się samochodem w dalszą podróż, oprócz dokumentów, takich jak dowód osobisty, paszport i prawo jazdy, wymagana jest od nas Zielona Karta. Czym jest i gdzie można ją nabyć?

REKLAMA

Czy małe szkoły jazdy zbankrutują?

Zmiany w ustawie o kierujących pojazdami wprowadzają wiele zmian. Dotkną one również ośrodki szkolenia kierowców. A najdotkliwiej te mniejsze – szkolące tylko w zakresie jednej kategorii prawa jazdy. Dlaczego?

Jakie będą zasady jazdy quadem?

W aktualnie obowiązujących przepisach o ruchu drogowym quad nie został zdefiniowany. W rezultacie są one traktowane (tzn. rejestrowane) jako motorowery lub samochody, w zależności od wielkości pojazdu. Ta sytuacja ulegnie zmianie wraz z wejściem w życie ustawy o kierujących pojazdami.

Czy żona musi podpisać się pod umową sprzedaży samochodu?

Samochód kupiony za wynagrodzenie męża w trakcie trwania majątku, wchodzi do majątku wspólnego małżonków. Czy zatem przy umowie sprzedaży samochodu pod umową musi podpisać się także żona, jako współwłaściciel?

Sprzedaż wspólnego samochodu: jak napisać umowę?

Określenie stron jest zawsze koniecznym elementem każdej umowy. Jak jednak powinna wyglądać umowa sprzedaży samochodu będącego współwłasnością dwóch osób? Czy wystarczy tylko określenie jednej ze stron?

Dlaczego nie opłaca się kupować diesla?

Zapowiadana przyszłoroczna podwyżka akcyzy na olej napędowy sprawi, że ceny benzyny oraz oleju napędowego będą niemal identyczne. Czy w takim razie warto kupować samochód napędzany silnikiem diesla?

Czy brak polisy AC uniemożliwia odliczenie wydatków na remont?

Samochody ciężarowe, a osobowe tylko do równowartości 20 tys. euro - zakup takich aut pozwala firmie zaliczyć do kosztów podatkowych wydatek na ubezpieczenie samochodu. W przypadku AC do kosztów przedsiębiorca zaliczy też remont i naprawę powypadkową.

Zwolnienie z akcyzy samochodu osoby przesiedlającej się do Polski

Pod pewnymi warunkami osoba przenosząca się na stałe do Polski lub wracająca tu z czasowego pobytu w UE może przywieźć ze sobą samochód i nie płacić z tego tytułu akcyzy.

Prywatny samochód w pracy - opodatkowanie

Zwrot kosztów za używanie prywatnego samochodu w celach służbowych stanowi opodatkowany przychód ze stosunku pracy. W jakich przypadkach będzie można skorzystać ze zwolnienia? Przeczytaj poradę eksperta.

W jaki sposób dokonać darowizny samochodu?

Umowę darowizny samochodu najłatwiej sporządzić w formie pisemnej. Warto pamiętać, iż w stosunkach rodzinnych to właśnie darowizna jest najpopularniejszą formą przeniesienia własności. W taki sposób rodzice lub dziadkowie mogą przekazać dzieciom lub wnukom między innymi samochód. Nie znaczy to, że nie ma możliwości dokonania darowizny na rzecz osób trzecich - obcych.

Koniec z winietami – czas na opłaty elektroniczne

Zryczałtowana opłata za przejazd po drogach krajowych, czyli tzw. winieta, odchodzi do lamusa. 1 lipca ruszy system poboru opłaty elektronicznej. Będzie ona pobierana za przejazd wybranymi autostradami, drogami ekspresowymi i odcinkami dróg krajowych.

Jakie są skutki zbiegnięcia z miejsca wypadku?

Zbiegnięcie z miejsca wypadku powoduje nie tylko skutki w sferze prawa karnego, ale może mieć również wpływ na odpowiedzialność cywilnoprawną. Zakład ubezpieczeń może domagać się od sprawcy zwrotu odszkodowania, jakie wypłacił poszkodowanym.

Jak sporządzić umowę darowizny samochodu? – cz. 2

Oświadczenie darczyńcy powinno być złożone w formie aktu notarialnego, niemniej jednak sporządzenie całej umowy w formie pisemnej również będzie ważne, jeżeli świadczenie przyrzeczone zostanie spełnione. Jak sporządzić umowę darowizny?

Jak sporządzić umowę darowizny samochodu? – cz. 1

Oświadczenie darczyńcy powinno być złożone w formie aktu notarialnego, niemniej jednak sporządzenie całej umowy w formie pisemnej również będzie ważne, jeżeli świadczenie przyrzeczone zostanie spełnione. Jak sporządzić umowę darowizny?

Co warto wiedzieć o darowiźnie samochodu?

Darowizna nie jest jednostronną czynnością dokonywaną przez darczyńcę, lecz dwustronną umową. Oświadczenie darczyńcy powinno być dokonane w formie aktu notarialnego. Określone podmioty będą zwolnione z podatku od darowizn.

Jakie zmiany w przewozie osób od 7 kwietnia 2011?

Taksówkarze zacierają ręce, a „przewoźnicy osób” wycierają pot z czoła. Od 7 kwietnia zaczną obowiązywać przepisy nowelizacji ustawy o transporcie drogowym, które wprowadzają drakońskie kary dla osób zarobkowo przewożących pasażerów bez licencji taksówkowej.

Cofanie licznika w aucie traktowane jak przestępstwo

Cofanie liczników w samochodach to bardzo częsta praktyka stosowana przez sprzedawców samochodów. Dotychczas czyn ten nie był ścigany przez policję. Trwają prace umożliwiające zakwalifikowanie cofnięcie licznika jako nowego rodzaju przestępstwa.

Łatwiej o rejestrację auta

Rejestracja auta ma być łatwiejsza. Od 21 marca 2011 r., kiedy to w życie wejdzie nowe rozporządzenie, mniej dokumentów będzie potrzebne przy powtórnej rejestracji samochodu – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Jak wybrać szkołę doskonalenia techniki jazdy?

Od 2-3 lat wybór szkoły doskonalenia techniki jazdy może być nie małym problemem dla managera floty. W końcu z trudem wywalczony na ten cel budżet trzeba nie tylko rozsądnie zagospodarować, ale co najważniejsze wykazać, że takie szkolenie rzeczywiście przynosi znaczące ograniczenia kosztów związanych z użytkowaniem samochodów firmowych.

Samochód prywatny czy firmowy? - porada

Zakup samochodu firmowego, czy korzystanie z prywatnego auta do prowadzenia działalności gospodarczej? Co jest bardziej opłacalne?

Czy prowadzić ewidencję przebiegu pojazdów dla samochodu niezaliczonego do środków trwałych?

Użytkując samochód osobowy zakupiony na potrzeby działalności gospodarczej mamy dwie możliwości rozliczania kosztów paliwa oraz innych wydatków związanych z użytkowaniem samochodu. Jakie? Przeczytaj poradę eksperta.

Czy ubezpieczenie AC obejmuje także koszty zapobieżenia szkodzie?

Ubezpieczenie AC obejmuje kompensację szkód związanych z uszkodzeniem, zniszczeniem lub też kradzieżą pojazdu. Co jednak z kosztami związanymi z zapobieżeniem szkodzie lub zmniejszeniem jej rozmiarów?

Przed czym chroni ubezpieczenie autocasco?

Ubezpieczenie autocasco chroni właścicieli pojazdów mechanicznych przed majątkowymi skutkami ich zniszczenia, uszkodzenia lub kradzieży. Nie wszystkie jednak szkody będą objęte ochroną w ramach ubezpieczenia AC.

ESP w aucie firmowym – czy wiemy jak działa?

W poprzednim artykule ogólnie omówiłem wady i zalety podstawowego systemu ABS. Tym razem chciałbym nieco przybliżyć zasadę funkcjonowania systemu ESP – najważniejszego i jednocześnie najbardziej zaawansowanego systemu bezpieczeństwa czynnego w pojazdach flotowych. Przedstawię jego działanie w nieco innym świetle niż większość obszernych, bardzo technicznych, publikacji.

Likwidacja szkody powypadkowej w Niemczech w porównaniu z Polską

Zasady likwidacji szkód powypadkowych w Europie są podobne, ale nie identyczne. W poszczególnych państwach istnieją różne rodzaje roszczeń związanych ze szkodami powstałymi w wyniku wypadku drogowego. Wypadek drogowy w Niemczech likwiduje się na podstawie prawa niemieckiego, a w Polsce na podstawie prawa polskiego.

Kiedy odszkodowanie za kradzież samochodu z parkingu?

Wjeżdżając samochodem na parking, odbierając kwit od parkingowego zawieramy umowę. Pytanie tylko jaką? Od odpowiedzi może zależeć, czy w przypadku kradzieży samochodu otrzymamy odszkodowanie od prowadzącego parking.

Jak skutecznie zawrzeć umowę sprzedaży samochodu z pełnomocnikiem?

Umowa sprzedaży samochodu nie musi być zawarta w jednoczesnej obecności sprzedającego i kupującego. Strony mogą być reprezentowane przez pełnomocników. Aby taka umowa była skuteczna i ważna muszą być spełnione pewne warunki.

Jak ograniczyć rękojmię za wady sprzedanego samochodu?

Poinformowanie kupującego o istniejących wadach samochodu oraz wskazanie wad w umowie zdejmie z nas odpowiedzialność z tytułu rękojmi. W umowie między prywatnymi osobami przepisy o rękojmi mogą być ograniczone a nawet wyłączone.

Jak działają karty paliwowe dla flot firmowych?

Karty paliwowe to instrumenty, które umożliwiają bezgotówkowe rozliczanie się w przypadku zakupu usług lub towarów na stacjach benzynowych. Czy mogą przydać się w Twojej firmie? To zależy od charakteru floty samochodowej, którą posiadasz. Przeczytaj, kiedy zastosowanie kart może przynieść oszczędności.

Czy grudniowy zakup auta z kratką to oszczędność?

Zakup samochodu z kratką w grudniu poprzedniego roku nie był tak opłacalny, jak mógłby się wydawać. Brak możliwości odliczenia pełnej stawki Vat został zrekompensowany przez niższe ceny samochodów.

Za punkty karne czeka kierowcę reedukacja

Przekroczenie przez kierowców 24 punktów karnych nie będzie wiązało się z koniecznością ponownego zdania egzaminu. Za to kierowcy będą musieli jednak odbyć specjalny kurs reedukacyjny – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Jak poradzić sobie ze szkodą ubezpieczeniową w leasingu?

Szkoda ubezpieczeniowa to skutek zdarzenia objętego ochroną ubezpieczeniową. W przypadku zaistnienia jej na przedmiocie leasingu, zwrócone mogą być koszty jego odtworzenia do stanu, w jakim znajdował się w momencie powstania szkody. Ewentualnie, koszty zakupu przedmiotu zastępczego, który odpowiada cechami i wartością przedmiotowi uszkodzonemu.

Firmowe auto - z ABS-em czy bez?

Jak zawsze wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań w technice motoryzacyjnej posiada wśród kierowców firmowych i flotowców swoich gorących zwolenników, ale również całą masę przeciwników. Tak było między innymi w przypadku obowiązkowych zagłówków, tak samo było w przypadku wprowadzenia pasów bezpieczeństwa i tak samo jest w przypadku systemu ABS.

Jak odliczać VAT od samochodów i paliw w 2011 roku


Przepisy ustawy zmieniającej ustawę o VAT i ustawę o transporcie drogowym z 16 grudnia 2010 r. wprowadziły dwa okresy, w których będą obowiązywały odmienne zasady dotyczące odliczeń VAT naliczonego:
a) okres przejściowy trwający od 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2012 r.,
b) okres rozpoczynający się 1 stycznia 2013 r.

Jakie są zasady odliczenia wydatków na samochód w uldze rehabilitacyjnej

Proszę o wyjaśnienie warunków odliczenia od dochodu kwoty 2.280,00 zł w związku z korzystaniem z samochodu osobowego dla celów związanych z rehabilitacją osoby niepełnosprawnej.

Jednorazowa amortyzacja nie dla samochodów osobowych

Czy przysługuje mi prawo skorzystania z „jednorazowej amortyzacji” od wartości początkowej samochodu posiadającego stosowną homologację i zarejestrowanego jako ciężarowy, jednak nie spełniającego kryteriów samochodu ciężarowego znajdujących się w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych?Odpowiedź KIP:Podatnikowi nie przysługuje prawo do skorzystania z „jednorazowej amortyzacji”.

Jak szybko uzyskać odszkodowanie?

Wiele firm narzeka na wydłużone okresy oczekiwania na wypłatę odszkodowania. Wbrew pozorom można jednak uniknąć i uzyskać pieniądze szybko i sprawnie. Wystarczy trzymać się prostych zasad, którym ten artykuł będzie poświęcony.

Konsekwencje jazdy pod wpływem alkoholu

Na imprezie urodzinowej mojego kolegi spożywałem alkohol. Następnego dnia rano wsiadłem do samochodu, i gdy wracałem do domu zostałem zatrzymany przez Policję do kontroli drogowej. Pomiar alkomatem wykazał 0,30 mg alkoholu w wydychanym powietrzu. Dwa tygodnie później zostałem wezwany do prokuratury, gdzie przedstawiono mi zarzuty z art. 178a kodeksu karnego. Prokurator zaproponował mi karę 6 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem na okres 3 lat próby, grzywnę w wysokości 500 zł i zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na 2 lata. Nadmieniam, że nigdy wcześniej nie byłem karany. Co mam robić? Zgodzić się? Czy jeśli się nie zgodzę to fakt ten będzie miał znaczenie przy rozstrzyganiu sprawy przez sąd?

Wyrejestrowanie pojazdu

W przypadku trwałej i zupełnej utraty pojazdu należy złożyć wniosek o wyrejestrowanie pojazdu. W terminie do 30 dni starosta wydaje decyzję o wyrejestrowaniu pojazdu.

Jak zarejestrować pojazd drogą elektroniczną?

Od Nowego Roku możemy zarejestrować pojazd także przez Internet. Jest to możliwe dzięki nowelizacji rozporządzenia w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów (Dz.U. z 2009 r., nr 74, poz. 634). 1 stycznia 2011 r. weszły w życie przepisy dotyczące zasad rejestracji pojazdu drogą elektroniczną.

Samochód zarejestrujesz przez internet

Wraz z nowym rokiem nadejdą zmiany w kwestii rejestracji pojazdów. Od 1 stycznia będzie można zarejestrować samochód, czy motocykl za pośrednictwem internetu.

Pozycja za kierownicą – jaki wpływ ma na jazdę oraz nasze bezpieczeństwo

Chcąc przyjąć odpowiednią pozycję za kierownicą powinniśmy na samym początku zastanowić się jaki jest jej wpływ na prowadzenie przez nas samochodu.

Jak przygotować samochód przed zimowymi podróżami?

Patrząc za okno, można uznać, że na tegoroczne przygotowania samochodu do zimy jest już za późno, ale niebawem ferie i czas wzmożonych podróży szczególnie w góry, gdzie przyda się nie tylko dobry samochód, ale i szereg niezbędnych zimowych akcesoriów.

REKLAMA